|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Уметност
15.3.2010 22:52:40   
agnes77
Ron Mueck (born 1958) is an Australian hyperrealist sculptor working in the United Kingdom.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ron_Mueck

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.3.2010 12:53:14 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Уметност
16.3.2010 9:30:35   
vezilka RR
Стварно типов има оргинален стил и нашол инспирација во реалните форми..Добар е..

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.3.2010 12:54:59 >

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Уметност
16.3.2010 9:32:57   
April
...ne znam...originalno....ama mene mi e malku too much...



< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.3.2010 12:56:49 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Уметност
16.3.2010 9:37:00   
Mila na mama
Не ми се допаѓа. Во денешно време за се може да се рече дека е уметност ама можеш и да си кажеш ако е уметност не ми се допаѓа, Може јас сум без уметнички вкус ама не можеме сите да го имаме. 

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.3.2010 12:57:37 >


_____________________________

love u all

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Уметност
16.3.2010 9:37:02   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: April

...ne znam...originalno....ama mene mi e malku too much...





Потпис...не сум јас баш многу по уметноста, ама ова малку ми е језиво


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Уметност
16.3.2010 9:41:33   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

...ne znam...originalno....ama mene mi e malku too much...





Потпис...не сум јас баш многу по уметноста, ама ова малку ми е језиво



потпис


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Уметност
16.3.2010 9:59:23   
baby mama
Страшни се ...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Уметност
16.3.2010 11:11:27   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

...ne znam...originalno....ama mene mi e malku too much...





Потпис...не сум јас баш многу по уметноста, ама ова малку ми е језиво



потпис



potpis

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Уметност
16.3.2010 11:15:14   
big_mama817
малку мие морбитно според мене ова и не е бас некоја уметност тоа е мое мислење

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Уметност
16.3.2010 11:26:44   
Maca25
малце се језиви.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Уметност
16.3.2010 11:30:54   
matushka
ne ne ne ne neeeeeee....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Уметност
16.3.2010 12:24:06   
agnes77
Umjetnost nas ne ostavlja hladne, netkom se sviđa, netko se plaši, netkom je odvratno... se razbirame?
Umejtnost mora,da probudi neke snažne osječaje, i dobra umjetnost uvjek pruži više pitanja nego odgovora ...

http://www.youtube.com/watch?v=pTy5cORM3CI

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 16.3.2010 12:37:34 >

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Уметност
16.3.2010 12:41:06   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: April

...ne znam...originalno....ama mene mi e malku too much...






ммм, се сложувам..некако премногу ми е...

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 16.3.2010 12:59:47 >

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Уметност
16.3.2010 16:41:03   
HristinAntonio
lele lugjeee stvarno se zgroziv

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Уметност
16.3.2010 16:53:14   
niki
А зошто сите се згрозувате, што ви е тука грозно? Имаме теми кај што има слики од бебиња кои исто изгледаат како овие скулптури и таму сите коментари се со воодушевување, а овде обратно?
Скулптурите се толку реални што на прв поглед и не помислив дека се скулптури туку живи луѓе.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Уметност
16.3.2010 17:07:16   
ripce
Скулптурите се толку реални што на прв поглед и не помислив дека се скулптури туку живи луѓе.


потпис! мене ми се ок!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Уметност
16.3.2010 22:26:14   
agnes77


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image

user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Уметност
17.3.2010 8:47:35   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

А зошто сите се згрозувате, што ви е тука грозно? Имаме теми кај што има слики од бебиња кои исто изгледаат како овие скулптури и таму сите коментари се со воодушевување, а овде обратно?
Скулптурите се толку реални што на прв поглед и не помислив дека се скулптури туку живи луѓе.


Тотално се согласувам..И како што рече agnes77, уметноста треба да побуди чувства..Не секогаш во уметноста е третирано убавото, има едно цело движење во философијата на уметноста наречена „грдото во уметноста“ ама нејсе, овде не станува збор за тоа, овде типот обработува сосема реални форми некои од нив во надприродна големина..Како и да е, важно ве инспирираше да коментирате :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Уметност
17.3.2010 10:34:07   
vezilka RR
Еве нешто од мојот омилен уметник Eduard Munch
user posted image Thank you for the feedback. Report another imagePlease report the offensive image. CancelDone










user posted image


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Уметност
17.3.2010 12:51:35   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Скулптурите се толку реални што на прв поглед и не помислив дека се скулптури туку живи луѓе.


user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Уметност
18.5.2012 12:11:19   
vezilka RR
Денес, 18 мај е меѓународен ден на музеите. По тој повод денес се организираат неколку настани на различни локации. Во 12 часот во Галеријата на Народната банка на Република Македонија е отворањето на изложбата „Ранохристијанското ѕидно сликарство од Епископската базилика во Стоби“. Понатака, во организација на Музејот на град Скопје, во просториите на Музејот на град Скопје ќе се одржи работилница на тема “Импресии од изложените археолошки предмети во Музејот на град Скопје, од богатото археолошко културно наследство“. Работилницата ќе се одржи во период од 10.30 часот до 12.30 часот, во Изложбената сала на археолошката поставка. И во Музеј на Македонија утре ќе се случат две поставки.

Дали вие одите во нашива музеи и колку често? И што мислите за нив? Ајде барем денес малку, во духот на денов да позборуваме за музеите.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Уметност
18.5.2012 12:16:06   
vezilka RR
Јас порано многу често одев во музеите, одев скоро на секоја изложба. Многу убаво се чувствувам кога сум во музеј, било кој, некако ме полни со инспирација, така опкружена со уметност. Порано често пати знаев да си влезам во Националната галерија и да си поседам еден саат. Многу ми недостига тоа. Сега некако се немам време за тоа. Сега тоа некако ми се случува само со одредени поводи, како на пример денес. user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Уметност
18.5.2012 12:30:58   
Maca25
Исто како и Везилка. Порано многу често одев во музеј, одев на изложби, но денес ем мажена за уметник ем време не можеме да најдеме за да посетиме некој музеј. Обавезно на Бела Ноќ сме во некој музеј прво, па во галерии на пријатели, тој ден веќе 4 години го посветуваме на уметноста. Послендно бевме на изложба во Меморијалниот центар на Холокаустот, изложба на тема: Нови сведоци на холокаустот. Мм учествуваше, па сите заедно фамилијарно отидовме на отварањето.

А ако е убаво времето утре би сакала да ја однесам Нина во Национална Галерија.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Уметност
18.5.2012 12:55:17   
vezilka RR
Хи, хи баш чекав пост од тебе пошто имам читано дека си мажена за уметник user posted image и си викам Маца ќе пише нешто user posted image . Баш убаво што сакаш Н да ја носиш во НГ. И јас сакам Никола да го носам ама се си мислам дека е уште мал и ќе фати да ми трча таму како мува без глава и не ќе можам да го смирам. Си ја носела ли Н до сега по музеи?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Уметност
18.5.2012 13:13:39   
Maca25
Од бебе ја носиме. На 40 дена на прво место каде што ја однесовме беше уметничка галерија user posted image
Како помала сакаше да фаќа и да трча, ама не и дозволувавме. Сакаше да ја пипне секоја слика што и се свиѓа, барше да ја кренам да ја види.
Расте со слики околу себе, со четки, бои, хартии, веќе си има свој вкус, што и се допаѓа што не user posted image Лани дури и помина една недела на ликовна колонија. За чудо фаќаше само она што татко и ќе и дадеше, туѓи слики не фаќаше, само шеташе и гледаше.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?