|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Афти
23.5.2009 9:28:05   
Еца
Афтите се малечки, болни ранички на слузницата на устата, кои се многу осетливи и болни на допир и на разна храна. Можат да избијат поединечно или во поголем број и да се повторуваат. Пред да се појават, се јавува чувство на печење и жарење на местото каде што подоцна ќе се формираат. А тој период на нивно целосно формирање е 2-3 дена.

Нивната форма е тркалезна, симетрична и плитка. Најчесто се создаваат на внатрешната страна на усните, образите и на јазикот. Нивното појавување во категоризацијата на заболувањата на устата е дефинирано како афтозен стоматит.

Главните причини за афтите вклучуваат: емотивен стрес и недоволен сон, локална повреда настаната од несакано загризување, недостаток на витамини или други хранливи состојки (особено железо, фолна киселина, витамини Б1, Б2, Б6, Б12 и витамин Ц, менструалниот циклус и одредени јадења (вклучувајќи го и кафето и чоколадото),намален имунитет, а кај децата настануваат и од цуцлите за шишиња и лажачките.Затоа доколку вашето дете има проблеми со афти исфлете ги што побрзо.



За ублажување на болките од афти кај децата се препорачува
ГАЛАПРО дентален гел со прополис за деца од Галафарм




< Поракaта ја уредил Elena -- 23.5.2009 21:27:54 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Афти
23.5.2009 21:26:41   
Marta
I mene mnogu cesto mi se pojavuvaat afti koi gi premackuvam so med nekolku dena i mi pominuvaat. Inaku lek za niv nema,ne se lecat, mislam vo tekot na godinata mi se pojavuvaat po nekolku pati. Vo sekoj slucaj navistina neprijatna rabota,se razmisluvam za lasersko lecenje,dali nekoj ima iskustvo so toa?

< Поракaта ја уредил Elena -- 23.5.2009 21:28:05 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Афти
24.5.2009 14:50:07   
biljanaM
Н а Воислав секој втор ден му излегуваат афти на јазичето, д-рката ми рече дека може да се како резултат на слаб имунитет или од цуцлата, затоа Воислав ништо не јаде бидејќи го пецка сигурно.А тој многу ја цуца цуцлата, се случува да му падне и додека јас му ја земам да ја измијам тој набрзина од страв дека ке му ја земам пак ја пика в уста. 

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Marta)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Афти
11.6.2009 10:32:53   
mami
ете ние денес бевме демек за вакцина и ни најдоа афти еден куп во устата и не прати на матичен..таа не прати на анализа на крв и ни даде да го мачкаме со прополис, за да не му дава антибиотик, па за два дена сме на контрола..ке ни биде весело со оглед на тоа дека не дава да му се чепка во устаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Афти
11.6.2009 14:54:21   
mami
и ете ко што си го знам..не дава да му ја намачкаат устата со прополис, мислите ако му капнам диретно во уста или ако му дадам со лажичка  помешано во шеќер ќе го има истиот ефект?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Афти
11.6.2009 15:19:09   
natasha
mene najcesto mi se javuvaat afti od stres i nastinka,posleden pat koristev eden gel so nane,zalfija i propolis a da me utepate ne mi teknuva kako se vikase,a edna baba mi kaza da stavam izmatena belka nekolku pati na den deka i toa pomaga

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Афти
11.6.2009 15:23:16   
mami
ма овој знам дека ке му помине од прополисот ама што не дава да му чепнеш во уста, ете сестра ми преска пробала и и го фатил стапчето со заби и не пуштаuser posted image затоа сакам да му капнам директно во уста или со шекерче па он секако ке го промеша низ уста додека го голтнеuser posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Афти
27.6.2009 19:05:15   
mis.
Неколку пати имаат ми се јавено афти и една комшивка ми кажа да правам гаргара со јаболков оцет и навистина ги гори и поминуваат.пробајте делува.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Афти
12.3.2010 12:40:45   
Mammy
Мамички, какво е вашето искуство со афти.
Сега на Арман му открија афта на десната страна на грлото.
Жалчето мое веќе два дена е со температура до 38,5. Едвај ја симнуваме со чепчиња за пак да се качи. Среќа ми јаде и цица, ама многу е кенкав и само се гушка.
Докторката ми препорача сируп за имунитет и му земав Киндеримун, како и ПРОАФТОЛ за шприцање. Е со тоа не знам како ќе ја тераме.

Многу ми е жал зашто ова ни е вака првпат, срцето ме боли.user posted image user posted image user posted image user posted image
Некој совет??user posted image

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Афти
12.3.2010 12:48:16   
mother 29
ах бре луге..што ве спотера и вас?user posted image
инаку јас немам искуство со афти,мегутоа се замислив за киндеримунот....маму па Арман нема ми се чини година..а?
јас знам ние го почнавме околу годината..пред тоа, ја прашав педијаторката наша и ми рече НЕ за киндер под 10 мм!!?
не знам...јас да спомнам па сега..
инаку жал ми  е што минувате низ вакви работи..се надевам скоро ке му помине и ке се гушкате од радостиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Афти
12.3.2010 12:59:36   
nadica
и на надица еднаш и се појавија па др. ни прериша една течностзаборавив како се викаше и мачкавме 3 пати дневно вака:
ке се измиоеш раце
на твојот показалец ке намоташ чиста стерилна газа(се купува од аптека)
и ќе ставиш од препорачаниот лек
го седнуваш детето меѓу нозе му ја отвараш устата и мачкаш

колку го боли него тебе 2пати повеќе ама мора за да помине и многу битно ти да си го смириш а не некој друг па да му се створи страв од мама која најмногу го сака

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
поздрав и до тебе и до арман па чекаме подобри вести

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Афти
12.3.2010 13:03:46   
mother 29
јас мислам дека нема потреба од газа..штом е на шприцање директно му шприцни .штом му е на грло,ако му бркаш со прст може да му створиш само нагон за повраќње..а вака тој секако ке го голтне проафтолот и ке помине по афтата

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Афти
12.3.2010 13:09:25   
nadica
се извинувам од брзање не го прочитав делот на десната страна од грлото user posted image user posted image user posted image
се сложувам со мотхер29

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Афти
12.3.2010 13:11:45   
Mammy
Ви благодарам многу, а за Киндеримот читав и јас, ама аптекарката ми го предложи и ми рече по малку да му давам..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Афти
12.3.2010 13:28:38   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

проафтол спреј се прска на афтите боли и пече малку па создава заштитен слој над афтите така што си јадеш и пиеш нормално без болка а побрзо заздравуваат бидејќи не се иритираат со храна.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Афти
31.3.2010 21:17:10   
Adrijana
Proaftol e za deca ili za vozrasni?
oti mm se maci so tie aftite, a ne saka da stava alt_ernativni lekovi, pa mislev da mu go kupam.
I kolku kosta?

< Поракaта ја уредил Adrijana -- 31.3.2010 21:19:17 >


_____________________________



(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Афти
31.3.2010 22:08:04   
Mila na mama
Проафтол е за возрасни. Одамна не сум купила беше околу 250ден.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Афти
31.3.2010 22:24:42   
Палешка РР
Ставајте му Нистатин за уста и грло-за дете. Јас и имам ставано на Миа, јазичето и бело бело и веднаш и помина. И добро вели надица, исто и со газичка, ставена на мојот прст на која има Нистатин и го триев.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Афти
9.4.2015 8:16:50   
Tanjat7880
Retko,vo pubertetot znaea da mi se pojavat afti,gi tretirav i pominuvaa bez posledici nikakvi.Sega patam od niv pa kje recam postojano i primetuvam deka pred dobivanje ciklus istata se aktivira i toa na jazikot a ne na nepceto.Pocnuva da stanuva hronicno,skoro sekoj mesec jas sum so afta i so proaftol,me plashi...
Mozno li e ciklusot da vlijae na nastanuvanjeto na istite?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Афти
9.4.2015 9:20:14   
mamymamy
Za vozrasni probajte so plaknenje na ustata so tecnost za usta Listerin.


(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Афти
9.4.2015 10:00:33   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Za vozrasni probajte so plaknenje na ustata so tecnost za usta Listerin.



mamy,eve mene i proaftolot me smiruva,prashanjeto mi e zoshto skoro sekoj mesec mi se pojavuva?!

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Афти
9.4.2015 10:04:05   
mamymamy
Listerinot e preporaclivo dase koristi sekodnevno , sprecuva sozdavanje naslagi i razvivanje na bakterii.


Probaj da go koristis kontinuirano izvesen period.

Dokolku i taa preventivnost ne pomogne sepak konsultacija so lekar :)

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Афти
9.4.2015 10:14:09   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Listerinot e preporaclivo dase koristi sekodnevno , sprecuva sozdavanje naslagi i razvivanje na bakterii.


Probaj da go koristis kontinuirano izvesen period.

Dokolku i taa preventivnost ne pomogne sepak konsultacija so lekar :)


Fala ti mnogu,kje go pobaram i probamuser posted image
Sepak mislev deka za edna afta netreba da odam na lekar no....vekje me maci mnogu,sekoj mesec skoro i treba neshto da prevzemam.

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Афти
9.4.2015 10:14:48   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Za vozrasni probajte so plaknenje na ustata so tecnost za usta Listerin.



mamy,eve mene i proaftolot me smiruva,prashanjeto mi e zoshto skoro sekoj mesec mi se pojavuva?!

Афтите обично се јавуваат при намален имунитет,пред менструален циклус, при појави на зголемена телесна т, најчесто кога е намален имунитетот.Лек посебен нема освен да се ублажуваат симптомите со препаратите што веќе ги спомнавте.На пролет обично паѓа имунитетот па ако се додаде и менструалниот циклус може да тоа причината. Инаку точниот причинител за појава на афти е непознат.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Афти
9.4.2015 10:57:13   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Za vozrasni probajte so plaknenje na ustata so tecnost za usta Listerin.



mamy,eve mene i proaftolot me smiruva,prashanjeto mi e zoshto skoro sekoj mesec mi se pojavuva?!

Афтите обично се јавуваат при намален имунитет,пред менструален циклус, при појави на зголемена телесна т, најчесто кога е намален имунитетот.Лек посебен нема освен да се ублажуваат симптомите со препаратите што веќе ги спомнавте.На пролет обично паѓа имунитетот па ако се додаде и менструалниот циклус може да тоа причината. Инаку точниот причинител за појава на афти е непознат.

Ufff,bash sega ova go citam niz internetov,doagjam do zaklucok deka rabotava kje bide SO ZDRVJE DA SI GI NOSAM!!!user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?