|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   колку разбира вашето бебе?
30.4.2009 8:15:37   
mami
што мислите? колку разбира вашето бебе?
јас во последно време го набљудувам Лука и гледам дека тоа црвче од неполна година знае мноооогу. Пред некој ден јас плачам а тој долази до мене и ми ја дава неговата цуцла и ми се смее, јас и ммм не разговараме веќе неколку дена а тој ке дојде до мене да го земам за рачиња и ме носи до мм и едното раче му го дава на мм и така стои меѓу нас и не гледа и двајцат и ни се смее- како да сака да ни покаже дека треба да сме заедно...и научил дека мобилните ги криеме под перница и ако не ги најде на местото каде обично ги оставаме веднаш брца раче под перница и кога ке ги најде ликува како да нашол скриено богатство..
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: колку разбира вашето бебе?
30.4.2009 23:55:21   
biljanaM
И Воислав разбира се што му зборувам, голем е тој веќе, ама има некои дечиња на негова возраст тука кај нас во маало не разбираат баш баш, и се прашувам дали е нормално се да знае на неполни 2 години,дури почнува и реченици да сврзува, само не кажува кога кака user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 16:04:51   
mis.
Сум се изненадила колку може едно 10 месечно бебе да разбере.Го фаќа далиското или мобилниот и ја сум викам не вака отсечно и тој веднаш го фрла и седнува и ме гледа и чека сега да види како ќе реагирам.Ќе се доближи до рерната и му викам не таму неколку пати и навистина се трга.Кога го ставам за спиење му викам лежи доле и само како желка ја подава главата и кога ќе му свикам легнува моментално.некогаш ми е криво вака што сум малку строга но морам на ред да го научам како мал.user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 16:09:22   
mother 29
Marko koga ke se udri negde vo igrata,mi idi ,da go baknam tamu,i posle vika..mamo,ne boe(ne bole)..srce malo,edvaj cekam uste malku da si odam doma i da si go gusnam.

a inaku sto mu znae gazeto....mnogu ..ama drug pat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 17:37:24   
Палешка РР
user posted image

Сестра ми е многу зборлеста, веројатно исто толку и зборува и на внука ми. Гледам пред некој ден сестра ми зборува, зборува...без престан. Внука ми, која беше близу неа ја извади цуцлата од уста и се обиде да и ја стави неа в уста user posted image  user posted image  user posted image
А има само 15 месеци user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 20:46:28   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image мис браво за стефан...мојов мора да се изгори прво за да не фака веќе...а за да даљинско и моб да не збориме, ги хакнува во секунда..ама што да правам, јас бранам а татко ми и сестра ми се му даваатuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 20:51:37   
mis.
Аууу мами не дека тој повторно не се пушта туку кога му викам не реагира сега останува на мене да бидам доследна во кажаното.Јас сама си ги гледам децата немам некоја помош освен од мм се разбира па така да сама ги насочувам во насока која мислам нека е најдобра за нив.благодарност до мм кој ми ја дава целосната подршка и доверба во нивното подигнување. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 20:54:52   
mami
епа да така е полесно...и јас да сум дома со него ке биде друга приказна..а вака...што и да кажам преку викенд веќе во понеделник се губи зошто тета и деде одат по газот на внучето

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 20:55:32   
Еца
Јас се чудам колку едно двомесечно бебе разбира. Кој и да му прозбори се смее, не ми се верува, ама се смее, но Мартина кога ќе и се доближи и ќе почне да ја гњави ова црвче се топи луѓе.Мрда со раце, со нозе, гуга, да може ќе и прозбориuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: колку разбира вашето бебе?
24.9.2009 20:59:44   
mami
абе дада не е зафрканцијаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 10:00:06   
mis.
Еве веќе 2 недели како Стефан му мафта на татко му со рачето да му каже чао.И нормално после тоа следува браво а тој се смее на глас цел радосен и плеска со рацете како кој знае што научил.По цел ден вика само мама,мама.колку е само преврзан за мене многу поразличен од брат му.Многу е интересен кога сака нешто да пипне најчесто таму кај што не му е дозволено знае дека ќе го карам и прво се врти да ја види мојата реакција и ако не му кажам ништо продолжува тоа што си го наумил а ако му кажам не, се смее и чека дозвола.Многу е упорен за тоа што го сака.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 11:58:01   
profesorica
И Дамјан кога ќе се удри прво почнува да се жали па ми покажува каде се удрил, на кое место а после му викам:а каде те боли и покажува и доаѓа да го бакнам.А инаку и тој кога наумил нешто прво се врти накај мене да види што ќе кажам или како ќе изреагирам и ако не речам ништо си продолжува.Сега ептен разбира се што му збориме и почнува да одговара и он со некој негов јазик, сунѓерче е на мама.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 12:04:29   
Еца
Мила е три месеци и веќе има омилен лик- Мики Маус.Имаме часовник над тв ни стои облик Мики Маус.Не можам да поверувам ама секое застанување пред него, Мила почнува да се смее, да гука, мрда со раце, нозе, кој знае што и се мота во главчето. И баш си мислев дека ете часовникот онака и е интерссен,кога пред некој ден бевме на гости кај Ива и Тео има играчка тропка Мики Маус и ја покажав, истата реакција, на ништо друго така не се радува.Затоа сега сум во план да и најдам Мики Маус и да и купам. Самата си го одбра подарокотuser posted image Срце на мама миличкоuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 12:17:34   
Maca25
Мислам дека нина разбира што и викам и дури многу работи прави за инат. на пример кога е во дубак и трчка по дома, знае дека не смее да го пипка телевизорот и ме гледа во очи и оди кон него. Мене ми се здосади да и викам : НЕ нина НЕ ТАМУ!! Нема никаков ефект.
Иста така кога ќе и кажам : АЛО НИНАА одма рачето го става на уво!! Многу е смешна user posted image user posted image . Баш ќе ставам некоја АЛО слика!!
Кога јас се преправам дека плачам и она плаче. Сега почна да плаче по мене кога одам некаде и затоа како привезоче залепена е за мене цело време user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 12:21:40   
mami
хехехех значи не е само мојот- абе оди во штекер со прстето и му викаш- не таму а тој се врти те гледа во очи и позади рачето му работи...а ако ме види мене да плачам веднаш почнува да плаче и тој и се фрла врз мене да ме гушка. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 12:24:24   
Maca25
Леле исто со штекерот!! Што толку ги привлекува штекер???
Сега почан многу да се срами и кога ќе дојде некој дома одма се пика во мене и ме гушка. Ама кога ќе и дојде баба и  (мајка ми) мене ме заборава и плаче по неаuser posted image . Шмизла мала


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 12:26:45   
mami
чекај чекај, јас дочекав на улица да ми покаже на кај да одам, а он со сестрами на друга страна- јас си доагав од работа и он ми покажува накај моите а сестра ми ја влече за рака на другата страна дека тргнале да шетаатuser posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: колку разбира вашето бебе?
27.10.2009 13:18:04   
Mila na mama
Мислам дека разбира тоа што и одговара да разбере. Ако сака нешто да направи на пример да го чепка принтерот оди таму и ми вели: Мама, не тоа, не тоа- и го прави тоа што зне дека не треба user posted image Ги знае сите сликовници по име и ако и кажеш да донесе некоја ја носи баш таа и ми вели: Мија чита.
Абе лудница е, секој ден се позабавна.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: колку разбира вашето бебе?
6.2.2011 17:50:46   
Nadezna
Дамјан исто така има омилен лик- татко муuser posted image
А нешто кенка, дај го на тато и одма праи фаца на шеик, пушта подбрадочето и ужива user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: колку разбира вашето бебе?
7.2.2011 13:00:07   
Pepelaska *
Мислам дека со неговите 5 месеци и многу разбира, кога нешто ќе му речам не вака одма прави налутена фаца ме гледа ме гледа па ќе ми се насмее и мирен одма user posted image , и гледам дека веќе почнува и да памти некои работи срце е

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: колку разбира вашето бебе?
7.2.2011 13:43:17   
arh_diz
Jas mislam deka dovolno razbira za negovite 6 meseci. Vo posledno vreme imam mnogu rabota i mi zvonat od rabota i jas mu ikam mama ima rabota i toj molci. Vo Sabotata spiese mi zvoni kumata se razbudi jas razgovaram so nejze a toj me gleda i se smee zavrsiv i vednas na cicanjeuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: колку разбира вашето бебе?
7.2.2011 13:43:56   
skorpijana
разбираат се кога се јаде тие гледаат мислеш ке ти го земат јадењето од уста кога им речам не таму ме гледаат со тажна фаца а кога излезам на некое време на час два кога си дојдам не сакаат во никој друг  само кај мене седат user posted image user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: колку разбира вашето бебе?
7.2.2011 21:00:26   
Snowhite RR
Пред да направи година некаде на 11 месеци, се уште ништо да речам не разбираше и одеднаш почна се да разбира, што и да го прашав каде е, на се веднаш покажуваше, за елката, за снешкото, лустерот, кучето, па за па-па, браво, бриши со крпа кога ќе му дадам, кога го чешлам, го зема чешелот и тој се чешла, или ако му речам исчешлај се и се чешла со раката и сега секој ден се повеќе и повеќе разбира, се што ќе не види да правиме и тој, еднаш мм нешто на телефон зборуваше и после мене ми кажуваше и тој го зел другиот телефон го ставил на уво и вика по нас, а некни на ТВ видел некоја кај што зборува на телефон и тој ја ставил раката на уво и покажувал на кај неа, смешки е сега, до вчера беше бебе што се вели ништо не знаеше, а сега се знае

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: колку разбира вашето бебе?
7.2.2011 21:07:00   
AnnaMolly RR
Јас мислев дека е мал за да разбира, ама деновиве нон стоп ме изненадува.
Почна одма да плеска со раце кога ќе му пеам тапшин тапшин и мавта ако му речам чао. Има 8 месеци. А бе ќе си заплачев од среќа и гордост, нормално.
Паметно детуле на мама user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: колку разбира вашето бебе?
21.9.2011 13:39:48   
AnnaMolly RR
Мислам дека секој ден се повеќе и повеќе ме разбира. Еднаш да му кажам нешто, веднаш повторува и не го заборава новиот збор.
Мислам дека за негова возраст (15 месеци) знае и разбира доста зборови. Се што ќе му кажам ме разбира. Оди донеси го тоа, дојди да се гушнеме, ајде да се пресоблечеме, ајде да си легнеме... Сам си бара за јадење, за спиење... Почна и да се фаќа за пелената кога му се мочка. Неколку пати го ставам на нокшир веднаш штом ќе се фати и мочка! Кажува Стој, ајде, чао, дај, на, тоа, опа (кога сака да го земам во раце) и многу други зборови. Почна и да се обраќа кон луѓето со Бабо, тато, мамо... Не само мама, баба...
Покажува со прстето што сака и вика „тоа“. Ако знае дека нешто не смее да чепка, на пример нешто што има на маса, доаѓа до таму, го допира предметот со прст и вика „мамо!“ И штом го погледнам бега и се смее!
user posted image и ваков е цело време. Не го држи место, само сака да дрдори, да игра, да трча...

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 21.9.2011 13:43:05 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?