|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   E-книги за основно образование
20.9.2013 22:04:42   
niki
Tragajki po informacii za podetalno da se zapoznaam so nastavniot plan i programa za prvo oddelenie vo grcija, naletav na sajt kade site ucebnici za osnovno obrazovanie mozat da se simnat na HD ili online da se listaat i citaat.
elektronski ucebnici imam najdeno i na srpski jazik i planiram da gi iskoristam za da ja zapoznaam kerka mi i so srpskata azbuka, pa me interesirase dali istoto postoi i na makedonski jazik, ne mi uspea da pronajdam
voedno i da prodiskutirame dali i kolku makedonskoto obrazovanie gi sledi trendovite na nasevo vreme, kolku e vozmozno na net da se najdat materijali soodvetni za ucenicite da im pomognat vo izucuvanjeto na bilo koja materija na makedonski jazik, dali se ima potreba od takvo nesto ili ucebnicite se dovolni?
Postojat li nastavnici i profesori entuzijasti koi pravat sopstveni rabotni listovi koi gi objavuvaat na blogovi za da im posluzat na ucenicite i roditelite kako pomagalo vo sovladuvanjeto na razlicnite predmeti?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.9.2013 22:42:29 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: E-книги за основно образование
20.9.2013 22:51:59   
Felly RR
Постојат ники, како не. На е-учебници.мк ги има. А и кај нас нели веќе сите училишта имаат компјутери за секое дете, и нормално се користи во наставата. И тоа во определен % треба да бидат употребени компјутерите. Е сега сепак останува на наставникот колку тој ќе внесе иновации во наставата, а има секако и наставници кои користат и образовни платформи на кои може да се поставуваат/ проверуваат и домашни задачи, тестови и сл. Е сега за тоа дали се потребни електронски материјали или учебниците се доволни, според мене е добро кога има разнолкост во наставата. Па убаво е за промена да се употреби и нешто различно од учебникот, секако прилагодено на возраста и можностите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: E-книги за основно образование
20.9.2013 23:05:18   
niki
nema za prvo oddelenie, samo na turski citanka ili bukvar e

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: E-книги за основно образование
18.9.2014 16:21:34   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

...............
A pak da znaete deka nesmeat da se koristat rabotni tetratki u shkolive nego treba da se koristi E-Ucebnik I od tamu da se prepishuvaat zadackite,i se bi bilo OK ama eve vcera stranicata blokirana,ne funkcionira a decava imaat 7 zadaci za domashna!



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: E-книги за основно образование
18.9.2014 16:25:25   
Felly RR
Работните тетратки се забранети од Министерството - бидејќи учебниците се нели бесплатни, па не треба родителите да се изложуваат на дополнителни трошоци, па сега наставниците се снајдуваат некако со е-учебници. ИНаку да ги прашате наставниците сигурно и нив ќе им биде поленсо кога сите деца би имале работна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: E-книги за основно образование
23.9.2014 22:05:59   
niki
Aj ve molam dajte link od e-ucebjicite


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: E-книги за основно образование
20.7.2015 12:52:20   
Felly RR
Пошто се ближи почетокот на учебната год, може и на некој друг ќе му треба
http://www.e-ucebnici.mon.gov.mk/

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: E-книги за основно образование
20.7.2015 13:01:39   
niki
super smesen mi e linkov samo naslovna strana mozes da vidis
a sodrzina kako? ako ja kupis vo knizara vo mk?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: E-книги за основно образование
20.7.2015 13:35:53   
Felly RR
Niki, сега и јас видов. За погорните одделенија дава опција и да си го симнеш учебникот, но овие за пониските одд, најверојатно што се по новата Кембриџ програма, т.е. сега видов, кај што издавач не е МОН, најверојатно неможат да ги објават. Можност за симнување има само кај оние учебници што се изддадени од МОН.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.7.2015 13:38:36 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?