|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 11:48:08   
mamamoni
Софија се буди ноќе ама за цице, и се почесто го прави тоа по 2-3 пати , тргнува само неколку пати и продолжува да спие, незнам како да ја одвикнам

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 12:28:49   
Annet
Iva se budi ednas vo nokta i toa okolu 3,bez razlika vo kolku pred toa jadela.se mislam dali da i davam poveke kaj 11 -12 pred polnok za da spie poveke?????? mnogu mi e tesko se razbuduva vo 6 nautro i tolku e do vecerta,samo dreme ne spie salam.mislam ako ja zgolemam dozata dali ke spie,,dali ke se razbuduva?


< Поракaта ја уредил Annet -- 18.9.2011 12:33:11 >

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 12:40:44   
kikicka
jas leona ednas taka ja najadiv i posle stana i se ispovratiiiii nemoze da spie od sto beshe prejadena,,annet kolkavo e tvoete bebece?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 13:10:00   
Annet
mesec i 4 dena

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 13:38:09   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Anna MOlly ajd i jas ke probam kako tebe daja odviknam veke godinka ke pravi uste sme na AD sega preminuvam na 3 ,sakam kravjo da i davam ama nezz za vo termos kolku ke stoi mlako da bide ,me strav da ne se rasipe. nekogas znae ednas da se napie mleko ,nekogas 3 pati koga kako.kolku dena traeshe odviknuvanjeto?


Па, едно десетина дена максимум. Ама не го поминавме со плачење. Само се будеше и си седи буден си гугаше, си играше со рачињата, со ноџињата... Јас штом го видев буден му тупнував шише млеко за да продолжи да спие. Па си викам штом не плаче, сигурно не е гладен. И нагло престанав да му давам. После ќе се разбуди, јас ќе го понишкам 10 минути и спие. Не ти препорачувам кравјото млеко во термос да го чуваш. Јас додека траеше одвикнувањето му имав спремно зовриена вода за адаптирано, ако случајно ептен ми се расплачеше. Ама ниеднаш не ми притреба да му направам.
Пробај залажувај ја со чајче или вода. Мене сега Филип ми се буди навечер и вика Тити! (шише) и мене ми е спремно шише со вода до кревет, ќе му го дадам, а тој само го држи, го гушка и заспива пак.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 13:41:06   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Iva se budi ednas vo nokta i toa okolu 3,bez razlika vo kolku pred toa jadela.se mislam dali da i davam poveke kaj 11 -12 pred polnok za da spie poveke?????? mnogu mi e tesko se razbuduva vo 6 nautro i tolku e do vecerta,samo dreme ne spie salam.mislam ako ja zgolemam dozata dali ke spie,,dali ke se razbuduva?



Анет, јас вака му правев на Филип. Ми се будеше накај 2-3 часот навечер за млеко и некогаш немаше шанси да презаспие, па седевме будни до 4-5. И јас го претркував. Штом знаеш дека накај 3 се буди, ти стани во 2 и дај и млеко. Бебињата пијат и во сон. И автоматски ќе си продолжи да спие. Јас и преку ден така му правев на Филип до кај 3-4 месеци зашто спиеше многу малку и за да му го продолжам спиењето. Пробај една ноќ, ќе видиш како ќе спие после. Ако не се буди, продолжи си така.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 17:25:05   
kikicka
ne annet podobro kako sto veli anna molly,kaj mene idajade vo 11h nakaj 1 kenka i ke napravam mleko ke se napie edno10ml i tolku ,ama veke ja nishkam barem do 2 da ne pie koga ke dojde 2i davam ke go ispie celo i terame do kaj 4;30 5;00

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
18.9.2011 18:43:28   
Annet
epa ke probam taka
ajde pa ke vidam kako ke bide se nadevam ke uspeam.
offf sto ke pravev bez vas majkicki ;-)))))))))
uste veceerva taka ke napravam i utre ke pisam sto sme napravileuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 8:57:23   
Annet
eve da vi kazam,nokeska napraviv taka.jadese vo 11 pa vo 2 ipol stanav i dadov vo son i zaspa odma.do 5 sabajle spiese. pa jadese vo 7 i sega pak spie.....vecer pa ke probam.mora da se najde resenie,fala mnogu za sovetotuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 8:58:05   
Annet
samo od koga i dadov vo 2 ipol ne mi zdrigna odma zaspa??? moze li taka?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 9:32:06   
Natuska85
Аннет јас никогаш не го држам навечер да ми ждригне,како цица заспива и само го префрлам во креветче.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 9:39:44   
kikicka
ni jas ako ja krenam se mava oti spie,inaku jas sinoka probav bez mleko ne biva kvicenjeto vo u glava udara ,ama odlozuvav za saat barem .vecer pak ke probam

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 9:40:19   
Џесика
Само ќе ве посоветувам кога ќе се нацицаат да ги проверувате да не има нешто млекце останато, можно е така да заспијат цицајќи, да не се засркнат... со внука ми така се деси, да не раскажувам детали неубави, само внимавајте.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 10:35:24   
AnnaMolly RR
И јас навечер не го чекав Филип да жрдигне, веднаш по пиењето млеко го легнував во креветче. Само седев будна уште десетина минути после тоа да видам да не поврати случајно.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 14:16:09   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

samo od koga i dadov vo 2 ipol ne mi zdrigna odma zaspa??? moze li taka?


мене Софија и дење многу тешко ми ждригнуваше а навечер никогаш не ја држев,со цицање си заспиваше и продолжуваше да спие и сеуште ја имаме истата рутина

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 14:42:27   
anedespo
Moeto ima 3 godini i se uste znae povremeno da se budi za sokce ili voda. Porano bese skoro sekoja vecer, pa sekogas do mene imav casa sok i casa voda koga ke posakase da ne se rasonuvam so setanja niz stan. Ama takva e i preku den. Mnogu pie tecnosti.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 17:37:08   
Snowhite RR
Не пие ништо навечер, ептеен ретко може вода да побара, а се има случено да побара и додека му донесам пак да заспие

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 23:08:53   
Тања РР
Леле моја Јана станува по три пати во текот на ноќта и пие по едно шише млеко (дење не пие воопшто). Таа всушност не станува туку само почнува да кенка и да се превртува и јас знам за што е. Ќе се напие млеко и повторно продолжува мирно да спие. До кога така немам појмаuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
19.9.2011 23:12:53   
mila mama
и ние исто, преку ден не и давам млеко, само чај и по малку вода, а пред заспивање пие едно шише млеко и после во текот на ноќта уште 2-3. Не знам дали веќе не е време полека да ја одучувам, ама сфатив едно, дека не треба да гледам по книга, а треба да правам како нас највеќе ни одговара и да не се фрустрираме сите дома дополнително. Се надевам дека детето само ќе ми каже кога веќе не е време за навечер да пие млеко, впрочем како што ми кажало и за ред други работи, за кои сум се секирала дека не се така како што сугерираат книгите.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
20.9.2011 9:30:42   
kikicka
isto i jas mislam da ostavam na vremeto koga ke kaze ona togas ,i onaka sekoj den rutina so sankot(sisinja,termos ,mleko) mi e,vaka bez mleko ne sme spani ic ,kenka po cela vecer.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
20.9.2011 9:47:41   
Annet
eee nas sinoka doktorkata ni go smeni melkoto,zemavme NAN,i ispi 120 ml i zaspa do 4 sabajle spiese,pak jadese i eve ja uste spie.mozebi navistina tie knigi i pravila se vo red,i se soglasuvam so vas,treba deteto da si kaze kako saka sepak da se postuvaat tie 3 casa do obrok so ad mleko. sega ke vidime kako ke bide ,ama mislam deka ova poveke odgovara i ke naname povekeuser posted image .Daj Bozeuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
20.9.2011 9:51:45   
lilicka
Анет супер што го прифати Нан1.....полека полека ќе се средите не се секирај...битно да и одговара адмлекотоuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
24.11.2011 19:48:31   
srcence_25
Nie imame slicen problem kako mila mama RR:)
Moeto srcence napravi 1 godina i 3 meseci no seuste go imame problemot "nokno pienje" i najcesto toa e mleko a retko znae da bide i cajce!
Jas mislam deka deteto treba da se odviknuva od takavata navika! preku den pie cajce i pred dnevnoto spienje pie mlekce. a navecer i voopsto sekogas zaspiva so mlekce mnogu retko zaspiva bez da spie, no seuste ja ima taa navika vo tekot na nokta da se razbudi 2 pati koi nekogas mozat da bidat i tri pati i da si se napie mlekce i si prodolzuva so spienje a ako probame so cucle ili so nesto drugo togas se budi i place pa treba da si sedeme budni dodeka povtrono i dojde son.....mislam deka mozebi sepak mozeme po malku da vlijaeme vo toa so pomestuvanje na vremeto za pienje no ne i so toa celosno da go otstranime! MISLAM DEKA NAS nie e vreme da se odviknuvame od cucle, pa toa ni e pogolem problem, zaspiva so nego, ako se razmrda si go saka pak vo usta...ne go drzi sekogas samo dodeka zaspiva ili ako se budi i go davame no neznam do koga ke prodolzeme taka...VASE MISLENJE??? pozdravce...i mislam deka decinjata se priviknuvaat na nekoi raboti od mali i gi praktikuvaat dodeka sami ne osetat deka veke nema potreba za nesto sto pravat!!!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
25.11.2011 8:09:59   
Felly RR
Матеа до 19 месеци се разбудуваше навечер и бараше да пие обично чај. Сега тоа може да се случи ако е настината, а во друг случај, понекогаш знае да се разбуди накај 6 насабајле и да бара млеко, и одма сама станува, и иди со мене в кујна, јас и го топлам млекото, а таа си седи завиткана со кебенцето, го чека млекцето. user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Ноќно пиење(сок,млеко)
25.11.2011 8:17:54   
AnnaMolly RR
Од 6 месечна возраст престана да пие навечер млеко, цела ноќ супер си ја преспиваше. Летоска почна да бара сок навечер, па ај прво по 2-3 голтки и ќе заспиеше, после по 5-6 голтки и стигнавме до цело шише сок навечер. Не се лаже ни со вода, ни со чај. Кога ќе почне да вика СОК СОК цело маало ќе го разбуди ако не му дадам. Ама после тоа веднаш заспива. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?