|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хранење по улица
25.3.2010 11:36:22   
mother 29
Дали и давате на децата да носат јадење на улица?
дали ги ранете на улица,ете се стопли и лето ни иде!што мислете за ова?имам комшика ,таа внукот нон-стоп го рани на улица и не се замара дали другите деца гледаат!
еднаш и реков ,од далеку ,ама таа се правдаше од далекуuser posted image дека само така јаде и нека си носат сите баби јадење за децата на улица!?
мене ми е неккао без веза.јас кога изнесувам нешто земам повеке парчиња ,да речеме кифли сум му носела и давам и на др. дечеиња.а ако намеравам да го наранам само него,го качувам во точак и се тргаме настрана од другите деца.


како правите ,ете сега ке  почне све да се прави по улица!?user posted image


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.3.2010 11:44:49 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Јадење на улица
25.3.2010 11:40:10   
big_mama817
се сложувам со кате во целост мене тоа ми е толку безвезе да го хранам по улица сепак тоа се деца

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 11:45:47   
mother 29
ама сега како нема да можеме по дома да ги приберемеuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 11:49:51   
matushka
Jas u princip gledam da go naranam doma, za nadvor da ne se brkame, ama sme imale i dosta situacii koga sme na primer nadvor po 4,5 saati ili koga sme idele na plaza i sum morala da go naranam nadvor.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 11:50:47   
big_mama817
е па сега решение е по улица да го ранам ако нејќе дома постојат многу начини да изнајдеш ако сакаш да го раниш ова со хранење по улица мене лично ми изгледа само како некое оправдување

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 11:52:11   
BEBICA
Se slozuvam so tebe mother deka e bezveze hranenje na ulica, pogotovo koga si pred kuka na primer, toa pravi svekrva mi so maliot.
A jas sum bila vo situacija, letoska bevme na edna manifestacija po povod Svetskata nedela na doenjeto i se odrzuvase vo eden ogromen park na platoto, a i dojde na Monika vreme da jade.Normalno mnogu deca roditeli bebinja, i jas so mazmi Monika vo kolicka se odalecivme podaleku posto glupavo mi e moeto dete da jade a drugi da gledaat, ja anhraniv pa se vrativme.
Toa e edna situacija do sega.A inaku posto eve jas ziveam vo kuka nikogas ne mi padnalo na pamet da ja ranam nadvor koag evreme doma jademe pa pak ke izlezeme.Moze samo sisence so voda ili sok da nosam so sebe.
Mozebi gresam no ova e moe mislenje.user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 12:08:10   
lukas
hranenjeto na ulica ne e bezveze bezveza e toa sto ako ima drugi decinja greota e da gledaat ....ako veke vadis izvasi i za drugite...za to jadenje na ulica ne sum protiv posto imam pomal brat 7 god.i samo taka jadese morav da go ranam na ulica ama koga imase decinja im davav i na niv...poz

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 12:24:16   
mami
Не сум за ранење по улица, особено пред други дечиња..Луке секогаш сме го тргале на страна, ко што вика Бебица, па ке се вратиме..Или земам повеќе па ке ги понудам и дечињата..Ама ми е без врска да трчам со јадењето по него на улица. За јадење дома, па нека излегува после пак, ми е гајле..И ние сме во куќа, па еве , ако му се јаде, ке дојде, на тераса ке јаде и пак ке се симне долу со децата...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 13:29:42   
Mila na mama
Ау не. Ич не сакам трчање по улица и јадење. Јас настојувам да си јаде дома и тоа седната на маса да се знае кога е време за јадење и да стекне култура на маса. 

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 15:23:00   
Adrijana
Dorucek, rucek ili vecera na ulica ne, toa se znae kaj se pravi, a uzinka moze, ama normalno da ima i za drugite deca. Sme jale i jas i sestra mi na ulica ( uzinka), ama mama ke spremese za site deca i site zaedno jadevme.Taka pravev i koga cuvav decinja, taka e pravam i so Eva.

_____________________________



(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 15:44:25   
melody
Samo ednas i imam dadeno kasicka na ulica da jade i toa samo sto izlegovme od super market pa se se odvivase pred nego zatoa sto trebase nabrzinka drugi raboti da napravime pa se nemase vreme.Inaku ne sakam nadvor da ja hranam ,si imam stan imame i restoran kade mozes da sednes i da go naranis deteto pa taka da i nemam potreba od toa drugi da me gledaat kako si go ranam deteto(mada gledaat zosto koga jademe dorucek rucek vecera jades sto se vika na javno mesto pa site te gledaat sto si zemal od hrana i kako jades i red drugi raboti sto me nervira ama toa e)A izgleda na taa babicka i e polesno vnuceto da si go rani na ulica em ona koristi ubavo vreme em vnuceto najadeno.Ne osuduvam neka si jade detetouser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 15:50:16   
BEBICA
Abe ubavo e melody sto deteto e naraneto, ne velam ne, no vo slcajot kaj svekrvami i maliot od devermi eve ke polni za koja nedela 3 godini ne znae koga e dorucek koga rucek koga vecera a za na masa sednuvanje da ne pravime moabet.
Se pred televizor ili koga se nadvor.
Mene ednas mi se slucilo nadvor no kako sto pisav pogore otidovme baaas daleku od decata ja nahraniv pa e vrativme na manifestacijata.
Moabetot mi bese se stvara losa navika bar kaj maliot od devermi e takov primer na toa mislev.Nemoj da me svatite pogresno.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 16:04:18   
melody
E tuka Bebica ne e kriva babata nego se krivi roditelite na deteto.Tie ne posvetuvaat dovolno vnimanie na toa detence,a baba kako baba pa taa zena e stara i e grevota taa da mu pravi raspored na deteto da jade.Ne znam ova e moe mislenje i ne bi go dozvolila toa ,majka mi ili svekrva mi da gi ostavam na kerka mi raspored i navika za jadenje da stvorat toa e moja i samo moja rabota.Mozam od niv da pobaram mislenje zatoa sto se iskusni majki i se pominale no jas biram na koj nacin i kako.I ne svakam ama cvoopsto pogresno samo iznesuvame mislenja.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 16:26:06   
BEBICA
Abe i jas tebe te svakam, donekade se krivi i roditelite, no svekrva mi go cuva maliot od 4 meseci.Pa zatoa napomenav.

A i da nezaboravam svekrvami niv ne gi slusa voopsto, a oni ne sakaat da se raspravaat pa ytaka da samo deteto pati vo takva situacija.a na svekrvami i e polesno po komsiluk d ago seta so tanjirot i go rani.

< Поракaта ја уредил BEBICA -- 25.3.2010 16:27:57 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 16:30:05   
Maca25
Не се сеќавам дека сум ја ранела нина некаде по улици, може во парк еднап или два пати. Не сакам да ја учам така да ми јаде надвор, одејќи, јас да трчам со лажичето по неа, се знае дома, на столче и кога е време за јадење. Колку и да шетам гледам дома за ручек да дојдам и да јадеме сите заедно. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 16:38:16   
melody
Tocno Bebice decata najveke trpat i tocno tie deca sto se odgledani od babi i dedovci nemaat raspored vo jadenjeti i se razgaleni(barem poveketo).Ama toa e zivotot trcanje po zarabotka zatoa sto navistina se mora se slucuvaat takvi ete mali kiksovi.Zatoa gradinkata ne e za dzabe izmislena bas od ovie pricini megutoa koj kako moze da si dozvoli(te citav deka gradinkite se skapi vo Belgrad).

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 18:23:08   
mother 29
 никој не е крив и темата не е отворена да се бараат кривци!едноставно дали сте за или против,дали практикувате или не!?
ккао тргна нешто фоумот овде се осудувало,таму обвинувало,овде оговарање било,таму  се коментирало за туг живот.............
и што да правиме муабети,за месечината и звездите.знам дека не ми е на место постов,ама ај relax и да си коментираме и уживкамеuser posted image
позззз

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.3.2010 18:26:11 >

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 22:06:09   
pacuvce
Јас ќе се произнесам малку од поинаков аспект,односно ќе го земам за пример Андреј,кој изминатото лето,за првпат почна сам да излегува пред зграда и да се шетка низ поблиската околина т.е околу зграда со дечињата...И веднаш започнаа барања од типот-дај ми 10 денари да си купам смоки,дај ми 20 денари да си купам сладолоед и сл...Јас секогаш го одбивав велејќи му дека не е убаво да се јаде пред другарчињата...И тој налутен ми вели-Ти си најскржавата мајка во населбата...И почна да плаче...И јас со него,заедно...И што да ви кажам... Мм не гледа и се чуди...user posted image user posted image user posted image
Јас тука,нормално ги обвинувам родителите...Затоа што не е вкусно едно дете да лиже сладолед,а сите други да го гледаат...Или некое дете да јаде чипс,а овие другите,како гревчиња се насобрале околу него и го гледаат во уста...Меѓутоа,не рекле за џабе-Децата се огледало на своите родители!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 22:10:54   
BEBICA
Zatoa gradinkata ne e za dzabe izmislena bas od ovie pricini megutoa koj kako moze da si dozvoli(te citav deka gradinkite se skapi vo Belgrad).



Melody aj sto se skapi gradinkite nema veze no tuku nemozes mesto da dobies.
No nema veze tuka sme moabet da si napravime.


Pacuvce jas tebe te razbiram i svakam deka roditelite se krivi.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 22:16:40   
mother 29
сега јас нешто не свакам...му се јаде на дете било кое дете сладолед и сега треба според ова претходно ,да го изеде дома и пак да оди на улица!?

јас мислам дека ,за мојот е сеуште така рано,ама секое дете треба да има џепарлак кога оди на улица да игра и ако купат сите мастика,да си купи и тоа!за такви страволинки -да- на улица, а за ручек,вечера..нормално дома на маса!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 22:19:37   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

сега јас нешто не свакам...му се јаде на дете било кое дете сладолед и сега треба според ова претходно ,да го изеде дома и пак да оди на улица!?



Да,ќе дојде дома и ќе го изеде тоа што го посакал...На крајот на краиштата,надвор фаќал којзнае што со рацете и таков за никаде треба да јаде смоки???Или било што друго???



_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хранење по улица
25.3.2010 22:28:26   
***Lide***
Ау не. Ич не сакам трчање по улица и јадење. Јас настојувам да си јаде дома и тоа седната на маса да се знае кога е време за јадење и да стекне култура на маса.

jas go prifakam ovoj stav iako seuste nemam dete sepak mislam deka treba uste od malo da stekne navika

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 9:38:32   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

 никој не е крив и темата не е отворена да се бараат кривци!едноставно дали сте за или против,дали практикувате или не!?
ккао тргна нешто фоумот овде се осудувало,таму обвинувало,овде оговарање било,таму  се коментирало за туг живот.............
и што да правиме муабети,за месечината и звездите.знам дека не ми е на место постов,ама ај relax и да си коментираме и уживкамеuser posted image
позззз


malku off topic ama moram da pisamuser posted image

POTPIS,za ova i jas vcera sakav da napisam,posto apla se gleda netrpelivost,inaetlivost na forumov,ako napise covek nesto sprotivno od nekoe drugo razmisluvanje...odma pistoli se vadatuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:18:46   
niki
Јас ве читам и ви се чудам  како успевате секогаш кога е време за јадење да бидете баш дома, немате ли други обврски, не ли се наѓате понекогаш во ситуација кога едноставно мора некаде да бидете и детето да ви огладни таму? И што тогаш, правец дома, криење негде далеку од очите на другите?
Зар не се учат децата така на себичност? Зар не е по бон тон ако нешто јадете или пиете на тој покрај вас да му понудите од вашето, да го поделите?
И незнам дал сте заборавиле како било кога сте биле деца или јас сум некој изрод па кај мене само важеле некои си чудни правила? Не сум ручала на улица, но сладолед, чипс, смоки, кекс сме јаделе, сме се договарале секој различно да донесе или купи и заедно да се насладуваме.
И по некоја си логика извлечена од погоре напишаните постови, за да не не гледаат другите кога јадеме треба да се затворат сите ресторани, сендвичари, бурекџилници или да се оградат со високи дебели ѕидови, за оние кои поминуваат покрај нив не се почувствуваат непријатно.
Нормално не е добро за детето супата да ја јаде на улица, но пак строго никогаш ништо да не се изеде во присуство на други луѓе, не е ли и тоа една друга крајност? Зар не сте ја чуле онаа изрека дека во друштво се е послатко, или дека комшивката секогаш повкусно готви од мајката?
Штознам, јас немам проблем кога излегувам да понесам нешто од дома и за јадење или да купам ако затреба. Немам проблем ни со тоа кога ќе појдам кај комшивката ако јадат моето дете да јаде со нив исто и кај мене кога доаѓаат. Немам проблем ни ако види некое дете на улица да јаде и посака истото да го купам. Немам проблем ни кога непознати во парк кои на своите деца им даваат нешто за јадење го нудат моето, ниту пак имам проблем јас да понудам други деца од нашето. Па нема да осиромашам ако некој изеде еден залак од мојот леб нити ќе останам гладна ни јас, ни моето дете, нити пак некој друг.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:23:29   
big_mama817
луѓе ало секој има право на свое мислење форумот е затоа а не веднаш да се толкуваат работите погрешно сите сме различни и мамам различни мислења овде сме да се дружиме и да размениме искуства

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?