|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Форум vs. реален живот
29.12.2012 22:02:53   
Fiao
Единствена работа која може да ме извади од такт во форум конверзација е извртување на концептот на муабетот, како конкретниов пример за „овците“. Е, да е реалност тоа нема да се случи. Но во реалност навистина е тешко да се соберат толку различни луѓе со различни мислења на едно место. Поентата на форумот е РАЗНОЛИКОСТ во мислењата, ставовите и искуствата, а и досадно би било да сме сите истомисленици нели?
Нешто во последно време многу читам некои муабети за некакви си „кланови“, кои јас би ги нарекла друштва со заеднички интереси. Тоа се група на мајки (која да напоменам е отворена за секого од вас кој е расположен и во можност да дојде) кои како заеднички интерес ги имаат децата (кои секако си бараат друштво и социјализација). Мене особено ми е драго ако овој форум продуцира ваков тип дружби, ако ништо друго сигурна сум дека е одличен начин да запознаете нови пријатели (ете како форумот и реалноста се спојуваат user posted image ). Истите овие „кланови“, многу често знаат „очи да си вадат“ на културен начин и да се натегаат со спротивставени мислења во многу теми во кои и јас сум пишувала. Исто така прочитав дека некои коментари за модераторите, во кои и јас припаднав од неодамна (на мое големо изненадување) и морам да ви признаам дека моето членство на форумот никако посебно не се промени, освен што добив задача како и сите останати модератори во организација на форумот.


(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Форум vs. реален живот
29.12.2012 23:54:24   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


Ajdeeeeeee sega i ovci ispadnaa RR-ki??????
Tuku Forumov neli bese za site,a ne za 20-30 lugje...od koj polovina od tie nekako go tupaat forumov so nivnite realni kompleksi ili pak cekaj ke pisam da se dokazam nekade zatoa sto vo realnost nemozam.......ajj tapa e veke!!



Лиличке кај прочита овци??? Искрено се надевам дека ви е познато значењето на зборот СИНДРОМ. Ако не еве го  - Група на симптоми кои константно се појавуваат заедно или состојба која се карактеризира со група на поврзани симптоми.

Ако форумов е за 20-30 луѓе, ти кој реден број си? Колку што можам да приметам пишуваш на форумов, разменуваш мислења, совети, па сега одеднаш ти е тапа???

Инаку за какви комплекси зборуваш ај те молам просветли ме? Или ти нешто гледаш на гравчиња па виде кој е реализиран кој искомплексиран и не знам каков. И сега не знам кој навредува на форумов... До душа јас не се вреѓам, немам зашто, а и воопшто не сум искомплексирана ниту нереализирана, ама ете има луѓе кои ова може да го сфатат лично, сигурно и ти би била еден од нив да не беше твој постов

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 9:58:07   
Ikana
Де бе женски, па празници идат, олабавете малце....ајде сите да се развеселиме, малку да ја улепшаме РР, нема потреба од лутенки, кланови и што ти ја знам....и модераториве се луѓе, се расправаат, се лутат, ехеее...па која ќе беше поентава на форумов ако сите исто мислевме? Еве ви една огромна гушка од мене и М, и ве молам на позитива да ја удримеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 11:03:05   
Felly RR
Јас секогаш се трудам да сум реална и на форум, ако нешто не сакам да кажам - нема да го пишам, а има и такви работи кои не сакам тука на форум да ги изнесувам. АКо имам спротивно мислење од некој - ќе го кажам, ама не сум таква личност што по секоја цена се до0кажува и покажува. Ако сметам дека можам да помогнам на некој со моето мислење ќе го кажам.
Ако со некој имам различно мислење на форум, тогаш и кафе кога ќе седнеме ако почнеме муабет на истат тема, значи и тогаш ќе имаме различно мислње. Разликата е што овде не можеш секогаш да процениш со каков тон е нешто кажано-напишано. Друго е кога некој го гледаш пред тебе, а друго е овде кога читаш. Затоа мислам не треба мислењата напишани тука да се сфаќаат премногу лично.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 12:20:45   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

E bas poradi toa sto sakam da pisuvam onaka kako sto e,bez razlika dali mm ke me digni vo oblaci toj den ili ke se ispokarame kako vcera (a bas toa go iskomentirav ovde) E bas poaradi toa ne sakav da stavam slika,za da ne bidam prepoznatliva pa da moram da pisuvam skazni i bajki, tuku navistina onaka kako sto jas cuvstvuvam vo dade moment a isto taka da mozam slobodno da iskomentiram vo vrska so seksot,nekoj mozebi i mozi da komentira slobodno za seksot i da znaeme tocno za koja licnost se raboti no jas ne mozam da si go dozvolam toa...zamislete nekoj od strana na  familijata na mm ili ete odmojata ili pa ne daj boze sinceto koj e tinejdzer da gi cita moite seksualni iskustvauser posted image .Da ne me razberite pogresno...nekoj mozebi i mozi i nemam nisto protiv,ama JAS nemozam.
Realnosta mislam deka preovladuva vo forumov no se naogaat i onie koi ke preteraat malku,mislam vo odnos na zivot na povisoko nivo-toa sum go zabelezala a od starana na vizuelnoto prilzeno ovde,"nivoto" e nekade na drugo mesto,ama pak toa voopsto ne mi smeta za da si pomuabetam i da si se duzam zatoa sto vpecatokot koj preteral a koj ne e sepak samo moj i e vozdrzuvam da kontriram ama eve mother 29 e "kriva" so ja pocna tematauser posted image


me mrzi da pisuvam ogromen post- zatoa i citiram
Se slozuvam so gorenapisanoto ( i jas go msilam istoto )
Znam deka i sveki ja otvara RR i ponekogas sum primorana na nekoi temi da pisam kako anonimen i sl,
Znam i deka mi go znaat userot od pricina sto mm me izdade koga ja napisav mojata porodilna prikazna toj se istrca i im rece da ja procitaat . E sega mozam i jas da smenam user ama ne bi bilo toa toa koga veke dolgo vreme pisuvam so ovoj user i site me znaete kako takva....Me svakate neliu????


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2012 15:20:19 >

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 12:55:42   
miana
Ve iznacitav i nemozam a da ne dopisam...
Mene mi e normalno ako nekoj e sekoj den tuka i mnogu aktiven da go poznavam poveke od onie koi sto koga ke gi procitam kako prv pat i da gi gledam..( koj kolku vreme ima neli)
Jas se imam ispokarano tuka so mnogu licnosti i mnogu mi bilo maka sto vo momentot ne se pred mene pa da mozam ubavo da im objasnam sto konkretno mislam,no ete so istite funkcioniram super. Ne si fakam se pri srce,me imaat i indirektno navredeno i povredeno nekoi clenki no ne sum padnala vo nesvest - kako nekoi sto pagaat.
Znaci - Otkako sum clen na RR moram da kazam deka vo odnos na odgleduvanjeto na moite deca jas sum poinakva licnost ( pozrela i poiskusna )
ke dadam eden primer - odam jas vo 9 ti mesec na pregled kaj ginekologot i pocnuvam da mu teram nekoi muabeti i da mu postavuvam nekoi prasanja a toj me gleda i mi vika - ti izgleda citas mnogu a ? Bravo !! ( jas se osekav mnogu ubavo)
Koga otidov posle 9 meseci kaj pedijatarot na pregled ( moeto dete go nemase videno 9 meseci - bebeto zboram ) Taa me prasuva davas li ova? Davas li ona? Jas i vikam - Da davam i toa i toa i toa ..Taa samo mi rece bravo..So prvoto dete jas KISNEV kaj pedijatarot..Za sekoj sovet trcav i cekav redovi kaj nea - mi se cini deka i se povrakase koga ke me videse a sega licno taa mi se javi na domasen ,da odnesam krvna slika od bebeto bidejki ja nemala videno... Epa sega vie videte..Ringeraja e za mene mnogu znacaen i edukativen sajt i najvazno e deka negovite clenovi go pravat takov. Jas i Vie mili moi RR-ki... Ne e vazno koja kakva e fizicki ili materijalno ili bilo kako..Vazno mi e Vaset_o iskustvo koe dosega mi ima MNOGU pomognato..Se sekavate li koga pocnuvav da i davam za prv pat AD mleko kolku bev preplasena sto ke zapocnam so takvo mleko i kolku imav griza na sovest??Pa da ne bevte VIE mili moi jas ke se maltretirav i sebe i deteto m''knejki go po doktori i drzejki go gladno...
Mene me pogodi mnogu toa sto me napravija neodgovoren roditel sto ke i dupnam usi na kerkami ( jas pak i gi dupnav - bidejki ne mislam deka toa e strasno nesto kako sto vie go napravivte )
Takada nemojte da pravime muabet za nekoi klanovi i sl. Ima zdruzeni rr-ki no set_o toa e od aktivnosta na ovoj saj a ne od nekakva si strast prema nekogo..Mene nikoj od vas me nema videno vo zivo a mislam deka so site funkcioniram super a so nekoi i se dopisuvam vo PP od vreme navreme... Site ste mi isto veruvajte !!! Vie ste tuka za mene sekogas duri i koga nema koj da me podrzi i koga mi e najtesko..Vi blagodaram na site a i na onie koi ja smislija Ringeraja...user posted image


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2012 15:20:34 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 14:24:10   
Melanija RR
miana секоја чест мислам дека предпразнично стави точка на темава user posted image и денес нема да разглабам.

Јас сум форумџика 5 години,кој не е активен неможе да се навикне на овој виртуелен свет,и затоа неможам да разберам што се тоа кланови.Некој ќе рече еве уште еден модератор ја брани РР ,ама јас ја сакамРР како целина.
Ова е единствен форум каде тема тиранија,кланови,самобендисаност на тон и исфрустрираност,верувајте ми на збор.Полиберален форум не сум сретнала.Знаете дека само 4-5 луѓе лично знам од наводните фигуративно 10?
Знаете дека после 8 месечна активност станав модератор?Ако го има ова на друго место слободно пишете.
За форумџиите делумно верувајте ова е реален живот.Верувам во конструктивни кавки и не ми сметаат,а дали и како кој мисли верувајте ама ич не ми е грижа.
Јас знам зошто сум тука,па неможе заради некои излет на кавга форумов да стане тапа.Незаборавајте форумот го прават сите членови,затоа сите треба да допринесат на свој личен начин.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2012 15:22:10 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 14:24:16   
kikicka
Не ми се пишуваше ама ајде. На почетокот кога се зачленив не пишував само читав, и јас мислев дека форумот се состои од 20 члена и тие го вртат да речеме , ама со текот на времето сватив дека грешам. Нормално и јас сум се навредила некогаш, ме нервирал некој член да речеме ама ова е форум! Неможе мене некој член да ме нервира толку многу само зошто на еден пост или тема оде против мене и сега јас да се лутам и да не го сакам! Тука на форумов се имам контрано со сите, и со тие што ги знам лично. И мене екс Админ ме нервираше user posted image понекогаш зошто и мене ми ги бришеле постовите, може и ме навредиле ама не смеам лично да си го сватам тоа.Откако сум модератот ја сватив нивната работа! Колку и јас да живеам лично со било кој од модераторот илиадмин ако правилото на РР пишува дека одреден пост не е дозволен му го бришам и сега тие мене да ми се лутат?
Сите некако се лутат! Зошто кога има дружба на РР со цел да се запознаеме лично никој не доаѓа?Толку пријатни личности сум запознала тука , што сакам и те да запознавам, таков тип на личност сум сакам да ширам познанства иако со некој можеби се контрам тука јас сепак сите ве сакам!

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2012 15:20:50 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Форум & реалност
30.12.2012 14:36:06   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не ми се пишуваше ама ајде. На почетокот кога се зачленив не пишував само читав, и јас мислев дека форумот се состои од 20 члена и тие го вртат да речеме , ама со текот на времето сватив дека грешам. Нормално и јас сум се навредила некогаш, ме нервирал некој член да речеме ама ова е форум! Неможе мене некој член да ме нервира толку многу само зошто на еден пост или тема оде против мене и сега јас да се лутам и да не го сакам! Тука на форумов се имам контрано со сите, и со тие што ги знам лично. И мене екс Админ ме нервираше user posted image понекогаш зошто и мене ми ги бришеле постовите, може и ме навредиле ама не смеам лично да си го сватам тоа.Откако сум модератот ја сватив нивната работа! Колку и јас да живеам лично со било кој од модераторот илиадмин ако правилото на РР пишува дека одреден пост не е дозволен му го бришам и сега тие мене да ми се лутат?
Сите некако се лутат! Зошто кога има дружба на РР со цел да се запознаеме лично никој не доаѓа?Толку пријатни личности сум запознала тука , што сакам и те да запознавам, таков тип на личност сум сакам да ширам познанства иако со некој можеби се контрам тука јас сепак сите ве сакам!

Еве ти кикичке еден пост од мене за бришење.user posted image Малку да поработиш денеска :))))
Па кај си ти денеска? Зошто не дојде во Астера да те запознаам?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 14:56:12   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


Ajdeeeeeee sega i ovci ispadnaa RR-ki??????
Tuku Forumov neli bese za site,a ne za 20-30 lugje...od koj polovina od tie nekako go tupaat forumov so nivnite realni kompleksi ili pak cekaj ke pisam da se dokazam nekade zatoa sto vo realnost nemozam.......ajj tapa e veke!!



Лиличке кај прочита овци??? Искрено се надевам дека ви е познато значењето на зборот СИНДРОМ. Ако не еве го  - Група на симптоми кои константно се појавуваат заедно или состојба која се карактеризира со група на поврзани симптоми.

Ако форумов е за 20-30 луѓе, ти кој реден број си? Колку што можам да приметам пишуваш на форумов, разменуваш мислења, совети, па сега одеднаш ти е тапа???

Инаку за какви комплекси зборуваш ај те молам просветли ме? Или ти нешто гледаш на гравчиња па виде кој е реализиран кој искомплексиран и не знам каков. И сега не знам кој навредува на форумов... До душа јас не се вреѓам, немам зашто, а и воопшто не сум искомплексирана ниту нереализирана, ама ете има луѓе кои ова може да го сфатат лично, сигурно и ти би била еден од нив да не беше твој постов

Abe da ne sakas da se vidime licno pa da ti objasnam poubavouser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 15:14:43   
kikicka
user posted image Ципи не ме зезај сега! Не сум во Скопје! Кај и да си за Нова Година во Неготино да си user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Не ми се пишуваше ама ајде. На почетокот кога се зачленив не пишував само читав, и јас мислев дека форумот се состои од 20 члена и тие го вртат да речеме , ама со текот на времето сватив дека грешам. Нормално и јас сум се навредила некогаш, ме нервирал некој член да речеме ама ова е форум! Неможе мене некој член да ме нервира толку многу само зошто на еден пост или тема оде против мене и сега јас да се лутам и да не го сакам! Тука на форумов се имам контрано со сите, и со тие што ги знам лично. И мене екс Админ ме нервираше user posted image понекогаш зошто и мене ми ги бришеле постовите, може и ме навредиле ама не смеам лично да си го сватам тоа.Откако сум модератот ја сватив нивната работа! Колку и јас да живеам лично со било кој од модераторот илиадмин ако правилото на РР пишува дека одреден пост не е дозволен му го бришам и сега тие мене да ми се лутат?
Сите некако се лутат! Зошто кога има дружба на РР со цел да се запознаеме лично никој не доаѓа?Толку пријатни личности сум запознала тука , што сакам и те да запознавам, таков тип на личност сум сакам да ширам познанства иако со некој можеби се контрам тука јас сепак сите ве сакам!

Еве ти кикичке еден пост од мене за бришење.user posted image Малку да поработиш денеска :))))
Па кај си ти денеска? Зошто не дојде во Астера да те запознаам?




< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2012 15:21:13 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Форум vs. реален живот
30.12.2012 23:29:09   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


Ajdeeeeeee sega i ovci ispadnaa RR-ki??????
Tuku Forumov neli bese za site,a ne za 20-30 lugje...od koj polovina od tie nekako go tupaat forumov so nivnite realni kompleksi ili pak cekaj ke pisam da se dokazam nekade zatoa sto vo realnost nemozam.......ajj tapa e veke!!



Лиличке кај прочита овци??? Искрено се надевам дека ви е познато значењето на зборот СИНДРОМ. Ако не еве го  - Група на симптоми кои константно се појавуваат заедно или состојба која се карактеризира со група на поврзани симптоми.

Ако форумов е за 20-30 луѓе, ти кој реден број си? Колку што можам да приметам пишуваш на форумов, разменуваш мислења, совети, па сега одеднаш ти е тапа???

Инаку за какви комплекси зборуваш ај те молам просветли ме? Или ти нешто гледаш на гравчиња па виде кој е реализиран кој искомплексиран и не знам каков. И сега не знам кој навредува на форумов... До душа јас не се вреѓам, немам зашто, а и воопшто не сум искомплексирана ниту нереализирана, ама ете има луѓе кои ова може да го сфатат лично, сигурно и ти би била еден од нив да не беше твој постов

Abe da ne sakas da se vidime licno pa da ti objasnam poubavouser posted image


Слободно можеш да дојдеш на било која дружба па ќе дискутираме! Толку имам да кажам штом не ме усдостои со одговор.

Мианке алал вера, ептен позитивно ме изненади твојот пост, се надевам дека и другите членови ќе го следат твојот пример. Сосема поинакво ниво на размислување од пред некоја година. Браво user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Форум vs. реален живот
31.12.2012 0:17:37   
elenak
Абре жени ко жени ако не се скошкаат живи не се user posted image
Не знам зошто членувате и пишувате ако имате такво мислење за форумов. Зарем ако некој со некого се познава лично, овде треба да се игнорира тоа познанство само за да не му пречи на некој друг и да не добие општ впечаток дека форумов постои за тие 10-20 членови? Баш тие многу пати ми имаат помогнато со некаков совет, а на пр. не ги познавам лично. Јас не можам без РР, секој ден поминувам одредено време тука, барам мислења, совети, помагам колку што можам со моето мало искуство како мајка. Моето дете расте со РР, тука научив многу корисни работи и ова за мене е до некаде и реален живот, затоа што во реалниот живот немам толку личности со разни искуства кои можат во секој момент да ми помогнат за било каков проблем. Како што напиша миана би била принудена да киснам кај д-р. Јас избрав да КИСНАМ на РР, така ќе биде и понатаму.

< Поракaта ја уредил elenak -- 31.12.2012 0:18:09 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 63
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

koe ime e najubavo?
pandelkaa

КОЕ ИМЕ Е НАЈУБАВО?

Михаела (19%)

Јана (69%)

Матеја (13%)


Број на сите гласови: 151

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!