|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
8.11.2015 17:52:21   
MademoiselleNina
Dali nekoj bil vo skoro vreme na privatnoda ispituva faktori na hemostaza ? Koja cena e ?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: генетско испитување
10.11.2015 13:33:41   
Kvisko
Nina јас не сум била на приватно баш за хемостаза, ама Avicena имаат цени на веб-страната па провери таму како се движат цените. Инаку комплетни испитувања на приватно се прават само во Hemolab другиве се за основните испитувања. Е сега зависи од испитувањата ама во Hemolab може и прилично да те чини.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: генетско испитување
20.11.2015 10:40:48   
gerbera

Здраво на сите. Читам дека некои од вас се консултирале со генетичар околу проблемите со забременување. Имам две бремености до сега и двете завршија со спонтан во 8 недела. Правев испитувања за тромбофилични гени во МАНУ. Од антителата имам АФА, кои се доведоа до нормани вредности со аспирин 100. Од гените имам хетерозиготна мутација во MTHFR C677T, MTRR A66G, PAI-1 i Faktor XIII. Истите се потврдија дека се мутирани и на Трансфузиологија.
Како што ми објасни др.Јани на Трасфузиологија, комбинацијата на мутација во MTHFR I PAI-1 укажува на коагулациона состојба како можна причина за спонтаните и препиша Клексан инекции пред ИВФ. Крај на декември почнуваме со стимулации за ИВФ.
Би сакала да се консултирам со генетичар околу овие мутации. Вие што сте биле кај генетичар, отидовте со упат или на консултација? Бидејќи јас веќе имам генетски испитувања дали можам да одам и каде да се консултирам со некој доктор. Тука го спомнувате Петличковски. Како да се дојде до него?
Ви благодарам, поздрав



(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: генетско испитување
20.11.2015 11:09:04   
LoveableMe RR
Гербера, добредојдеuser posted image . Д-р Петличков е на Институтот за имунобиологија и хумана генетика на Клиника, или со д-р Кочо Димитровски на Трансфузиологија.

Во секој случај, најдобро да отидеш со упат, ако треба и приоритетен, да ти напишат во извештајот дека треба Клексан, за кога ќе почнеш со ИВФ и кога ќе ги купиш инекциите, потоа во ФЗО да можеш да ги однесеш за рефундација. Кај кој доктор ќе правите ИВФ?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: генетско испитување
20.11.2015 11:35:29   
gerbera
Фала на одговорот. Имам веќе извештај од др. Јани Ангеловски, а ИВФ кај Лазаревски. И тој ми објаснуваше нешто за мутациите, но јас сакав да зборам и со генетичар :) Еден куп прашања и мисли во главава.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: генетско испитување
20.11.2015 17:48:15   
Kvisko
Gerbera за овие мутирани гени нема многу што да направиш освен клексан или фраксипарин. На имунологија можеш евентуално плус испитувања да направиш на пример за хла преклопувања. Друго од генетика е кариотип на двајцата партнери ама тоа не е на имунологија туку на гак или ману евентуално.

(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: генетско испитување
20.11.2015 18:39:29   
gerbera
Испитувавме лани и кариотип на ГАК. Резултатите беа добри. На интернет пишува многу за мутираните гени посебно за MTHFR. Мутацијата (посебно оние кои имаат хомозиготна мутација) го намалува процесот на метилација, детоксификација на организмот, помала апсорпција на фолати. Затоа е потребна фолна киселина но не синтетичка (не може да се обработи до крајната форма) туку метилирана активна форма, за да се избегне дефектот. Не знам дали некој од вас слушнал за ова. Баш затоа сакав да зборам со генетичар.
Сакам да испитам и витамин Д и хомоцистеин. ХЛА се надевам нема да има потреба :) Почнуваме за еден месец со стимулација и клексани, аспирин 100, па ќе видиме, се надеваме на најдобро. :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: генетско испитување
20.11.2015 18:50:15   
scared RR
Јас имам чуено за овој облик на фолна ама кај нас го нема :(

(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: генетско испитување
20.11.2015 18:50:38   
Kvisko
Имам јас пишувано за тоа зашто имам хетерозиготна мутација на МТХФР. Ако се вратиш назад ќе видиш дека имам пишувано за метилираната форма на фолна киселина за која кај нас ич не се знае и ако видиш до сега на форумов освен мене никој ништо за тоа не зборува. Сите пишуват за примање огромни дози на обична фолна и фолнак зашто до тука е се кај нас стигнато. Сепак кога се работи за мтхфр научните трудови (не блогови и мислења на луѓе што ја имаат мутацијата) не ја поврзуваат оваа мутација со спонтани абортуси. Повеќе се поврзува со ризик од инфаркт и слично отколку со проблеми при бременост. И се важи само кај хомозиготни мутации не кај хетерозиготни. Напротив сите пишуваат дека ако е изолирана не прави ич проблем за забременување и износување на бременост. Кај хетерозиготните мутации има еден нормален немутиран ген и такви индивидуи имаат 75% активност во метилирање што е сосема доволно кај хомозиготните има само 20% што е проблем. Ако сакаш испитај за секој случај хомоцистеин ама попроблематични ти се другите мутаци отколку мтхфр. За другите мутации терапијата клексан (ниско молекуларен хепарин) и сите студии укажуваат на позитивни исходи при соодветно дозирање на терапијата. Инаку ислам дека од витамините за трудници само едни на пазаров имаат и метилирана форма. Инаку метилирана форма има во различни овошја и зеленчуци и со правилно комбинирање можеш да ги внесеш во доволна количина.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 20.11.2015 18:54:09 >

(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: генетско испитување
20.11.2015 19:49:20   
gerbera
Фала ти за постот :) Кај нас се подоцна стигнува, посебно науката :))))) Но добро е да се има предвид состојбата и за понатака во животот, да си помогнеме самите вклучувајќи храна богата со фолати, помагајќи му на генот да работи. Поздрав :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: генетско испитување
20.11.2015 19:50:21   
kapina
Gerbera na mene mthfr mi dadoa folgard od amerika gi poracav vo niv ima800mg folna kis 2000 iu vit d ovie apcinja mi gi preporaca dr petlickovski na imunologija a aspirin 100 mi dade dr lazarevski i na edna prijatelka so ista genetska mutacija na mthfr c677t heterozigot edna doktorka od bugarija sto prave invitra i ja dade istata terapija kako mojata i ona i jas imavme biohemiski bremenosti ona imase dve biohemiski jas eden blighted ovum i edna biohemiska bremenost i sega vo januari ke treba plus da ispituvam na imunologija 16genetski mutacii na trombofilija toa cini 1700den a niv mi gi preporaca dr petlickovski koga ispituvav antitela za sterilitet oti mojata majka ima dlaboka venska tromboza

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: генетско испитување
20.11.2015 21:11:35   
kapina
Inaku i dr koco rece da za taa terapija oti e pravilna samo sakav gerbera dali imas ispitano insulin so ogtt test imas li napraveno oti ovaa genetska mutacija se povrzuva so IR

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: генетско испитување
20.11.2015 22:10:19   
Kvisko
Kapina е па баш за таа терапија зборуваме дека во светов почнув да сњ напушта и да оди на метилирана фолна киселина која телото полесно ја користу. Наводно високи дози на фолна киселина ваква сингетичка како што има во голгард уштд повеќе ги збунуваат рецепторите за фолна и прават повеќе штета отколку корист. Тоа е приказната. А мене пак сите ми рекоа хетерозиготна мутација на мтхфр нема врск со спонтани.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: генетско испитување
21.11.2015 0:28:24   
gerbera
Немам испитано за инсулин, само тие за тромбофилија во МАНУ.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: генетско испитување
21.11.2015 0:39:58   
kapina
Zatoa ima raspravi megu lekarite edni vikaat da edni ne za taa mutacija jas pak samo nea ja imam od mutaciite mislam za spontani ic ne se sekavam bas koj mi kaza oti zaviselo koj tocno alel e osteten

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: генетско испитување
23.11.2015 21:56:05   
LoveableMe RR
Жеснки,долго време сте на РР, а пак пишувате во погрешна тема.user posted image Дел од постовите се префрлени во темата Скриеш шеќер.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: генетско испитување
24.11.2015 18:09:59   
kapina
Devojki sto znaci hiperkoagulabilna sostojba denes go zemav rez od transfuziologija i pise taka i utre sum kaj transfuziologot da vidam sto ke mi rece prekinav so aspirin pred tri dena zaradi modrinkite sto mi izlegoa na rakata i zatoa bev i na transfuziolog denes so prioriteten upat

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: генетско испитување
24.11.2015 18:13:10   
kapina
Lazarevski mi rece odma da pocnam so folgard lom ne napravi denes oti ne sum pocnala uste so niv

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: генетско испитување
25.11.2015 15:51:19   
gerbera
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Devojki sto znaci hiperkoagulabilna sostojba denes go zemav rez od transfuziologija i pise taka i utre sum kaj transfuziologot da vidam sto ke mi rece prekinav so aspirin pred tri dena zaradi modrinkite sto mi izlegoa na rakata i zatoa bev i na transfuziolog denes so prioriteten upat

Капина, беше ли денес кај трасфузиолог.

< Поракaта ја уредил gerbera -- 25.11.2015 15:53:41 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: генетско испитување
2.12.2015 21:42:01   
MademoiselleNina
Денес бев на трансфузиологија на клиника, покрај еден куп испитувања што ќе ми ги направат (заради мутациите), треба и вит д и хомоцистеин да направам.
Утре сабајле ќе одам крв да ми земат, бидејќи за едно од тие морало рано сабајле, па да не ме бодат и денес и утре, утре на едно боцкање за све ќе ми земат.
Вит Д ја сум испитувала во хемолаб и на ендокринологија, тоа хомоцистеин до сеа не ми го спомнале, кај се испитува тоа? Пак ќе треба да идам по упат изгледа ...
Вит Д - заради контрола, за да знам дали дозата што ја примам е ОК.

Сега читам во претходните постови за некој друг вид на фолна, па сакам да ве замолам ако може да ми испратите некои линкови, каде го пишува тоа, некако не знам ни како да барам, а ме интересира.


(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: генетско испитување
2.12.2015 22:00:54   
scared RR
Хомоцистеин и витамин д на клиничка биохемија user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: генетско испитување
3.12.2015 15:25:20   
gerbera
Јас вчера земав резултат од вит Д и хомоцистеин од биохемија. Бев кај матичниот за упат, но тој ми рече не може за тоа да даде (не знам дали ова важеше и за двете или само за хомоцистеинот), па ми даде упат за гинекологија. Среќа се погоди супер докторка, и' објаснив каква ми е состојбата и ми даде упат за биохемија. Таму за двете платив 150 денари, резултатите беа готови за еден ден.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: генетско испитување
3.12.2015 19:40:03   
scared RR
Јас упат за витамин Д зимам од матичен гинеколог, најверојатно не сакала да ти даде, хомоцистеин немам испитано ама кога ја прашував рече и за тоа може да ми даде кога ке треба.

(Одговор на членот gerbera)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: генетско испитување
3.12.2015 20:09:16   
kapina
Jas vit d ispituvam na endokrinologija a za homocistein mi dade upat maticniot gin

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: генетско испитување
3.12.2015 22:56:31   
MademoiselleNina
Бев денес по упат за д вит и хомоцистеин, и ми даде упат за гинекологија.
Изгледа таков е редот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?