|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Aспирација на млеко
14.7.2010 11:24:17   
Pregnant
Ne najdov nekoja slicna tema, zatoa otvoram nova so cel nekoj da kaze slicno iskustvo ili nekoj sovet. Kerkickata ima 2 meseci, no uste koga bese 2 nedeli me izvadi od pamet. Ja doev lezecki (moja greska) i sme zaspale taka, i taa povratila i i se vratilo mlekoto vo dusnikot, i pocna odednas da se gusi i samo penja kako slajm na ustata i od nosot. Jas tolkav strav niti sum doziveala, niti sakam pak da doziveam  nekogas - strasno, mislev deka ja gubam, deka se zagusi. Brzo na itna pomos, no duri stignavme taa se smiri malce i se povrati. Potoa d-rkata rece deka aspirirala mleko, pa ja snimavme na rengen da gi proverime gradite, za sreka dobro izleze. I super si e sega, no vcera stavavme vakcina i koga sakav sirup Bruffen da i dadam, samo sto go proba pocna povtorno taka, nebare se gusi, ajde posle so cepce ja resivme situacijata. I utrinava pak samo sto se nacica i da ja legnam da spie, pak i se vrati mlekoto i pak pocna da krkori i preku nos i istece, i mene mornici me lazat na sekoe zasrknuvanje, oti ne moze vozduh da zeme. A do sega od togas prviot pat, si bese super. Ne znam dali e ova normalno ili e pak nekoj nedostatok, vazno me vadi od pamet. Ve molam dajte nekoj sovet!

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:06:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 11:53:08   
Viktori
Pregnant, ако се случило само 3 или 4 пати мислам дека немас место за паника. Кога ке се нацица држи ја исправено подолго. Тоа што истекува низ нос и нис уста не е многу страшно, така повраќаше млаз млеко едната ќерка моја.


< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:22:26 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 11:56:18   
Viktori
И мислам дека бруфен не се дава на бебиња, кај нас викаат под година, а американските педијатри го препорачуваат после 6 месеци. 

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:22:03 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 11:57:36   
Anabanana
Sin mi povrakase mnogu kako pomal, duri go doev....posle sekoe cicanje morav da go drzam ispraveno za da ne povrati. ogromni malzovi povrakase, se sto iscical. istoto se slucuvase i koga trebase da mu dadam nekoj sirup. najverojatno ne mu se dopagjal i morase da go povrati. posle toa temperaturi i takvi slicni raboti resavav samo so cepcinja. sega pie sirupi, no sekogas baram nekoi poblagi za da moze da gi ispie, inaku se gadi i pocnuva da se zasrknuva. mislam deka ne e nisto strasno i drzi ja podizspraveno podolgo vreme, bez nagli dvizenja posle cicanje.

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:21:40 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 12:06:02   
Pregnant
Pa ja prasav d-rkata za Bruffen i taa mi rece moze, a znam za prvoto dete mu davav Daleron, poveke i se dopagjase. Inaku ja drzam ispravena i vo princip taa ne povraka po mnogu, taka po malce ili ic, samo ke podrigne. No me plasi sto koga ke se sluci vaka odma pocnuva da se gusi, pa ja vrtam na stomak so nadolu glavata i ja cukam po grb za da i se oslobodi noset_o. Abe samo stresovi, mirno bebe bubalce ama da ima za nesto da se nerviram.
A i jas procitav vo upatstvoto na Bruffen pisuva za deca nad 1 god. Veke ne i davam nikogas.

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:21:17 >

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 12:17:25   
Viktori
прегнант, не никогаш бруфен user posted image Јас само бруфен им давам.
бруфенот е супер сируп за грип, температура ако има детето и пие бруфен нема да го болат ни телото ни мускулите ни омалаксано да се чувствува.

Бруфенот при температура намалува и воспалителен процес, што не е случај кај парацетамолот. Само е мачен за желудникот и затоа треба да се избегнува кај бебиња кои и најчесто само цицаат и мешињата не им се навикнати на ништо друго.

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:20:53 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Aспирација на млеко
14.7.2010 14:19:55   
Тања РР
Pregnant во врска со повраќањето ти препорачувам да ја ставаш да спие на благо подигната површина (30 степени максимум) и како што веќе ти рекоа да ја држиш исправено после оброк до 20тина минути.
Во врска со Ибупрофенот како што рече виктори, избегнувај го до 6 месеци но за деца постари од 6 месеци е дефинитивно подобар избор од парацетамолот.
Прочитав дека си сакала да и дадеш антипиретик после вакцина иако немала температура.
ТУКА имаме дискутирано за тоа.

< Поракaта ја уредил Тања -- 14.7.2010 14:20:31 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Aспирација на млеко
19.8.2010 1:26:30   
Timi17
I jas imam slicna situacija od pred dva dena mojot bebus koj e 2 meseci star pocna da mi pravi slicni problei, od pamet se izvadiv. Otkako ke se nacica a cica bajagi i slapa koga cica zema vozduh, pocnuva da se bori so mene dodeka ne zdrugne, se udira od moeto ramo, nervozen e, potkasluva, se grci celiot, cudno civka, se prozeva i na kraj i bljucnuva onaka zgrutceno mleko.Ova trae 20 minuti koga moram da go drzam ispraven zs ako go stavam na krevet place. Lekarkata mi rece se polnel so vozduh i zatoa bilo taka i nekako bese mnogu cool a jas ziva isplasena , kosmar mi e koga treba da mu dadam da cica.Dali nekoj imal slicen problem i kade da se obratam?

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Aспирација на млеко
31.8.2010 23:27:56   
Pregnant
Pa Timi17, stom d-rkata ne se zagrizila, verojatno nema mesto za panika, sigurno e mnogu lakom, pa saka brzo da se najade, a mesto toa ke se napolni so vozduh. Inaku kaj mene koga aspirira od mlekoto, posle toa povrakase kako zolt slajm. Ne se sekiraj, menuvaat postojano. 

(Одговор на членот Timi17)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Aспирација на млеко
12.9.2020 14:05:28   
Viktoryy
Pregnant imam problem I jas isto so bebeto so aspiracija na mlekoto ke moze ako ja vidis porakata da mi odgovoris sakam da te prasam za sovet 


(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Poubavo ime :D
elenaile

Poubavo ime :D

Emilija (58%)

Ilijana (42%)


Број на сите гласови: 135

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!