|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
17.12.2013 10:10:33   
LARA83
nutelce читав и јас за урмите дека се препорачуваат за полесен пораѓај ама прават еден мал проблем барем мене user posted image мислам дека прават запек али може тоа само кај мене незнам ...... али во секој случај ќе конзумирам во трето тромесечје па ќе видиме дали ќе помогнат user posted image

(Одговор на членот nutelce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
18.1.2014 18:41:07   
Stefanija Stefi
Убава тема, значи алал да ви е трудници, колку работи научив од вас. Ете сега знам зошто се некако на мм м порачувам брусница сува да ми купи. Претходно јадев ама сега нешто ептен ми е вкусна, а и друго суво овошје ќе купам.
Фала за советитеееее user posted image

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
28.10.2014 10:37:54   
Ki4iko
Ете и кај мене и во првата и вторава бременост,ама баш во исто време, ми се намалила плодовата вода,а крај на 27 недела сум.и сега добив совет од гинекологот да јадам по една рака дневно суво овошје , хм , за првото дете и не се придржував многу кон тоа,зашто буквално мразам суво овошје,а и сега со сила јадам,па да видиме дали ќе се зголеми количеството на плодова вода.инаку бебето одлично напредува,какви се вашите искуства околу оваа тема?

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
3.11.2014 16:54:24   
lolla RR
Еве идеја како да се внесе повеќе суво овошје.

БОМБИЦИ од суво овошје:

- 400 гр урми без семка
- 200 гр сува смоква
- 50 гр суво грозје
- 50 гр брусница без шеќер
- 30 гр интегрален сусам
- 100-200 гр ореви може и микс со бадеми и лешници
- пакување кокосово брашно
- 30 гр лен и 30 гр семки од тиква
- 3-4-5-6 лажици кокосово масло

Се се меша и внимателно се бленда во сецко со сечило S/. Потоа се прават бомбици се ставаат во фрижидер и стојат до една недела, кај нас малце помалку.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
4.11.2014 18:55:19   
Ki4iko
БОМБИЦИ од суво овошје:

- 400 гр урми без семка
- 200 гр сува смоква
- 50 гр суво грозје
- 50 гр брусница без шеќер
- 30 гр интегрален сусам
- 100-200 гр ореви може и микс со бадеми и лешници
- пакување кокосово брашно
- 30 гр лен и 30 гр семки од тиква
- 3-4-5-6 лажици кокосово масло

Се се меша и внимателно се бленда во сецко со сечило S/. Потоа се прават бомбици се ставаат во фрижидер и стојат до една недела, кај нас малце помалку.
супер идеја,јас уште утре ќе ги направам,мене и онака не ми оди баш сувово овошје,не сум многу мераклија,е вака можеби повеќе ќе јадам user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
20.11.2014 13:58:15   
Anuska14
СУВ ананас -го обожавам луѓе и јас и малава моја принцезичка

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
20.11.2014 15:10:55   
caciana
Сувото овошје во текот на бременоста мора да се конзумира, затоа што ги содржи хранливите состојки во поголеми количини user posted image . Брусница и ананас ми се омилени user posted image

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
20.11.2014 15:13:19   
blond
Nemav pojma za funkcijata na suvoto ovoshje, ama sega koga znam, eve od denes ke jadam poveke :)

(Одговор на членот nutelce)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
20.11.2014 16:48:02   
Ki4iko
Јас еве веќе 2 месеци сеојдневно јадам суво овошје по 100 гр. по препорака од докторката,ќе треба да јадам до крајот на бременоста user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
28.4.2015 12:14:43   
Felly RR
ДОбро што ја отворив темава, да го пробам рецептот на Лолла, оти некако не ми оди со сувово овошје. До сега си каснував само сушена брусница, ама минатата контрола, матичната ми нагласи дека требало да јадам најмногу она суво овошје што ни е баш типично за Бадник што го јадеме - смоква, урма, грозје, слива. Ама мене некако ич не одат смоквите и урмите, па да пробам вака како бомбици.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
16.2.2016 21:02:29   
tina88
Многу корисни информации, фала ви мамички user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Od koga?
Jana9

Od koga pocnavte na vaset_o bebe da mu davate voda?

1 den (25%)

7 den (0%)

14 den (0%)

1 mesec (50%)

2 mesec (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!