|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фази кај децата
25.11.2009 0:55:54   
Еца
Во минатото се претпоставуваше дека за премин од дете до возрасен е потребен континуиран прогрес. Се веруваше дека дете од 6 или 7 години размислува исто како и возрасен, само му недостасува искуство и образование. Ова верување во континуиран прогрес е наречено континуирана теорија на развој. Во последниов век психолозите открија дека децата не се развиваат постепено, туку поминуваат низ серија на фази на развојот. Ова се нарекува дисконтинурина теорија или теорија на фази. Психолозите претпоставуваат дека децата поминуваат низ одредени фази во развојот. Во секоја од овие фази тие имаат квалитативно различни размислувања, верувања и способности. При тоа, невозможно е да се прескокне некоја од фазите, иако кај одредено дете во одредена точка од развојот може да се јават начини на однесување кои се карактеристични за повеЌе различни фази. user posted image   Новата Теорија на Piaget Jean Piaget го дели развојот на интелектуалните способности на децата на повеЌе фази:
  • Сензомоторна фаза (од раѓање до 2 години): бебињата и малите деца го истражуваат нивниот свет преку сетилата и моториката.
  • Предоперативна фаза (од 2 до 7 години): децата учат интелектуално да ги изложат работите.
  • Оперативна фаза (7-11): децата ги развиваат вештините за логичко размислување и способноста за памтење, но ова можат да го применат само во познати ситуации.
  • Формална оперативна фаза (11-возрасни): децата ја развиваат способноста да се справат со хипотетичка ситуација и да размислуваат апстрактно._____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 1:03:11   
Еца
"Кога децата растат и созреваат се јавуваат два моменти, поточно, периоди на отфрлање на родителите. Првиот ваков период се случува на возраст од 2-4 години, и се нарекува НЕ-фаза. Кога е во оваа фаза на развој, детето се инаети, честопати вели не, не сакам за се, за храна, спиење, игра, или игнорира. Ваквото однесување никако НЕ СМЕЕ да се казнува, колку и да не нервира и ни ја погодува суетата на добар родител. Оваа фаза е клучна во формирањето независна и самостална личност. Секако, сила Бога не моли, вие можете да му ја наметнете својата волја, но за добро на детето, не правете го тоа. Сепак, ова не значи дека треба да кренете раце од детето и да го оставите да израсне во мал тиранин. Се што треба е малку дипломатија и многу трпение. Ако се однесувате нагласено авторитативно во барањата, секако дека ќе си направите проблем, затоа обидете се со другарски пристап, низ игра да го пребродите овој мачен период, и секако, понекојпат- попуштете, кажете му на детето дека неговиот предлог е подобар, па по 10-15 минути повторно реализирајте го тоа што е на дневен ред ако мора.
Следна фаза кога децата ги отфрлаат родителите е пубертетот, но тоа е нова и многу опширна тема." kajgana_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 9:44:00   
Еца
Предоперативна фаза (од 2 до 7 години): децата учат интелектуално да ги изложат работите.

Бидејќи сега сме во ова фаза, можам само да кажам дека има многу фазички кои родителите ги вадат од такт. И јас постојано велам сега е во фаза на кажување НЕ, во фаза на водење инат, лекгнување на земја, напади на бес... кои се фази вие ги приметивте и помина вашето дете, или можеби се зште е во некоја фаза.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 9:56:04   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

"Кога е во оваа фаза на развој, детето се инаети, честопати вели не, не сакам за се, за храна, спиење, игра, или игнорира.И ние сме во оваа фаза моментално и пробуваме баш дипломатски да ги решиме работите. Сме пробале и со инат но дефинитво не успева. Само со објаснување и со зборење на мирен начин можеме да ги решиме работите. Иако има случаеви кога буквално ништо не помага, знаеме и ние да попуштиме но во граници на дозволеното.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 9:58:21   
big_mama817
и ние сме во оваа фаза предоперативна од 2 до 7 годиниuser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 25.11.2009 9:59:10 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Iva)
Revisions: 4 | Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:12:42   
bojanas
Дали сте ја гледале "Take home nanny" на "Travel and living"? Ја има наутро околу 11.
Накратко на фамилија која има проблеми со справување со децата им доаѓа професионална дадилка која ги обсервира и потоа им дава совети на родителите на кој начин е најдобро да се справат со инаетите на децата.
Во сите случаи им дава совет да го стават детето во "time out" кога се инаети, непослушно или агресивно, односно ги носи децата на мирно место во домот каде што им ги оставаат 5 минути да се смират и да размислат што направиле, што сакаат и дали е добро тоа што сакаат.
Бидејќи син ми е инает невиден и секое преговарање ни завршуваше со квичење, решив да го пробам тој метод, тајм аут и потоа мирен разговор за тоа што се случило, со преговарање и убедување. УСПЕВА! Неверојатно е кога ќе го оставите 5 минути да се исплаче и издере и сам да се смири колку лесно можете потоа и самите да се смирите и да разговарате со него.
Не заборавајте никогаш да му кажете благодарам кога ќе ве послуша или да го пофалите кога ќе биде умен и креативен.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:19:38   
mother 29
да ,доколку е само 5 минuser posted image ке се издржи,но мојот ке се дере по пола саат (толку ми беше границата,неверојатно" толерантна"user posted image ).и ке продолжи ,ми се чини, се додека не го земам! а и фазла цела кука креваме во вис!и сите се во прашалници што ли му прави(се мисли на мене ,лошата) на детето!user posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:23:28   
bojanas
Не се секирај првите 3-4 пати урлаше и мојот како магаре ама не попуштав. Што сакаат нека мислат баш ти е гајле, важно да не се мешаат тогаш другите- татко му, баба-дедо,тета итн. Ќе видиш ќе ти успее

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:25:56   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

да ,доколку е само 5 минuser posted image ке се издржи,но мојот ке се дере по пола саат (толку ми беше границата,неверојатно" толерантна"user posted image ).и ке продолжи ,ми се чини, се додека не го земам! а и фазла цела кука креваме во вис!и сите се во прашалници што ли му прави(се мисли на мене ,лошата) на детето!user posted image


исто бре мотхер 29 ако не реагираш не престанува да плаче и ќе се испоти цел , че зарипне и цел се тресе дури изводи со рацете ги тресе како стар дедо user posted image user posted image user posted image

инаку да ние сме во сензомоторна фазаuser posted image user posted image user posted image што ме чека а?

user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:28:28   
mother 29
ма гајле ми е они што сакат нека мислатuser posted image

туку, јас пробувам повеке време,мислам не пробувамuser posted image  јас веке станав имуна не неговото квичење и незадоволство.....го оставам не поради тактиката,туку зашто веке немам сила да се расправам по 100 пати за едни исти глупости!?во градинка е многу мирен и дома кога ке го земам од работа,ја вади цела енергија што ја сопирал таму(што од срам и страв) и дома е ....неподносливо лигав!

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:29:52   
BEBICA
Сензомоторна фаза (од раѓање до 2 години): бебињата и малите деца го истражуваат нивниот свет преку сетилата и моториката.


Moze nekoj da mi objasni na mene i na drugite mamicki sto se podrazbira pod ovaa faza.Potocno sto da ocekuvame?


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:31:15   
mother 29
хихи да расфрла се по дома ,бебице..тоа значиuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 10:53:49   
Еца
Сензомоторен развој Стандард1: Детето може да ги користи своите сетила (вид, слух , допир, мирис, вкус ) за  регулирање на движењето 

од 0 до 2 години:

од 0 до 6 месеци:
1. Детето ја врти главата кон извор на звук.  Тропнете со звучна играчка зад бебето
2. Детето посегнува по подадена играчка и ја става во уста
Подадете ми гумнена играчка на бебето
3. Детето се обидува да дофати предмет кој е во движење.   Поттикнете го детето да дофати некоја играчка или предмет од негов интерес додека се движи (разни подвижни  играчки или предмети.


*од 6 до 18 месеци
1. Детето ја  повлекува раката при допир на топол предмет.   Подајте му чаша со топол напиток и дајте му инструкции внимателно да ја допре, бидејќи е топла.
2. Детето става шупливи играчки една во друга.    Обезбедете разни шупливи  играчки и предмети со разна големина и поттикнете го детето да ги става една во друга.
3. Детето реди една коцка врз друга и потоа ги растура.   Овозможете му на детето да има пристап до коцки со разна големина и поттикнете го да ги става една врз друга

од 18 до 24 месеци
1. Детето реагира со гримаса при пробување одредена храна.   Понудете му ја на детето омилената храна. 
2. Детето   протнува помал предмет во поголем отвор со соодветна форма.   Овозможете му на детето пристап до разни играчки или предмети кои се во разни форми и поттикнете го да ги става една во друга.
3. Детето истура вода од помал во поголем сад.   Дајте му на детето 2 сада  со разна големина, наполнети со вода  и поттикнете го да ја претура  водата со помала чаша од еден во друг сад.


< Поракaта ја уредил Еца -- 25.11.2009 11:39:23 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 11:32:45   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

хихи да расфрла се по дома ,бебице..тоа значиuser posted image


Mother 29 ne mi se smejuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .Moram da prasam.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Monika znae ponekogas da se folira i da glumi i kao ke pocne da place no jas i ja kaznuvam odma na krevet vo kos sedi i davam ednaa do dve igracki malku kenka i se buni no posle 5 minuti se smiruva.Za sega toa uspeva.
Ke vidime ponatamu.
I fala Eca na opsirniot odgovor.user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 11:36:05   
mother 29
user posted image user posted image user posted image  јас не ти се смеам,туку ти кажувам на поскратено што те чека!user posted image
дома како атомска бомба да ми е паднато ,кога мине ураганот Марко!user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 11:36:13   
Еца
Се извинувам што не го средив порано ама Мила се обидува да ми постави некои правилаuser posted image подоцна кога ќе имам време ќе го поставам и сензомоторниот развој и за деца од 2 до 3 год., од 3 до 4 год и од 4 до 6 год.

< Поракaта ја уредил Еца -- 25.11.2009 11:39:45 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 11:53:03   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Сензомоторен развој Стандард1: Детето може да ги користи своите сетила (вид, слух , допир, мирис, вкус ) за  регулирање на движењето 

*од 6 до 18 месеци
1. Детето ја  повлекува раката при допир на топол предмет.   Подајте му чаша со топол напиток и дајте му инструкции внимателно да ја допре, бидејќи е топла.
2. Детето става шупливи играчки една во друга.    Обезбедете разни шупливи  играчки и предмети со разна големина и поттикнете го детето да ги става една во друга.
3. Детето реди една коцка врз друга и потоа ги растура.   Овозможете му на детето да има пристап до коцки со разна големина и поттикнете го да ги става една врз друга

од 18 до 24 месеци
1. Детето реагира со гримаса при пробување одредена храна.   Понудете му ја на детето омилената храна. 
2. Детето   протнува помал предмет во поголем отвор со соодветна форма.   Овозможете му на детето пристап до разни играчки или предмети кои се во разни форми и поттикнете го да ги става една во друга.
3. Детето истура вода од помал во поголем сад.   Дајте му на детето 2 сада  со разна големина, наполнети со вода  и поттикнете го да ја претура  водата со помала чаша од еден во друг сад.ние веќе правиме се од ова.user posted image user posted image user posted image и секако неизбежното растурање по дома.како бомба да падналаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 12:18:07   
BEBICA
*од 6 до 18 месеци
1. Детето ја повлекува раката при допир на топол предмет. Подајте му чаша со топол напиток и дајте му инструкции внимателно да ја допре, бидејќи е топла.
2. Детето става шупливи играчки една во друга. Обезбедете разни шупливи играчки и предмети со разна големина и поттикнете го детето да ги става една во друга.
3. Детето реди една коцка врз друга и потоа ги растура. Овозможете му на детето да има пристап до коцки со разна големина и поттикнете го да ги става една врз друга

од 18 до 24 месеци
1. Детето реагира со гримаса при пробување одредена храна. Понудете му ја на детето омилената храна.
2. Детето протнува помал предмет во поголем отвор со соодветна форма. Овозможете му на детето пристап до разни играчки или предмети кои се во разни форми и поттикнете го да ги става една во друга.Ova Monika go raboti po doma.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 12:20:14   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

user posted image user posted image user posted image  јас не ти се смеам,туку ти кажувам на поскратено што те чека!user posted image
дома како атомска бомба да ми е паднато ,кога мине ураганот Марко!user posted image user posted image user posted image user posted image


Inaku mother pretpostavuvam sto me ceka.user posted image user posted image user posted image user posted image Kolku e temperamentna mislam deka do prolet ke bidam slang ko manekenkauser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 12:21:22   
mother 29
user posted image user posted image исто како мене!user posted image user posted image user posted image кога ме прашуват каква диета..јас и велам бамбино -диета!пробај па види!!!!user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 12:24:18   
mami
ви се придружувам на муабетот, веќе ни играчки кревам ни сликовници собирам, само ги буткам понастрана да имам кај да поминам..или евентуално да си легнам. А не ретко се случува да спијат со нас и мечето и камионот што свири и топчињаuser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 12:24:30   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

user posted image user posted image исто како мене!user posted image user posted image user posted image кога ме прашуват каква диета..јас и велам бамбино -диета!пробај па види!!!!user posted image

E me iznasmea sega, dobra si.user posted image user posted image user posted image
Super si mother 29


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 15:12:06   
STRUMFETA
user posted image user posted image user posted image user posted image za vas site, ne tesite nas mamickite na pomali palavkovci deka ova ne e najstrasnoto,toa doprva sledi.user posted image user posted image user posted image
DECA,si go baraat nivnoto, nam ni ostanuva da se simneme na nivno nivo-i da uzivame vo ugrata i igrackite inaku tesko nam.

Bratucetka mi veli:Igracki ne pribiram.Kade ima deca  ima i igracki.Koga mi doaga nekoj na gosti ne  gi raskrevam, zarem treba i deteto da si go sokrijam.I da vi kazam ja podrzuvam

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Фази кај децата
25.11.2009 16:28:19   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Igracki ne pribiram.Kade ima deca  ima i igracki.Koga mi doaga nekoj na gosti ne  gi raskrevam, zarem treba i deteto da si go sokrijam.


Јас собирам играчки и сликовници после 22ч кога ќе заспие Мила а инаку преку цел ден се растурени низ цел стан и не ми смета, ако им смета на гостите нека не доаѓаат.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Фази кај децата
26.11.2009 0:59:51   
Еца
– Сензомоторен развој   Детето може да ги користи своите сетила (вид, слух , допир, мирис, вкус ) за  регулирање на движењето 
од 2 до 3 години
1. Детето имитира движење на познато лице или некое домашно милениче.  Играјте со детето имитација на одење или карактеристично движење на некоја позната личност или некое домашно милениче.

од 3 до 4 години
1. Детето имитира звук на некој музички инструмент кој го свири друг.  Поттикнете го детето да имитира звук на некој музички инструмент

2. Детето го врти погледот за да следи нешто, а не вратот  Повикајте го детето да следи некоја активност лево или десно од него.

3. Детето наденува предмети во мали дупки (реди бројаници...).  Овозможете му на детето пристап до предмети и играчки со кои прави низи, реди реденки со поситни делови, ги расклопува и повторно ги склопува...

од 4 до 6 години

1. Детето гледа во своите раце при изведување на креативни движења.   Овозможете му на детето да има пристап до разни материјали и играчки за градење на кули, сложувалки, тесто, пластелин , хартија и прибор за цртање, боенки

2. Детето црта зададени фигури со голема прецизност.   Овозможете детето да има пристап до моливи, боички, креони, креди и дајте инструкции за цртање на одредена тема.

3. Детето изведува креативни конструкции од разновиден материјал (конструктивен, ликовен, манипулативен).Овозможете му на детето пристап до разни конструктивни, манипулативни и ликовни материјали.< Поракaта ја уредил Еца -- 26.11.2009 1:00:43 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?