|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Либерално однесување или некултура?
5.9.2013 13:48:58   
elenak
Сите ние имаме блиски луѓе, некои повеќе некои помалку блиски. Но до каде се границите на таа блискост? Ви се случува ли понекогаш некој да се почувствува толку слободен во ваше присуство да направи нешто што да речеме не се прави баш пред секогоuser posted image Како на пример, ждригање, испуштање гасови, соблекување (делумно мислам, по гаќи, градник)user posted image Како реагирате во такви ситуации? И како го толкувате тоа? Дали на тој начин личноста покажува дека ве смета за ептен блиски или со тоа го покажува степенот на својата култура?
Еве јас ако е тоа обострано некако можам да прифатам, ама не ми е во ред доколку некој си зема слобода без да размисли дали тоа можеби мене ми пречи. Лично не сум таков тип и такви работи секогаш ме фрапираат и едноставно во таква ситуација се чувствувам непријатно, не знам како да реагирам. 
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Либерално однесување или некултура?
5.9.2013 14:12:09   
miana
Ми се има случено вакво нешто. Не придавам многу важност,одбивам на глупост во зависност од тоа колкава е глупоста,а знам и да укажам,ама воооопшто не ми е срам да му пплеснам на некој у фаца дека прави грозна работа.Братми често ждрига пред мене и буквално го вреѓам кога ке направи такво нешто. А ми се има случено комшии да ни дојдат на гости,тој да си брца во нос и да му речам - лелее,дај престани,оди изми раце,немој дете да си фатил сега!!!! Или пак да бута со ноктите во уста,да чисти заби - обавезно укажувам дека тоа пречи..Или пак кога одиме со истиве луѓе да шетаме,тој знае да коментира за некоја девојка и да зјапа и тука сечам одма - Дај не биди сељак бре,аман!!! Јас си кажувам,што на ум - тоа на друм.Па ако се чувствува близок да прави гадотии и јас сум блиска да плеснам во фаца.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Либерално однесување или некултура?
5.9.2013 14:16:37   
Bethany
Не се сеќавам дека бев во таква ситуација со никого, освен мојата фамилија, мада дури и моите браќа никогаш не слушнав да ждригаат или испуштат гасови така ноншалантно...
Никој никогаш не се соблекувал, тука не рачунам мајка ми и другарките, ама свекрвата ми многу слободно се чувствува, мислам и гола ќе шета пред мене.. Не знам зошто е таква, јас избегнував и да се пресоблекувам пред неа, таа ме охрабруваше со зборови да нема потреба да се срамам, таа иде на тие турски бањи каде сите жени се голи и така натаму. user posted image
Ама таа не ја чувствувам толку блиска, не ми е другарка , ниту мајка.
Нема шанси при здрав разум некогаш да одам и да се скинам гола пред секакви жени, воопшто не сум таков тип и ми е одвратно и да гледам непознати. Очигледно не сум за нудист нели user posted image

Не знам, многу сум "уштиркана".user posted image И бидејќи самата не практикувам и не сакам други да практикуваат и би нарекла тоа попрво некултура отколку либерално однесување. Ама тоа дека јас така размислувам.
Сепак многу зависи кој каде одраснал и што е граница на култура за некого, не мора да значи за некој друг дека е истото.
Пример, слушнав дека во француската култура е нормално да се испуштаат гасови, се смета за нормална појава, исто како кај нас кога некој кива нели? Не знам колку е точно, не бев во друштвото на Французи хехе, ама ете тоа сега ми текна, дека ако е вистина, мене ми е тоа одвратно, а нив им е благопријатен мирис user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 5.9.2013 14:18:15 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Либерално однесување или некултура?
5.9.2013 14:40:01   
elenak
Леле Бетани и јас за Германците го имам слушнато оваuser posted image Дека дури и го поздравувале ,,чинот,,.
А инаку инспирација за темава добив при последното патување. Бевме на свадба во Србија и бевме сместени во куќа да преспиеме една вечер заедно 7 луѓе. Од тие 7 само јас и братучетка му на мм бевме жени, остало се мажи ама сите роднини на мм нели. И тие така слободно си се пресобекуваа пред нас, толку мажи по гаќи немав видено.user posted image Мене некако незгодно, си мислев да се тргнам да не им е и нив незгодно ама гледам немаат гајле па си останав. Си замислив дека сум на плажа.user posted image Ама само тоа беше, па не можам да го класифицирам како некултура, едноставно такви беа условите. И за мажи поинаку е, јас така да се шетав немаше да биде нормално.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 12:08:03   
vezilka RR
Јас немам проблем со ништо од наведеното во постот, освен прднувањето оти мириса user posted image . Ако некој се чувствува доволно слободен да го стори тоа, зошто мене би ми било непријатно. И мислам дека не секогаш луѓето го прават тоа, само кога ве чувствуваат блиски, туку за нив тоа не е нешто што се прави само пред блиски. На тоа гледаат како на нешто што излегло од природата и не е срамно. Тука мислам и на ждригањето и на гасовите и на голотијата.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 12:20:03   
bucko mal
Sega ja vidov temava I odma da se pozalam.I tuka se zdriga I ispushta gasovi na site strain I gajle se nema.Posebno na shkolo I se pozaliv na ucitelkata I gi opomena deka tuka sme site razlicni I mora da se vnimava.
Kako dete nekoe ama nemozammmmmm veke,me poludea tie tamu mm doma aaaaaaauser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 13:16:28   
elenak
Абе природни работи, ама некој природно е гадлив паuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 13:28:21   
Bethany
Вероватно дека они така гледат, како нешто најнормално, ама не гледат сите така. Сите сме различити, и ако јас можам да внимавам и да се прашувам нормално ли е нешто што јас правам за некој друг, исто така и тие другите можат истото да направат.

А посебно во нашата култура не е баш најнормално да сите околу тебе испуштаат гасови и ждригаат, не е ич нормално. Оди на јавно место и направи така, па види дали ќе прифатат луѓето тоа најнормално, или сите ќе почнат да се вртат и да го барат уљезот. Значи, во нашата култура тој чин не е прифатен како дел од општата култура. Друго е кај народот каде тоа е прифатено како природен чин, мада не верувам дека баш секаде и со секого секој тоа прави, ама и да се случи не се гледа на тој начин како кај нас.

А Еленак, мене би ми пречело да се гомила машки пресоблекуваат пред мене, притоа ништо да не ме прашат, може да се замисли дека сум на плажа хехе, ама исто така од некоја почит би очекувала да ме замолат да излезам од собата на кратко за да се пресоблечат, и јас исто би направила во такви услови. А и зошто би било нормално за нив да можат да се пресоблекуваат, а за жените не? Нека и тие замислуваат дека се на плажа, нели. Значи на мажите им доликува, а на жените не, не е фер. user posted image

А и природно е да одиме по голема нужда, па не ја вршиме секаде, на секое место и пред сите user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 6.9.2013 13:29:27 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 15:17:34   
vezilka RR
Во ниту една културна матрица не може да стои дека ждригањето и испуштањето гасови се неприфатливи, оти тоа е нешто што самиот организам те тера да го правиш за да постигнеш некој баланс. Значи тоа не се прави намерно, или затоа што е модерно, па смее или не смее да го има во културната матрица. Потоа има луѓе со проблем со стомакот или желудникот, па и заради тоа имат зголемен интензитет на овие две активности. Како што викаат дека не е добро за организмот,кога ти доаѓа да кивнеш, ти да се воздржиш, истото важи и за ждригање и испуштање гасови. Јас не велам дека е пријатно за гледање и мирисање, ама не е се пријатно и убаво, нели. Облекувањето и покриеноста на телото, да, тоа е веќе друг муабет, и за тоа можеме да дискутираме дека е ознака на култура, или дел од некоја културолошка матрица.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 15:34:52   
Bethany
Јас не кажав дека постои пишаното правило за тоа, муабетот ми беше дека многу нешта природно мора да обавиме, само секогаш постои или на дискретен начин или баш ме гајле. Е овој баш ме гајле е неприфатлив, всушност се смета за некултурен, барем јас така одраснав и такви луѓе имам околу себе.

И сигурно е дека утре кога ќе го учам детето на некои основни манири за масата за јадење, нема да го учам дека тоа треба да го прави. Вие ќе ги учите ли децата дека слободно можат да ждригат и испуштаат гасови на семеен оброк, јавен собир итн.
Не верувам. Под тоа мислев дека не е прифатено како дел од основната култура и однесувањето.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 6.9.2013 16:36:19 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 17:02:59   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Јас не кажав дека постои пишаното правило за тоа, муабетот ми беше дека многу нешта природно мора да обавиме, само секогаш постои или на дискретен начин или баш ме гајле. Е овој баш ме гајле е неприфатлив, всушност се смета за некултурен, барем јас така одраснав и такви луѓе имам околу себе.

И сигурно е дека утре кога ќе го учам детето на некои основни манири за масата за јадење, нема да го учам дека тоа треба да го прави. Вие ќе ги учите ли децата дека слободно можат да ждригат и испуштаат гасови на семеен оброк, јавен собир итн.
Не верувам. Под тоа мислев дека не е прифатено како дел од основната култура и однесувањето.


Moram da se slozham tuka so Bethany,sepak se pochnuva od domashnoto vospituvanje.
Na shto lichi toa,ti da si sednat vo restoran i nekoj pozadi tebe shto sedi(masa do masa)i pochnuva da zdriga(glasno)i go osekash vozduhot i zvukot,a voedno i mirisot pored tebeuser posted image ...pa smesto ke go oteram tamu kaj shto ne treba.Ako ne znae da jade megu narod i da gi pochituva osnovnite pravila na BON TON,togash neka si sedi doma,shto sum dolzhna jas i site vo toj lokal da trpime takov teror....a zamislete vo kebapchilnicauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 20:03:38   
niki
nekultura do daska
da na site ni tece nos i ni se polni so prasina, no covekot izmislil hartieni maramcinja za seknenje i WC za kopanje rudni bogatstva
i tolkava sloboda pod izgovor na bliskost mi preci i kaj mm a ne pak kaj nekoj drug covek
da na site ke ni dojde bar ednas vo zivot da zdrigneme no imame raka za pred usta i usta da se izvineme ako ne sme uspeale da se vozdrzime
zdriganje na sekoe otvaranje usta posle sekoja goltka pivo ili gazirano nesto e bezobrazluk i nemanje ni oset ni obzir za tie okolu tebe
da site prdime, prirodna pojava no i ovaa moze da se odlozi dur se izleze negde nadvor ili se najde WC, a ne ko mm na pr. duri ke go potkrene gazot polesno da izlegol prdezot kon onoj koj mu sedi najblizu
abe bog da te cuva i brani od takvi bliskosti
a za preslekuvanje pred drugi posebno pred maskiot del na semejstvoto na mm tek mi se povraka, ednas slucajno go vidov dever mi po gaki i mi se zgadi i denot i covekot i mm i cela negova familija, aman, neznam kakva da e situacija sekoja kuka ima WC i koga odis vo tuga kuka ke si zemes od doma pizami da ne moras da im paradiras po dolen ves na domakinite
da site sme od majka goli rodeni, i razbiram i nemam nisto protiv nudisti, nitu zeni koi se soncaat topless i jas se imam soncano, ama nekoi luge ic ama ic ne sakam vo toa izdanie da gi vidam i mi se povraka od samata pomisla na scenata a kamoli da go smetam toa liberalno odnesuvanje, namesto ednostavno nekultura i nevospitanost
za mene bliskosta zavrsuva so mm i kerka mi, i toa slucajno ako mi izbega nesto, obicno i od niv se trgam koga ke me natera zort


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Либерално однесување или некултура?
6.9.2013 22:35:47   
sandriana RR
Јас ќе се поистоветам со Бетани во однос на воспитувањето, и обзирите.
За разлика од мојот став, мм е тотално „либерален„ по ова прашање, особено пред мене, и пред детето, што ме вади од кожа.
Сепак треба да се има обзири, без разлика на ситуација и причина - лоша храна, проблеми со дигестија и сл. Што вели Ники, барем рака пред уста и едно културно -извини- , ако веќе се случи пред некого.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Либерално однесување или некултура?
9.9.2013 13:04:19   
bucko mal
Moram tuka da go dodadam I shmrkanjeto od sholja koga se pie kafe,oset da se nemalouser posted image
Za mene ova e nekulturno odesuvanje,ni malku obzir da se nemalo za drugite.Na shkolo sme 15 dushi vo edna prostorija I sekogash doajga nekoja neprijatna mirizba,mislam uzas.Edna prijatelka mi zdrigna vo kola mislam ke povratev,so tie nivni zacini leleee.Kazuvaat sorry ama djabe mene mnogu,mnogu mi smeta.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Либерално однесување или некултура?
9.9.2013 15:48:54   
Goddess*
Lele buckouser posted image user posted image user posted image I feel sorry for youuser posted image
Mene drugo isto taka shto mi spaga vo"nekultura" e koga nekoj ne znae pravilno da jade,shlapa so ustata i so polu otvorena usta probuva da dzvaka..znachi od takt me vadi



< Поракaта ја уредил Goddess* -- 9.9.2013 15:58:09 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Либерално однесување или некултура?
10.9.2013 7:38:45   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

Lele buckouser posted image user posted image user posted image I feel sorry for youuser posted image
Mene drugo isto taka shto mi spaga vo"nekultura" e koga nekoj ne znae pravilno da jade,shlapa so ustata i so polu otvorena usta probuva da dzvaka..znachi od takt me vadi






Potpis za ova so zvakanjeto so otvorena ustauser posted image
Koga sedime na masa i nekoj od domasnive pocne taka da zvaka ,abe momentalno gubam apetit i stanuvam od masa,mi se povraka.Nz zosto ama toa mi e edna od slabite tocki,Gledam i detevo na momenti se zaborava da zatvori usta i odma pocnuvam da vikam,pa belkim taka ke se setat i svi ostali user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Либерално однесување или некултура?
10.9.2013 7:58:17   
mommy_angels RR
Од непријатни мириси,посебно од погоре опишаните добивам нагон за повраќање,среќа што само мм понекогаш има ваков инцидент пред мене. Разбирам дека е некој природен нагон,ама може да се ублажи на некој начин

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Либерално однесување или некултура?
25.9.2013 16:23:31   
Mihaela 2010
hehe sega se setiv na edna slucka,dur bevme sega na odmor so brat mi i snaami ,i bevme izlezeni ,i zavrsi prosetkava vlegovme site u kola,i brat mi oddednas stana i vika:izvinete me za moment,i nie onaka se cudime a snaami vika mu se prdi...i iskoci fino lepo,i se fati za brisacot na kolava demek da go razmrda malku gore dole i taka si zavrsi rabota,abe sme umrele od smeenje,vikam kaj ti tekna bre so brisacite demek davaat tie zvuk da ne go cue nekoj,,,aj cepki bilouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Либерално однесување или некултура?
26.9.2013 13:53:09   
miana
А шмркањето кога се јаде супа??? Или секнење нос на маса,на сред јадење ? уф леле!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?