|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како се радува мало дете?
20.12.2013 15:19:09   
elenak
Се радува како мало дете - се вика за некој што знае да покаже радост и среќа. Јас не знам, никогаш и не сум знаела, ниту како дете. Сега ја гледам ќерка ми и разбирам што значи да се радуваш како мало дете, и драго ми е што знае да се радува, т.е што знае да покаже дека се радува.

Па знаат ли да се радуваат вашите деца, и како го покажуваат тоа?
Викаат,скокаат, се смеат, чкрипат со заби, цупкаат со нозе...

Моево детуле се радува на се ново што ќе добие, а најмногу на гардероба и обувки. Вчера купивме чизми и од 2-годишно дете добивме шоу во продавницата, врткање, парадирање, како на модна писта. Изненадена сум, не ни знаев дека го може тоа.user posted image И моравме дома да заминеме со нив, не сакаше да ги соблече за жива глава. Така е и цел ден денес, со нив трча, скока, се подгледнува.user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Како се радува мало дете?
20.12.2013 15:35:43   
Bethany
И Ј знае да се радува. Еднаш дури Дора кога почнала на тв, тој почна да скока, да се фрла и превртува на земја, леле живи радости.
Ме смееше.
За гардероба, обувки и играчки и за тоа се радува така што дроби по цел ден пример: мама купи чизми, или тато купи кола... и тоа повторување секој пат кога ќе го види истото.
А со новата играчка обавезно оди во кревет навечер, ја става на фотелјата покрај креветот , да му биде блиску и додека спие user posted image
Ама и јас се радувам ко мало дете на подароците, дури повеќе сега отколку кога бев мала user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Како се радува мало дете?
20.12.2013 16:07:19   
Mihaela 2010
Uff neznam koj povekje se raduva ,dali jas ili kerka mi...
nekogas znae epten da se izraduva,ama na primer ete koga i pocnuva Tom i Jeri,ili Dora,onaka bas ke vikne juuuupiiiiii,i celata skoka ,srekjna e...ama pa i bas ne e nekoe dete sto na se se raduva...vcera i kupiv preubavi farmerki,a taa nisto...posle toa otidovme do edna prodavnicka za igracki i po srekjna bese koga si odbra dve knigicki..Dojde tatko i od rabota i i vikam aj pofali mu se na tato sto imas novo,a taa vednas mu gi pokaza knigite,a farmerkite skroz gi zaboraviuser posted image
lani za nova godina so poklonite pod elka povekje jas i mm bevme vozbudeni i se raduvavme odkolku taa
Za ovaa godina ke vidime

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Како се радува мало дете?
20.12.2013 16:15:02   
Bethany
е па и Ј не се радува на сешто, нешто му се свиди нешто не...
Пример кога ние му избереме нешто без неговата заинтересираност, тогаш не се радува, како што беше примерот со детски лаптоп, ете го стои не го погледнува, а ако пример сакал воз и му купиме воз без разлика дали тој го види претходно или не тогаш ќе се израдува.
Што самиот тој изабере и побара и ние ако му дозволиме тогаш е најсреќен, или ако и самиот учествува во одлуката user posted image Што е па и нормално нели user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 20.12.2013 16:16:13 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Како се радува мало дете?
21.12.2013 14:31:34   
Felly RR
И М знае многу да се радува, на пр. вчера се враќаме од градинка и во меѓувреме и стигна календарот од лино, и јас и го ставив во новогодишното чорапче, и кога и кажав дека дома во чорапчето ја чека изненадување, почна да се смее и да потскокнува од радост.
За облека конкретно, ако сама си одбере нешто, тогаш многу му се радува. Еднаш биравме фустнааче заедно и го облековме за да го пробаме, и уште не платено таа сакаше да излезе надвор малку да прошета во него. (Продавницата од која го купивме гледа на плоштад, и баш има така ширинка пред неа за манекенска прошетка, како по писта user posted image )
АКо ние нешто и купиме без да го види, кога ќе го донесеме дома може да не го бендиса, и тогаш нема ни да се радува, без разлика што добила нешто ново.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Како се радува мало дете?
31.1.2014 2:04:06   
Defne90 RR
I pogolemiot sinko znae i te kako da se raduva na nekoi raboti sto gi saka.Ete na primer se raduva epten koga ke vidi deka na televizija mu zapocnuva omileniot crtan(Pepa Prase),Pred nekoe vreme koga otidovme da mu poracame torta za rodendenot simnavme dve sliki i vednas go pustiv kompjuterot da mu gi pokazam i toj da si odbere koja torta saka da mu ja napravat.Koga si ja odbra tortata se izraduva,ama pak koga ja donesovme ne mozam da vi opisam,citkase so racete,se raduvase deteto i postojano povtoruvase kolku mnogu mu se dopaga negovata Pepa Prase torta.Ajde da se nadovrzam na rodendenot,koga pocnavme da gi otvorame podarocite sto si gi dobi,naidovme na edna bela bluza taka od mnogu mek materijal i epten prijatna za nosenje.Mu ja probav i vednas ja isprav.Otkako se isusi bluzata ja oblece i celo vreme skokase i povtoruvase deka mnogu mu se dopaga.Edvaj mu ja soblekovme za spienje.A jas.Jas da vi kazam pravo si se raduvam zaedno so nego ne tolku na podarocite kolku na toa deka moeto dete e srekno i zadovolno.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Како се радува мало дете?
31.1.2014 14:15:54   
miana
Моите деца вриштат, скокаат, трчаат натака навака, ме бакнуваат, ме гушкаат - ете така манифестираат среќа user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?