|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фази кај децата
26.11.2009 12:03:05   
mother 29
од 2 до 3 години
1. Детето имитира движење на познато лице или некое домашно милениче.  Играјте со детето имитација на одење или карактеристично движење на некоја позната личност или некое домашно милениче.
da ! nie sme sega KROKODILuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Фази кај децата
4.12.2009 20:10:51   
Еца
Решавачка улога при развој на детето во псхички стабилна личност имаат родителите, додека траумите од раното детство имаат далекусежни последици

На почетокот од својот психички развој секое дете се наоѓа во т.н. аутистична фаза. Поради незрелоста на сетилата, детето ги прифаќа само оние доживувања кои ги чувствува на своето тело. Но, како изминува времето така се менуваат и фазите низ кои тоа поминува. Цврстата матерична врска плод-постелка-мајка продолжува и по раѓањето преку доењето. Тој допир на детето му значи многу повеќе отколку храната. Тогаш тоа е мирно и задоволно.
Поврзаноста на детето и мајката со тек на времето се зголемува, нивната емотивна врска зајакнува, па во психичкиот развој детето преминува од фазата на аутизам во фазата на симбиоза.

Околу десеттиот месец од животот детето преминува во фаза на одвојување (сепарација). Во овој период се развива неговата индивидуалност - бидејќи веќе многу работи може да направи само, без помош на мајката. Тогаш детето по прв пат се среќава со забраните и авторитетот на мајката, па и самото почнува да ја имитира и да вели "не, не, не..."
Околу 18 месец детето свесно за својата личност се повеќе се осамостојува, но сепак се двоуми дали да остане врзано за мајката. Од страв да не ја загуби нејзината љубов, тоа врз околината реагира со инает и негативизам.

Децата кои ја чувствуваат љубовта и грижата на мајката и околината безболно ќе ја поминат фазата на аутизам и сепарација од мајката. Одвојувањето е неминовно, па тоа ќе биде полесно ако детето веќе е воведено во пошироката околина која ги вклучува бабите и дедовците.
За разлика од таквото стабилно дете, детето кое е во потполна симбиоза со мајката, кое се дружи само со неа и само со неа се поистоветува има ранливо его, па фрустрирано од одвојувањео од мајката ќе доживее враќање во аутистичната фаза.

Кон крајот на втората година детето ги стекнува првите хигиенски навики. Тогаш се постигнува контрола врз свинктерите и контрола на дефекацијата и уринирањето..

На три години детето веќе навикнало да биде одвоено од мајката без страв дека ќе ја изгуби, па ова е најдобриот период за тргнување во градинка. Во овој период психата на детето ја оптоваруваат разни фобии (мрак, самотија, грмотевици, диви животни) кои тоа бурно ги доживува. Раѓањето на брат или сестра дополнително ќе придонесе до емоционалната нерамнотежа, па се јавува љубомората која не може да се контролира со разумот.
Решавачка улога при развој на детето во псхички стабилна личност имаат родителите додека траумите од раното детство имаат далекусежни последици. извор:вечер

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Фази кај децата
13.7.2010 0:14:33   
kuss
Ne znam kako pontanu.user posted image
I jas se naogam vo taa faza.Sinceto mi  ima dve godini i dominora on kako sto saka.Probav sekako i go ostavav vo krevetce po 5 min,i so dolgi razgovori i posle 5 minutki ista pesna.Mi smeta najveke negovoto udiranje po nas, i mojeto histericno odnesuvanje so nego.
Mlada sum i neiskusna. Baram sovet kako da se ponasam so deteto vo situacija koga ke ne udri?user posted image
Bremena sum po vtor pat.Dali doaga i moeto histericno odnesuvanje od bremenosta, i mojte hormoni  ili pak sum ednostavno losa majka?user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Фази кај децата
14.8.2010 16:04:56   
blagica*
zadravo
jas sum majka na dve godisno dete  pred edna godina pocna da ja vrti glavata vo krug  koga ke viknam po nego toj prekinuvase bevme kaj razni doktori oni vikat deka toa samo mu e igra  sega keja zavrte glavata i pocnuva da se trese i se prepote nasiot maticen veli deka e na nervna baza zatoa sto tatko mu ne e tuka i taguva po nego i mi dade diazepam 2mg da mu dadam i da odam na neurologija
ve molam ako  poznavate nekoj dobar doktor vo ovaa oblas ve molam da mi kazete  mnogu sum zagrizena

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Фази кај децата
14.8.2010 16:44:34   
Тања РР
Благица најдобро е да се направат невролошки испитувања за секој случај.  Јави се на детска клиника и закажи преглед кај др Дума. Знам дека се чека многу време но има можност и на приватно да се изврши прегледот.
Ние  одиме на приватен преглед а докторот доаѓа во Струмица.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Фази кај децата
15.8.2010 0:19:23   
blagica*
zakazav za na 26 ovoj mesec na decka klinika ama neznam kaj koj doktor e
a dr duma imas li br ako imas te molam kazi i kaj nego ke zakazam 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Фази кај децата
15.8.2010 0:30:54   
jovanka
Ke ti kazam edno Dr Duma e doktor broj eden koga se raboti za nevroloskite ispituvanja.Se ceka po mesec dva na Detska klinika a privatno mozes da si zakazes na istiot broj kaj sestrata vo Nevroloskata ambulanta.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Фази кај децата
15.8.2010 1:08:28   
blagica*
ok fala vi mnogu

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Фази кај децата
15.8.2010 1:12:42   
Тања РР
Blagica јас немам личен број од Дума ама закажувам преку матичниот  педијатар во Струмица каде што др доаѓа еднаш месечно. Како што кажа Јованка можеш да закажеш и на Детска клиника за кај него.
Секое добро.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Фази кај децата
16.8.2010 16:03:59   
blagica*
vi blagodaram mnogu veke zakazav


(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Фази кај децата
17.8.2010 20:22:41   
beki RR
Драга благица,јас од срце ти ги препорачувам др.Кутурец на детска клиника, неврологија, и др.Јотовска во завод за ментално здравје.За др.Кутирец можеш да слушнеш многу поплаки од мајки, бидејќи е ужасно директна, а вистината на сите многу тешко ни паѓа, ама жената си ја знае работата.
Ако си закажала кај Дума добро,оди види што ќе ти каже.Но јас со моето искуство со невролози, ти препорачувам да побараш и второ мислење , па ако треба и трето.Ние отидовме дури до белград по уште едно мислење, и не згрешивме.Порано му пишував на еден невролог од Париз, кој е професор на неколку престижни универзитети во европа и америка,и него го прашував.
Луѓето во светот, секогаш бараат и второ мислење , и во право си се луѓето.
Поздрав user posted image

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Фази кај децата
17.8.2010 20:29:25   
beki RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kuss

Ne znam kako pontanu.user posted image
I jas se naogam vo taa faza.Sinceto mi  ima dve godini i dominora on kako sto saka.Probav sekako i go ostavav vo krevetce po 5 min,i so dolgi razgovori i posle 5 minutki ista pesna.Mi smeta najveke negovoto udiranje po nas, i mojeto histericno odnesuvanje so nego.
Mlada sum i neiskusna. Baram sovet kako da se ponasam so deteto vo situacija koga ke ne udri?user posted image
Bremena sum po vtor pat.Dali doaga i moeto histericno odnesuvanje od bremenosta, i mojte hormoni  ili pak sum ednostavno losa majka?user posted imageКусс , не мислам дека си лоша мајка....мораш само да научиш дека ако се нервираш детето уште повеќе ќе те провоцира.Кога ќе почни да ти крева нервата, смири ја , и ќе се смириш,нема да викаш, а така и детето ќе се смири ќе видиш.Ако почниш да викаш , тоа ти е само како да си долеваш нафта во оганот и уште повеќе ќе пламнуваш.Затоа изброј до 10, вдиши издиши, смири се.Не си лоша мајка,лошите мајки не прашуваат дали се лоши мајки, нив всушност не им гајле за сопственото однесување.Барем јас така мислам.

(Одговор на членот kuss)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Фази кај децата
17.8.2010 22:08:17   
mama26
sega sme vo faza svekrva snaa. iako e 4 godini se rasprava so fakti.znaci nemozam da go izlazam.pamti.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Фази кај децата
17.8.2010 22:19:27   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: kuss

Ne znam kako pontanu.user posted image
I jas se naogam vo taa faza.Sinceto mi  ima dve godini i dominora on kako sto saka.Probav sekako i go ostavav vo krevetce po 5 min,i so dolgi razgovori i posle 5 minutki ista pesna.Mi smeta najveke negovoto udiranje po nas, i mojeto histericno odnesuvanje so nego.
Mlada sum i neiskusna. Baram sovet kako da se ponasam so deteto vo situacija koga ke ne udri?user posted image
Bremena sum po vtor pat.Dali doaga i moeto histericno odnesuvanje od bremenosta, i mojte hormoni  ili pak sum ednostavno losa majka?user posted image
sekako deka ne si losa majka.i vakvo nesto da ne i pisala.kakvi majki ima da znaes.....pa kutat. moevo isto udirase koga ne mi odgovarase nesto i go plasev primer ke stanam naednas i ke mu recev e sega ti ke vidis i demek ke go tepam ama ke si sednam pak posto ke izbegase.e sega koga me udri so tenis topka po oko gi prejde site granici.go soblekov gol i go udriv pozadi tolku silno sto 3 saati mu bese crveno.od togas pocnavme i so grimasi sto nemoram da se deram po nego kako porano.pak vikam ama ne e isto. ova e samo moj primer  pozzzzz

(Одговор на членот kuss)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Фази кај децата
17.8.2010 23:39:05   
jovanka
Bidejki roditelite sme se pocesto na rabota go nadminuvame onoj vremenski termin odreden so zakon od osum rabotni casovi so toa stanuvame se ponervozni a veruvam deka nema roditel koj ne gleda vo casovnikot da se vrati sto pobrzo vo semjnoto gnezdo kade sto decata nestrplivo ne cekaat.Ova go pisuvam kako eden od nacinite za pojava na agresivnosta na decata a sekoj roditel treba da ja prepoznae navreme i edinstveno nesto sto ke se postigne prijatna atmosfera e razgovorot i samo razgovorot!najdobar metod koj se primenuva vo gradinkite i ucilistata e razgovor kade sto uspehot e zagarantiran.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 0:02:11   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

e sega koga me udri so tenis topka po oko gi prejde site granici.go soblekov gol i go udriv pozadi tolku silno sto 3 saati mu bese crveno.od togas pocnavme i so grimasi sto nemoram da se deram po nego kako porano.pak vikam ama ne e isto. ova e samo moj primer  pozzzzzМама извини, ама ова за мене е неприфатливо. Детето сигурно не те удрило намерно, па и да те удрило, толку ли те здоболе, или те навреди? Јас не мислам дека децата се воспитуваат со ќотек, со заплашување, казни...туку со зборови и совети.
Ете јас одгледав 14 годишен син кој нема направено баш ниту еден сериозен престап во животот, а ниту еднаш не сме кренале рака на него.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 0:10:26   
Тања РР
И јас се согласувам со Палешка, тепањето никако не е метод кој би требало да се употребува во воспитување на децата. Моите родители ниту еднаш на дигнаа рака на мене и брат ми (иако во тоа време ќотекот почесто се применуваше од сега) па сепак ние излеговме добри и воспитани. Сметам дека само од семејство со добро поставени релации и меѓусебно почитување можат да излезат стабилни деца спремни да се соочат со предизвиците на животот.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 0:14:05   
Maca25
Според мене со ќотек и заплашување ништо не се постигнува. Некаде на форумов имам напишано дека децата не знаат што е насилство, освен ако ние не им покажеме што е тоа. Насилството не се наследува, тоа се учи. Затоа мислам дека смирениот разговор со детето е правата работа. Имам забележано кај ќерка ми дека кога и викаме за нешто таа уште повеќе води инает и нашето викање нема никаков ефект кај неа. Затоа пристапуваме смирено, иако е мала уште од сега и зборувам дека тоа не треба да го прави, дека не треба да тепа, и мислам дека нашето зборување почна да има голем ефект врз неа. Кога плаче за некоја работа кој не можам да и ја дадам, гледам најпрво да ја смирам и потоа да и објаснам дека тоа што таа го бара не може да го добие затоа што едноставно тоа не е за неа. Кога ја запишавме во градинка многу ги тепаше другите деца, но со разговор и тоа го средивме.
Децата се мали сунгерчиња и се впиваат од околината. Како ќе си го научиш детето такво и ќе биде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 1:30:54   
Viktori
Jaс разбирам да плеснеш дете ако прави нешто опасно по живот. Значи не да го соблакаш и да го тепаш по газот, дури и извитоперено ми личи кога го читам, туку онака воспитно да го плеснеш...
Ама за глупост да го натепаш, е не разбирам!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 8:26:29   
beki RR
И јас сум против тепање на децата.Со ќотек ништо не се постигнува.
Ќе ви кажам нешто што често ми поминува низ глава кога некои мајки се жалат дека детето растура по дома , дека сегде фаќа и префаќа, дека е немирно.. си велам во себе Ех,јас одвај чекам моето дете да растура по дома и да биде немирно.Затоа бидете среќни со вашите немирни деца, најдете начин правилно да ги решите ситуациите кои некогаш ве вадат од контакт.Децата се најголемо богатство.Мирниот  начин на решавање на било која ситуација долгорочно кај детето ќе всади убави навики и тоа еден ден ќе стане добар човек.Насилатвото води кон насилство,казната е одвратна работа и никој не ја сака.Тешко е да се биде добар родител,толку многу предизвици стојат на патот во воспитувањето на детето.Навистина живееме во време кога сите норми и правила на добро однесување се изместени и се е пореметено,но ако се постават добри и здрави темели кај детето, тоа еден ден ќе биде спремно да се соочи со предизвиците од животот на многу добар начин.Мене моите родители ми се гласот на мојата совест.Човек во животот прави и грешки, но секогаш ама баш секогаш си велам што би рекле моите родители на ова и тогаш знам каде  е патот, кој е добар и вистински начин да се реши  некоја ситуација.Затоа мислам дека воспитувањето што детето ќе го добие од дома , ќе му даде здрави темели и ќе може да се бори во животот, кој многу често знае да биде ужасно тежок, дури и до степен на неподносливост.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 9:54:40   
mama26
user posted image vie pleskanjeto po gazeto go napravivte nasilstvo i sto uste ne.a nekoi majki tuka decata im se bebinja i uste ne stignale za mene da mi odgovoratuser posted image koga ke porasnat togas ke odgovorite.a toa sto mi se pravite deka samo zborite so decata ma ajde vi se molam.toa e samo politicka vasa neiskrena rabota.taka da ova se samo glumenja od vasa strana deka ne ste go udrile vaseto dete ni ednas po gazeto.najgolemata laga i glupost sto ja slusnav do sega.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 9:59:26   
mama26
i ne barav jas vase mislenje za moeto dete.ako cepka po struja ako istrca po ulica ako butne dete po skali od visoko seto ova se primeri za koi ke go istepam po gazeto.decata od 2 godini do sega eve moevo 4 znaat samo sto e ne a sto da.a razgovori nekoi golemi ?????????????????? kolku vie sto ste svakale tolku i tie.samo moze da se zborite i pak da povtorat.a vaka znae deka nesmee a ne moeto dete da go butnat od prvi sprat po nadvoresni stepenici i uste majkata mi go sednuva na razgovor i mi vika tie se samo deca. ?e ova mene mi se sluci.znaci sve mu oprostuva. mozete i vie taka so vasite deca ama moeto ke si znae sto da pravi i sto nesmee

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 10:02:45   
mama26
i uste nesto kaj sto ke go zavrsam razgovorot tuka?zasto nekoi od forumov koi ocigledno me izbegnuvaat pisale tuka?ili samo kolku da pisat nesto ili kopirate nekogo pa aj site isti da sme beli ovci a ovaa crna ke ja pravime.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 10:26:28   
Палешка РР
Мама, ова е форум и овде е загарантирано правото на говор - Секој може да пише на секоја тема, кога ќе почувствува потреба да се изрази. Ова сфати го како здрава форумска расправа, нормална и пожелна на секој форум, а не како атак врз тебе.
Секој има свои погледи кон воспитувањето и начини кои ги применува. Ако некој родител каже дека детето го воспитува со зборување и советување, тогаш навистина тоа и го прави. Ако повеќе родители напишат дека ги воспитуваат децата на тој начин, тоа НЕ е за да те направат тебе "црна овца".
И јас го воспитав својот син со зборување. Можеби често користев НЕ со повишен тон но никогаш ниту јас, нити татко му не сме кренале рака на него. И мислам дека тоа е правилно. Се надевам дека и ти, читајќи ги искуствата на другите мајки и статиите, ќе сфатиш дека со советување и зборување се постигнува подобар ефект и подобри далекусежни резултати.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Фази кај децата
18.8.2010 11:45:13   
lukas
i jas ke se nadovrzam na muabetot....i jas isto ne sum za tepanje na decata no ako nekoj moeto dete go butne ili pak nesto slicno i da ja vidam majkata samo smireno da mu rece nemoj mamicka ne treba taka i jas ke se iznerviram ako moeto dete butne nekoe drugo dete ednas ke prostam no ako toa se desi so sekoe dete sto ke zaigra jas ke go plesnam,sega e mojot sin 6 meseci nezz sto me ceka ne sakam da pravam jas vaka ke napravam jas vaka za mnogu rab velev dodeka gi cuvav decata na sestra mi jas vaka nema da pravam ,ama ete mnogu rab sestra mi sto gi pravese sega i jas gi pravam...se sekavam na edna slucka koga ja cuvav tri dena vnuka mi ne sakase da prestane da vika na cel glas pistese i ja opomenav tripatii so ubav muabet de vaka de taka..ne sakase da me poslusa...kako sto bese sednata na zemja i rekov so povisen glas prestai ke te udram i taa mi se iscepi v oci kako so bev nad nea ne ja udriv tuku ja potplesnav na lice tro ...tri dena posle toa nemozev navecer da zaspijam mi idese facata zalna nejzina...ete vo toj slucaj sto ke storis so muabet zborav zborav ustata pena mi fati i dgabe si terase po svoe...isto taka ke kazam primer pak so vnukami posto sin mi e mal nemozam da zboram za nego...od deverite na sestra mi imaat 2-3 meseca pomalo devojce koga i da ideja odeja sestra mi stalno ke mi kazese izgrebana e ja mana taja ,posineta e ja mana taja...i na nekolku pati i jas go vidov toa nervata mi se krevase a ova pak ni da nakodosi ni da vrati a majkata nemoj mamicka gledas se ti dava...5-6 pati taka...i ednas pred nea i rekov koga i mana ubav socen samar na vnukami..od sega mu vikam koga i da te mani da i vratis...i sto so muabet pa eden den taka mene neka mi go tepa nekoj redovno deteto jas pak ke kutam i ke ja gledam majkata kako neuspesno razgovara a ni ednas ne go pleska ....treba nekogas da se potplesni deteto,prvo da se probuva so muabet ne velam ne ama nekogas treba malku ples...jas ete sega sin mi e 6 meseci i od sega velam nema da go tepam ama za potplesnuvanje obavezno oti znam kolku se nevozmozni decata...nemirkovci..hehehhe..a MAMA26 se dobro objasna i ne tenaogam vo krivo ama mnogu neubavo toa go imas kazano go slekov i go plesnav...neubavo zvuci...a deka si go plesnala go plesna zosto ete zasluzilo....site si imame razlicen pogled na vospituvanjeto...jas uvidov po vnukite deka nekogas te vadat od kontakt i deka moras da gi plesnis...toa e toa..od malku nema gajle..da ne preminime kako porano tsto bea tepani so remeni...so sukala...inace od edno pleskanje da ne pravime da se cuvstvuvame kako da si gi maltretirame decata.-plesnuvanje i tepanje razlicni poimi....pozz do site ...ova e moe mislenje...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Спиење
vesna_kr

Во каква положба спие Вашето дете?

на стомак (32%)

на грб (14%)

на страна (55%)


Број на сите гласови: 22

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!