|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: СКОПЈЕ
5.2.2010 11:38:58   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Ејјјјјј каква идеја за Вардар...ја мислам да се битне цел кеј..и трговски ако треба...и едно пристаниште да напраиме...па о бродчиња тука се да има..и таму кафе да си пиеме...башка до Солун со брод user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ova za ideata user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: СКОПЈЕ
5.2.2010 11:42:50   
Enika
Да се консултирам со архитект од прилика да иам нацрт план..ке доставамкога ке иам отворен ден на владата...со план с се да отидам!!!user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: СКОПЈЕ
5.2.2010 11:45:45   
bojanas
Искрено ми се допаѓа обновувањето на офцерски и стариот театар. user posted image user posted image
Црквата е глупост невидена а триумфалната капија катастрофа- ептен ќе си одговара со ГТЦ - во бродско римски стил, а целата ќе рефлектира во прозорците на ЕВНuser posted image .
За хотел е веќе касно- да дозволеше Грчев пред 15 години да се изгради ќе имавме друг стандард за уредување на централното граско подрачје- сега веќе е доцна и непотребно.user posted image
Фонтаната е мизерија- и во Битола таа исто. user posted image
Дефинитивно ќе бидеме уникатни- град со нејкичерајскиот плоштад на светот.
За статуите не коментирам- една статуа =10 градинки и 10 училишта

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: СКОПЈЕ
6.2.2010 15:13:53   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Od Skopje ke ostane samo S.......sekoj grad vo svetot si ima svoi pretpoznatlivi objekti,gradbi,parkovi i lugeto se stremat vo sto podobro svetlo da go afirmiraat nekoj grad ama Skopje mi zalicuva na cirkus.Kade e dusata na Skopje (skopskite poznati maala...)?


потпис

ГРДОСИЈА user posted image

Битолчани се израдуваа. Прв пат им е драго што не се главен град...(via Вест) user posted image


(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: СКОПЈЕ
6.2.2010 16:21:20   
Maca25
Треба ние скопјаните да се побуниме малце појако во врска со новово уредување на градот. Кој не шиша нас уствари. Мене лично ми се одвратни тоа фонтаните и сите статуи и цркви. На што ќе личи нашиот плоштад?!? Па уште и коцката да ја вратат - ТОП user posted image !!! Еднаш ја извадија, ја шитнаа, па сега ај ќе ја враќаме калдрмата. Свашта!!! ЈАс не знам какви токмаци раководат со парите на градот!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 15:44:42   
April
via Утрински весник

Градот трпи неконтролирани затрупувања со агресивен, безизразен, тешко вклоплив кич. Обидот по секоја цена за самонаречена грандиозност и монументалност на архитектурата, а и скулптурата, не е одраз на естетско-филозофска студија. Тука има вткаено дневна политика за локална употреба, неизживеани и злоупотребени национални наметнувања од различни пориви, присвојување на туѓи вредности. Стануваме паланка каде што секој може да го докаже своето лошо воспитување, љубовта кон кичот, ниската страст, насилништвото, немањето чувство за заедништво и јавен интерес и обврски и права, кои од тоа произлегуваат и без кои градот го нема.

Новокомпонираната поетика на просторот е спрега на политички моќници, градежно лоби, самонаречени чувари на идентитетот, историчари што сметаат дека светот почнал да се врти поради нас, инвеститори со пари од сомнително потекло. Кич има премногу, а за тоа, пред се', треба да му се заблагодари на необразованието. Во градежништвото најмногу вложуваат оние што имаат пари или оние што располагаат со народни пари, а се знае денес кој го има тоа, па нужно следува сомнителен квалитет. Се наметнува горчлив вкус дека некој сака да не' доведе во ситуација да си помислиме дека она што се создава е толку значајно, дека присуствуваме на значаен момент во создавањето на историјата на уметноста, што би рекол Душко Радовиќ: „Кој имал среќа утрово да се разбуди во Скопје, може да смета дека за денес доволно постигнал во животот. Секое инсистирање на уште нешто би било нескромно...“.

user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 15:51:45   
big_mama817
искрено воопшто не ми се допаѓа како се планира да изгледа тоа е толку вештачки

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 16:03:38   
arh_diz
Milsma deka od toa nema da bide nisto.Ke pocnat so izgradba ke se smeni vladata ke stopiraat pa ke dojde nova vlada ke se pocne i taka Skopje ke bide edno 10 godini vo izgradba

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 16:17:02   
zami
Jas sum arhitekt i eve da go spodelam moeto mislenje.

Koga prv pat ja vidov prezentacijata se zgroziv.

Koga nekolku pati ja vidov i koga pocnav da gi slusam site komentari, pocnav malku pokonkretno da go gradam mojot licen (i profesionalen) stav za spomenatoto.

Idejata da se oblikuva plostadot i kejot na Vardar i ne e tolku strasna.
Aj pomislete malku,site plostadi vo evropskite gradovi se celosno obikoleni so objekti i to mu dava dopolnitelen moment na plostadot. (Zagreb, Rim i sl), kejot istotaka, koga ke vidime slika od Temza, ili bregot na Sena pokraj nea gledame niz na objekti a ne dupki vo prostorot.
A i faktot deka dvaeset godini a mozebi i poveke nikoj ne se osmelil da izgradi nesto vo toj del na gradot, kazauva samo za strav i nemanje vizija, i toa ednas morada se promeni.

E sega stilot e nesto sosema drugo, licno edvaj ja preziveav idejata za ,,rekonstrukcija,, na teatarot, znaejki deka zborot rekonstrukcija so sebe vlece edna ogromna vremenska odgovornost, za koja sum sigurna deka nasive ja nemaat.
Znaci da se gradi vo eden stil koj e odamna del od istorijata e apsurdno, glupo i skapo.
Ne bi bila protiv ako nekoj kolega smeta deka odreden objekt treba da ima nekoj takvi simbolicni obelezja od prethodnite periodi, ama site i toa po nalog, e toa e nesto sosema drugo.

Skopje, bidejki neli e skoro celoto gradeno posle *63 izobiluva so moderni gradbi koi se obelezje na svoeto vreme.

Da potsetam:

,,Arhivot na Skopje,, ima dobieno prva nagrada za arhitektura na nivo na Jugoslavija i e beleg na edno vreme koga natur betonot bese dostignuvanje vo arhitekturata. Negovi braka da kazam se Studentskiot Goce Delcev, koj e fantasticen objekt koj za zal e prepusten sam na sebe i zatoe e takov kakov sto e, Postata so svojata kruzna forma i odlicni detali na fasdata so neobicni formi, koi denesnive majstori ke te ubijat ako im kazes da gi napravat.

,,Objektot na Vladata,, isto taka e primer na moderna arhitektura, nagraduvan, so centralni jadra i konzoli koi vo toa vreme bile i te kakvo dostignuvanje.

,, Objektot na MOB,, nasata skokalnica kako sto ljubat da kazat skopjani, za mene eden od najubavite objekti vo Skopje na koj moze da ni pozavidat site.

Od ponovite ,,Noviot objekt na Carinata,, pod Kale, spoj na makedonska tradicionalna  i moderna arhitektura, vlezniot del e so travertin, postaven vo kombinacija koja e vidliva na nasite Crkvi i staklen kubus koj ja reflektirra rekata Vardar.

I mozam uste da redam.
Znaci jas sum deka treba nesto da se izgradi, ama so malku pogolema slobota vo oblikuvanjeto.


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 16:22:19   
zami
E sega za spomenicite.

Tuka e celosnoto fijasko.

Znaci nemozam da se setam kade vo evropskite gradovi skulpturite se naredeni na rastojanie od dve metri.
Taka se gubi monumentalnosta i znacajot na koja bilo od niv.

I zosto mora site tie istoriski licnost da se smesteni na eden plostad.

Zosto ne se odi na varijanta da sekoja naselba si ima plostad ili sto ti ja znam, pa da se rasporedat i skulpturite, a ne vaka site na kup, toa poveke lici na galerija a ne na plostad.

Triumfalna kapija user posted image user posted image . Tie sto postojat na svetov bile izgradeni ne za da go krasat gradot, tuku za da ja obelezat pobetata nad nekoe golemo zlo.

A nasava ke oznacuva triumf nad user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: СКОПЈЕ
10.2.2010 16:36:17   
ripce


Мене најмногу ме револтира оваа триумфалната капија... Во македонската историја некаде се споменува триумфална капија? Или во Париз имало па ајде и ние ќе правиме... Па во Париз има и Ајфелова кула... ајде и ние да изградиме user posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: СКОПЈЕ
13.2.2010 18:03:18   
April
Денес поминав низ плоштад, т.е. се обидов да поминам, се' е заградено и ужасно...на ништо не личи user posted image со тие пари може да се реновира луна паркот или зоолошката градина...или да се асфалтираат калиштата околу МТВ каде што вадиме пасоши...многу се изнервирав, денот беше прекрасен, ама тоа што го видов беше бљак... 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: СКОПЈЕ
13.2.2010 18:06:49   
BILE.F
Луѓе, можам да ви кажам дека во Ск во последно време ДУП -от е само за згради и трговски центри! Облакодери!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: СКОПЈЕ
7.2.2012 15:02:26   
vezilka RR
Мислам дека со ова барокот стварно ептен претераа, барок, та барок..аман бре луѓе. Секој ден се будам со мисла да не ни смислат нов декрет со кој ќе ни уредат сите да се облекувамее во барокен, неокласичен илил класичен стил..кого ќе фатат во фармерки 50 евра казна..не за друго туку да си пасуваме со новото лице на градот наш убав..

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: СКОПЈЕ
7.2.2012 18:19:49   
Maca25
Од една страна промена е секогаш добредојдена, ама ваква промена како што доживеа центарот на Скопје ич не ми се свиѓа. Те барок, те модерни згради, те злато сјае...абе да ти се поврати. А во Центар живеам и мора сево ова секој ден да го гледам. Да не праам муабет за тоа коњот на плоштад!!! Посебно за лајт шоуто што го нуди.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: СКОПЈЕ
7.2.2012 18:31:15   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Од една страна промена е секогаш добредојдена, ама ваква промена како што доживеа центарот на Скопје ич не ми се свиѓа. Те барок, те модерни згради, те злато сјае...абе да ти се поврати. А во Центар живеам и мора сево ова секој ден да го гледам. Да не праам муабет за тоа коњот на плоштад!!! Посебно за лајт шоуто што го нуди.

Незнам за лајт шоуто ама за тоа мадињата и мандалото мораш да признаеш дека му се машалаuser posted image user posted image Надарен коњот на јунакот наш, прав македонски пастувuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: СКОПЈЕ
7.2.2012 18:36:51   
Maca25
Да да, тоа беше првото нешто што мм го примети... и уште еден куп неправилности на целата таа фонтана. ама нема везе, тоа од негова гледна точка како уметик. Него муабетот ми беше, колку многу работи изнатрупани на едно место. Уште Ајфелова Кула ни фали.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: СКОПЈЕ
7.2.2012 22:50:18   
Viktori
Мене дел од градбите и спомениците не ми се свиѓаат, ама нема врска. Конечно нема да гледам руски згради на плоштад.

И има еден член погоре шо пишал дека во Франција имало триумфална капија а не кај нас. Колку за информација Скопје го викале градот на 7те порти. Во Скопје имало порти во минатото, ама кој да провери пред да пише.

Споменикот на Александар мислам дека е мал, а сите околу него за мене се вишок освен Ченто, Гоце и Даме, Ѓорѓија Пулески (земјакот мој) и сите останати заслужни Македонци.

Музејот на Македонската борба е прекрасен, фалат уште скулптура-две и искрено ефтин е за музеј, треба да си ја корегираат цената на погоре. Државава заслужи таков музеј и штета што толку беше напаѓан, пред да влезат внатре и да го видат.

И после подолго време Скопје не ми е најгрдиот град во Македонија.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 43
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?