|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Машки и женски професии
12.6.2013 13:54:04   
sandriana RR
Постои ли стриктна поделба на професиите на машки и женски?
Може ли жената да работи на секое работно место како и мажот, и обратно?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 13:57:08   
miana
Mnogu zenski profesii mazite gi pravat najdobro .Kuvar,frizer i sl. A maski profesii sto bi gi rabotele zeni ....Mmmm neznam,ne mi teknuva

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 14:17:49   
vezilka RR
Па во пракса постои, ама не би требало. Јас мислам дека сите професии и двата пола можат подеднакво добро да ги работат. На пример мислам дека во Мк. нема жена рудар. До скоронемаше ниту жени шофери во градски, сега има една, две. Потоа, жени таксисти исто сега скоро почнаа да влегуваат во тој бизнис. Второ, мислам дека жените се побројни во послабоплатените прфесии. Ајде пукајте user posted image .

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 14:35:44   
Ring
Mislam deka mnogu polesno zena ke raboti maska rabota , otkolku obratno da e...
inaku mislam deka ne treba da ima podelba vo profesiite, sekoj treba da go raboti ona sto najdobro go znae , iako ima profesii koi poveke vlecat kon mazi
Na pr. rabotniik vo kanalizacija, ili tie sto kopaat kanali za elektricni kabli ili cevki...mislam deka za tie raboti se predodredeni mazite, zenite se nezni i ne im dolikuvaa bas taa rabota.
Taka da si ima maski i zenski profesii , kolku nie i da zborime deka sme ramnopravni.

< Поракaта ја уредил Ring -- 12.6.2013 14:36:30 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 14:43:20   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mnogu zenski profesii mazite gi pravat najdobro .Kuvar,frizer i sl. A maski profesii sto bi gi rabotele zeni ....Mmmm neznam,ne mi teknuva


И јас исто мислам, жените послабо работат машки професии

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 14:48:41   
sandriana RR
Се сеќавате ли на Алекс, девојката заварувач, со хоби танчерка? Не ми текнува името на филмот....
Таа работеше апла машка работа, само за да си обезбеди приход и да си го оствари сонот. Би направиле ли вие такво нешто?

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 16:09:13   
sibela555
sekako deka postoi razlika

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Машки и женски професии
12.6.2013 23:00:11   
niki
mislam deka ne e dovolno edna zena da bide sofer ili rudar za da se proglasi deka taa profesija mozat podednakvo dobro da ja rabotat zeni
smetam deka postojat profesii kade produktivnosta e pogolema ako rabotat mazi nasproti zeni
takvi profesii se tie koi baraat golem fizicki napor, rudari, gradezni rabotnici, kopaci na kanali, tuneli, rakuvaci so busilici na beton, nosac na kuferi ili belboy, drugo ne mi teknuva vo momentot
ok e da se borime za ramnopravnost, za isti uslovi, za isto vrednuvanje na trudot, za isti moznosti za obrazovanie, vrabotuvanje, status, no treba da bideme svesni deka ne sme isti i deka polot koj go nosime predodreduva i so sto ke se zanimavame
a pak profesii koi baraat umstven angazman ne poznavaat pol i tuka sum sigurna deka postojat predrasudi koi vlijaat na izborot koj go pravat i zeni i mazi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот sibela555)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

koe e najubavo ime
Admin

koe e najubavo zensko ime

iva (39%)

lina (31%)

ivana (30%)


Број на сите гласови: 105

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!