|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку сте одлучни?
16.3.2010 0:39:19   
Bitolcanka
Постојано се соочуваме со ситуации и се наоѓаме пред лавиринтите кои ни' ги покажува животот, не знаеме кој е вистинскиот правец во конкретниот момент. Убаво е кога се има избор во животот, лошо е кога немаме. Некогаш бираме меѓу 3 и повеќе нешта. Колку повеќе алтернативи ни' стојат на располагање толку повеќе се двоумиме, размислуваме, не можеме да се одлучиме. Некогаш и меѓу 2 варијатни долго сме пред дилемата - 1 или 2, ДА или НЕ user posted image Често 1-ДА (НЕ) знае да не' однесе во сосема погрешен правец и долго време да се преиспитуваме, прекоруваме ... зошто така сме решиле, зошто веднаш сме одлучиле, сме избрзале, не сме послушале друг ... Јас сум од оние кои многу размислуваат, анализираат, се премислуваат, слушаат секого, но одлучуваат сами.

Колку брзо донесувате одлука?
Дали потпаѓате под нечие влијание?
Дали сте биле манипулирани од некого и дали тоа ви се случува често?
Дали секогаш за се' имате свој став и цврсто стоите до него, без оглед на се'?


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку сте одлучни?
16.3.2010 0:41:31   
Bitolcanka
Дали ја применувате стратегијата на добри и лоши страни (предности и негативности) кога одлучувате за нешто/некој (предмет/услуга/личност) ?

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку сте одлучни?
20.3.2010 22:36:51   
lukas
voopsto ne sum odlucna ama i sepak zavisi za so...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку сте одлучни?
20.3.2010 22:47:16   
Bile
Voopsto ne sum odlucna od pricina sto se cuvstvuvam kako da ja imam  izgubeno samodoverbata i se plasam da odlucam sama sekogas cekam drug da odluci mesto mene. Ovaa karakteristika ne mi se dopaga, cesto mi se slucuva da bidam vo situacija da treba vednas i sama da odlucam.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку сте одлучни?
21.3.2010 14:32:38   
Bitolcanka
Биле сите сме се почувствувале така во даден момент, но лошо е кога тоа се повторува, кога за многу нешта во животот бараме помош и совет од друг и остануваме друг да одлучи наместо нас. Јас на почетокот од врската со мојот сакан - дечкото само слушав, се прифаќав и од него и од неговите т.н. другари (брачен пар без деца) кои беа секогаш со нас. Излегувавме, дечкото и "другарите" кажуваа каде ќе одиме, колку ќе седиме, што ќе правиме ..., се ! Јас само молчев и "морав" да се сложам со се. Како резултат на тоа ја изгубив мојата личност, го изгубив своето "јас", станав послушна, без мислење и став, како сенка меѓу тројцата. Поминав низ многу тешки работи, станав нервозна, ги зголемив килограмите (од пречестото одење по ресторани по наредба на друг/и)... едноставно не бев таа јас, не се познавав ... За среќа, издржав. Кога не можев веќе да трпам, сфатив дека ја загубив сопственат личност и не можам да живеам без своето "јас", почна полека се да се средува, со дечкото повече се разбиравме... "Другарите" на дечкото го видоа тоа, не беше по нивно се, не им годеше тоа... Помина време, се случија многу работи, дојде момент - т.н. негови другари се покажаа во вистинско светло и пред дечкото, конечно го виде тоа - му се отворија очите (иако и претходно почнуваше да гледа што и како е), се тргнавме од нив. Јас бев повторно таа од порано, а дечкото - со разбирање, друга - нова личност. После дождот изгреа сонце.

Се е лекција во животот. Никогаш пред никој не треба да потклекнуваме и да дозволуваме да бидеме манипулирани од други лица, да не вртат како сакаат. Секако, има ситуации кога "мораме" (се мора само да се умре, се друго е релативно, но сепак ...) да слушаме, без разлика дали мислиме дека сме во право, дека ни се скратени правата, не е почитувано нашето мислење: на работа, на факултет, во брак и сл. Но, не секогаш, не по секоја цена. Помина времето на патријархатот, сега сме еднакви со мажите и многу поспособни од нив, жално е да им се потчинуваме.


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку сте одлучни?
21.3.2010 23:21:49   
Bogdancanka
зависи за што се работи али во моментот ако одлучам нешто веднаш извршувам зашто ако оставам за друг ден се предомислувамuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку сте одлучни?
4.5.2010 0:44:20   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

Дали ја применувате стратегијата на добри и лоши страни (предности и негативности) кога одлучувате за нешто/некој (предмет/услуга/личност) ?


Јас сум ја применила кога сум сакала да видам што би ми било од корист ако се решам да направам некаков чекор - напред или да прескокнам нешто. А вие?
Во последно време сум се' поодлучна. Помислувам да направам нешто добро за мене, било да е тоа: вежбање, посета на козметичар, прошетка ... дејствувам веднаш. Можеби и пролетта ме поттикнува, помина периодот на студ, мрзоволност, депресија, несигурснот ...

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку сте одлучни?
4.5.2010 8:26:25   
profesorica
ич не сум одлучна, лелееее...ичuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку сте одлучни?
28.11.2014 20:57:59   
scared RR
Ич не сум одлучна, секогаш се предомислувам па дури и за најмала ситница user posted image

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку сте одлучни?
28.11.2014 22:57:22   
Ki4iko
Јас сум доста одлучна, многу често ме бараат да одлучам за битни работи моите блиски,едноставно такава сум по карактер user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку сте одлучни?
28.11.2014 23:42:36   
caciana
Jas sum Mnogu odlucna, sto ke resam toa pravam,nekogas znaam DA utnam ama toa e...user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку сте одлучни?
28.11.2014 23:50:24   
mamicki
Многу, дури отсечна. Криво, право, брзо донесувам одлуки и веднаш се обидувам да ги реализирам.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?