|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хипотонија (млитавост) кај бебињата
13.5.2010 22:50:52   
Тања РР
Млитавост или хипотонија претставува  намален  мускулен тонус кај бебињата и се јавува релативно често, понекогаш проследено со слабост на мускулите. Може да се препознае по  хиперподвижност на  зглобовите и отсуството на отпор во текот на изведбата на пасивни движења. Без оглед на она што не е сериозен проблем, тоа може да биде последица на различни причини и е поврзан со многу болести па  потребно е  сериозно следење од страна на физијатри. Само по детален преглед и одредено време во кое  детето се стимулира и следи  моторниот развој, може да се заклучи дека не постојат значајни пореметувања на невромускулниот систем._____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Хипотонија (млитавост) кај бебињата
13.5.2010 23:02:55   
Тања РР
Хипотонијата се јавува како наследно заболување или е резултат на одредени фактори на ризик за време на бременоста и породувањето. Предвреме родените деца и оние со ниски оценки при раѓањето имаат поголем ризик за појава на хипотонија.
Бидејки хипотонијата доведува до успорен моторен развој детето треба да се стимулира со одредени вежби за да се нормализира тонусот и да се воедначи темпото на психомоторниот развој. На родителите им е тешко да ја воочат млитавоста кај своето дете заради неискуство но и заради субјективноста која е сосем оправдана.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хипотонија (млитавост) кај бебињата
25.5.2010 17:03:22   
Тања РР
Денеска со Јана бевме на физикална терапија. Ја прегледа лекар и ја потврди хипотонијата, особено на горните екстремитети. Почнавме со масажа и вежби. И досега ја вежбавме дома но од денес ќе комбинираме.
Лекарката рече дека треба да има подобрување. Многу сум загрижена, рече дека не може да потврди 100% успешност на терапијатаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хипотонија (млитавост) кај бебињата
25.5.2010 18:12:52   
Палешка РР
Ајде малку позитивност Тања, јас сум сигурна дека ќе успеете. user posted image за малата Јана

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хипотонија (млитавост) кај бебињата
26.5.2010 9:29:44   
amelbebe
samo pozitivni misli milauser posted image user posted image  za tebe i ubavicata

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хипотонија (млитавост) кај бебињата
2.10.2019 11:10:52   
kukli4ka24
Zdravo tanja znam deka pisuvam mnoogu docna no jas sum samo edna voznemirena majka koja nemoze poveke da izdrzi citam deka si imala kerka Jana so hipotonija eve veke 9 godini pominale te molam da mi kazes kako se izborivte so hipotonijata vie kako da postapam i jas 


(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali praktikuvate cesto da iznenaduvate nekogo?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!