|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што ако лекарот згреши?
12.2.2010 23:42:45   
kacarska
ako zamisleme slucaj, vo koj dojde do lekarska greska(da ne zaboravime deka tie greski vlijaat na covekoviot zivot),kako bi mozele da se zastitime?Vsusnost dali postoi institucija koja ke zastane vo odbrana na pacientot, odnosno pacientite?

< Поракaта ја уредил mami -- 13.2.2010 7:23:07 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што ако лекарот згреши?
12.2.2010 23:57:21   
Enika
Па треба да има начин...доколку дојде до лекарска грешка која ке чини човечки живот или пак фатални последници по нечие здравје...а сеа коку ни е правна државата за да се спроведе правдината до крај...мислам дека тоа малку потешко ке иде.

< Поракaта ја уредил mami -- 13.2.2010 7:23:21 >

(Одговор на членот kacarska)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 0:35:32   
STRUMFETA
Mila,najprvo dobredojde na najubaviot i prijatelski  forum.
Mislam deka sekako postojat institucii kade sto moze da se obratme vo takov slucaj,megutoa sekako tesko deka ke dojdeme do kraj.Ke  izgubime vo bitkata za pravdata bidejki sekako "tie" mislam takanarecenite lekari dobivaat poveke prava i zastita od graganinot,covekot,pacientot od kogo tie zarabotuvaat i ziveat .I jasi mislev da ja isteram pravdata na sud,zosto vo mojot slucaj imav spontan abortus so bliznacka bremenost tokmu poradi getov ,mojot togasen lekar(ako moze da go narecam taka)  koj zgresi.No mnogu tesko psixicki podnesov se,pa mm ne sakase povtorno da pominuvam niz toa.

< Поракaта ја уредил mami -- 13.2.2010 7:23:35 >

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 9:11:51   
mami
нашите драги лекари (секоа чест на исклучоците) се премногу заштитени од законот и дури и кога ке направат грешка ретко кој плаќа за тоа. Имам другарка која истото тка носеше близнаци и го изгуби едниот поради грешка на докторите и ненавремена интервенција. Имале основа и за на суд и се ама едноставно не сакаше да поминува повторно низ тој пекол...

Најново што читав на А1 е смртта на уште неродено бебче кое го надносела мајката 10 дена а никој од докторите не реагирал на тоа..И сега кој ке одговара? Кој ке ја утеши таа мајка?

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 11:26:18   
ripce
Пошто сум на таква насока на факултет - Здравствен менаџмент, често имаме дискутирано околу тоа Што ако лекарот згреши? Не знам колку знаете ама во рамките на  Институтот за јавно здравје има одделение кое се грижи за заштита и унапредување на правата на пациентите... Исто така во 1992 година на Собранието на Лекарската комора на РМ, донесен е Кодекс на медицинската деонтологија, кој се однесува на правата и должностите на лекарите, за правилно извршување на работата... Меѓутоа  прашање е колку функционира? Мое мислење е дека се спроведува, ама често се случува да Лекарската комора застане на страната на лекарот (за кој постои мислење дека згрешил) така да често лекарската грешка се прикрива, а пациентот е тој што страда, и секако неговото семејство...

Патем знае некој што се случи со д-р што беше ставила слики на фб?

< Поракaта ја уредил ripce -- 13.2.2010 11:27:20 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 11:34:16   
Enika
Ја одстранија од работното место, а она се покајала за сликите, немала лоша намера, што за мене е смешна оваа нејзина изјава...бидејки и коментарите што ги напишала под сликата јасно се гледа непрофесионалност.Е сега дали девојката ке ја тужи приватно лекарката незнам...повеке од ова мислам дека и не се кажа јавно. Убаво е што има кодекс за заштита на пациентите ама мислам дека кај нас правните работи идат в обратна насока а не во правилната.

Јас би рекла не дај боже да се случи лекарска грешка...сетете се на случајот со Наташа Кметовска...лекароте беа условно пуштени, а девојчето никогаш нема да им се врати на нејзините.user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:19:59   
Палешка РР
Кој е виновен за мртво роденото бебе во Битола, ќе се открие ли? Или и ова ќе го заташкаат како неколкуте случаи во Прилеп. Мислам ова е страшно.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:21:46   
mother 29
ех да е само Наташа..колку ги имаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

имаше случај пред многу години татко, кога си го видел детето, кое го влечеле со вакум во нашата квази болница модро во лицето(кое btw си ги носи белезите и ден денешен)   му извадил пиштол на квази докторот ..

да се вратам на темата,во оваа наша држава секогаш ситните риби си го окркуваат, така да, може да се суспендираат на некој месец некои од овие ситни докторчиња ,додека малку од малу  се стивне буката...а додека оние крупните зверки кои земаат мито невидено и кои прават грешки на секој чекор(зашто денот не и е погоден),се шетаат ко прчови во бели мантили.
никакви кодекси,нит лекарската комора,ниту Хипократовата заклетва не ги допира овие доктори....само не знам дали совестаuser posted image

тужба да се поднесе ке се влече со години по судовите,прашини ке фака по фиоките.........останува само болката на најблиските и нивниот личен бес и одмазда!
затоа би рекла кога не може државата од овој аспект да не заштити,Господ нека не чуваuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:24:37   
mother 29
kаде отиде ова?!user posted image

,, Во часот кога стапувам меѓу членовите на лекарската професија, свечено се

колнам дека својот живот ќе го ставам во служба на хуманоста.Спрема

учителите ќе ја зачувам должноста благодарност и почитување.
Својата професија ќе ја извршувам совесно и достоинствено.

Најважна грижа ќе ми биде здравјето на мојот пациент.
ќе ги почитуавм тајните што ќе ми се доверат.
Со сите свои сили ќе ја одржувам честа и благодарните традиции

на лекарскатапрофесија. Моите колеги ќе ми бидат браќа.

Во вршењето на должноста кон

болниот нема да внесувам никакви предрасуди во однос на верата,

националноста,расата, политичката и класната припадност.
Ќе го почитуавм човечкиот живот од самиот негов зачеток. Ни под заканување

нема да дозволам моите медицински знаења да се искористат спротивно на

законите на хуманоста.
Оваа заклетва ја давам свечено,слободно, повикувајќи се на својата чест,,  

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:28:42   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Кој е виновен за мртво роденото бебе во Битола, ќе се открие ли? Или и ова ќе го заташкаат како неколкуте случаи во Прилеп. Мислам ова е страшно.user posted image


Леле во последно време ептен често почна да се случува да почине или бебето или мајкатаuser posted image Мене ми е страв, првиот пат не му ја мислев многу забременив, се породив, ама сега не сакам ни да помислам да останам пак бремена, нема шанси!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:29:33   
arh_diz
Сите ние сме луге и грешиме на своите работни места.Но кај докторите греските се слуцуваат многу често пред се јас мислам дека е од невнимание и што побрзо да се заврси работата. Некогас дури нема да те ислуша до крај ке ти постави дијагноза.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:32:03   
mami
еее потпишувам комплетно. Најново ми е што мајка ми од двајца доктори со препорака за итна операција- тој што треба да ја оперира и вели дека не е итно и ја става на список на чекање- а до кога? е тоа не се знае...Ужас...да те фати страв да отидеш во болница

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:39:12   
Adrijana
Ne mozam da gi razberam kako mozat da bidat tolku nevnimatelni, i ne sovesni, greski tocno site pravime, no si igras so covecki zivot. Lele vo kakva sredina ziveeme. Ne znam ako spijat noke. Mnogupati imam kazano, na koj ne mu se dopaga rabotata sto ja raboti, slobodno neka si najde druga.Posebno kaj lekarite, ne smeat da si dozvolat da imaat los den i da gi zapostavuvaat pacientite, ako ne se osekaat sposobni da go izdrzat vakviot predizvik, zasto se odlucile da bidat lekari. Pa ova veke gi mina site granici.


_____________________________



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 13:40:09   
mother 29
пошто ме погоди темата и ова би ви го кажала иако е вон тема..............

кога мајка ми  требаше да се оперира од тумор на мозокот...наш еминентен доктор така наречен "отварач на глави".......ни побара мито, со објаснување дека за 1000 евра тој (семокниот)конзерва не отварал,а камоли главаuser posted image
што да кажам повеке............

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што ако лекарот згреши?
13.2.2010 19:58:21   
delfinka
jas imam strasna antipatija prema doktorite
tatkomi imase bemka i sesluci da berber mu ja zasece,otidovme vednas na lekar u klinika luge ,ne vo ambulanta i doktorot rece ne e nisto ne se plasi odisi doma i e se zamaraj
sekoj den situacijata so bemkata stanuvase se pokatastrofalna i üposle 3meseci tatkomi otide pak kaj istiot doktor i vednas go zadrzaa na klinika so objasnuvanje mnogu docna si dosol
mu napravi operacija,no za zal dijagnozata bese karcinom,so objasnuvanje ako na vreme se otstranela nemalo da se sluci nisto i  po samo nekolku meseci tatkomi pocina
kakvo mislenje bi mozela da dadam za niv,sto mislite?
mi doaga ponekogas licno da mu otidam i da go ubijam toj doktor,no kako vernik vo boga,se smiruvam deka nemoze da se popravi nisto a i ni tatkomi nema da se vrati+zatoa ne veruvam ama bas na nieden doktor
gi primetuvam poveketo od niv(cest na maliot broj isklucoci)deka nemaat poim od rabotata no sedat i bezgajle te preprakaat od vrata na vrata na tug grb da prefrlat vina,si pisuvaat ponekoja recepta i ok se e zavrseno
nemam zborovi

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што ако лекарот згреши?
18.2.2010 15:45:18   
kacarska
Pred izvesno vreme, razgovarajki povtorno na ovaa tema, razbrav deka vo Evropa, potocno napomenaa deka na primer vo Slovenija a verojatno i vo dr Evropski zemji, ima praktika, sekoj lekarski pregled da se snima, bez razlika dali stanuva zbor za primarno vospostavuvanje na dijagnoza, ili pak hirurski zafat.Se so cel od edna strana pacientot da se zastiti od nemarnosta na lekarot ili od bilo kakov tip na izzivuvanje, a od druga strana za zastita na lekarot od neosnovani sudski tuzbi,( poradi postoenje na slucaii koga i minimalna bolka, na primer pri vadenje na zab, se koristi za podnesuvanje na tuzba i naplatuvanje na osteta).
Zosto go pisuvam ova?
Daj Boze nisto da ne se sluci, no zarem da ostavime na Bog nesto sto mozeme i sami da go organizirame.Zarem samo da se izrazi zalenje za liceto koe go izgubilo zivotot ili svojot najblizok ili pak mu se namalil kvalitetot na zivotot, bidejki nekoj imal popametna rabota od toa da posveti vnimanie?!!
neli e vreme zakonite da gi prilagoduvame na nasite potrebi, a ne da bideme nekakva palanka vo koja selskiot kmet moze i da ubie, i povtorno mirno da spie.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што ако лекарот згреши?
18.2.2010 18:26:40   
Enika
Далеку сме ние од Европа Кацарска...ако државава не се свести дека законите треба да се донесат брзо, и да се почитуваат што е најважно...и судствотот да почне да работи како што треба веке еднш...може и ке тргне работава.Сега за сега сме оставени на милост и немилост...да го кркаме ние обичните смртници. И во Европските земји има грешки...ама има и правда.Овде за жал..неправдината цути сегде...не само во здраството...толку сум разочарана од цел наш систем...што не ми се ни збори зашто се напнувам многу.

(Одговор на членот kacarska)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што ако лекарот згреши?
18.2.2010 19:36:04   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: kacarska

Pred izvesno vreme, razgovarajki povtorno na ovaa tema, razbrav deka vo Evropa, potocno napomenaa deka na primer vo Slovenija a verojatno i vo dr Evropski zemji, ima praktika, sekoj lekarski pregled da se snima, bez razlika dali stanuva zbor za primarno vospostavuvanje na dijagnoza, ili pak hirurski zafat.Se so cel od edna strana pacientot da se zastiti od nemarnosta na lekarot ili od bilo kakov tip na izzivuvanje, a od druga strana za zastita na lekarot od neosnovani sudski tuzbi,( poradi postoenje na slucaii koga i minimalna bolka, na primer pri vadenje na zab, se koristi za podnesuvanje na tuzba i naplatuvanje na osteta).
Zosto go pisuvam ova?
Daj Boze nisto da ne se sluci, no zarem da ostavime na Bog nesto sto mozeme i sami da go organizirame.Zarem samo da se izrazi zalenje za liceto koe go izgubilo zivotot ili svojot najblizok ili pak mu se namalil kvalitetot na zivotot, bidejki nekoj imal popametna rabota od toa da posveti vnimanie?!!
neli e vreme zakonite da gi prilagoduvame na nasite potrebi, a ne da bideme nekakva palanka vo koja selskiot kmet moze i da ubie, i povtorno mirno da spie.



Ми се чини дека ваквата практика лесно може да води кон кршење на човековите права.
Кој има право да ги прегледува тие снимки? Како јас како пациент ќе бидам сигурна дека никој нема да ја злоупотреби на ваков или онаков начин мојата снимка? Или уште повеќе како јас како здравствен работник треба да функционирам на работното место ако се чувствувам како дел од реално шоу.
Размислете. Би сакале ли вашиот гинеколошки преглед или пак вашиот разговор со психијатарот да му биде достапен некому. Сепак постојат работи што МОРА да останат мегу пациентот и лекарот.
Не го бранам здравствениот систем во државата (иако сум дел од него), напротив длабоко се разочарав од се во моментите кога се пораѓав но мораме да признаеме дека како и во сите професии ни тука не можеме да генерализираме. Сигурно има лекари од кои сте задоволни.
И размислете. Дали никогаш не сте згрешиле ништо при практикувањето на вашата професија???? Да, да имам во предвид дека лекарските грешки чинат најмногу но сепак, човечки е да се греши, нели.
Верувајте, никој не сака да згреши во она што го работи.

(Одговор на членот kacarska)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што ако лекарот згреши?
18.2.2010 19:58:24   
ance
Zdravo na site, neznam dali ima na forumov nesto za (rak na debelo crevo) i kolku ste zapoznaeni so ovaa bolest, ama ve molam pisetemi nesto sto znaete.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што ако лекарот згреши?
8.7.2011 22:29:22   
Cvekelencule
Ve citam i sobrav hrabrost da vi pisam,se porodiv tocno pred dve nedeli na svet donesov zensko bebe tesko 4kg 350 gr.Se porodiv vo prilepskata bolnica ama preziveav takov poragaj so mislam deka zivotot mi e skraten za deset godini za uslovite ne mora da zboruvam mislam deka se dobro poznati pa onakvi uslovi mislam deka vo 21 vek ne treba da se  zamislat , a ne kamoli da postojat zamislete doktorka kaj sto odis devet meseci ,i ti ja vodi bremenosta i prethodnata bremenost zanaci dobro te poznava,da napravi takva greska jas na mojot poragaj prezivaeav sok ,doktorkata se kacuva na tebe kako na balon i zamisltete moeto najmilo izleguva so glavceto i ednoto race i se zaglavuva.I pri toa vreme nema za carski rez i se turka i se vika nad mene  ise sobiraat site doktori kako da ima karnevaal a ne poragaj kaj so zavisat dva zivoti ,i go izvadoja moeto dusice so pareza na desno race ,i zamislete so e najstrasno ti vikaat nema nisto ke mu pomini a moeto srce zamislete ne mrda so raceto i ne go cuvstvuva i odime sekoj bozji den na gizikalna masaza na vezbi a imame samo dve nedeli.Zato mili moi vi pisuvam so nadez deka mojov slucaj ke bidi posleden i nikoja majaka nema da go dozivuva ova jas so go dozivuvam .I da vi kazam deka nema solza na moevo lice se presusiv i moja incijativa se ispisav pd bolnica zamislete deka nemaj igla so sto da me sosijat a za gazi itakvi raboti da ne pravime muabat so eden zbor katasrofa 

(Одговор на членот ance)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што ако лекарот згреши?
9.7.2011 2:31:45   
Octavia
Cvekelencule, јас го поминав истото со првото дете. Моето беше 4260, а јас не сум баш крупен човек. И кај мене породувањето беше агонија, а user posted image се повреди и доби пареза исто на десното раче. Не можам да го опишам шокот кога ми кажаа, ти знаеш какво е чувството. Јас самоиницијативно почнав со вежби од вториот ден, уште во болница. Плачев и го вежбав. Ми доаѓаа секакви мисли. А user posted image не го мрдаше рачето воопшто, дури и кога плачеше, само со едното раче мавташе...гревови. Но после неколку месеци го поткрена рачето самото. Малку, ама за нас тоа беше како карпа да кренало. А нас иста таква карпа од срце ни падна. Продолживме со вежбање, а рачето зајакнуваше. Сега сме на училиште и воопшто нема никакви последици. Не се ни забележува дека порано рачаето било парализирано. Нам и лекарот (Видоевски, само што излегов од болница веднаш него го баравме) кога го прегледа веднаш ни кажа дека се ќе биде во ред, дека треба само да правиме вежби и ќе помине, ама, нормално, бевме скептични.
Се надевам дека ова наше премрежие ќе ти покаже дека навистина може се да помине без последици. Само вежбајте и сакајте се со бебенцето. И бидете трпеливи. Чекаме убави вести.

< Поракaта ја уредил Octavia -- 9.7.2011 2:32:57 >

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што ако лекарот згреши?
9.7.2011 14:01:07   
Cvekelencule
Fala duso moja za ohrabruvajneto se nadevame deka ke bidi se vo red  so gospod  napred so vezbive i so galvano terapijata i Leona placi koga ke ja masirame veke muskulot e pozategnat od inekciite 

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што ако лекарот згреши?
9.7.2011 15:08:24   
Палешка РР
Многу ми е жал што ти се случило тоа Цвеќеленцуле.
И јас се породив во прилепската болница, а на боксот во просторијата до мене се породуваше жена која роди исто така поголемко бебе. Во пораѓајот и него му го исчашија рачето и воопшто не го движеше. Од болница ги испуштија со препорака за физикална терапија.
По неколку месеци се слушнавме и ми кажа дека бебето било подобро, почнало да ги движи рачето..Се видовме по 5 месеци и ми кажа дека бебето веќе нема никаков проблем.
Но ова не е прв пат што се случува во прилепската болница...и тоа качување на стомак ми е познато и точно знам која докторка го прави user posted image

Ви посакувам што побрзо опоравување, со многу верба во неа и позитивна енергија гледај да ги поминеш деновите додека почне да го движи рачето user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 9.7.2011 15:15:38 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што ако лекарот згреши?
18.7.2011 12:48:14   
dostickage
pa poragjaj e da mu se snevidi.ako ne odi ne odi zasto e izmislen carskiot rez.boze mili.
i jas koga se poragjav imase majka prvorotka vo poodminati koja ja macele poveke od 24 casa , ja terale da kleci i sto uste ne.Na kraj detevo se izmestuva i pocnalo da izleguva so glavata i so ednoto race.Nikoj toa da ne go primeti i sreka se nasol nekoj pomlad doktor pa primetil i posle iten carski rez.
primaa antibiotici cela nedela i ne mozese prvo ni da go vidi deteto pa posle da go doe.
sramota.i so cudo golemo moralo prirodno da se porodi.rabotava ke se umre samo ne carski.bog da cuva

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што ако лекарот згреши?
26.10.2011 13:27:43   
anedespo
Imav slucaj od bliska licnost kade i dijagnosticiraat bolest od koja se zivee maksimalno 3 godini. Megjutoa tekot na dijagnosticiranava bolest ne e ista kaj pacientkava so ona sto treba da bide i normalno reagira kaj nego da ne ima greska. Toj ja ubeduva spored rezultatite sto gi videl deka mora da ja ima. Posle 3 godisna golgota (zamilsete kako se cuvstvuvala taa licnost so mislenje deka ke umre maksimum za 3 godini) so malo 5 godisno detence. Bidejki ne i e logicno, odi vo stranstvo kade povtorno ja ispituvaat i zaklucuvaat deka pacientkata ja nema taa bolest. Na kraj izleguva deka na Patologija gi zaebale rezultatite.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?