|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прифаќање комплимент
23.9.2009 11:42:52   
profesorica

Кога некој ќе ми каже некој комплимент јас обично го пресекувам со некоја глупост како не сум задоволна и како:е како не, ми фали ова, она...и ретко кажувам фала!

Зошто некои жени едноставно незнаат да прифатат комплимент?Дали е тоа недостаток на самодоверба?Дали и вие спаѓате во таквите жени?



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прифаќање комплимент
23.9.2009 11:49:01   
big_mama817
obicno sekogas vikam fala

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прифаќање комплимент
24.9.2009 1:31:21   
daniel
pa komplimentot e kulturna stvar

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прифаќање комплимент
2.10.2009 15:03:16   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


Кога некој ќе ми каже некој комплимент јас обично го пресекувам со некоја глупост како не сум задоволна и како:е како не, ми фали ова, она...и ретко кажувам фала!

Зошто некои жени едноставно незнаат да прифатат комплимент?Дали е тоа недостаток на самодоверба?Дали и вие спаѓате во таквите жени?



potpis,i jas sum ista takva,sekogas sum negator za samata sebe koga nekoj ke mi podeli kompliment.jas mislam deka toa ne e nedostatok na samodoverba nego skromnost a po malku moze i preovladuva stramezlivost,davam komplimenti na drugi a tesko gi prifakam...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прифаќање комплимент
10.6.2010 20:10:46   
Bitolcanka
Прифаќам комплименти, но секогаш со одредена резерва (зависи од кого се упатени). Ако оној кој ми дал некаков комплимент (во лоша смисла-навредлив, без посебна причина) не ме почитува како личност, не му се допаѓам, има нешто против мене, сигурна сум дека тоа го прави зајадливо, со задна намера. Некои луѓе, едноставно обожаваат да критикуваат други, а за себе мислат дека се нешто возвишено - perfect user posted image Ако некоја блиска личност ми упатила некој комплимент (без разлика дали е позитивен или негативен), го прифаќам нормално, знам дека е искрено и ми значи. (На пример - во врска со тежината - знам дека пријателите добронамерно ми кажале дека сум делувала здебелено/ослабено, не мислам дека со тоа имаат нешто против мене.) Кога се работи за пофалба - црвенеам user posted image user posted image user posted image Да ме пофали човек еднаш - ок, но подолго време - малку ми е непријатно. И критика прифаќам, ако е правилна, знам дека е со цел да подобрам нешто.

< Поракaта ја уредил Bitolcanka -- 10.6.2010 20:13:00 >


_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прифаќање комплимент
11.6.2010 11:03:50   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


Зошто некои жени едноставно незнаат да прифатат комплимент?Дали е тоа недостаток на самодоверба?Дали и вие спаѓате во таквите жени?




Спаѓам, ретко се заблагодарувам на комплимент и со голема резерва им пристапувам. Незнам зошто, можеби поради скромност или затоа што сум реална и не ми се допаѓаат ласкања, а можеби е и недостаток на самодоверба. Навистина незнам зошто, но секојпат кога добивам комплимент се чувствувам некако нелагодно, секогаш сметам дека мнооооогу претерале со добрите зборови кон мене упатени. user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 10:33:03   
princessa
prifakam komplementi sekako ako se realni, imam samodoverba vo sebe i ako go pocuvstvuvam deka e na mesto komplimentot se zablagodaruvam. Nekogas mi se slucilo da ne go pocuvstvuvam iskren pa samo se nasmevnuvam. Kako i da e ubavo e nekoj da ti dava komplimenti no neka se na mesto i realni. No, da ne se zaboravi na toa deka i samiot treba da upatuvas komplimenti. Jas koga sum voshitena od nesto obavezno davam komplimenti ma da sekogas ne e lesno.
Spored mene davanjeto na komplimenti ne e lesna rabota, kako i primanjeto. Nekogas me nerviraaat onie luge koi neznaat da prifatat kompliment, koi ne znaat da cenat, pa se tufkaat i pravat nekoi neodredeni grimasi. Kako se cuvstvuva onoj od sprotivnata strana togas?
No ete vo momenti koga cel svet ti e srusen i ne znaes sto so sebe komplimentot moze da ti go razubavi denot i da ti izmami nekoja nasmevka...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 17:08:26   
Defne90 RR
Знам да прифатам комплимент и на секој комплимент одговарам секако со "Фала".Инаку покрај другото знам и да дадам комплимент.А можам да кажам дека нејмногу ме нервира кога некој ке ми даде комплимент а не го мисли тоа.Тогаш одговарам самоуверено и велам "Фала за комплиментот,си знам и самата."user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 17:58:19   
elenak
Прифаќам комплимент ама не велам дека знам да се носам со тоа. Убаво ми е кога ќе слушнам нешто убаво ама и помалку незгодно. Не знам зошто ама некако мислам дека за себе знам се што ми е добро и лошо, и баш не ми значи ако некој ми каже дека супер ми е на пр. килажата кога јас сама знам дека не ми е. Или во бутик кога ќе ми каже продавачка или другарка дека супер ми стои нешто а јас гледам дека не ми стои. Значи примам комплименти ама не ги сфаќам здраво за готово.user posted image А од таа причина избегнувам и да давам, ептен ако од нешто сум воодушевена и вистински го мислам можам да го искажам.
Ај сега во врска со темава да прашам јас нешто жени, како се снаоѓате во ситуација кога ќе добиете комплимент од маж а тоа не е вашиот маж?user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 18:14:41   
princessa
Lugeto se mnogu neiskreni i poveketo komplimenti sto gi upatuvaat se lazni. Nekogas so toa sakaat da pobudat nekoja reakcija laskajki im, sekoj ima razlicni koristi i interesi od toa. Zatoa i jas retko pagam na komplimenti, a da sto vikas i so prodavacite. Pa toa im e rabotata da te ubedat vo nesto sto ne e vistina.
A za toa drugoto, kako reagirame na komplimenti dadeni od drug maz, e toa e veke opasnouser posted image , posebno ako e dadena od nekogo koj znae deka imas maz. Neznam dali sum se nasla vo takva situacija, najverojatno ne se sekavam, ama toa bi go ignorirala vo sekoj slucaj. Jas gi prifakam samo komplimentite od mm.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 23:36:53   
Defne90 RR
Па секако дека продавачката ќе ти дава комплименти дека совршено ти стои нешто само за да го купиш.Ама секако дека не паѓам на такви комплименти.Јас сепак најдобро си знам што и како ми стои нешто и дали ми се свиѓа или не.Тоа според мене не е ни комплимент тоа е повеќе ласкање само за да го купиш она што ти го нуди.А за комплименти од други мажи па си реагирам најнормално ке рецам Фала и готово и воопшто не ми паѓа незгодно да ви кажам.Обично тие комплименти ми ги упатуваа другарите и не ретко се случувало да е тоа и пред маж ми,а тој нема никаков проблем со тоа,ниту пак јас имам кога нему ќе му упатат комплименти некои жени.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Прифаќање комплимент
6.2.2014 23:43:53   
Defne90 RR
А инаку ми се случи еднаш бевме отидени на свадба на едни пријатели и така играме на оро од едната страна маж ми а од другата еден непознат тип.Типот не знаеше дека сум мажена а уште помалку дека од другата страна тоа е маж ми што ме држи за рака и така кога сопре музиката,типот ми вели:Многу си убава онака без перде без срам и потоа од каде си.А јас само ја кренав раката и реков:"Ти благодарам за комплиментот ама ова е мојата бурма а ова до мене е мојот сопруг,а дома ме чека едногодишно синче.Типот цел се зацрви и се повлече и потоа цело време не избегнуваше мене и мојот сопруг.А мојот сопруг само се насмевна и ми рече па ако де та што и јас знам дека си убава.Па не можам да забранам на луѓето да го мислат тоа и ме бакна.Знае тој дека имам очи само за него и дека колку и да се убави мене тие комплименти не ми значат ништо.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?