|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Забременувањето и невработеноста
15.11.2012 23:46:54   
Melanija RR
Ова ме мачи од кога се обидуваме да забременам.
Дај боже.Но како,што,зошто?

За сите можни испитувања,прегледи,инсеминации и инвитра требаат финансии.

Тие што се вработени но ги пријавуват на 3 или 6 месеци се плашат кога ќе останат бремени дали ќе им го продолжат договорот за работа, дали ќе имаат 6 месеци стаж без прекин за да имаат право на трудничко.Тоа само по себе носи страв и планирање кога и што се прави за да сепак се остане на работа и да се има правото на трудничко.

Другите како мене што мака мачат да најдат работа која ќе трае повеќе од 3 месеци.Што сега мора прво да најдам работа па да правам ифв.Нели е тоа личен интереси некоректно?Да е. Дали некои работодавачи бркаат од работа бремени жени?Да.
Што е исправно?
Принудени сме се да планираме,но невозможно е се да се планира.

Со оглед на активностите на Владата за зголемување на наталитетот тоа не оди туку така.Раѓајте деца на оваа земја.
А ние не сакаме деца?Премногу права имаат работодавците.А зошто?Секако државата има финансиска корист од тоа.

Како вие размислувате за ова без оглед дали сте вработени или невработени,сте го поминале овој пат или допрва ќе го одите.
Како до трудничко боледување или финансиска помош за невработените бремени жени?


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 0:02:53   
niki
promena na zakonot
nadomestot dodeka e zenata na porodilno da go plaka drzavata, pravo na nadomest da se dobiva na drug nacin, po drugi kriteriumi

na primer vo Grcija pravo na nadomest od drzavata imaat zeni koi rabotele vo prethodnite dve godini i ostvarile 200 rabotni denovi, nezavisno dali sezonski 2 pati po 100 ili bez prekin
losata rabota e sto ovde na pr. porodilno trae 3 meseci eventualno bez nadoknada moze da se zemat uste 3 meseci a potoa ili se vrakas na rabota ili davas otkaz

no idealno resenie nema, vo kapitalisticko opstestvo nikogo ne go interesira dali i koga ti ke imas potomstvo i kako ke se izboris
bukvalno ako sakas dete snajdi se sam kako umees i znaes, nikoj ne te tera
a toa kampanjite im sluzat za mackanje oci deka nesto raboti vladata


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 13:40:34   
vezilka RR
Меланија алал да ти е!! Некој треба да гукне и да им каже на господата дека демографска стратегија за зголемување на наталитет не се прави со кампања „Жени раѓајте“. Прво и основно промена на законот за работни односи каде е регулирано правото за надомест заради бременост и породување. Она шест месеци без прекин е многу безвезно. Тоа прави многу проблеми, најмногу на оние на кои договорите им се на определено време, од 1 година на пример како во цела просвета, ако закаснат со договорот и еден ден им пропаѓа породилното. Второ, јасно е како ден дека колку повеќе жени работат, толку повеќе ќе се одлучат да родат дете..и јас се одлучив дека сакам дете кога се вработив. А тоа дека бркаат бремени жени од работа, да се случува, и сите знаат дека се случува, најмноу во приватниот сектор..ама тоа ти е во шушмиш држава тоа проаѓа..иначе законски не би смеело?!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 13:57:07   
miana
A dali ste razmislile zosto vladata napravi da se raboti minimum 6 meseci bez prestan..Pa jas sum svedok kolku zeni se prijavuvaa po eden mesec ( koga bese takov zakonot ) za samo da zemaat porodilno i potoa se odjavuvaa.Pa i toa ne e vo red..i jas sum za pokratko megutoa treba nekako poinaku da go formuliraat zakonot za da nemoze da se zloupotrebuva na bilo kakov nacin. I jas sum za site da si zememe porodilno,no ne da se zloupotrebuva toa pravo..Inaku vo prethodnite temi imav iskopirano eden post od ministertvoto za trud i socijala deka ima nov zanok za zenite koi se bremeni i koi se diskriminirani zaradi bremenost..Procitajte i mislam deka nema da imate problem.I okolku primetite nekoja diskriminacija bidejki ste bremeni - odma prijavete..Pozdrav do site user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 13:59:14   
miana
Министерството за труд и социјална политика ја детектира појавата на дискриминација и токму затоа во функција на превентивно делување и обезбедување на поголема заштита на жената работничка, со предложените измени на законот се врши дополнување и допрецизирање на регулативата


Дали некој во иднина планира свое семејство или веќе тоа семејство е створено, не треба да биде пресуден фактор за една жена биде вработена и примена на работа како и сите останати. Се почесто се случува жена или девојка да оди на интервју за работа и на самото тоа интервју да биде прашана дали е бремена или планира бременост. Секако дека ваквиот однос од страна на работодавачите создава револт и е дискриминирачки за цел женски род. Скоро секоја жена еден ден сака да остане бремена и да стане мајка, што не е причина да биде лишена од работно место. Според резултатите од истражувањето направено од страна на Институтот за политички истражувања од Скопје, 66,7 проценти од жените не биле вработени затоа што планираат бременост. По барање на Министерство за труд и социјална политика во октомври околу 1.000 испитанички на возраст од 20 до 45 години одговорија на прашањата во врска со оваа проблематика. На прашањето Дали вие како жена имате еднакви можности и третман со мажите во однос на вработувањетоо, 29.1 проценти од испитаниците одговориле негативно. 21,4 проценти на самото интервју директно или индиректно биле прашани дали наскоро планираат деца. Дури 66,7 проценти од испитаничките одговориле позитивно дека плановите за проширување на семејството било пресудно врз одлуката на работодавачот да се добие работното место или не. Токму поради ваквите причини, министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски најави измени во Законот за работни односи, додавајќи дека МТСП ја детектира појавата на дискриминација и токму затоа во функција на превентивно делување и обезбедување на поголема заштита на жената работничка, со предложените измени на законот се врши дополнување и допрецизирање на регулативата.
- Со предложените измени се предвидува забрана на сите облици на дискриминација, вклучувајќи го и откажувањето на договорот за вработување на жените кои се наоѓаат во состојба на бременост. Се предлага товарот на докажување во случај на дискриминација да паѓа на товар на работодавачот. Со Законот се врши дополнување на законската одредба со која се утврдува забрана на работодавачите да бараат тест за бременост при вработување на жена, изјави Ристовски.

Во случаите во кои на жената при вработување и се нуди спогодба дека идна бременост би значело и прекин на договорот за работа, работодавачот ќе биде казнет со парична казна од две до пет илјади евра. Жените кои ќе се соочат во ваква ситуација, случајот можат да го пријават на телефонските броеви 15 131 и 15 505 кои се постојано отворени за граѓаните. Државниот пазарен инспекторат за труд ќе постапува по секоја пријава.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 14:13:05   
vezilka RR
Тоа не е нов закон туку усогласување на постоечкиов со европските директиви кое патем требаше да го направат уште пред десет години. Единствената промена е во делот каде се забранува дискриминација од било кој вид експлицитно да се вметне и дискриминација заради бременост. Тоа е што јас успеав да го дознаам од министерството..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 14:18:19   
anaana
jas mislam deka i pokraj zakonot i negovoto postoenje sepak rabotodavacite se vo prednost. toj clenot vo zakon za rabotni odnosi za slobodno odlucuvanje na rabotodavacot koj kandidat ke go vraboti bez razlika na rang lista e totalna utka. i tuka rabotadavacot odma ke rece jas biram kogo sakam i ke se izvlece deka ne me diskriminiral mene sto sum bremena
eve jas ke vi kazam eden primer mene sto mi se sluci. znaci jas za eden mesec ke pravam 30 godini.
vrabotena sum veke 3 i pol godini, no sakav da smenam rabota pa ajde da vidam sto ima na ponuda. i normalno koga veke imas rabota poinaku odis na intervju. i me preporacaa vo ohridska banka ama vo del od razgovorot vo preporakata me prasaa diskretno dali planiram semejstvo. jas togas ne bev bremena nemav ni takov plan - imav seriozna vrska koja poleka odese nakaj brak ama ne nakaj bebe seuste. neli toa ne sekogas se planira.
i koga otidov na intervju veruvale ili ne, me prasaa dali sum mazena kako mi e planot za semejstvo. i jas bev mnogu revoltirana i kazav deka toa niv ne gi zasega, toa ne e povrzano so rabotnoto mesto. i normalno deka ne me izbraa :)))))
ama ako nemav rabota i ako ocajno mi trebase rabota jas nemase da odgovoram taka tuku ke recev deka ne planiram vo dogledno vreme se samo za da me vrabotat. i toa stvarno e frustriracko i loso.
pa neka ragjaat mazi mene ne mi smeta. na sto lici toa prasanje
i sto jas ke go tuzam nego?
ke se setam po sudovi i ke me primi mene na rabota so sudska odluka i ke me tera da rabotam 24h
i jas sama ke si odam
nemame dobra pravna zastita dzabe se zakoni

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 15:57:12   
Melanija RR
miana како злоупотребување еден месец само за трудничко?Па јас ако најдам работа свиѓала не свиѓала ќе се вратам а ако не ми чини ќе им кажам барајте нов кандидат.
Не се работи за злоупотреба туку за реалност.
Што вика и anaana за интервјуата,јас имам и излажано не дека не планирам туку никогаш не се знае,а некаде им викам за тоа не се прашувам само јас user posted image
А имаш над 25-26 години те гледаат како жена која кај и да е ќе се мажи и ќе раѓа.Па тоа ли сме ние жените,предмети?
Работодавците се вадат на тоа дека тие ќе вложат во тебе затоа ти поставуват услов да не останеш бремена,па што ќе вложат и во секој следен кандидат.Ова ако се работи за таков тип на работа.
А нешто како маркет,бутик ќе се претепа од вложување жими мајка.
Некои одат до таму што се глупи и не сваѓаат дека трудничкото не оди на нивен трошокuser posted image

И од толку интервјуа излезе реално дека ние не можеме точно да планираме бременост,баш им фала на таквите
Па ако одам на ИФВ прво ќе гледам да си ги наредам коцките па потоа веќе ич нема да имам грижа на совест кон никого кога е во прашање мојата борба за user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:07:23   
anaana
znaci jas go svakam delot kade ima zeni koi odat na rabota 2-3 meseci pa odat na trudnicko i nikogas ne se vrakaat na taa rabota, znaci na nekoj nacin ja ostetuvaat drzavata. i tocno e deka toa ne cini
ama pak od druga strana koj mene kako zena i majka me razbira??? nas zenite nikoj ne ne prasal dali sakame da ragjame, ednostavno toa e priroda.
ne deka jas imam izbor ako sakame semejstno se znae deka zenata ke go rodi deteto. ne sekogas mene mi e interesno da sedam doma so bebeto. mi se odi na rabota mi se pravi muabet so kolegi/koleski. ama ednostavno takva e prirodata zenata ragja taa se maci 9 meseci da go nosi, ja trpi bolkata na poragjaj.
ne birame nie
i me nervira muabet od tipot vlozuva vo mene rabotodavacot. pa sto? jas nema da si odam od rabota? mene mi godi jas koga ke mi zavrsi porodilnoto da imam kade da se vratam na rabota bidejki mi treba plata. a za toa vreme duri me nema ke si najdat zamena mene toa ne me interesira.
neka najde medicinata nov nacin na nosenje dete pa togas moze da razgovarame.
celiot tovar za bebeto od samo negovo zacnuvanje e na teret na zenskoto. od lisenje na odredena hrana, nacin na zivot izleguvanje i se. do deformacija na teloto - mislam fizicki. i pak utre toj nekoj gazda na nekoja firma ke me prasa dali sakas bebe?????????????? aloooooo??? i ke mi rece ne moze bidejki sakas da si majka. ne sakam samo jas? saka i maz mi sakaat site deca.
a toj nekoj gazda kako ima svoj deca i vnuci? nekoj mu gi donel? pak zena mu se macela...
lelel kolku me nervira ova prasanje i negovo neresavanje
iako imam drzavna rabota so resenie i ne se sekiram deka nekoj mi go zemal mestoto eve ke se vratam na rabota za dve nedeli. ama ne mozam da se pomiram so diskriminacijata na zenata po odnos na bremenost

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:13:17   
miana
Zboruvav za onie koi se vrabotuvaat vo firmi na prijateli po eden mesec ( sami si plakaat pridonesi za eden mesec ) i op odat na trudnicko,koristat 9 meseci i posle si se odjavuvaat..ne mislev na onie koi sto se stotuku vraboteni,ama seriozno vraboteni..I jas sum bila prasana dali planiram da ragam i sum rekla - NE megutoa i da sum ostanela bremena nema da mi bilo gajle za toa dali nekoj moron gazda ke me otpusti..Toa e moja volja i normalno deka ako ostanam bremena i ako e toj COVEK ke me razbere i nema da zamara tuku ke me ostavi na rabota a ako e necovek i me otpusti - togas sto baram jas da rabotam kaj NELUGE neli???/
Jas mislam deka rabototdavcite poveke se plasat od toa kako ke najdat nekoj koj sto ke ja menuva vrabotenata i sto koga ke ja najdat zamenata? Sto koga ke treba da se vrati trudnicata na rabota?? Sto togas ke pravi so zamenata?? Mislam deka rabotodavcite se svesni deka trudnickoto ne e na niven tovar tuku sakaat da se lisat od toa baranje na novi licnosti i slicno...
Nemojte da me svakate pogresno...Jas prethodno napisav za onie koi sto se vrabotuvaa kaj prijateli po eden mesec ,ke si platata sami pridonesei za eden mesec i posle OP na trudnicko i vladata plaka za 9 mesevi..Znam deka vo firmata kaj sto rabotev imase eden kup takvi "prijateli " koi gi prijavuvavme na po eden mesec ( na vremeto ) za da mozat da si koristat trudnicko 9 meseci....

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:17:15   
anaana
tuka si epten vo pravo. ima sega i po 6 meseci sto si plakaat ne deka e nesto porazlicno. i toa ne cini rekov jas
samo mene me nervira toa sto na bremena zena ili na devojka koja planira semejstvo se gleda kako na opsta opsanost za firmata.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:26:10   
vezilka RR
А да ви кажам право ако ме плаќа убаво многу ми е гајле дали газдата е човек или нечовек..А тој дури бил и нечовек мора да ги почитува законите, т.е после породилно боледување мора да ме врати на работа. Проблемот со замената ќе си го реши со тоа што замената ќе си ја земе на определено време од девет месеци, така да после тоа нема обврски кон замената. А законот не може да познае дали некој се вработил во фирма на пријател или навистина се вработил, така да не смее на сметка на првиве да ги оштети сите останати.

А знаете ли дека на некои интервјуа за работа на жените им барале тест за бременост? Изјавата е од министерот за труд..не се сеќавам точно во која новина беше.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 16.11.2012 16:27:10 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:30:20   
anaana
aaaa da jas slusav na vesti sega brzo bese toa. za promena vo zakonot deka tovar na dokazuvanje ke bide na strana na rabotodavacot a ne na rabotnikot
bezobrazni se znaci... :)))))) test za bremenost???? da ne treba i potvrda od ginekolog? bidejki testot moze da ne bide moj.. boze gospode :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 16:52:26   
elenak
Па еве мене не ме вратија на работа после породилно. Две ипол години ме осигураа на определено, се на 6 месеци. И за нивна среќа се погоди дента кога ми заврши договорот да ми заврши и породилното и кец на десетка, доста беше веќе не ни требаш. Моето место го пополни идната снашка (епа оправдано нели, кој ми е крив што не го запознав син им пред мм)user posted image Нема везе и онака ми беше преку глава од сите ,,роднини,, во фирмата, и мене ми беше намерата да не се вратам таму па затоа и не превземав дополнително ништо. А имам некои права сигурно само не ми се буричкаше па ја оставив работата така и ги оставив и нив во чудо затоа што толку смирено и фино прифатив.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Забременувањето и невработеноста
16.11.2012 18:17:01   
lindicka
A zosto mislite deka tie zeni sto se prijavuvaat na eden mesec kaj "prijateli" i sami si plakjaat eden mesec pridonesi ja ostetuvaat drzavata? Kako i da e drzavata treba nekako da im pomogne paricno na site onie koi imaat malo bebe, i zatoa sto kaj nas nema takva merka, zenite sami se snaogjaat i drzavata im go plakja porodilnoto, tie devet meseci se snaogjaat nekako so malo bebe. Vo sekoja evropska drzava na sekoja nevrabotena majka drzavata i dava paricna pomos sekoj mesec , pa duri i peleni, hrana i sl, e kaj nas ne.
Ne sum se nasla vo taa situacija, zatoa sto jas imam prilicno dobro rabotno mesto, dobro plateno a ne sum ni bila prasana dali planiram bremenost ili ne, nitu im se pravi problem na onie koi se vrakjaat od porodilno, se angazira licnost samo za toj period itn. No, dokolku bi se nasla vo taa situcaija bi gi sledele zakonite i bi gi barala moite prava i tocka!
P.S. Inaku se sogalasuvam so Melanija i Vezilka.
Poz

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Забременувањето и невработеноста
17.11.2012 11:05:59   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

A zosto mislite deka tie zeni sto se prijavuvaat na eden mesec kaj "prijateli" i sami si plakjaat eden mesec pridonesi ja ostetuvaat drzavata? Kako i da e drzavata treba nekako da im pomogne paricno na site onie koi imaat malo bebe, i zatoa sto kaj nas nema takva merka, zenite sami se snaogjaat i drzavata im go plakja porodilnoto, tie devet meseci se snaogjaat nekako so malo bebe. Vo sekoja evropska drzava na sekoja nevrabotena majka drzavata i dava paricna pomos sekoj mesec , pa duri i peleni, hrana i sl, e kaj nas ne.

Poz



потпис!

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 17.11.2012 11:08:06 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Забременувањето и невработеноста
19.11.2012 18:35:59   
Snowhite RR
Баш ова и јас сакав да прашам, зошто толку сте се заскирале за државата дека ја оштетувале. Значи жената која работи треба да зема породилно, а другиве што не работат како да раѓаат, со кој пари ќе го гледаат детето без никаков надомест? Па и за второ дете нема еднократна помош, демек за првото треба да купиш пелени, крпи, алишта, а за второто кога имаш дупли трошок нема потреба така? Стварно не можам да разберам, нема локига никаква, само кампањи за раѓање деца, ами за тие деца треба пари да се изгледаат, не само роди го и фрли го на улица


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Забременувањето и невработеноста
19.11.2012 19:01:20   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Баш ова и јас сакав да прашам, зошто толку сте се заскирале за државата дека ја оштетувале. Значи жената која работи треба да зема породилно, а другиве што не работат како да раѓаат, со кој пари ќе го гледаат детето без никаков надомест? Па и за второ дете нема еднократна помош, демек за првото треба да купиш пелени, крпи, алишта, а за второто кога имаш дупли трошок нема потреба така? Стварно не можам да разберам, нема локига никаква, само кампањи за раѓање деца, ами за тие деца треба пари да се изгледаат, не само роди го и фрли го на улица



Потпишувам од збор до збор.И мене не ми е јасно како може така да мислите.Другарка ми се породи пред два месеци си плакаше сама во фирмата на мажот и кој мора да работи од “јутра до сутра“ нели приватна сопствена фирма.И сега демек ја оштети државата? А тие пари кои ги даваше каде одат? и милион други давачки.Море да можам ке ја оштетам со милиони.

И утре здравје ако сум бремена и јас планирам така да направам.Имав работа да, но не беше за со мало бебе.
А на темава немам коментар , катастрофа е, кампањи еден тон а пари нигде.Абе тие деца треба да ги гледа некој , мајка ке им треба, а како кога мајката ке оди на работа до ниедно време?!
Барем додека наполни детето година да има некоја минимална помош и поддршка за жените да решат да раѓаат.
Мм има колега кој има 3 деца едно прва на факс, едно прва средно и едно прваче.Никој не го прашал како му е , а ете нели придонел за наталитет на државава.Извинете малку се занесов ама ме нервираат политикиве вакви


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Забременувањето и невработеноста
19.11.2012 19:38:11   
Ikana
Се сложувам и јас со Сноувајт и Пепелашка. Јас искрено земав само еднократна парична помош за првородено дете, од државата, а од општината мало морген, триста зафрканции ми правеа за 3000 денари, и на крај ми помина рокот и некој си ги лапнал парите од општината. Зошто некој да ги земе, а мене да не ми следуваат? Мене детето штркот ми го донесе, па не се важи? Да можев да си се пријавам кај некого око немаше да ми трепне, кај раѓав во шупа во државна и едвај жива глава извадивме, има да барам макар и 500 ми следувало. Мене кој ми ги плати пелените, млекото, алиштенцата и реквизитите? Ние си ги плативме, и баш никој нити оштетивме нити земавме нешто што не ни следува, всушност ускратено ни беше тоа што ни следуваше. Многу ми е жал што дури и меѓу мајките (вработени и невработени) има вакви предрасуди. На невработените им е тродупло потешко, и од психички и финансиски и социјален аспект.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Забременувањето и невработеноста
19.11.2012 21:00:05   
miana
Imame mnogu problemi vo drzavava sto jas i vie nemozeme da gi resime. Pogresno me svativte i voopsto nemam namera da se objasnuvam,gledam deka mnogu ste ogirceni a.na.izbori pak ke glasame za istite. Zalosno e sto mislime deka.znaemese pa zaradi toa i gubime mngu,a onie sto ne znaat si prasuvaat i koristat mnogu poveke od nas

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Забременувањето и невработеноста
19.11.2012 22:57:24   
Џесика
И јас сум огорчена и тоа многу... во моја фирма си работев, и за 9 дена не добив породилно, ни со жалба... ај го прежаливме тоа, закон си има, и покрај тоа што заради тој пропуст не ми опстои фирмата, нормално, финансиски не идеше. Сега сакам, навистина сакам да родам второ дете, но како кога помислувам дека не ми следува породилно, ќе треба за 40 дена може да се вратам на работа (која патем е државна институција, која по закон казнува договор на дело, а самата институција ти дава договор)... решение ќе добијам кога син ми ќе матурира... Не да сум огорчена!!! Премногу сум, и гневна сум многу. Да не праам муабет како во претходната фирма, кретенот од директорка урлаше ко лудача дека сме сакале да ја заебеме и да користиме породилно... а да знаев дека вака ќе испадне можеби ќе родев одма по син ми уште едно дете, па дур мизерував со едно, ќе истрпев со две... јас нееее, ќе чекам легално да се вработам, да можам да преживеам со тоа породилно, па нема да бараат начин??? море ќе бараат, никаде вака не ги е*ат младите родители со деца....а далеку сме ние од нормален детски додаток... луда држава!

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 19.11.2012 22:58:58 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Забременувањето и невработеноста
20.11.2012 0:22:40   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Imame mnogu problemi vo drzavava sto jas i vie nemozeme da gi resime. Pogresno me svativte i voopsto nemam namera da se objasnuvam,gledam deka mnogu ste ogirceni a.na.izbori pak ke glasame za istite. Zalosno e sto mislime deka.znaemese pa zaradi toa i gubime mngu,a onie sto ne znaat si prasuvaat i koristat mnogu poveke od nas


Не е до тоа дека тебе лично те сфативме погрешно.Ти само јавно го кажа она што сите го знаеме, и си искажа твое мислење.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Забременувањето и невработеноста
20.11.2012 0:40:37   
kikicka
Миана какви се овие политички пропаганди????
Да не забегуваме ама нека остане довека власта!



Инаку , и јас сум една од они што си се снајдоа за породилно, и ми е гајле , истото би го направила и за второ , само дупла плата ќе зимам , ,снајди се па живеј а не да бараме кривец во оваа или онаа власт! Мислиш дека ако се смене ќе се затепаат паметниве за нешто подобро??? Ај кажи ми од нивно време шо направиле ?? Каде се тие пари?
Само не унаказија па сега сите плаќаат. Мисла офтопик сум ама морам! Не сум мнг по политикава, ама дефинитивно ме нервираат вакви изјави: НИЕ КОГА ЌЕ ДОЈДЕМЕ НА ВЛАСТ!!! Што кога ќе дојдат??? Само лажат, народот сирот и прост!
Треба жените да си се организираме и да си ги бараме правата, ако сакаат наталитет нека дадат права!

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Imame mnogu problemi vo drzavava sto jas i vie nemozeme da gi resime. Pogresno me svativte i voopsto nemam namera da se objasnuvam,gledam deka mnogu ste ogirceni a.na.izbori pak ke glasame za istite. Zalosno e sto mislime deka.znaemese pa zaradi toa i gubime mngu,a onie sto ne znaat si prasuvaat i koristat mnogu poveke od nas


Не е до тоа дека тебе лично те сфативме погрешно.Ти само јавно го кажа она што сите го знаеме, и си искажа твое мислење.



< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 20.11.2012 0:47:01 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Забременувањето и невработеноста
22.11.2012 15:09:16   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR


Треба жените да си се организираме и да си ги бараме правата, ако сакаат наталитет нека дадат права!





Така е kikicka, браво!!user posted image user posted image user posted image user posted image Ние не сме машини за раѓање туку луѓе. Сакаме пари, работа и нормални услови за живот па да можеме да раѓаме.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Забременувањето и невработеноста
5.1.2013 11:48:59   
Melanija RR
И ете бремена сум и невработена user posted image .Како да сум знаела кога ја отворив темава .user posted image
И сега?тоа е што е.
Толку се надевав дека ќе се вработам,т.е. дека попрво ќе се вработам отколку што ќе останам бремена user posted image
Дај боже се да биде во ред ,приоритет ми е дете ,знам дека ќе биде тешко и тоа прилично тешко но нема ништо повашно од мало бебушко

Последно што слушнав дека ако си невработен а имаш одреден број на години стаж ,мислам 15 год, има право на некој надоместок месечен.Колку е ова точно незнам.

Варијантата да си плаќам придонеси па да земам породилно ,математички баш не се исплаќа од она по наше.Не дека имам каде ама онака си пресметувавме.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?