|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:19:07   
BEBICA
Koga prv pat ste ja proverile krvnata slika kaj vaseto bebe?Mnogu moi drugarki, komsiki na svoite bebinja im pravele krvna slika vo 6 mesec?Toa e prva kontrola, a kerka mi Monika nemu uste napraveno krvna slika.pedijatarot ni objasni deka nema potreba poradi toa sto Monika odlicno napreduva i deka nema potreba.Koga vie ste ja proveruvale krvnata slika na vaseto bebe?

< Поракaта ја уредил Elena -- 20.8.2009 8:38:16 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:29:12   
mia
bebica maliot moj na deseti napolni 6 mes.i go odnesov na vakcina sega vo ponedelnikot i doktorkata mi rece da se proveri krvta na 6 mes. se pravelo sistematski pregled na site deca go pregleduvaa i mu zemaa krv

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:27:09 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:31:54   
BEBICA
A jas na kerka mi uste ne sum i ja proverila krvnata slika nikako da mi dade uput.Ke moram da go menuvam pedijatarot.

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:27:34 >

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:37:16   
Боцко
мислам дека некаде помеѓу 3-6 месеци. ова затоа што жм е хипотироидна па требаше да исклучиме такво нешто кај стефан. инаку на бебињата крв им вадат веднаш по раѓање во болницата. им земаат од глава, мислам.

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:27:55 >


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:43:36   
BEBICA
Znam deka in zemaat krv odma posle raganjeto od peta ne od glavauser posted image .No bi trebalo i posle da se proveri eve kerkami ima 10,5 meseci i uste doktorkata ne ni dava uput zza da ja proverime krvnata slika.So izgovor deka Monika ODLICNO napreduva da ne napreduva bi se videlo i togas bi mi dala.Mi rece deka ke sme pravele duri na godina dena.

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:28:13 >

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 22:57:45   
mia
bebica i mojot napreduva odlicno pa pak mu zemaa krv kako nie sto pravevme sistematski pregled vo skolo ednas godisno taka i decava trebalo barem taka mi rece doktorkata moja deka treba da se proveruva krvta na deteto barem ednas godisno

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:28:43 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 23:29:57   
mami
ние правевме на 3-4 месеци- бидејки на матичната негова и се видов бледа па помисли да не ми е и детето анемично, му земаа од прсте, не плачеше  туку им се смееше на докторките и крвта му беше одлична. Сега кога наполни годинка не пратија пак на анализа и тогаш покажа дека е слабокрвен, па пиеше природен сок за подобрување на крвта и за 3 недели пак му земаа крв и беше сосема малку подобрена, продолживме со сокчето, пие секој ден и во септември треба да одиме пак да ја провериме крвната слика

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:28:58 >

(Одговор на членот mia)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 23:39:18   
mimicka
Нас сега на 24 ќе ни земаат крв за крвна слика за првпат. Докторката ми кажа дека кога ке одиме сега за вакцина со полни 3 месеци ќе му се прави системацки и се прави крвна слика. Колку што знам таков системаци за бебуши се прави на 3 и 6 месеци во советувалиштата каде што и се примаат вакцините.

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:29:22 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 23:52:13   
niki
Eve pak jas da  vi kazam, vo Skopje na kerka mi i zemaa krv prv pat na 3 meseci bidejki slabo napreduvase, koga napolni 6 meseci dojdovme vo Grcija i iako taa i ponatamu si prodolzi slabo da napreduva nie krvna slika povtorno ne sme pravele, a eve ima 2 i pol godini. Imam prijatelka ovde so dete od 16 meseci i nemaat praveno krvna slika voopsto iako i toj slabo napreduva.
Ednas koga mu spomnav na pedijatarot me isprasa dali jade ovosje i zelencuk meso jajca i mlecni proizvodi i mi rece stom jade nema potreba od krvna slika. I aj sega?

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:30:01 >

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
19.8.2009 23:54:59   
mami
леле ке побудалам со докториве..колку повеке прашуваш толку повеќе различни одговори добивашuser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 4.12.2009 19:30:21 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
20.8.2009 8:02:48   
profesorica
Да стварно сите различно кажуваат, и највеќе ме нервира кога ќе те прашаатЧОд кај ти е таа информација дека треба да му даваш тоа и тоа на детето???
Ние вадевме прв пат крв на 3 месеци а инаку уште во болница 2-3 пати го боцкаа за вадење крв зошто требаше да прима терапија поради зголемен бр. на леукоцити.А на една мајка што беше со мене во соба детето и го боцкаа во главче за да прима терапија.Сте слушнале за вакво нешто?

< Поракaта ја уредил Elena -- 20.8.2009 8:38:42 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
20.8.2009 14:28:31   
garfild
Нашиот педијатар практикува прв пат да се прави крвна слика на 3 месеци,после мислам на 6 месеци итн.А и во Букурешт практикуваат така.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
3.11.2009 23:24:28   
Cacko
Na Elena i vadea krv uste vo bolnica za da se odredi rH faktorot,a posle toa i vadea krv na mesec ipol o prsteto,bevme vo avicena i super projdovme.Maticnata ni dade upat cisto da vidi kako sme,zosto kaj golemi bebinja praksa bila da se vrsat porano proverki,vrska nemam zosto

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
3.11.2009 23:38:00   
Mila na mama
По породување на бебињата им земаат крв и тоа од главчето тука има најизразена вена и им проверуваат детална крвна слика и нормално со отпусната листа ги добивате тие резултати. Доколку има физиолошка жолтица во тек на болничкиот престој му земаат крв уште 1-2 за проверка на билирубин. По излегување од болница кај матичниот педијатар се прави во тек на првата година систематски преглед секој месец со мерење на должина, тежина и сите останати функции и еднаш на 3 месеци крвна слика независно од тоа како им изгледа од око детето. По првата година се прави систематски и крвна слика 2 пати годишно нормално ако нема некоја посебна потреба за зачестено проверување и следење. Инаку на вакцина не би требало / не смеат да го примат детето без резултат од крвна слика, а колку го почитуваат ова не знам. Нашиот матичен педијатар максимално се придржува кон ова што ви го напишав и многу сум задоволна, а на вакцини одиме во Јане Сандански и не можам баш да ги пофалам - чест на исклучоците.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
4.11.2009 0:31:38   
Еца
Сега на 3 месеци на Мила и правеа систематски и земаа крв и се виде минимална анемија.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
4.11.2009 11:14:41   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

По породување на бебињата им земаат крв и тоа од главчето тука има најизразена вена и им проверуваат детална крвна слика и нормално со отпусната листа ги добивате тие резултати. Доколку има физиолошка жолтица во тек на болничкиот престој му земаат крв уште 1-2 за проверка на билирубин.



ова беше исто и кај нас,додека бевме во ре-медика.после прва контрола правевме на 3 месеци!иако добро напредуваше....може добро да напредува детето а да има слаб хемоглобин.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
4.11.2009 11:22:08   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

По породување на бебињата им земаат крв и тоа од главчето тука има најизразена вена и им проверуваат детална крвна слика и нормално со отпусната листа ги добивате тие резултати.
еднаш на 3 месеци крвна слика независно од тоа како им изгледа од око детето. По првата година се прави систематски и крвна слика 2 пати годишно нормално ако нема некоја посебна потреба за зачестено проверување и следење. Инаку на вакцина не би требало / не смеат да го примат детето без резултат од крвна слика, а колку го почитуваат ова не знам. Нашиот матичен педијатар максимално се придржува кон ова што ви го напишав и многу сум задоволна, а на вакцини одиме во Јане Сандански и не можам баш да ги пофалам - чест на исклучоците.

На картончето од болница што го даваат имаме резултати од крвна слика а други испитувања во породилиште не им правеа бидејќи не фатија жолтица.И кај нас досега му немаат земено крв кога одиме на систематски или на вакцина.На систематски само мерење тежина висина и општ преглед а крв не.Исто и кога треба да се стави вакцина не сме проверувале крв од причина што не го барале тоа од нас.За сега на време ги удараме вакцините и со двете деца не биле болни па да се посомневаат докторите во тоа колку се здрави прилично се здрави деца.Но не го оправдувам тоа мислам дека потребно е земање на крв при удирање на вакцина.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
4.11.2009 11:26:17   
Mammy
Само што доаѓам од педијатар. Арман прими вакцина и веднаш закажавме за нова вакцина за 18.11 и ни рекоа да направиме крвна слика. Педијатарот ни објасни дека тоа е рутина кај три месечните бебиња. Крв ќе му земат од прст.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
30.11.2009 14:36:52   
mami
Крвна слика кај децата се прави со земање примерок од крв од прст,а референтните вредности се различни зависно од возраста на детето. 
Првата проверка на крвна слика се прави со полни 3 месеци, како дел од систематскиот преглед на детето. Педијатрите сметаат дека после тоа е доволно проверка еднаш годишно, доколку детето правилно расте и се развива.  

Бела лоза е стар назив за леукоцитите(бели крвни зрнца) и леукоцитната формула- која претставува збир од различни видови на леукоцити, од кои најзастапени се гранулоцитите, лимфоцитите, моноцитите и еозинофилите. При раѓањето бројот на леукоцити е зголемен, и воглавно тоа го прават сегментираните леукоцити, за да веќе од десетиот ден најголем број да бидат лимфоцитите.

Црвената лоза ги опфаќа еритроцитите(црвени крвни зрнца) и следбените параметри како што се хемоглобинот, хематокритот, MCV- просечна големина на еритроцитите, MCH- средна содржина на хемоглобин во еритроцитот, MCHC- средна концентрација на хемоглобин во еритроцитот и RDW- процент на отстапување на еритроцитите од просечната големина. Крвните плочки се првичен назив за тромбоцитите.

Вашиот педијатар е тој кој што треба да ги протолкува лабараториските извештаи од крвната слика во согласност со возраста и полот на детето.

Бактерија или вирус

Кога е во прашање инфекција, и кај деца и кај возрасни, може да се направат повеќе лабараториски анализи како што се- седиментација, испитување на леукоцитите, фибриногените и CRP (C-Reactive Protein). Тие ќе бидат само помошно средство на педијатарот да одреди дали се работи за вирусна или бактериска инфекција и дали треба да се вклучи антибиотик во терапијата. Бидејќи кај децата се вади крв од прст, најчесто како параметри за инфекција се одредуваат леукоцитите со формула и CRP.

Кај бактериските инфекции обично доаѓа до зголемување на бројот на леукоцитите, со доминација на сегментираните леукоцити и зголемена вредност на CRP.

Кај вирусната инфекција најчесто има помала вредност на леукоцитите и преовладуваат лимфоцитите, и има нормална вредност на  CRP.  

< Поракaта ја уредил mami -- 30.11.2009 14:38:53 >

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
30.11.2009 15:59:12   
STRUMFETA
Na 3 meseci ni zemaa prv pat, i mamauser posted image user posted image user posted image .Sega na 6 ipol ni stigna pokana za vakcina i vo nea upat da ja proverime krvnata slika

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
9.12.2009 16:29:21   
Sara
Нас ни рекоа сега пред вакцината што се прима на 3 месеци и 10 дена да ни земат крв, и сега од каде зимаат крв за 3 месечно бебе од прст?
Како ги читам постовиве, сега се исплашив за тоа како ќе ни бидат резултатите, оф леле раат да не си.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
9.12.2009 16:33:23   
Mila na mama
Сара од прст земаат за редовна крвна слика пред вакцина. Имаат едни како пенкалца за боцкање бебушот нема ни да почувствува.
Ако детето добро напредува нема потреба да се плашиш за резултатите ајде мисли позитивно се ке биде во ред.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
9.12.2009 16:46:00   
acudesa
Koliko ja razumijem govorite o vađenju krvi kad beba, kod nas se to radi iz prsta i sasvim je bezbolno, mi smo to radili i sve je prošlo bez suza.
Kod nas nikada ne uzimaju krv na analizu bez neke potrebe, odnosno, ako je dijete OK, napreduje, ne vadi mu se krv nikako.
Jedino ako treba na (ne daj Bože) operaciju ili ima sumnji za nešto-onda mu se vadi krv
user posted image
malo da vam se javim i ja

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2009 12:28:44   
Еца
Колку се растревожив не можам да ви опишам, и вадеа крв на Мила од главчето, плаче таа, плачам јас, мм излезе се потресе како никогаш до сегаuser posted image И кога иглата се запуши па одново на другата страна на главчето. Душата уште не може да ми се смири, ама само нека е за добро. Резултати после Божиќ.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кога прв пат се вади крв кај бебињата?
28.12.2009 12:30:59   
arh_diz
Lele greota me rastazi Eca user posted image user posted image toa malo kako izdrzalo nie vozrasnite nemozeme da izdrzime a ne malo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?