|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.7.2012 18:45:37   
pinokio2010
Sakam da apliciram za vtoro invitro preku fondot pa me interesira dali nekoja znae koi dokumenti se potrebni za vtoro IVF ili ako znaete da mi pratite na koj link da procitam. Sega ke pravime FET i dokolku ne uspee ne daj Boze ke mora pak stimulacii no jas sakam da si znam da si gi soberam dokumentite na vreme.

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.7.2012 14:14:06   
Melanija RR
pinokio2010 мислам дека нема промени во документите но види на ФЗО

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.9.2012 13:12:32   
energy
Дечки, дали некои знае колку се чека од денот на поднесување на документи во ФЗО до одлучување дали ти е одобрена постапката или не. Исто така дали некој знае дали треба некоја посебна документација бидејќи мажот ми е странец или оди по стандардна постапка? Фала Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Информации за остварување на правото за И...
6.9.2012 15:52:28   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: energy

Дечки, дали некои знае колку се чека од денот на поднесување на документи во ФЗО до одлучување дали ти е одобрена постапката или не. Исто така дали некој знае дали треба некоја посебна документација бидејќи мажот ми е странец или оди по стандардна постапка? Фала Позз

vaka zboram za mojot primer koga gi podnesov dokumentite gi podnesov na 15 .06 a veka na 4.07 mi kazaa deka mi e odobren vaucerot znaci od prilika 15 dena se ceka ,a za toa sto mazot ti e stranec mislam deka treba da se javis vo fzo i da si prasas dodeka ne si gi podnela dokumentite za da ne ti pravi problrm i da ti se odovlekuva procesot taka ako ima nekoj dopolnitelen dokument da si go soberes i nego i celokupnite dokumenti site sto ti se potrebni da si gi podneses vo fzo so sreka da uspees i naskoro da ja zapocnes postapkata za invitro ti drzam sreka poz

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.9.2012 15:07:30   
energy
mesecina83 ti blagodaram na odgovorot.. Dali mozes da mi kazes na koj broj moze da se prasa. Gledav na stranata na FZO ama koga ke kliknes "Kontakt" se otvara stranica za da im pises elektronska poraka. Blagodaram odnapred.. pozz

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.9.2012 15:15:04   
Bogdancanka
energy znaci koga ja otvaras stranata na fondot na desna strana imas slika na malo bebe na koe pisuva invitro postapka i dokumentacija kliknuvas na slikata i tu ja otvara stranata na koja najdolu imas broevi za kontakt..pozz mila

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Информации за остварување на правото за И...
11.9.2012 15:20:02   
energy
Ti blagodaram od se srce, imam poveke prasanja do niv, taka da ke se javam... Ti blagdaram mnogu <3

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.9.2012 12:54:45   
energy
Decki, imam edno prasanje. Kakov dokument se dostavuva za da vidat deka si imal neuspesna inseminacija. Potvrda od ustanovata kade si ja pravel ili krvna slika ili ...? Fala odnapred

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.9.2012 14:04:01   
Melanija RR
Јас имам отпусни листи од инсеминација од ГАК,а во приватните сигурно издаваат некој документ дека е направена инсеминација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.9.2012 14:30:25   
energy
Melanija ti blagodaram za odgovorot.
Sakam da vi kazam, za site onie koi se obiduvaat so inseminacija deka se javiv vo fondot za da prasam dali brojot na neuspesni inseminacii mora zadolzitelno da bide 4 ili moze i so pomal broj na neuspesni insem za da ti odobrat IVF. Mi rekoa se zavisi od dijagnozata, no NE SEKOGAS SE BARAAT 4 inseminacii (pr. ako imate neproodni kanali ili imate mnogu los spermogram - na pr. astenospermia, teratospermia ne se odi do 4 inseminacii samo za da se zadovoli formata (bidejki od start se znae deka nema uspeh), tuku moze da se aplicira i porano za IVF. Vi go kazuvam ova za da znaete da ne gubite vreme so inseminacii, javete se na brojot za IVF vo fondot i dobro rasprasajte se, objasnete im ja vasata dijagnoza , mozebi ne mora da cekate na pogolem broj na inseminacii. Se nadevam pomognav malku barem <3

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.9.2012 23:26:24   
Melanija RR
Energy кога се е лошо не треба ниту една инсеминација,за се друго се 4.Ете ќе правам 3та па ќе видам дали може ифв но тоа ако не биде ,ќе пробам догодина.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.9.2012 16:38:13   
@bebe
Jas veke imam podadeno dokumenti vo fondot i dobiv odgovor deka treba da se napravat histero i laparaskopija,, ovoj mesec gi zavrsiv tie intervencii uspesno i rezultatite se vo red, no otpusnata lista ke ja dobijam za nekolku dena i vednas gi dostavuvam vo fondot, kazete mi za kolku vreme da ocekuvam odgovor i dali e mozno i potoa da baraat i nesto drugo, bidejki veke 6 meseci cekam da dobijam vaucer... ve molam za odgovor i dokolku dobijam vaucer dali moze da se iskoristi vo noemvri ili dekemvri bidejki sakam vo oktomvri da se obidam prirodno da zabremenam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Информации за остварување на правото за И...
24.9.2012 19:43:05   
Bogdancanka
bebe jas takvo iskustvo nemam no moj sovet, najdobro ke bide da si se javis vo fondot i da prasas za kolku vreme moze da se dobie povtorno odgovor...a vaucerot odkako ke go dobies vednas mozes da go iskoristis...pozz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Информации за остварување на правото за И...
26.9.2012 13:00:10   
@bebe
Deneska go podadov dokumentot za histero i laparaskopija, bidejki prviot pat me vratija, ne mi odobrija vaucer, pa se nadevam ovoj pat na sreka, od fondot mi rekoa deka ke dobijam odgovor za 3 nedeli bidejki bilo period na odmori itn, ilmale zaostanati predmeti, preostanuva da cekam, vi posakuvam sreka i na vas.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Информации за остварување на правото за И...
12.12.2012 15:21:03   
babyhope
Девојки дали некоја може да ми каже дали сите документи се потребни за повторно аплицирање за ИНФ? Значи не можам ништо да најдам за 2 или 3 пат поднесување на документи, дали се потребни пак инсеменации, пак три хормонални статуси, три спермограми и сл. и како се докажува дека првиот пат си имал неуспешно ИНФ? Треба да се земе нешто од клиниката кај си го правел тоа или не е воопшто потребно како документ?

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Информации за остварување на правото за И...
12.12.2012 18:17:37   
Bogdancanka
за повторно аплицирање се собираат повторно истите документи,микробиолошки брисеви,пап,нов спермограм,хив и сето тоа што им е наведено на страната.за документи како што се инсеминација се доставуваат фотокопија од предходниот пат што сте доставиле,доказ за неуспешно инвитро мислам дека нема да бараат бидејки во друга документација им се доставува дел од документите кој си ги добила од предходното инвитро јас така направив,штом повторно аплицираме значи немало резултат...а мислам дека и они се информирани при секое успешно инвитро...позз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.12.2012 13:53:11   
@bebe
Me interesira, koga imam pravo da apliciram povtorno za vtoro invitro, dali otkako ke pominat 6 meseci od dobivanjeto na vaucerot ili odkako sum go napravila embriotransferot + 6 meseci, za da znam da go isplaniram vremeto koga da pocnam so novite ispituvanja

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Информации за остварување на правото за И...
13.12.2012 15:40:04   
Bogdancanka
ја колку што сум запознаена 6 месеци од добивањето на ваучерот,но најдобро би било да почекаш да поминат 6 месеци од неуспешното инвитро заради чистење на организмот од сите тие хормони и терапии што ги примаме

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Информации за остварување на правото за И...
17.1.2013 15:18:06   
skopjance
Ako imate neuspesno IVF a sakate povtorno da apliciranje do fondot za novo IVF se smeta 6 meseci od embroitransfer a ne od dobivanje na vaucerot. Se podnesuvaat site dokumenti kako i prviot pat plu site ispituvanja sto treba da ne se postari od 6 meseci kako i dokument za napraveno neuspeso IVF.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.2.2013 23:27:03   
Ummu_Ajna
da prasam nesto? jas ivf ke pravam sve privano, e sega ako e neuspesno ivf-to dali ja imam pravo na tie tri besplatni ivf od fondot? ili i ova privatnovo go racunaat? ili primer uspesno e rodam, ama privatno e ivf, mozam preku fond posle toa?

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.2.2013 23:46:07   
kapina
ako rodes zivo i zdravo dete nemozes preku fondot da odes na ivf i treba da imas i inseminacii napraveno za da odes preku fondot a i zavisi i spored dijagnozata mozda nema da ti trebaat inseminacii ke ti go priznaat ivftosto si go pravela na privatno oti e ovde praveno vo mk

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.2.2013 0:39:57   
Ummu_Ajna
ncncn kakva drzava e ova be samo da gi ispokradat macenite zeni sto se macat da dokdat do cedo!! sto ako ja sum pravela
ivf privatno, sekoj ima pravo da iskoristi od fondot ako ne pravel preku fond, gospode boze, svasta.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.2.2013 12:45:19   
Melanija RR
Ајна точно е кажано од почеток право на ИФВ преку фонд се дозволува за прво дете понатаму не.
Од лани дозволуваат ИФВ за второ дете но доколку недајбоже има некакви поголеми здравствени проблеми првото дете (незнам кои точно има на страната на ФЗО).

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.2.2013 15:25:48   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14
.A sega da vi kazam denes mi stigna oismo od fondot i mi baraat histopatoloski naod procitan od patolog,a imame dostaveno rezultati od biopsija od klinika,rezultat od biopsija od sistina dokument potpisan vo sistina od doktorot i embriologot deka ima zamrznati i bev vo fondot e ne, moralo patoloski naod i sega utre treba da odime vo sistina da vidime dali imaat napraveno takvo nasto ama ne mi se veruva zatoa sto nemame takov dokument.Stvarno preteruvaat cel den sum kako izgubena.

Dragi rr da pojasnam stanuva zbor za zamrznato tkivo od biopsija ne za zamrznati embrioni ako mu barale na nekogo neka mi piseИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
taci koga gi podnese dokumentite za ivf preku fondot jas gi podnesov na 6 februari i uste nemam odgovor prvo mi pobaraa 2 inseminacii i igi napraviv i gi odnesov vo podracnata edinica na fondot za zdrastvo vo strumica i sega nemam dobieno uste odgovor


ИЗВОРНА ПОРАКА: Didi80
Taci14 zal mi e sto taka ti se prolongira vaucerot ,ama duso ako otvoris na stranata na fond za zdravstvo i gi pobaras dokumentite sto gi baraat od fond za ivf ke vidis deka tamu ubavo si pisuva deka e potreben histopatoloski naod.

Kapina isto taka si ima navedeno koga baraat poveke inseminacii,kolkava vrednost na spermogramot treba da bide za da ne im prakame dokument za inseminacii.

Da ne ispadne deka nesto gi branam ovie od fondot i oni znaat da utnat nekogas,taka e koga imaat lugeto mnogu rabota,sakav samo eden sovet za site nas da ne brzame i ubavo da razgledame kakvi dokumenti se baraat i konkretno tie dokumenti i da gi prakame!


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

taci koga gi podnese dokumentite za ivf preku fondot jas gi podnesov na 6 februari i uste nemam odgovor prvo mi pobaraa 2 inseminacii i igi napraviv i gi odnesov vo podracnata edinica na fondot za zdrastvo vo strumica i sega nemam dobieno uste odgovor


Kapina jas dokumentite gi podnesov na 1 Februari i denes se javiv da prasam mi rekoa komisijata ovaa nedela nemala da se sostanuva, slednata. Imalo nekoi izmeni sto znam jas i da se javam kon krajot na narednata nedela


ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14
Kapina dokumentite do fondot gi podnesov na 25 01 i duri vcera mi stigna pismo ne se nerviraj ke go dobies pozitivniot odgovor vo brzo vreme.Denes bevme vo Sistina i ni rekoa deka ke napravat histopatoloski naod si plativme 1800 den i za 3 do 4 den rezultati.Didi80 jas 4 pat spremam dokumenti ama prv pat za so zamrznati i zatoa ne otvarav na stranata od fondot i neznaev deka treba i ovoj naod taka da jas voopsto ne gi obviniv od fondot oni si ja vrsat rabotata kako sto treba .

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.2.2013 0:18:47   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

zdravo i cestitki do site koi ostanaauser posted image sakam da prasam dali invitro moze da se pravi vo drzavna i kolku pari e tamu pozzz


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

ako odis preku fond besplatno e plakas samo participacija 100evra i dokumenti se potrebni za tebe i za maz ti: 4 inseminacij
preku eden mesec, hsg proodnost na kanali, 4 nikrobioloski brisevi hiv hepatit, i za maz ti brisevi i hivhepatit i spermogram i ne postari od 6 meseci, i cekas od fondot da ti se javat dali ti go odobrile vaucerot i so toj vaucer, mozes po privatnite bolnici da odis, plodnost, remedika, sistina, sveti lazar, fodot ti pokriva mislam 30inekcij restot ti si plakas sama sve, a ako odis privatno od 2000 do 2500 evra kosta,_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Спиење
vesna_kr

Во каква положба спие Вашето дете?

на стомак (32%)

на грб (14%)

на страна (55%)


Број на сите гласови: 22

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!