|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Слушање и зборување
12.5.2010 12:32:10   
Martins mom
Сум приметила како луѓето постојано зборуваат, имат потреба да кажуваат за себе и да се истакнуваат, секоја реченица им започнува со зборот "јас"...Многу мал број умеат да слушаат што навистина им зборуваш. Милион пати ми се случило да зборувам со некој нешто и сум прекината во муабетот или тој е свртен на друга тема или пак соговорникот се загледува на друга страна...Страшно ме иритира тоа !!!
Јас сум АКТИВЕН СЛУШАЧ и тоа ми помага добро да ги запознавам луѓето и што се крие во нивната душа...
А Вие?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 12:38:29   
niki
И јас сум активен слушач и анализатор, во реалниот свет. Единствено на форумов успевам да си се доискажам докрај бидејќи пишувам, а не зборувам. Инаку многу често се случува да ме прекинат и тогаш не се ни обидувам да се навратам на тоа што сум го зборувала бидејќи не гледам поента да се наметнувам така, тој што слуша ако сакал да ме слуша ќе ме слушал и првиот пат.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 12:44:30   
Viktori
Па не сум и некој анализатор. Слушач да, ама често пати од култура. Инаку не прекинувам и не упаѓам во збор, ама некогаш кога ќе се зазборам знам темата да ја однесам во тотално друга насока user posted image



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 12:46:43   
amelbebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Па не сум и некој анализатор. Слушач да, ама често пати од култура. Инаку не прекинувам и не упаѓам во збор, ама некогаш кога ќе се зазборам знам темата да ја однесам во тотално друга насока user posted image



(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 12:55:14   
melody
Sum prekinala i me prekinale vo zborenje.Sum prekinala od sto mozokot nekogas mnogu brzo mi raboti i go slusam sogovornikot najcesto dobar drugar sto zbori sakam i jas da go kazam svoeto, no od nedostig na vreme sum mu vlegla vo zbor i sum go prekinala vo toa sto sakal da go kaze.Posle odma sfakam sto sum napravila i vednas i se izvinuvam za toa.Znaci toa go pravam nesvesno i od preopteretenost.Koga me prekinale i mi vlegle vo zbor zavisi na kogo, sum se nalutila ,no  nekogas i ne.Zavisno od situacija i zavisno od toa koj e sogovornikot.Ako e majka mi togas se lutam i i kazuvam da ne mi vleguva vo zbor(taa sekogas toa go pravi) i da ceka da se doiskazamuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 13:00:03   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

И јас сум активен слушач и анализатор, во реалниот свет. Единствено на форумов успевам да си се доискажам докрај бидејќи пишувам, а не зборувам. Инаку многу често се случува да ме прекинат и тогаш не се ни обидувам да се навратам на тоа што сум го зборувала бидејќи не гледам поента да се наметнувам така, тој што слуша ако сакал да ме слуша ќе ме слушал и првиот пат.


И активно слушам и многу зборувам некогаш user posted image user posted image user posted image Не умеам секогаш да се искажам усно, подобро и полесно ми оди тоа писмено. Многу нашироко објаснувам, ограниченоста ми смета. Во дадени ситуации тоа е маана, во некои - предност.
Кога човек не слуша (менува тема, поглед, прекинува) покажува дека не е заинтересиран за темата за која се зборува, но веројатно и за лицето кое зборува. Тоа оддава на несериозна личност и егоцентризам. Кога не слушаш некого, не очекувај и тој да те слуша тебе!

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 13:03:16   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Sum prekinala i me prekinale vo zborenje.Sum prekinala od sto mozokot nekogas mnogu brzo mi raboti i go slusam sogovornikot najcesto dobar drugar sto zbori sakam i jas da go kazam svoeto, no od nedostig na vreme sum mu vlegla vo zbor i sum go prekinala vo toa sto sakal da go kaze.Posle odma sfakam sto sum napravila i vednas i se izvinuvam za toa.Znaci toa go pravam nesvesno i od preopteretenost.Koga me prekinale i mi vlegle vo zbor zavisi na kogo, sum se nalutila ,no  nekogas i ne.


И мене ова често ми се случува од што сакам многу да кажам или ако сум неправедно обвинета, несфатена - за да дополнам/објаснам. Најчесто поради тоа, но знам да застанам по кратко време, учтиво извинувајќи се.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 13:56:02   
matushka
Mene mnogu mi e vazna intonacijata na sogovornikot i se razbira temata. Koga nekoj mi ja povtoruva istata receniva po 100 pati vo eden muabet i plus go pravi toa so monoton glas... ne.. ne ne mozam da slusam i se isklucuvam. A inaku zboram mnogu da, ama i sakam da slusham i da pomagam vo resavanje na tugjite problemi.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 14:09:50   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Mene mnogu mi e vazna intonacijata na sogovornikot i se razbira temata. Koga nekoj mi ja povtoruva istata receniva po 100 pati vo eden muabet i plus go pravi toa so monoton glas... ne.. ne ne mozam da slusam i se isklucuvam. A inaku zboram mnogu da, ama i sakam da slusham i da pomagam vo resavanje na tugjite problemi.


user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 15:00:31   
Glück90
moite prijateli me smetaat za dobar sogovornik bidejki znam da gi islusam a potoa jas da kazam toa sto imam.nikogas ne upagam i toa ako se desi e nesvesno.me smetaat za dobar sovetuvac a koga sum jas samata vo prasanje e togas ustata mi e zasiena.edinstvo so kogo vodam monoton razgovor odnosno samo slusam i klimam so glava se babami na tatkomi majka,babami na ocuvot majka i sveki zaso znam se sto ke zborat go izmisluvaat i si ziveat vo nekoj nivni zamislen svetuser posted image

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 15:15:00   
vezilka RR
Знам да ислушам докрај и да дадам совет и свој став. Често пати ме бараат за совет бидејќи сум закоравен реалист, јас не ги разубавувам нештата туку ја кажувам суштината. Но, знам и да упаднам во збор ако ептен ме изнервира кажаното. Иначе не се сметам за некој интензивен зборувач..зборувам во средина каде што знам дека сакаат да ме слушаат, во средина каде не сум сигурна дека сакаат да ме слушаат, или во средина каде има некој кој потојано сака да зборува, не зборам освен ако не ме прашаат или ако не се почувствувам повикана од муабетот..

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 15:17:25   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Mene mnogu mi e vazna intonacijata na sogovornikot i se razbira temata. Koga nekoj mi ja povtoruva istata receniva po 100 pati vo eden muabet i plus go pravi toa so monoton glas... ne.. ne ne mozam da slusam i se isklucuvam. A inaku zboram mnogu da, ama i sakam da slusham i da pomagam vo resavanje na tugjite problemi.



Da se nadopolnam vo resavanje na tugi problemi...
E tuka ic ne sum iskren sogovornik neznam zosto no nikogas ne  mozam da go iskazam ona na vistina sto go mislam..
Na primer;doaga prijatelakata i mi se zali za nekoj problem vo koj glaven vinoivnik e mazot i...E,tuka jas nikogas ne mozam da go recam ona sto vo prv moment go mislam..(vidi go ti nego..idiot eden..user posted image user posted image user posted image ) ami vednas pocnuvam so izgladuvanje na rabotite demek ete mozebi radi toa ona ili ova doslo do taa situacija pa nekogas pocnuvam duri i da si ja napagam prijatelkata...
Mali milion pati mi kazale deka  deluvam na niv "smanji dozivljaj"
i poradi toa izbegnale dosta problemi......

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 15:19:52   
Палешка РР
Јас сум соговорник..средина од зборувач и слушач. Не можам бескрајно да слушам, ниту бескрајно да зборувам. Сакам разговор кој е на обострано задоволство.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Слушање и зборување
12.5.2010 15:28:00   
elle
Кога Господ го создал човекот му дал две уши и една уста за повеќе да слуша а помалку да збори user posted image
Гледам да бидам пократка, а пак да ме разберат моите соговорници,а за слушање немам граница колку можам да ислушам некој... например дедоми имаше обичај да се заборави во своите монолози и никој неможеше да го ислуша до крај,а мене не ми беше проблем тоа

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Слушање и зборување
6.12.2013 16:24:55   
Mihaela 2010
I te kako znam da te islusam,i normalno da kazam svoe mislenje,sovet dokolku se bara toa od mene...i mene mnogu me nervira koga ke pocnam nesto da zboruvam i oddednas nekoj uletuva ko padobranec i saka da kaze nesto slicno od mojot muabet i onaka bas bezveze se osekjam


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Слушање и зборување
28.12.2013 0:14:04   
Defne90 RR
Znam mnogu da slusam mozam i so saati da slusam odredena licnost bez da ja prekinuvam i potoa da i go kazam moeto mislenje.Zatoa uste vo devojackite denovi sekogas im bev ramo za placenje na moite drugarki i od mene site baraa sovet.Od druga strana pak koga zboruvam i togas nekoj ke me prekine se cuvstvuvam mnogu glupavo i vednas zamolcuvam i prekinuvam so zapocnatiot razgovor.Inaku sum licnost sto znae da islusa i da dade sovet a ne znae da se ispoveda i retko koga znam da si ja otvoram dusata.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?