|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ротавирус - искуства
22.12.2013 21:37:47   
miana
Здраво мамички.
Повекето сте запознаени со тоа што го поминав јас со моето две годишно дете,од варичела до инфективна клиника и на крај закачивме таму "Ротавирус". Гледам по темиве имаат некои мајки споменато дека го закачиле исто на клиника но мене ме интересира се во врска со овој вирус,особено искуства,кој како го поминал и што се смее да се дава при третман на истиот.
Ние го закачивме,два пати поврати моето дете, имаше 8 столици и дехидрираше. Цела клиника се дигна на нозе,фала му на бога се извлековме,.Проблемот беше што моето дете претходно за сипаницата беше боцкано за инфузија на 100 места и кога за ова требаше,веке немаше каде да се боцка., Ако ми верувате си играа со детето по 30 пати дневно ја боцкаа безуспешно,за на крај во глава да ја боцнат и утредента да не пуштат на домашна нега. Сега сме стабилизирани,на строга диета,не ми дадоа листа на исхрана иако ми рекоа дека ке ми дадат. Смее да јаде печено јаболко,банана,двопек,варена супа од петел ( подравка ) или коцка, варен компир,чај без шеќер,електролити и вода. Ми рекоа кога ке се подрегулира столицата да давам и к.млеко кравјо,и кравјо сиренце но ми напоменаа дека не смее да внесува сокови,и никакви шеќери. Ајде ве молам за искуства. Јас сум преплашена големата керка да не го префати, но на статијава тука на РР читам дека се пренесува најчесто на деца до 5 години па тоа ми дава некаква надеж. Ме ингтересира колку време внимававте ( оние кои го имаат искусено ) на исхраната и слични работи поврзани со овој одвратен вирус.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ротавирус - искуства
22.12.2013 22:17:59   
Палешка РР
Еве ТУКА Миана има информации кои се надевам дека ќе ти помогнат.

Инаку и Миа има закачено ротавирус по прележана бронхопнеумониа и за тој не задржаа на болница 7 дена, ама имаше една година. Докторите ми велеа дека тоа е нормален тек на вирусната бронхопнеумониа и дека завршува со дијареа и повраќање. Но јас сум сигурна дека од болница го доби ротавирусот.

Инаку ова е многу исцрпувачка болест и ако не се придржувате кон диетата може да се повтори.
Побрзо да оздравите user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 22.12.2013 22:18:28 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ротавирус - искуства
23.12.2013 9:46:40   
Tanjat7880
ROTA VIRUS pominato I toa so mojot sin,teshka klinicka slika,visoka temperatura,nemoze da zadrzi nikakva hrana ili tecnost,vednash ja povranja.Se dobiva kontaktvo,ne se prenesuva od covek na covek,zagadena povrshina doprena I potoa staveno racete vo usta I ete belja.Tipicno kako I sipanicite,i ovoj virus vrshi imunizacija na organizmot,ednash prelezan nemoze istiot pak da se fati,bebinja do 6 meseci se vo rizicna kategorija(vo USA I ima redovna vakcina za ovoj virus)I se dobiva do 5tata godina na deteto.Nas ni kazaa deka ima 7 kategorii na bolesta nie ja imavme 5kata,strashna klinicka slika.Pominuva,treba vreme I posebno vnimavanje na hranata dolgo vreme I pominuva,najbitno e da se sredi stolicata(treba da bide formirana stolica koja so tek na vreme I ke se stabilizira,veruvaj mi)postojano ke ja sledish istata,ke nacekuvash celi parcinja hrana pomeshano so tecnost I red drugi raboti,nishto strashno ne e.Jas kako tretman za virusot,sovetuvana od infektolog davav SAMO svez morkov,imeno vo blendirano jabolki ili nekoe drugo ovoshje vnatre do 3 svezi morkovi sekoj den,morkovot gi obnovuva crevata,i taka cela godina.Davav I MADZUN za pomosh na jetrata I samo dvizenje I cist vozduh.Morash da soberesh sili I da ja odnesesh na planina nekolku dena,toa ke ja preporodi!user posted image

< Поракaта ја уредил Tanjat7880 -- 23.12.2013 9:49:20 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ротавирус - искуства
23.12.2013 10:02:01   
miana
Kaj nas zapocna.so pokacena T maksimum 37,9 Prvata vecer povrati dva pati,i imase edna potecna stolica. Temperaturata varrase 37,5 i 37,9. Vtoriot den bez apetit i postojano gadenje. Porucekta 8 stolici obilni i edno povrakanje. Utredenta T spadnata,uste 4 stolici ne tolku obilni. Dehidriranje,infuzii i utredenta bez povrakanje,so vraten apetit i smirena stolica ne pustija doma. I davaa linex i jas seuste go davam. Mi rekoa susam nikako. Samo solenki,dvopek,dietalni biskviti i koga ke se zacvrsti stolicata mozam da pocnam.so kravjo k.mleko i sirence i vareno jajcence. Sega stolicata e vo red,mene me interesira kolku vreme treba da pazam na dietava. Deteto pak mi dobi napadi na bes -tantrumi,i svativ deka sekoja promena taa pocnuva so tantrumi. Sakavme da odime na zimovanje na.polovinatavod januari ama sepak se plasam.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ротавирус - искуства
23.12.2013 10:18:52   
Tanjat7880
Dietata nie ja teravme se do slednata kontrola kade ni go proshirija menito I se taka,nas na klinika ne vodeshe eden professor(eh ne mi teknuva imeto)koj ima specijalizirano vo Amerika I posebno obrna vnimanie na morkovot vo sekojdnevnata ishrana,no ke terate vaka se do kontrolata koja mora da ja napravite.Za cistiot vozduh mozam da ti dadam eden predlog koj nie go pravevme zaradi napadite na bes kaj mojot vnuk,i on nikade I nikako ne se prilagoduvashe pa zatoa edna Zima preku eden den palevme kolite odevme do Mavrovo,tamu dva-tri saata I pak nazatuser posted image a vaka da probate?!Se drugo shto te interesira prashaj me,ako se set_am ke ti kazam,sepak pominaa 4 godini od moeto pateshestvie so ROTA virusot

< Поракaта ја уредил Tanjat7880 -- 23.12.2013 10:20:57 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ротавирус - искуства
23.12.2013 10:46:42   
princessa
Nemam iskustvo so ovoj virus no moeto vtoro dete e vakcinirano protiv rotavirus, gi primi site tri dozi koisto se primaat do 6mesecna vozrast. Vakciniranjeto vo Germanija e zadolzielno od ovoj virus veke dve godini.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ротавирус - искуства
23.12.2013 22:13:37   
miana
Mamicki da ve prasam - smeam li palenta da i dadam na kerkami ??? Se mislam sto d ai napravam utre za dorucek,z amakaroni mi rekoa deka mozam otkako ke se stabilizira ama za palenta neznam..Kako vlijae palenta na stomak i na stolica???? I uste nesto da va prasam - dali ovoj rota virus moze da se prenese na vozrasen i kakov e kaj vozrasen? Svekrvami denes cel den e na postela..Cel den e na solja,sto i da kasne povraka i ima dijareja. Neznam dali e mozno da go prefatila ona od kerkami ili ...? Sto mislite vie? Imate nekakvo poznavanje?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ротавирус - искуства
24.12.2013 8:26:45   
Tanjat7880
Miana,spored moeto iskustvo I togashno DOKTORIRANJE na ovaa tema I ovoj virus,istiot sekoj go ima prelezano I toa do 5tata godina na zivotot.Najcesto se prelezuva so ednodnevna zelena I potecna stolica I togash si imuniziran od istiot,se dobiva kontaktno,ne lice so lice nego od doprena povrshina na koja ima ostatoci od izmet covecki(da,da izmet covecki)I istiot prenesen preku usta.Virusot stignuva do zeludnikot I tuka pravi lom a crevata patat najmnogu.
Spered mene kaj svekrvata ne e ovoj virus vo prashanje,drug ke da e.
Za palentata,neznam,jas nedavav no se sekjavam deka davav najprvo corn flejks so balans jogurt(radi bakterijata vo nego).Jas bi probala malku so palenta(znaesh,sega moze da ima grcevi vo stomaceto)I ako e denes ok togash teraj so nea,no vnimatelno so hranata I so kolicinata!
Bidete dobriuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ротавирус - искуства
25.12.2013 23:08:13   
miana
Еве поминаа 7-8 дена откако го закачивме вирусот. Јас веке навистина незнам што да му давам на ова дете да јаде и кога можам да почнам да воведувам нормални јадења. Конторла ми закажаа за 10 дена ама слободен термин имаше дури на 9 ти јануари user posted image и што сега да давам на детево? Столиците му се регулираа,сепак внимавам. Матичната ми вика да дадам од сирупот киндервитал,малце да ја зајакнам,ама мене ми е страв да не и предизвика течни столици па пак јово на ново.
Ајде давајте некоја идеја..Варам компир,морков ,ориз и супа во разни варијанти ,ама ги истрошив сите варијанти...Макарони давам,палента дадов денес. Машала детево има еден апетит веројатно зошто се од ова што го јаде е лесно и не ја држи многу. Ајде искусни мајки кажете што да внесам следно во исхранава? Знам дека досадив со темава,ама што да се прави.Вие сте ми надеж

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ротавирус - искуства
26.12.2013 8:34:30   
Tanjat7880
Eve ideja,pileshko mevce,najdobro kopance pa pak so oriz,ti nema drugo,trpenie I mnogu svez morkov..a banana davash?Jas I toa bi dala vekje...I ne se sekiraj,vrti I gi rabotite,neka se povtoruvaat,nishto nema da I bide,cuvajte se I IZOLIRAJ TE SE!Od vitamin jas sega bi dala samo MADZUN I nishto drugo

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ротавирус - искуства
26.12.2013 16:33:29   
miana
A ovoj Madzun se dava na dete od 2 godini? Kako toj vlijae na stolicata? I uste nesto ne mi e jasno..Kolku vreme treba da davam Linex? Dali i pokraj toa sto e dobra stolicata,da rpodolzam da davam linex? Ufff ke se mrdnam

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ротавирус - искуства
26.12.2013 16:36:39   
Cvekelencule
Ajde miance izdrzate samo so pomin neka vie ne znam dali imas slusnato za pro lajf i toj e za stolicata ie mnogu efikase za crevnata flora pozdrav

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ротавирус - искуства
27.12.2013 8:17:12   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A ovoj Madzun se dava na dete od 2 godini? Kako toj vlijae na stolicata? I uste nesto ne mi e jasno..Kolku vreme treba da davam Linex? Dali i pokraj toa sto e dobra stolicata,da rpodolzam da davam linex? Ufff ke se mrdnam

Se dava madzunot da,toa e grozdov sheker,ako mozesh da dadesh grozje(ako deteto ne e alergicno)togash mozesh I madzun!
Lineks ke davash se do kontrolata,znam dolgo e,no od nego nema shteta,koga G go imashe virusot I jas davav lineks,taka mi kazaa ne mi go preporacaa pro lajfot iako so vtoriov imav ekstra iskustvo.
Teshko e Miana znam,dolgo e oporavuvanjeto no ke pomine,a shtom ke pomine nishto ne e strashnouser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 13
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?