|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Листа на опасни играчки
14.7.2009 8:46:36   
Еца
.Многу од играчките кои ги имаме дома се опасни.  Јас само можам да кажам ЗАГРИЖУВАЧКИ ФАКТИ.user posted image Затоа тука можеме да поставуваме слики од играчките за кои сме нашле податок дека се опасни и штетни.

< Поракaта ја уредил Еца -- 22.11.2009 11:25:12 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Листа на опасни играчки
22.11.2009 11:35:13   
Еца
user posted image

За опасноста од оваа играчка информации дава Естониа.

Опасност: хемиски ризик бидејќи 40,5 % од тежината е  diisononil
ftalata isononyl) (DINP), што го поминува дозволениот максимиум од 0,1 % тежина по директива 76/769/EEC која го ограничува користењето на одредени опасни супстанции.

Од сега ќе се потрудам секој ден да добивате информации за играчките кои ги има на нашиот пазар, а се навистина опасни за нашите деца.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Листа на опасни играчки
22.11.2009 12:19:44   
arh_diz
Site igracki koi se vo kineskite prodavnici se opasni duri i  oblekata koja e tamu. Pred nekoe vreme slusav tuka na tv kako na dete mu kupile kapa od kineska prodavnica postojano se zalele na glava no roditelite mislele kao se zeza deka tie vikaat postojano me boli glava i koga go odnele na lekar imalo neoe ostetuvanje vo glavata od kapata koja bila napravena od radioaktiven materijal . Zatoa vnimatelno so evtinata kineska roba podobro neka ima edna rabota ama ubava a ne deset od koi ke se plasite

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Листа на опасни играчки
22.11.2009 15:02:13   
Еца
user posted image
Земја која информира за опасност од производот е Грција
играчка: makeup set, марка: PRETTY MISS
Земја на потекло е Хонг Конг
Опасност е ризик од труење поради миграција на бариум од црвената сенка за очи.

user posted image

Земја која информира за опасност од производот е Грција. Zemlja koja Дрвена кукла од маркста: EICHHORN
Земја на потекло: Чешка. Претставува озбилен ризик за труење бидејќи играчката содржи миграција на хром од 373mg/kg, што го поминува максималниот лимит од 60 mg/kg; миграција на олово  2170mg/kg, што го надминува максмиалниот лимит 90 mg/kg.
Овој прозвод не е во склад со Директивата за играчки според Европските стандарди  EN 711.

user posted image

user posted image


Земја која информира за опасност од производот е Словачка.
Ева сложувалку, марка непозната. Земја на потекло: Кина
Претставува сериозен хемиски ризик за децата, односно ја иритира кожата, ги иритира очите и дишните патишта, бидејќи содржи 6 хемиски супстанции (етил бензен, ксилема, изооктанол, ацетофенол, 2фенол2пропанол, етилциклохексан) со штетни и иритирачки дејства врз кожата, слузокожата и централниот нервен систем. Мешавината на овие хемиски супстанции има дополнително дејство._____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Листа на опасни играчки
2.12.2009 8:39:42   
angelko
Во ,,Рано ден,, на А1 телевизија 02-11-2009г. имаше инервју за играчките, нивното потекло и категоризација, но за составот кој треба да биде истакнат на производот гостинот не кажа ништо, само дека треба да се купуваат играчки од познати фирми (кој се тие ???). Куклите, пиштолчињата, платнените, кожните и плишаните предмети (мечиња, зајчиња и др.) не спаѓаат во категорија на играчки туку се сувенири. Сакам да актуелизирам уште едно прашање: Дали има некој сознание каква боја и каков материјал се употребува за изработка на теписите и теписоните (синтетичките) кој се наменети за детските соби ??? Дознав дека и тие во својот состав содржат тешки метали.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Листа на опасни играчки
28.12.2009 23:30:14   
ripce
Невротоксини, тешки метали, алергени, арсен, олово, ова се само некои од состојките кои се наоѓаат во детските играчки со сомнително потекло. Европскиот систем за алармирање на опасни производи покажал дека од сите производи кои содржеле опасни материи 31 процент се играчките. Од коалицијата за безбедни играчки апелираат до родителите да внимаваат што купуваат.„Според европската директива треба на секоја играчка да пишува кој е составот на играчката и пишува во кој степен таа играчка состои кадмиум, и колку е тоа дозволено. Тие се тие декларации коишто треба да ги има секоја играчка. Кај нас се уште ги нема, бидејќи нашето законодавство тоа не го бара“, вели Наташа Доковска, Коалиција за безбедни играчки.„Не е тоа на пазар или на тезга, туку во продавница во која што е направен увоз и е земена робата од некој увозник. Таму се продаваат играчки коишто буквално немаат декларација или не се знае од каде е потеклото“, рече Самуил Петрески, Коалиција за безбедни играчки.Доковска вели дека се сомнева во контролата на квалитетот на играчките од страна на надлежните. Од таму велат дека квалитетот на увезените играчки се проверува, но останува прашањето за играчките кои се продаваат нелегално на пазарите. Луѓето велат дека се свесни за опасноста.„Ги проверувам претходно, е сега колку е во моите можности да проверам тоа е друго“.„Треба да се внимава. Безбедноста на децата е најбитна. Може да биде и нешто поскромно, мало, минијатурно, нешто што ќе го израдува, а тоа не е битно дали е скапа или евтина, ама да биде безбедна, во секој случај“.„Кинески не земаме затоа што пластиката мириса“, велат анкетираните граѓани.Европскиот знак за квалитетот на играчките е латинично це, но досетливите Кинези го употребуваат истиот симбол кој означува чајна експорт.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Листа на опасни играчки
29.12.2009 8:18:02   
profesorica
морам да ве прашам.дали некоја знае да не се случајно опасни едни играчки пакување од домашни животни, пластични или гумени се незнам какви.свекор ми му ги купил на Дамјан од СР планет.

ве молам ако некоја има сознание, нека го сподели.ми личат на штетниuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Листа на опасни играчки
29.12.2009 10:39:17   
BEBICA
Drvena igračka
Proizvođač: Gulliver user posted image Opasnost od gušenja user posted image Auto na radio kontrolu
Proizvođač: Strong Wind Explorer user posted image Strujni udar user posted image Plastična lutka-Keti
Proizvođač: DDI user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Plastična lutka
Proizvođač: Free & Easy user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted imageIgračka vozić
Proizvođač: Relaks Toys user posted image Opasnost od gušenja user posted image
Set ručnog alata
Proizvođač: Joiner's user posted image Opasnost od posekotine user posted image

Kolica za lutke
Proizvođač: Feili user posted image Rizik od povrede user posted image Traktor
Proizvođač: Boys Toys user posted image Opasnost od gušenja user posted imageIgračka na povlačenje
Proizvođač: You Da user posted image Opasnost od davljenja ,  Opasnost od gušenja user posted image Zvečke
Proizvođač: Baby Favourite user posted image Opasnost od gušenja user posted image Moj prvi kreativni set
Proizvođač: Mountains Plasticity user posted image Hemijska opasnost user posted image Drvene puzle
Proizvođač: INTER-EAST B.V. user posted image Hemijska opasnost user posted image Lutka
Proizvođač: Meibaoer user posted image Hemijska opasnost user posted image Igračka na povlačenje - slon
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Opasnost od davljenja ,  Opasnost od gušenja user posted image Portikla za bebe
Proizvođač: Olmitos user posted image Hemijska opasnost user posted image Plastične lopte
Proizvođač: DQ - Da Qian user posted image Hemijska opasnost user posted image Igračka za stiskanje
Proizvođač: BBY puericultura user posted image Hemijska opasnost user posted image Igračka na povlačenje - krokodil
Proizvođač: Unknown ( Nepoznat) user posted image Opasnost od gušenja ,  Opasnost od posekotine user posted image Muzička lutka
Proizvođač: MEI NGAI user posted image Hemijska opasnost user posted image Kamion
Proizvođač: Vidal Europa user posted image Opasnost od gušenja user posted image Drvena slagalica
Proizvođač: Bino, Ferina user posted image Hemijska opasnost user posted image Igračka ključevi – Miki Maus klub
Proizvođač: Disney Store Limited user posted image Opasnost od gušenja user posted image Bubamara na povlačenje
Proizvođač: KARO user posted image Opasnost od davljenja ,  Opasnost od gušenja user posted image Laserski pištolj
Proizvođač: Novel user posted image Oštećenje vida user posted image Plastične igračke
Proizvođač: 1. Pistol: Toys 2. Appel guitar BEL (BO ER LE) 3. user posted image Opasnost od posekotine user posted image Mobilni telefon
Proizvođač: Batman user posted image Opasnost od oštećenja sluha user posted image Plastična igračka
Proizvođač: MAP user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Lutka – moja mala beba
Proizvođač: Ming Ming user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image Beba i kadica za kupanje
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Držač za cuclu
Proizvođač: Carisma baby user posted image Opasnost od davljenja user posted image

Igračka mobilni telefon - Super telephone
Proizvođač: Benign Girl user posted image Opasnost od oštećenja sluha user posted image Klikeri
Proizvođač: TOYS user posted image Opasnost od gušenja user posted image Božićni kostim
Proizvođač: Reila Christmas user posted image Opasnost od gušenja ,  Rizik od opekotina user posted image Bodljikava loptica - meduza
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Rizik od opekotina ,  Zapaljivost user posted image Zvečka za bebe
Proizvođač: Toys user posted image Opasnost od gušenja user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Zvečka za bebe
Proizvođač: Toys user posted image Opasnost od gušenja user posted image Flomasteri
Proizvođač: Grafix kids user posted image Hemijska opasnost user posted image Lutka
Proizvođač: Baby lovely user posted image Hemijska opasnost user posted image Lutka - beba
Proizvođač: HX Toys user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Set za kuvanje
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Hemijska opasnost user posted image user posted image Prijavi proizvod Detaljnije user posted image
Boca sa sapunicom
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Mikrobiološka opasnost user posted image Lutke
Proizvođač: Elaine user posted image Hemijska opasnost user posted image Igračka – zvečka meda koji se ljulja
Proizvođač: Chicco user posted image Opasnost od gušenja user posted image Plastična lopta - Nemo
Proizvođač: John ®, Disney PIXAR user posted image Hemijska opasnost user posted image Princeza marioneta
Proizvođač: Fiesta crafts user posted image Hemijska opasnost user posted image Dečje gumene sandale
Proizvođač: Unknown (Nepoznat) user posted image Hemijska opasnost user posted image Set ponija
Proizvođač: Sweet Pony user posted image Hemijska opasnost user posted image Lutka – Najbolji prijatelji
Proizvođač: Beauty girl user posted image Hemijska opasnost user posted image Muzička lutka
Proizvođač: Hohot Toys user posted image Rizik od povrede user posted image

Ova se samo del od igrackite koi se opasni.Isto taka ima i sedista i kolicka za bebinja kako stolce za hranenje koi se opasni.No toa ke go stavam vo druga tema.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Листа на опасни играчки
14.1.2010 18:55:53   
Еца
Внимавајте какви играчки им купувате на децата. Играчките со ознака СЕ се оние кои што се произведени според стандардите на Европската директива и се безбедни.   Тие имаат и декларација на која можете да прочитате од кои материјали е составена играчката. Но за разлика од овие, кај кинеските играчки ја имате истата СЕ ознака, но тоа кај нив не означува квалитет туку “кинески извоз”.
 
Затоа од Коалицијата за безбедни играчки порачуваат да се внимава при изборот особено сега, пред новогодишните празници кога најмногу се купуваат детски играчки. 
 
Македонците се уште го применуваат правилото, купи скапо ќе добиеш квалитетно.
 
Истражувањата кои што ги спровеле од Коалицијата за здрави играчки говори дека во Македонија нема лабораторија за проверка на квалитетот. Пазарите се преплавени со неквалитетни кинески играчки. Поради тоа тие апелираат до санитарните инспекции да вршат поголема контрола.  
 
Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат пак, велат дека досега не евидентирале загрозено детско здравје поради штетни играчки. 
 
Според лекарите хемикалиите во штетните играчки предизвикуваат најразлични алергии, пореметување во хормоналниот систем како и развојни пореметувања. СИТЕЛ   

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Листа на опасни играчки
19.6.2010 15:12:49   
Мамичка
Од каде да купиме здрави ( квалитетни и нехемиски штетни )играчки за децата.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Листа на опасни играчки
14.10.2010 20:15:27   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Во Македонија се продаваат отровни играчки за деца. Ако не прочитавте, еве сајт за инфо
http://www.toxic.mk/toys.php


ИЗВОРНА ПОРАКА: merema

lele ne mi se veruva sto vidov i procitav ama povekete proizvodi se od kina kolku sto zabelezav c.c.c.c da se plasi covek i igracki da kupuva


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

се се произведува во Кина за жал, само што некои производители кои се имиња не смеат да си дозволат да имаат токсиќни играчки. Купувам од Fisher Price или слични проверни од проверени продавници како онаа Ива во Беверли Хилс. Ако некој ми донесе нешто непроверно одма го фрлам. Ова не е снобизам него заштита на моите деца зошто знам дека има едно чудо непроверени токсични играчки кои кај нас никој не му е гајле што се носат во контејнери од Кина. Порано да играат со тенџериња и слични работи него со токсични ефтини играчки од Кина


ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

spored ova sto go procitav kolku me faka strav,a obicno za rodendeni od kineskite dukani kupuvaat deka se evtini,lele kako moze ova da se dozvoli pa so igrackite igraat mali deca ,a nema dete sto ne stava igracka v usta


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Блу блу, само не заборавај дека пред 5-6 години од американскиот пазар беа повлечени играчки што коштаа по 50-100 долари (што е прескапо за американци кои не се научени повќе од долар/2 да даваатза што и да е)...

Инаку закон играчка се дрвени. Друго каква и да е, ризик е.
< Поракaта ја уредил Julie -- 14.10.2010 20:16:32 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Мамичка)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Листа на опасни играчки
14.10.2010 21:09:24   
mama26
pred 5--6 godini koga bev vo usa imase recall -ili rikol se vika gi vrakaa igrackite i iznosot im bese vraten so taksata na igrackata.za dol dva nema nisto vo amerika ,kako sto rabotat taka trosat,go ziveat zivotot den za den.znaci ne stedat,denes ako napravi 300 dol gi trosi do vecer site.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Листа на опасни играчки
9.1.2011 11:44:32   
kikicka
eve na igracka klucevi so muzika glodalka za 3+ meseci od mothercare i pisuvashe made in china a pak na relaksatorot isto od tamu made in india

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Листа на опасни играчки
9.1.2011 14:24:58   
arh_diz
Kikicka toa sto e od Kina ne e strasno golem del od firmiranata roba se sie tamu , tamu postojat fabriki koi go kontroliraat proizvodstvoto , a se sijat tamu zatoa sto e evtina rabotnata raka


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Листа на опасни играчки
4.2.2011 23:07:33   
suzeto
lele zarem i igrackite se opasni pa site igracki se made in kina.......pa i proizvodi za cistejne ...samponi i tn sega citav sve, pa sto ne e stetno,lele strav me fati...i nie imame od tie gumenite kocki slozuvalkite samo se so bukvi i brojki a kolku igra so niv,ke treba da gi frlam,ne se kupeni od kineskite prodavnici no sega sekade e kinesko i tamu kade sto mislis deka e ubava roba.
ajde koj znae neka navede koi samponi i tn za kozmetika ne e stetno i koj igracki

< Поракaта ја уредил suzeto -- 4.2.2011 23:08:36 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Листа на опасни играчки
4.2.2011 23:13:02   
suzeto
zarem i flomasteri pa za naskola im trebaat ... lele non-stop pisit crtat maliot so flomasteri

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Листа на опасни играчки
30.10.2011 1:53:13   
kikicka
Баш сега разговаравме со мм за ова,и на едно топче што леона си го зема од игротека проверивме дали пишува CE и да пишуваше и сега сите играчки ги проверуваме дали пишува.Инаку ме интересира што е со некои алишта па и тие содржат одредени хемикалии

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Листа на опасни играчки
30.10.2011 12:30:44   
Pepelaska *
јас да ви кажам искрено не се замарам многу со ова.Едино гледам да не има ситни делови и ако има одма го кријам тоа за да не ги голтне.Мартин додуша е уште мал и си игра со одредени играчки ама на сите пишувва маде ин чајна нели , јас не сум му купила од кинески продавници ама може некој кој му донесол купил. Е сега ако ми мириса чудно или нешто така не му ја давам.А и некако не го интересираат играчки сега хит му се шишиња со капачиња да ги отвара и затвора.Мислам дека малку претеруваме па и ние сме играле со кинески играчки со барбики со хемикалии а и многу генерации по нас.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Листа на опасни играчки
10.11.2011 22:19:31   
suzeto
pa i ne znam bas dali nie si igravme so kineski igracki vo vreme od jugoslavija ...kineskata roba sega ne preplavi ima nekolku godini sve za 99denuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Листа на опасни играчки
11.11.2011 8:58:03   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

pa i ne znam bas dali nie si igravme so kineski igracki vo vreme od jugoslavija ...kineskata roba sega ne preplavi ima nekolku godini sve za 99denuser posted image

И дури е се за едно евро. user posted image И јас мислам дека во наше време играчките беа поквалитетни.
А сега ако почнеш да гледаш по овие листиве со опасни играчки, гарант ќе најдеш некој што ја имаш дома. Преплавени сме со такви.

Само некогаш мислам и тука дека се претерува: Фустан/блуза бил/а опасна по живот, оти во пределот кај вратот имал декоративна врвка/панделка, па потои опастост од задавувањеuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Листа на опасни играчки
11.11.2011 9:03:26   
Felly RR
А еве едни чевлиња
user posted image

марка: DUMINI, содржи високо ниво на хром.

Ќе поставам и некои други што ги најдов.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Листа на опасни играчки
11.11.2011 10:19:40   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Баш сега разговаравме со мм за ова,и на едно топче што леона си го зема од игротека проверивме дали пишува CE и да пишуваше и сега сите играчки ги проверуваме дали пишува.Инаку ме интересира што е со некои алишта па и тие содржат одредени хемикалии


Е за ова читав дека Кинезите нашле решение. Тоа СЕ значи European Conformity, односно дека играчката (или што и да е со таа ознака) ги исполнува стандардите поставени за европскиот пазар. Но Кинезите нашле решение и на своите играчки што е можно да содржат штетни материи пишуваат СЕ, но тоа значи China Export.
Значи, не се сите играчки безбедни ако на нив пишува СЕ.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Листа на опасни играчки
11.11.2011 12:29:29   
Felly RR
Toa за CE е точно. Еве пример. На куклата има ознака СЕ, ама не ги исполнува стандардите.  Ајде ако некој знае некако пише како да ги разликуваме CE = European Conformity, од СЕ=China Export
user posted image
Производ: Кукла сет - Малечките
Производител: Kid Kore
Земја на потекло: Хонг Конг

Продуктот е хемиски ризичен со својот состав бидејќи чевлите на куклата содржат phenol на ниво 980 mg/kg додека границата е 150 mg/kg. Фенолот може да предизвика разни симптоми на труење. Производот не ги исполнува директивите за играчки и релевантниот Европски стандард


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Листа на опасни играчки
11.11.2011 12:35:10   
Felly RR
user posted image
user posted image

Мене како исти ми изгледаат двата знациuser posted image


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 11.11.2011 12:41:12 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Листа на опасни играчки
12.11.2011 9:15:23   
Maca25
знациве се исти, не знам како би ги распознавале. не знам само како смее ова CE да се користи на глобално ниво за нешто друго, освен за European Conformity?!?!?! Тоа не е заштитен знак?!? 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?