|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тато на породилно
10.6.2009 11:54:39   
lide78
Според мене ова е супер идеја,ама да видиме дали ке ја реализираат.Верувам дека на секоја жена би и било од помош присуството на таткото на бебето во првите месеци по породувањето(мислам на постојано присуство во домот).Со тоа не само што и се помага на мајката,туку му се остава простор и на таткото повеќе да се зближи со своето дете.


_____________________________

Колку убав ден!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 12:01:57   
mami
И јас сум за идеава, многу...знам дека мм беше дома првите 5 дена ама после мораше да се врати на раб. а мене ужасно ми требаше барем првиот месец. може некој ке рече па тука се бабите- ама како тато никој не е...се надевам ке профункционира наскоро

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 12:04:08   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Дефинитивно сум ЗА!!!Но кај нас којзане дали и кога ова ке профункционираuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 12:04:56   
Julie1
Не се сеќавам кај прочитав нобеше вака доколку се одобри породилно за таткото тек тогаш ќе бидат полни спортските обложувалници, ќе се трошат повеќе пива и гледаноста на спортските натпревари ке достигне максимум.... Каква корист ке имаат мајките user posted image user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 12:09:02   
mami
Јуле ма, не ни крши филм сега па и ти каква си...user posted image user posted image user posted image user posted image остај не да фантазираме колку би било убавоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 12:10:47   
lide78
Тогаш ке му ја мислиме како да ги завртиме домаuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 21:41:42   
Боцко
јас сум дефинитивно за. ќе ми биде голем мерак. во обложувалници не одам, спорт не гледам. ми одговара. ако има второ, доволно ќе биде стефан да го дружам почесто ама ќе ми биде мерак и околу бебушот да помагам. ма заедно со стефан ќе помагаме. мама ќе биде многу среќна.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Тато на породилно
10.6.2009 22:47:53   
mami
Значи пак ке кажам- ех да профункционира тој закон...нели требаше од 01.01.2009? што се случи? падна на уставен како милион други закони на оваа влада? почнуваат да ме нервираат веќе

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Тато на породилно
17.10.2009 9:23:06   
profesorica
е и јас сум за, додуше мм одма кога ме примија во болница си зема одмор 2 недели и тоа му дојде нешто како породилно.може кога сака да зима слободни денови-шефот му е братучет па тоа многу ни ги олесна работите, и многу ми се најде за со бебето првите денови.фала цуцко!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Тато на породилно
17.10.2009 23:50:59   
nadica
би било супер user posted image user posted image user posted image
но мили мои да бидеме реални кај нас и на жените ако можат да им го скратат го прават тоа не пак да им дадат на мажитеuser posted image знам случај каде што е барано да се врати порано или по завршувањето на породилното следува отказuser posted image

чисто за споредба: мислам (не сум сигурна) дека во шведска жените имаат 365 РАБОТНИ дена, а мажите 150 РАБОТНИ дена породилно отсуство

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Тато на породилно
20.10.2009 0:14:57   
sakibukic
ја сум за и мислам дека би се снашол

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 12:30:36   
mami
мислам дека премногу си ги штедиме татковците..кога ке останат сами со малото и те како ке се снајдат, дури и можеби подобро од нас. Па и сетете се жени- и ние не знаевме што да му правиме на бебето првите денови, ама се научивме, исто и они...

(Одговор на членот sakibukic)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 12:46:10   
Весна
Него што!!! Така е бе мами user posted image
Ај еве прилика да си го пофалам мм, ама со своја наведната глава user posted image
Мислам дека мм е подобар од мене во грижа со малите, прекрасно се однесува со децата, па и со бебињата, додека јас што од страв, што од не знаење... па си се држам на страна.
Но како и да е, сепак целосно не би му го отстапила местото.
А бидејќи е невработен, рака под рака, заедно ќе се учиме и растеме. user posted image


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 15:29:00   
mother 29



Два месеца породилно за татковците
Заедно со мајките, породилно ќе користат и татковците, а новите поволности ќе важат за оние чии бебиња ќе се родат од први јануари 2009 година








Од следната година, освен мајките, на породилно ќе седат и татковците. Со измените на Законот за работни односи се предвидува покрај родилката трудничко да користи и таткото во траење од два месеца. За тој период мажите ќе земаат цела плата, преку Фондот за здравствено осигурување. Истовремено државата ќе им плаќа придонеси и ќе им тече работен стаж. Паралелно со оваа новина ќе стартува и продолжување на постојното породилно отсуство за мајките од девет месеци на една година. Мајките, пак, што ќе родат близнаци или повеќе деца истовремено, ќе користат породилно од 15 месеци, наместо како до сега една година.
"Новите поволности ќе важат за оние што ќе родат или ќе отворат породилно боледување од први јануари 2009 година", велат во Министерството за труд и социјална политика. "Досега двајцата родители не можеа истовремено да користат породилно. Таткото имаше право да користи породилно, ако мајката претходно се откажеше од тоа", објаснуваат во ресорното министерство.
Идејата за новото право на мажите, во Министерството за труд велат дека е по примерот од другите земји. Тие процениле дека е корисно во првите два месеца таткото да биде дома со новороденчето, за да и се најде на мајката.
Новината е направена согласно политиката и мерките за демографскиот развој на земјава и имаат за цел да го стимулираат наталитетот.
Измените на Законот за работни односи се готови и деновиве ќе се испратат до Владата. Тие веќе се испратени и кај социјалните партнери, односно до синдикатите и до работодавците.
извор. вест

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 15:33:30   
zami
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 15:46:07   
Палешка РР
Чекајте, 2009 или 2010?
Ако е 2010 да стискам заби user posted image , ако не - посекако ќе се наужива и таткото user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 15:50:34   
Палешка РР
Ова да не е предлог закон user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 15:53:24   
mother 29
Новите поволности ќе важат за оние што ќе родат или ќе отворат породилно боледување од први јануари 2009 година", велат во Министерството за труд и социјална политика

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Тато на породилно
21.10.2009 23:32:18   
mami
Беше предлог закон и падна на Уставен суд колку сум запознаена...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Тато на породилно
11.3.2015 23:56:35   
lukajana RR
Темава се актуелизира во последно време ама изгледа слабо функионира читав дека само еден маж прошлава година користел породилно ,со оглед на нашиот менталитет и не е нешто чудно.Мажите не сакале да го користат породилното за да не им се смеат што е точно и сигурна сум дека би паднале еден тон шеги на сметка на човекот што би рекла на таткото јунак кој освен со бебе треба да се бори и со реакцијата на околината.Јас за мм знам дека не би се нафатил на вакво нешто сега би го чувал бебулево вака потпораснато ама толку мало нема шанси .Што мислите вашите мажи би зеле ли породилно место вас и како би се снашле во таква ситуација да останат сами со мало бебе

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Тато на породилно
12.3.2015 0:09:48   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Темава се актуелизира во последно време ама изгледа слабо функионира читав дека само еден маж прошлава година користел породилно ,со оглед на нашиот менталитет и не е нешто чудно.Мажите не сакале да го користат породилното за да не им се смеат што е точно и сигурна сум дека би паднале еден тон шеги на сметка на човекот што би рекла на таткото јунак кој освен со бебе треба да се бори и со реакцијата на околината.Јас за мм знам дека не би се нафатил на вакво нешто сега би го чувал бебулево вака потпораснато ама толку мало нема шанси .Што мислите вашите мажи би зеле ли породилно место вас и како би се снашле во таква ситуација да останат сами со мало бебе



Tocno e deka nasiot Balkanski mentalitet ke udri po egoto na tatkoto.No porodilnoto otsustvo mnogu ke im pomogne na dvajcata roditeli,polesno da go prebrodat periodot na adaptacija kon noviot clen,obvrskite okolu bebeto,nega na majkata I bebeto.Se razbira toa bi bila odlicna moznost babite da se drzat na rastojanie ,so toa bi se namalila tenzijata na majkatauser posted image Tatkoto od start ke si se navikne na user posted image da go hrani,cuva,zaspiva... Ehhhh.....Ima takvi tatkovci,no retkouser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 12.3.2015 0:10:37 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?