|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Религија - што е тоа?
12.8.2009 10:44:04   
niki
Gledam na forumov razni temi kade se dopiraat razlicni segmenti od religijata, pa paganski veruvanja, narodni veruvanja i taka senesto. Vo edna od tie temi procitav nesto sto me natera da ja otvoram temava, nema da kazam sto bidejki ne bi sakala nekoj da se cuvstvuva prozvan i ke pocnam so mojot licen stav.
Jas sum po poteklo hristijanka pravoslavna, a po ubeduvanje ateist. Voglavno za site raboti koi se slucuvaat si baram objasnuvanje vo naukata, medicinata, logikata i najcesto tie objasnuvanja me zadovoluvaat pa potrebata od postoenje na nekoja natprirodna sila vo koja ke veruvam ja nemam. Inaku pripadnosta vo edna vera, za mene pretstavuva nesto ubavo. Vo moeto semejstvo se slavele religiozni praznici no ne vo stil so odenje vo crkvi, peenje molitvi, palenje sveki. Praznicite za mene pretstavuvaat denovi koga se naogam megu semejstvoto, megu sakanite i si pominuvame ubavo i imam eden kup ubavi spomeni koi se povrzani so veligdeni, bozik, i drugi praznici no vo sebe nemaat nisto religiozno.

Megu vernicite postoi edna recenica koja postojano se povtoruva : Bog taka sakal ili Bog taka rekol da bide. No medicinata napreduva i im pomaga na site onie za koi bog rekol nesto poinaku. Pa od tuka si postavuvam prasanje dali mozebi covekot i bog se vo nekoja vojna i se borat za pobeda. Neli bog vika nekoja zena e sterilna, no covekot izmislil lekovi, razni zafati, pomagala, koi ke i pomognat da se ostvari kako majka. I koga taa ke se podvrgne na set_o toa zar ne protivreci na bozjata volja? I na kraj koga ke i uspee site ke recat ete ko bog nikoj ne e toj i pomognal si rodila detence, neka i e zivo i zdravo bog neka go cuva.
Zar ne e tuka se kontradiktorno?

Moe ubeduvanje e deka bog e covecka izmislica, odenjeto vo crkva, djamija, sinagoga ili kade veke ne im se klanjame na bogovite, e samo mesto za begstvo od realnosta kaj sto odime da smogneme sila i da mu se obratime na naset_o vnatresno jas, vo moment na ocaj da izdrzi i da bide silno pred predizvicite na zivotot.
A potoa koga burata ke pomine pak odime vo crkva za da izrazime blagodarnost i da si se pofalime kako sme gi nadminale preprekite. Vo sustina nikogas nikoj odozgora ne ni pomaga, se sami si pravime. Kako bese onaa: Pomogni si samiot sebesi za da ti pomogne bog.

Epa ringerajki i ringerajovci ajde izjasnete se.

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 2.1.2013 23:05:59 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Религија - што е тоа?
12.8.2009 15:47:58   
mami
Мислев дека ако почнам да зборам за ова ке почнат да ме напаѓаат особено бидејки мм е така порелигиозен од мене...Но, Ники потпишувам...затоа што мене црквата ми е токму тоа- прибежиште за да соберам сила за нешто,а за се друго постои објаснување

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:30:27 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Религија - што е тоа?
12.8.2009 18:49:13   
milijana
Pozz..Dragi moi..se nadevam deka nema da go izbriset_e ova moe pisuvanje.Toa ke se temeli na procitano od biblijata..a ne kako moe licno razmisluvanje, zatoa odnapred blagodaram.Mislam deka ova e odlicna tema..i sakam da napisam delovi koi gi pisuva biblijata(seuste najaktuelnata kniga)Za mene bog postoi, kako sveto trojstvo( Otecot, sinot i svetiot duh)Pisuva : ,,Ziva si i zdrava za da go najdes Bog..a ne za da go negiras..Ziveeme za da staneme bozji deca..a ne za da gi zadovolime svoite stasti vo zivotot.Ova se citati od biblijata,a ne moi licni razmisluvanja.Sekoj eden covek ako go negira postoenjeto na Bog, se plasi da gi smeni svoite zivotni naviki.Ako go pustis Bog vo tvoeto srce, mora da go otfrlis svojot dosegasen zivot.Se sto e tehnika..napredok, revolucija..se e toa od svetot..i toa e materijalno.Zarem dusata na covekot kopnee za se sto e materijalno??Ako e taka, togas za toj covek, ne postoi Bog.Onoj koj se resil da mu pripaga na BOg, zivee duhovno.Znae deka koga ke umre, ke se potpre na Bog.Nema da ponese nisto so sebe na toj svet..osven ,,Negovata vina pred bog,,Site nie sme gresnici, no ima nekoj koj umrel za nas na krstot(Isus Hristos) i licno ne izmil so svojata krv, ne otkupil, gi platil grevovite. Toj nudi proska za grevovite, zatoa sekoj moze dobrovolno da go povika Bog vo sekoe vreme i vo mir i tisina da mu ja kaze svojata maka. Vilhem Bus vo svojata kniga ,,Isus nasa sudbina,, veli ,,Da se negira bog e golema glupost, kako i da se negira postoenje na zlo i gavol.Za nego bog e vo druga dimenzija, edna raka blisku do nas..za nas nevidliva so golo oko. I uste dodava: ,, koga sakam da zboruvam so Bog samo si ja otvoram biblijata i citam.Taa mi dava mir i spokojstvo,a Bog mi zboruva preku nea.Ne moram da otidam vo crkva, za da mu kazam na Isus sto me maci.,,Za ovoj covek zivotot bez bog e zaguben.Sekoj den e blagosloven isto kako na Avraam koga nautro velel ,,Gospode ti napred, jas po tebe,,i site raboti mu odele dobro.denes lugeto planiraat,a neznaat utre sto gi ceka-veli biblijata.Se e taka dobro kazano vo biblijata.Izvinete za dolgiot post.Se nadevam korekno napisav..i nikogo ne go prozvav..a bev na vistinskata tema ,,za religijata,,

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:30:42 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Религија - што е тоа?
12.8.2009 20:36:23   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Megu vernicite postoi edna recenica koja postojano se povtoruva : Bog taka sakal ili Bog taka rekol da bide. No medicinata napreduva i im pomaga na site onie za koi bog rekol nesto poinaku. Pa od tuka si postavuvam prasanje dali mozebi covekot i bog se vo nekoja vojna i se borat za pobeda. Neli bog vika nekoja zena e sterilna, no covekot izmislil lekovi, razni zafati, pomagala, koi ke i pomognat da se ostvari kako majka. I koga taa ke se podvrgne na set_o toa zar ne protivreci na bozjata volja? I na kraj koga ke i uspee site ke recat ete ko bog nikoj ne e toj i pomognal si rodila detence, neka i e zivo i zdravo bog neka go cuva.
Zar ne e tuka se kontradiktorno?



потпишувам.
голема почит кон сите кои мислат поинаку и кои се длабоко религиозни. јас исто така верувам во развиток на науката и сакам преку неа да ги објаснувам нештата. од друга страна, верувам во себе, своите способности, но и во семоќност на космосот и енергијата, како и во тоа дека можеме позитивната енергија да ја употребиме низ животот да поминуваме поубаво. некој можеби ќе рече дека и ова е контрадикторно, но само малку подлабока анализа ќе утврди дека не само што не е туку дека се е поврзано во еден причинско-последичен циклус. изгледа дека сите веруваме во едно исто, само различно го именуваме.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:31:00 >


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Религија - што е тоа?
12.3.2010 23:31:49   
baby mama
Да сакаш, да веруваш,да се плашиш, да правиш добри дела.... религија

Кога бев бремена и кога ми кажаа дека може да го изгубам бебето, верувајте се молев секоја вечер се да заврши добро.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:31:19 >

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Религија - што е тоа?
21.2.2011 11:33:15   
stojanoskad
ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

Pozz..Dragi moi..se nadevam deka nema da go izbriset_e ova moe pisuvanje.Toa ke se temeli na procitano od biblijata..a ne kako moe licno razmisluvanje, zatoa odnapred blagodaram.Mislam deka ova e odlicna tema..i sakam da napisam delovi koi gi pisuva biblijata(seuste najaktuelnata kniga)Za mene bog postoi, kako sveto trojstvo( Otecot, sinot i svetiot duh)Pisuva : ,,Ziva si i zdrava za da go najdes Bog..a ne za da go negiras..Ziveeme za da staneme bozji deca..a ne za da gi zadovolime svoite stasti vo zivotot.Ova se citati od biblijata,a ne moi licni razmisluvanja.Sekoj eden covek ako go negira postoenjeto na Bog, se plasi da gi smeni svoite zivotni naviki.Ako go pustis Bog vo tvoeto srce, mora da go otfrlis svojot dosegasen zivot.Se sto e tehnika..napredok, revolucija..se e toa od svetot..i toa e materijalno.Zarem dusata na covekot kopnee za se sto e materijalno??Ako e taka, togas za toj covek, ne postoi Bog.Onoj koj se resil da mu pripaga na BOg, zivee duhovno.Znae deka koga ke umre, ke se potpre na Bog.Nema da ponese nisto so sebe na toj svet..osven ,,Negovata vina pred bog,,Site nie sme gresnici, no ima nekoj koj umrel za nas na krstot(Isus Hristos) i licno ne izmil so svojata krv, ne otkupil, gi platil grevovite. Toj nudi proska za grevovite, zatoa sekoj moze dobrovolno da go povika Bog vo sekoe vreme i vo mir i tisina da mu ja kaze svojata maka. Vilhem Bus vo svojata kniga ,,Isus nasa sudbina,, veli ,,Da se negira bog e golema glupost, kako i da se negira postoenje na zlo i gavol.Za nego bog e vo druga dimenzija, edna raka blisku do nas..za nas nevidliva so golo oko. I uste dodava: ,, koga sakam da zboruvam so Bog samo si ja otvoram biblijata i citam.Taa mi dava mir i spokojstvo,a Bog mi zboruva preku nea.Ne moram da otidam vo crkva, za da mu kazam na Isus sto me maci.,,Za ovoj covek zivotot bez bog e zaguben.Sekoj den e blagosloven isto kako na Avraam koga nautro velel ,,Gospode ti napred, jas po tebe,,i site raboti mu odele dobro.denes lugeto planiraat,a neznaat utre sto gi ceka-veli biblijata.Se e taka dobro kazano vo biblijata.Izvinete za dolgiot post.Se nadevam korekno napisav..i nikogo ne go prozvav..a bev na vistinskata tema ,,za religijata,,

Sekoja cest na napisanovo, vo celost se soglasuvam.
Jas veruvam vo boga i mozam da recam deka i so mazot mi seme i dvajcata religiozni.
Nekolku pati ja oset_iv na svoja koza bozjata sila,a cesto mi e i zivoten dvigatel.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:31:40 >

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Религија - што е тоа?
21.2.2011 13:33:13   
Pepelaska *
Јас верувам во Бог и неговата сила како и силата на мајката Божја, одам во црква кога можам, се молам, кога можам и постам ама знам и да заборавам ама Бог е голем и простува, поимот религија  е многу широк и тука може цели фермани да се напишат, а причина зошто верувам е и самиот мој живот како и животот на моето дете од кога се роди

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:32:06 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Религија - што е тоа?
21.2.2011 14:36:16   
Viktori
Јас не верувам во религија, ама верувам во Бог. Не верувам дека се потребни ритуали и ритуали за да се дојде до Бог, туку дека тој едноставно го гледа срцето на човекот.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:32:22 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Религија - што е тоа?
21.2.2011 14:44:01   
veckasr
i jas i mm sme religiozni koga mozeme odime vo crkva jas se molam sekoj den na gospod i koga mozev i postev 

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:32:37 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:21:38   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami 3.

Vo pravo si Anna Molly ovaa strana ne e za sekakvi diskusii,i deka sekoj ima pravo da odbere samiot vo sto da veruva, toa i vo Biblijata pisuva. Ali zatoa sto ti ne veruvas vo Religijata me interesira vo sto veruvas ? Dali uopste veruvas vo nesto? Zatoa sto mnogu lugje vikaat "jas ne veruvam vo nisto".


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:32:51 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:25:52   
mami 3.
Vo pravo si Anna Molly ovaa strana ne e za sekakvi diskusii,i deka sekoj ima pravo da odbere samiot vo sto da veruva, toa i vo Biblijata pisuva. Ali zatoa sto ti ne veruvas vo Religijata me interesira vo sto veruvas ? Dali uopste veruvas vo nesto? Zatoa sto mnogu lugje vikaat "jas ne veruvam vo nisto".

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:33:16 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:27:34   
AnnaMolly RR
Не верувам во Господ, не верувам во судбина, во задгробен живот и слично. Верувам во случајности, факти и опипливи и видливи работи.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:33:33 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:37:09   
verica p
Veruvav  vo boga no posle niza razocaruvanje go promeniv moeto mislenje. Posle tolku godini maka za da dobijam  dete sekoja vecer se molev da si gi rodam bliznacinjata zivi i zdravi , na kraj gi zagubiv na najgrozniot mozen nacin pa edvaj i mene me spasija. Koga ke razmislie na ovoj svet postojat milion deca koi se na ulica napusteni od roditelite dali tie veruvaat vo boga? Se e samo srekja vo zivotot. Zatoa vi posakuvam samo sreka i zdravje!

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:48:24 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:42:00   
mami 3.
Ok . Znaci veruvas ipak vo nesto. Mene zborot mi bese za tie sto vikaat jas ne veruvam vo nisto deka ima i takvi lugje pa zatoa te prasav.Vo knigata Isus e nasa sudbina od Wilhelm Bush pisuva odnosno toj raskazuva, koga nekoj lugje rekle ne veruvaat vo nisto. Toj im rekol toa ne e vistina ides vo Apteka zemas tableti znaci ti mu veruvas na toj i pies, sednuvas vo avtobus i vozacot te nosi na potrebnoto mesto znaci ti mu veruvas na toj sto te vozi. Ides na Ginekolog, toj ce ti kaze kako e bebeto i ti mu veruvas. Znaci sekoj covek veruva vo nesto, ako ne vo Bog veruva vo nesto drugo. Ali covek sto ne veruva vo bas nisto, toa ne postoi. Po moe mislenje e bitno da ides po Isusov pat ali sekoj kako go odbira toa, zatoa i Gospod dal slobodna volja, da si izbereme sami po koj pat ce ideme.

< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 0:48:36 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 0:59:24   
verica p
SEkoj veruva vo nesto no ima mnogu koi ne veruvaat vo boga. Jas licno veruvam deka sekoj si ima svoja sudbina i srekja vo zivotot i mnogu me iritira koga ke kazat taka sakal Gospod sto sakal cel zivot da se maci nekoj cel zivot da mu bide tazno srceto i taman koga ke se nasmee da go srozi , ne taka ne sakal zatoa sto spored mene ne postoi. No sekoj si ima svoe mislenje i pravo na veruvanje.

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 10:23:17   
mama26
jas veruvam deka ima gospod i za site ima nesto zapisano ...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот verica p)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 11:55:47   
Martins mom
Познавам еден куп луѓе што одат во црква, прават адети, се чукаат у гради колку се религиозни, дека се големи верници, а уствари појма немаат зошто го прават тоа. Толпа верници пред и во црква, се туркаат, се пцујат, се газат, се караат, таму се зашто и нивните предци оделе и зашто сите останати луѓе одат, а врска немаат кое е значењето на празникот, зошто на пример фарбаат јајца, зошто месат лепче, зошто се провираат, зошто прават милион работи од помодарство или не знам што друго, а никогаш ја немаат прочитано Библијата. Се згрозувам од таквите, дури и се дрзнуваат да те осудат, обележат ако кажеш дека не веруваш во Бог, а милите они не ги знаат ни Божјите заповеди...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 15:32:19   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Misticija, слободна волја. Дадена од Бог лично..
Кој као си сака, така нека си прави. Ни сестра ми нема да ја прашам што да правам јас во животов мој.
Не е убаво да се наметнува мислење, макар и најдобронамерно било.



тоа е точно нема да ја прашам - ако знам дека нема да си наштети.
ако мислам дека е сето тоа што го прави минливо и беззначајно.
Богами ако знам дека има што да се изгуби нема да ме замолчи.

Како да ти кажам - ова што ме тера да да дадам совет на другите во врска со религијата не е моето мислење
Бог не е Ниче или Аристотел па ќе имам  мислење за Него и не ќе е важно што мислам. Спрема Христос јас имам чувства, љубов, почит и тоа е она што ме води низ животот. Многу се надевам дека сите ги имаат тие чувства во себе.



постот е уреден


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 16:08:38 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 16:07:02   
Viktori
се би било во ред доклолку си на Премин или рандом било кој портал.
Овде не има од сите вери, верувај и нема камења да се фрла по никого! Нема ширење верска омраза! И оваа дискусија завршува тука! Христова вера бла бла!
Има и протестанти и православни и католици и муслимани!
Верата колкава е на судниот ден ќе се види. До тогаш кај сакате мавајте со камења, овде нема!
постот ти е уреден заради навреда кон друг член на верска основа!


< Поракaта ја уредил виктори -- 1.5.2011 16:11:10 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Религија - што е тоа?
1.5.2011 16:11:02   
anedespo
Veruvam vo bog (kako pozitivna energija), megjutoa ne i vo institucii kako crkvi . Osnovnoto na site religii e da ne pravis losi raboti i da ne im pravis na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Религија - што е тоа?
2.5.2011 9:51:53   
mami 3.
Jas veruvam vo Gospod i vo Isus, ali ne veruvam vo adeti, babini devetini, eve na pr. za mrtov covek se pravi 40 dena, ce napolnis cela masa so jadenje, i koga ce prasam nekoj zosto se pravi toa ce mi odgovora samo deka "mrtviot jade" ili "deka ce mu se najde na onoj svet" a ustvari ne toj tuku nie ce si napolnime stomacite. Za bebe koga ce se rodi 40 dena ne smees posle zajdisonce da go iznesuvas nadvor, ednas taka eden go prasav zosto se pravi toa, toj mavta so glavta pojma nema, i mu rekov kakva logika ima toa, bebeto moze temperatura da fati posle zajdisonce, mora na Doktur da go nosis ako nemas avtomobil mora so avtobus ili bilo so sto vec, ili prasav uopste nema da go nosis poradi adetot i on cuti, ne znae sto da kaze,  Jas licno veruvam vo Gopsod i Isus i se sto e vo Biblija napisano, a vo toa adeti ili drugi raboti uopste neveruvam, za razni adeti ce prasam zosto se pravat nikoj ne znae odgovor da mi dade tuku ce mi recat "ostanalo od starite" Zatoa ne veruvam vo adeti i drugi gluopsti, ali veruvam vo Gopspod i Isus i vo Biblija i se sto e napisano vo nea.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Религија - што е тоа?
9.10.2011 16:26:30   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ananija


Жената преку раѓање деца ке се спаси! се вели во библијата!
За сите што се обидувате и се молите, ако можете воздржувајте се среда и петок на големи празници па и ндела наутро барем додека има литургија! Среда заради тоа што е предаден Господ Исус Христос а, петок заради Распетието!







ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Вистински верник е тој што има чиста мисла, гревовите не се чистат со тоа што постиш. во една од темите се задоволувате со тоа што вашата золва за 10 години живеење не создала ништо, тоа вистински верник според мене не го прави, барем јас гледам лицемерие во целава оваа ситуација. Наместо да му погнете на непријателот вие му се ситите. Според мене најлесно е да се пости и неколку дена да се откажеш од слатките задоволства тоа го може и најголемиот слабак на светот, но да бидеш вистински посветен на бога значи во секоја измината секунда да бидеш човек и мислата секогаш да ти биде чиста и светла. Тоа е најтешко во светов во кој живееме



ИЗВОРНА ПОРАКА: HAPPY S

Veruvam vo Gospod i negovite cuda!!!,Ananija ti blagodaram na ubaviot i dobronameren sovet,ZNAM deka i Pravoslavnata crkva istoto ne uci,vo koi denovi e dobro covekot da se vozdrzi od mrsnata hrana,a sekako i od gresni misli i dela,ne mozeme da bideme sovsreni,bidejki sovsen e samo -Gospod,a site nie obicni gresnici,no da se vozdrzuvame kolku sto mozeme poveke i da gledame da izbegnuvame da pravime losi dela,a sekako ne treba da se sudi na nikoj za postapkite,bidejki kako sto rekov samo eden e sovrsen za da sudi,a ne nie da osuduvame koj i kako sto napravil!!!




< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 9.10.2011 16:27:30 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Религија - што е тоа?
10.10.2011 2:34:26   
Ananija
Доброутро рингерајки!

Најпрвин би рекла дека некако се помешаа поимите религија и верување, а секое верување не е религија!

Кога станува збор за нашите верувања, убедувања постојат многу различности, па дури и кога се со едно исто верување. Јас навистина незнам и неможам да разберам како тоа некои луѓе се нарекуваат атеисти, можеби и неможам да разберам затоа што и никој досега и неможел да ми го објасни неговото неверување или поправилно би било одбивање да верува! Иако и ова одбивање на верување реално и не постои, затоа што самте веруваат и се убедени дека Бог не постои!

Тоа што некои одбиваат да веруваат во конкретниот случај Бог, не го доедува прашањето на неговото битисување-постоење, туку едноставно дури и кога постојат здрави и издржани аргументи да се одбива да верува во нив.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Религија - што е тоа?
10.10.2011 10:50:15   
Viktori
Ananija, истото може да го тврди и некој атеист.
Зошто да верувам кога не сум видел?
Смешно е да се мешаат аргументи за постоење на Бог и вера во Бог. Кога би имало издржани аргументи, нема да постојат атеисти. Отсуството на аргументи е факт. А верата во Бог е вера!
Отсуството на вера пак, не занчи дека бог не постои исто како и обратно. Тоа што некој верува не значи дека тој фактички постои туку дека верникот верува дека постои.

Да кажеш на атеист: Докажи ми дека Бог не постои - е нелогично прашање. Тој не се замара.
Тежината паѓа на верникот, да докаже дека Бог постои. Ако може, нели user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Религија - што е тоа?
10.10.2011 11:08:59   
kikicka
Иако не ја посетувам често црквата не значи дека не сум верник, баш напротив верувам во бога и во неговите да речеме чуда секогаш си се молам во себе за здравје и среќа на фамилијата . Не постам мнг ретко нешто во последно време само во петок не јадеме месо таков ни е постот.Дел од празниците ги знам ,и ако погрешам некогаш нели не се перело на голем празник а јас сум испрала ненамерно само замолувам за прошка од бога.Многупати знам да кажам господ си ги реди работите како што требало да биде....Не сум од оние што 'се потресуваати преправаат дека се верници (познавам такви) ,како што има напишано погоре мартинс мам ' се туркаат ,пцујат и ред др работи.Едноставно мојата религија е христијанска и имам верба во бога се друго е премногу што и да кажам.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?