|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Какви пациенти сте?
25.8.2009 8:11:48   
profesorica
Како се однесувате кога сте на лекар?Дали за секој совет на докторот негодувате?Дали мислите дека сте сам свој лекар?дали имате страв од лекари?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 9:45:03   
arh_diz
Imav premnogu strav od lekari a od inekcii da ne kazuvamuser posted image . recisi nikogas ne odev na lekar poradi stravot. I koga morav da odam koga ke stignev na lekar veke bev recisi ozdravenauser posted image .No posle se sto mi se sluci vo posledno vreme pocnav da  naviknuvam  a i eve veke treti mesec sum na inekcii taka da toj strav poleka isceznuva

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 12:01:50   
Mamicka3
Немав никаков страв од лекари но секогаш дури не дојдесе нож до коска јас не одев,но пред 8 месеци откако останав бремена и требаше да испитувам крвна слика мене се ми иде наопаку. Прв пат кога ми вадеа крв , а не успееа мене ми се слоши,втор пат  се онесвестив,трет,четврти и така сега си имам проблем што не можам да ја испитам крвта.Минатиот месец ми зедоја од прст за проверка на железо и покажа 9.5 хемоглобин и пијам апчиња.Деновиве треба да одам пак за од вена да земат примерок, а како да одам и сама не знам.Па кажете ако некој има слично искуство како да го надминам овој проблем.Поздрав

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 12:14:09   
mami
мислам дека многу значи и кој и како ти зима крв..и мене ми беше ужасно страв од тие работи и гледав кога можам да ги избегнам, се додека не остнав бремена па сестрата кај мојот гинеколог ми земаше крв. Луѓе толку лесна рака има што не ја ни осекам кога ме боцнала или извадила крв, и сега кога треба да се испитува крвта одам кај неа, дека во приватна лабараториија испитуваат па подобро таму и да не ја осетам отколку некаде каде што ке ме исповадат од памет.
мамичка3 а да пробаш да мислиш на нешто друго кога си таму, штознам, број до 100, пеј му на стомачето, сврти си го вниманието, крвта мораш да ја испиташ

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 12:58:48   
Mamicka3
Фала за советот мами но секако сум пробала и никако не бива. Имам тенки вени и обавезно ме боцкаат по два-три пати за да ми земат крв, а два пати ми ја имаат пробушено и вената па потоа си имав и маки цел месец раката не можев да ја помрднам целата укочена беше примав инекции и таблети па и од тогаш мислам дека ми дојде стравот за земање крв. Но како и да е што сака нека биди јас морам пак на крвна слика па белки господ ќе ми се смилува па можи полесно да поминам

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 13:05:40   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ајде мисли на бебушката и ке видиш се ке биде добро... и мене ми беа тенки и плитко вените пред да се породам,ама сега ми ги погаѓаат од прваuser posted image user posted image user posted image
а лошо е кога ке ти ја утнат..мене една гуска на стоење ми зема крв, оти имаше многу гужва, абе цел ден сум ја пцуела, раката модра ми беше три дена...затоа сега ако треба крв јас кај проверена сестра си одам

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Какви пациенти сте?
25.8.2009 13:07:40   
arh_diz
Zemanjeto krv zaviis od medicinskata sestra istiot problem go ima majka mi. Ednas dojde doma cela reseto napravena po dvete race . Posle doktorkata i rekla koga ke i zemaat krv obicno da kaze na med sestrite i da vnimavaat i treba da ja izmasiraat malku venata a ne kako sto se naviknata vednas iglata . Jas go nemam toj probblem no od strav mi se ima sloseno koga mi zemaa krv

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Какви пациенти сте?
18.1.2010 21:42:14   
mother 29
jas sum vecno nezadovolna..ete takov pacient sum,a i kako da bidam?!
a koga e vo prasanje Marko ako se zgresi nesto ne biram zboroviuser posted image ednas edna sestra si go dobi..ama stvarno ja pretera.
znaci, sakam se da znam a i dosta citam ..deka mojot e alergicen na penicilin i vtora gen.cefalosporini, gi znam site sirupi koi smee da gi pie..i toa go znae negovata maticna ,pa ponekogas posle pregledot znae da me prasa..i sega Katerina sto da mu dadam???user posted image
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Какви пациенти сте?
18.1.2010 21:57:21   
BEBICA
Ja sum odlicen pacient, koj mora da ima odlicen doktor.
Ako na doktorot mu veruvam mnogu sum poslusna i disciplinirana.Dodeka bv trudna skoro sekoja nedela mojot ginekolog mi pravese ispituvanja na dve nedeli obavezno krv i mokraca toa obavezno  seoja nedela potocno vo petok na ultrazuv bev kaj nego.
Za nekogo takov doktor e dosaden no za mene ne e posto e mnoogu posveten na svoite pacienti.
E jas moze da kazam za sebesi deka sum dosaden pak pacient posto se me interesiras vo tekot na bremenosta i miliom prasanja imav, duri mi se slucuvase, (nemojte da mi se smeete)spisok da si naprvam na prasanja da ne slucajno nesto propustam.user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Какви пациенти сте?
18.1.2010 22:08:16   
Bogdancanka
odlicen pacient sum mozam da se pofalamuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Какви пациенти сте?
18.1.2010 22:12:34   
nana
Медицинско лице сум ама и многу послушен пациент ако имам доверба во лекарот

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Какви пациенти сте?
19.1.2010 14:09:35   
Матеа
Не сум многу послушен пациент затоа што сметам дека јас си се познавам најдобро и сум си сам свој докторuser posted image а инаку мразам доктори од една причина која многу ми влијаеше на живототuser posted image и уште ги мразам да не се навреди некоја докторка или доктор на форумов ама не е лично кон нив.
Е сега за да биди трагедијата поголема се омажив за докторuser posted image user posted image

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Какви пациенти сте?
20.1.2010 8:27:00   
profesorica
аууу јас имам страв од доктори, операции, болести и сл. а кога е во прашање Дамјан некако не им верувам, ако сум убедена во спротивното.

инаку имам многу страв и од лековите, на пр. дали е правиелн начинот на кој му го давам лекот, дали е на гладно срце или не.да не е со поминат рок и сл.

а сега зборев со колегава.бил сабајле да му вадат крв, блед како крпа е вика леле колку се плашам од игли.user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Какви пациенти сте?
20.1.2010 8:41:22   
Еца
Немам страв од лекари или било што поврзано со нив. Не се плашам од игли, воопшто не ми е проблем кога треба да ми земаат крв или да примам инекции. Во принцип слушам што ќе ми се каже, но знам и сама да си бидам свој доктор, па препишаната терапија да не ја земам, ако сум сигурна дека постои поинаков начин да се излегувам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Какви пациенти сте?
20.1.2010 11:14:43   
vezilka RR
Јас порано немав проблем со одење на лекар, не претерував ама кога ми требаше си одев и бев многу дисциплинирана пациентка..арно ама сега со мојот проблем со забременувањето, бидејќи нон стоп сум по лекари и разни испитување, кога ќе ми текне дека треба да одам на лекар ми е мака..ама мислам дека сеуште сум дисциплинирана пациентка. Мојот гинеколог стално ми се смее, секое одење го прашувам нешто и секогаш почнувам со иста реченица: Докторе, јас читав дека...И сега секогаш ми вика: Сузана, за денес прочита нешто? user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Какви пациенти сте?
30.11.2013 9:15:09   
Mihaela 2010
Mrazam koga idam po lekari,fala mu na Boga sto idam retko,ama sum primeren pacient...sto ke mi kazat toa pravamuser posted image ...ama se poceto ne veruvam vo mojot doktor,pa taka i se sto ke mi prepisat nekako vo sebe sum pisman ama sepak si vikam ajde doktor e

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Какви пациенти сте?
30.11.2013 9:46:36   
AneLav RR
Јас мразам да одам по лекари, затоа што 7 години ги поминав на вежби по клиникине и ми е смучено зашто знам каков народ има и зошто у суштина идат луѓето на лекар. Не сум примерен пациент и у суштина сама си се лекувам. Ако живеам во Струга имам матичен лекар во Скопје (семејна пријателка) и само на неа и верувам. Е сега не дај боже да ми се случи нешто сериозно секако дека ќе побарам постручна помош. Во врска со децата го почитувам тоа што ќе ми го каже педијатарот и за нив се однесуам дисциплинирано...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Какви пациенти сте?
30.11.2013 10:06:02   
Палешка РР
Тежок пациент сум user posted image многу паничам (за децата не за мене). Препрашувам, досадувам и малтретирам доктори user posted image Инаку сум многу дисциплинирана, ама откако ќе ја сфатам суштината на болеста. Незнам матичните од децава како ме трпат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Какви пациенти сте?
30.11.2013 18:10:26   
Felly RR
Избегнувам да одам по лекари за ситници, единствено за заб кога ќе почне да ме боли, одма одам на заболекар. Инаку за настинки гледам прво дома да се лечам, а и кај докторката да појдам баш има убав пристап, и потполно и верувам, па кога веќе сум решила да одам - тоа што ќе ми го каже го применувам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Какви пациенти сте?
30.11.2013 18:22:44   
kapina
Dosaden. pacient. sto znae I za sitnici da dosaduva realno kazano na endokrinologot znam. Ipo pet pati da mu pisam za sekakvi raboti

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Какви пациенти сте?
1.12.2013 23:12:34   
Snowhite RR
Фала богу мноогу ретко одам на доктор, обично дома сама се лечам со чаеви, лимони, супи и такви работи, па и не памтам последно кога сум била и за штоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Какви пациенти сте?
2.12.2013 12:21:42   
sandriana RR
Сам свој доктор за безопасни и познати ситуации, но за НедајБоже, нешто посериозно, примерен и дисциплиниран пациент.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Какви пациенти сте?
2.12.2013 13:11:48   
masa
Primeren,fin,kulturen,sugeriram samo ako gledam deka doktorot e fleksibilen i moze da ima dvonasocna komunikacija.No toa neznaci deka sekogas gi slusam i im veruvam na doktorite.Ako imam i najmal somnez vednas baram vtoro pa i treto mislenje,a ne gazam preku suetata doktorska zosto nikogas neznaes koga ke ti zatrebaat i na kogo ke mi padnes vo race!Najmnogu me nervira koga ke ti kazat nekoja dijagnoza sto nemozes ni da ja zapomnis i koga ke prasas sto e vo edna recenica so latinski termini "ke ti objasnat" i ti ostanuvas bledo da gledas,zatoa cesto plakam privatni pregledi - ne sum studirala medicina i sakam da mi se nacrta sto kako e!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Какви пациенти сте?
2.12.2013 23:37:26   
zzaa
Јас многу ретко одам на доктор, па и не сум имала потреба. Не се секавам кога последен пат сум била за мене.Ја сум си нај добар доктор.
Е сега кога станува збор за Ева знам да бидам и многу досадна, имам милион прашања сакам од а до ш да ми се објасни, и ако не ми се допадне одговорт барам и друго мислење. Не дозволуван на лепи очи без крвна слика да и препишат антибиотик, секогаш барам да се направат сите потребни испитувања па да се даде дијагноза.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Какви пациенти сте?
3.12.2013 12:33:31   
rina13
Па мислам деκа сум златна сρедина,κога имам довеρба слушам но κога станува збоρ за леκаρ κој не е сигуρен во себе тогаш пρедлагам испитувања κажувам κој антибиотиκ ми помага доκолκу станува збоρ за хρоничниот пρоблем κој го имам.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?