|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Родителска средба (во градинка)
25.9.2009 22:20:53   
mis.
Мартин има 5 год и оди во градинка(оваа му е последна година)На почетокот на секоја школска година имаат родителска средба.Пред 2 дена се одржа родителската на која присуствуваа доста малку родители па се прашувам зошто?Ни дадоа список што е потребно да купиме и тој се состои од следното
4 блока бр.3
- фломастери од 12 бои
колаж,лепак,селотејп,пластелин,жпенали,тетратка од 60 листови,молив и 420 ден од кои ќе се набви работни листови по математика и зпо.
Учителките беа искритикувани но и пофалени за многу работи.Групата им се состои од 31 детеuser posted image
Што се случува со градинките на вашите деца?Имаат ли вакви средби,списоци,пофалби и кририки?
На што се однесуваат тие?
За критиките и пофалбите во некоја друга прилика.user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 24.1.2012 10:05:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Родителска средба
25.9.2009 22:27:36   
kiki_riki
na roditelska ce odam vo ponedelnik, lani isto dobivme spisok so boi, kolaz, blos isl..  aza brojnosta na decata se zagrizeni i ucitelkite, toa treba nekoj od gore da vidi, optimalna brojka e 15-20, a tie rabotat so duplo, pa kolku mozat da im pruzat na decata???
od personalot vo gradinkata sum super zadovolna, postojano ima druzenje preku rabotilnici od tipot ovosje, veligdensko jajce, cestitki za novagodina i sl


_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Родителска средба
25.9.2009 22:32:42   
mis.
кики рики а претстави приредби со кажување на песнички,излети во природа креативни игри имаат кај муето ништо.театарски групи им доаѓаат и плаѓаме по 50 ден и толку ништо е освен што фарбаат јајце.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Родителска средба
25.9.2009 22:36:53   
kiki_riki
barem 2-3 pati vo tekot na godinata davaat priredbi, kolku se slatki da gi vidis samo, i uste mi se dopadja za rodenden na deteto isklucivo naglasuvaat bez torta, samo gricki i sokce za decata, a im pravat interesni podaroci na pr: golemo srce a vnatre izlepeni mali srcenca so iminja na decata, ili drvo cii granki se napraveni od otisok na racinjata na decata super e

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Родителска средба
28.9.2009 12:14:11   
mis.
Колку убаво моето дете во нивната група и градинка нема ништо такво.user posted image

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Родителска средба
28.9.2009 12:20:16   
mami
секоја градинка е приказна сама за себе, како што сум сфатила до сега, а и многу зависи од учителките колку ке се ангажираат

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Родителска средба
28.9.2009 12:37:30   
mis.
Некои работи може и да зависат од учителките но претстави и приредби во кои дечињата ушествуваат да нема ми е малку чудно.Програмата ја реализираат така што им доаѓаат театарски групи ние родителите плаќаме 50 денари а децата се само пасивни слушатели а може и неслушатели.Јас како родител во градинката влегувам само еднаш годишно на родителска средба и толку.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Родителска средба
28.9.2009 22:45:30   
mis.
Кики рики како си помина на родителската?За што дискутиравте освен за млекото со флуор?Ви дадоа список што треба да купите?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Родителска средба
29.9.2009 5:54:30   
pericka
mojata veli bal vampirauser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Родителска средба
27.9.2011 10:22:12   
Џесика
Ете дочекав и јас да добијам покана за родителска средба user posted image Кога му кажав на мм прво се изнасмеавме, ми беше многу чудно „Јас на родителска ќе идам“ 
Ме интересира искуство ваше, што претежно се дискутира по градинкиве на родителска, освен за материјали што се даваат...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Родителска средба
27.9.2011 10:27:42   
anedespo
za pravilata vo gradinkata: do kolku saat najkasno da gi nosite, za nosenje na sisenca na onie deca sto pijat od ni, za alista rezerva sto treba da imaat i normalno za materijali sto treba da se kupat. Voglavno drndaat cel saat ista rabota so milion recenici namesto toa da go kazat so nekolku i da ne ni go odzemaat vremeto.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Родителска средба
27.9.2011 10:32:16   
Maca25
и јас денес добив покана за родителска. ми рекоа: дојдете да си го земете детето порано, па вратете се на родителска user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Родителска средба
30.9.2011 8:53:27   
Felly RR
Ние вчера бевме на родителска, групна, заедно родителите на сите деца од сите групи, и затоа ни кажаа само некои општи информации околу режимот на живот во градниката: кога најдоцна да се носат дечињата, за земање како ќе биде .... До крајот на годината биле пранирани уште две вакви средби.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Родителска средба
30.9.2011 9:14:15   
Maca25
И јас бев на родителска во средата, ама само родителите со двете учителки, во занимална каде што престојуваат дечињата. Супер беше, се запознавме со нив, тие со нас, не запознаа со секојдневните активности во градинка, ни кажуваа кое детенце што прави, на што да обрнеме внимание и на крај што да купиме за целата година од материјали. Ни рекоа дека децата имаат физичко секој ден. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Родителска средба
30.9.2011 14:29:30   
twin girls
Минатата недела бев на првата родителска и се разочарав ... Сум држела и јас родителски, но многу се разочарав од пасивноста и незаинтересираноста на другите родители, о и од некои работи кои ги кажа и негователките и воспитувачката. Се запознаме со редот на градинката, правилата за работа со децата, се зачудив кога ми рекоа дека имаат физичко ... Групата е за деца од 2 до 3 години ... а најмногу ме зачуди кога ни рекоа дека треба да платиме по 500 денари за прибор ... тие одредиле дека ПРОСВЕТНО ДЕЛО ќе им набави, а кога ги спомнаа списанијата РОСИЦА беше капак на се ... зарем е потребен прибир за деца кои можат да се повредат со боички и моливи, зарем е потребна РОСИЦА за нив кога многу лесно можат да ја искинат, па тие само ќе им се радуваат на сликичките ... Не е за некои 50-100 денари месечно, ќе ги дадете за грицки или без везе , но зошто?

Никој не сакаше да дискутира за носењето на неоздравени деца во градинка, така им одговара ...Може негувателките зборуваа, но никој не сакаше да прифати ... Значи, јас моите ќе ги лекувам дома до оздравување за да ми се разболат во првите неколку дена кога пак ќе се вратат?

Ни кажаа дека ќе има упте две-три такви средби, но атмосферата се надевам да биде подобра, затоа што сега имаше и дечиња со нас, кои. кутрите, после поминати 8-9 саати во градинка, сигурно сака во 17 часот дома да бидат, а не да седат со еден од родителите на родителска.

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Родителска средба
30.9.2011 14:47:49   
miana
Се запознаме со редот на градинката, правилата за работа со децата, се зачудив кога ми рекоа дека имаат физичко ... Групата е за деца од 2 до 3 години ... а најмногу ме зачуди кога ни рекоа дека треба да платиме по 500 денари за прибор ... тие одредиле
ИЗВОРНА ПОРАКА: twin girls

Минатата недела бев на првата родителска и се разочарав ... Сум држела и јас родителски, но многу се разочарав од пасивноста и незаинтересираноста на другите родители, о и од некои работи кои ги кажа и негователките и воспитувачката. Се запознаме со редот на градинката, правилата за работа со децата, се зачудив кога ми рекоа дека имаат физичко ... Групата е за деца од 2 до 3 години ... а најмногу ме зачуди кога ни рекоа дека треба да платиме по 500 денари за прибор ... тие одредиле дека ПРОСВЕТНО ДЕЛО ќе им набави, а кога ги спомнаа списанијата РОСИЦА беше капак на се ... зарем е потребен прибир за деца кои можат да се повредат со боички и моливи, зарем е потребна РОСИЦА за нив кога многу лесно можат да ја искинат, па тие само ќе им се радуваат на сликичките ... Не е за некои 50-100 денари месечно, ќе ги дадете за грицки или без везе , но зошто?

Никој не сакаше да дискутира за носењето на неоздравени деца во градинка, така им одговара ...Може негувателките зборуваа, но никој не сакаше да прифати ... Значи, јас моите ќе ги лекувам дома до оздравување за да ми се разболат во првите неколку дена кога пак ќе се вратат?

Ни кажаа дека ќе има упте две-три такви средби, но атмосферата се надевам да биде подобра, затоа што сега имаше и дечиња со нас, кои. кутрите, после поминати 8-9 саати во градинка, сигурно сака во 17 часот дома да бидат, а не да седат со еден од родителите на родителска.

Jas ne se slozuvam so ova....Mislam deka 500 GODISNO za rosica ne se mnogu,za deteto da i se raduva na rosicata..
Tie ke rabotat cel mesec vo Rosicata a potoa Vi ja nosat doma..Tuka ke bidat prvite oboeni crtezi sto ek si gi cuvam zasekogas.
I jas koga bev na roditelska imase edna roditelka od cela grupa koja sto vikase deka ne i treba rosica bidejki deteto i bilo malo..Pa tuka ripnavme site- kako ke se oseka vaseto dete koga ucitelkata ke im podeli na site a nemyu - ne.Kaj nas ne bese zadolzitelna rosicata megutoa edno glasno (so isklucok na taa majka ) resivme deka ke zemaat nasite deca rosica. Ni dadoa i spisok sto se treba da se kupi i iskreno jas so merak i kupuvav se najubavo i so merak odnesov...I osiguruvanje plativme i se soglasivme site po 100 denari GODISNO.Jas kupiv boicki,plastelini,blokcinja,hameri,lepak i sl.Znam deka kerkami so nekoi od oie raboti neznae da rakuva no zatoa se tuka ucitelkite - za da ja naucat..Pa idat praznici i samite znaete deka decata vo gradinka pravat novogodinsni cestitki,pravat cestitki  ipodaroci za majkite za 8 mi mart i mene ke mi bide mnogu ubavo i ke bidam presrekna koga ke ja dobijam prvata cestitka od kerkami od gradinka..Ne zalam..Sto se 1490 denari za cuvanje na dete vi se molam...Pa navistina ne e mnogu,a da sedite doma i da go cuvate kolku ke ve cini ili pak da plakate zena da go cuva i nisto da ne vi uci i da ne vi se socijalizira deteto-pa Vi se molam...Jas so merak ja plakam gradinkata i so merak davam se sto ke pobaraat..Na nasata roditelska se diskutirase i za bolestite i za voslivosta.Tuka jas go preporacav masloto koe se koristi za prevencija od voski i site roditeli pa duri i ucitelkata go zapisaa za da go kupat i da si gi zastitat decata...Jas mislam deka ne e golem trosok - trosokot sto se plaka za edukacija na moeto dete..Kaj nas prelozija i Angliski no tuka ednoglasno site rekovme - NE,bidejki decata ni s eseuste mali i nema ni da sakaat da odat kaj drugata ucitekla za da ucat i rekovme deka do godina - ke gi pratime...Ova e mojot stav i navistina edvaj gi cekam crtezite i pravat Rosica od kerkami..Kako sto mi pobaraa papka za portfolio za vo gradinka taka si kupiv i za doma za da i cuvam se sto ke donese i  izraboti kako sto mi cuvala na mene majkami i den denes mi e mnogu ubavo koga gledam sto se napravile moite mali race i koga gi citam tekstovite napisani za mojata majka..

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Родителска средба
30.9.2011 14:56:28   
vesna1
Kaj nas na roditelska mi se dopadna bidejki se diskutirase po site tocki. Mojata kerka e vo prva mala i ucitelkata sama rece deka se mnogu mali za rosica i gi kinat pa zdravje od dogodina.
Nas ni pobaraa 1200 den(za cela godina) za pribor koj se nabavuval samo od prosvetno delo bidejki kapacinjata na flomasterite imale dupcinja pa nedaj boze da goltnelo nemalo da se ugusi, plastelinot bil neotroven. Najveke ni rece deka ke nabavat slagalici, i nekoj edukativni igri.
Se soglasuvam 1200 den e mnogu odednas ama na cela god. e po 100 den mesecno sto gi davame na gluposti.
Inace imase edna majka koja sama si prizna deka nosela bolno dete vo gradinka, pa malce me iznervira i tvrdese deka cefahlor ne e antibiotik,pa tuka edna druga majka doktorka i sripa pa dojde po pozustra diskusija.
Sve na sve za tie pari super cuvanje, kakvo olesnuvanje posle 4 zeni.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Родителска средба
30.9.2011 15:00:51   
anedespo
Vo gradinkata kade sto odi moeto dete Rosicata ja nosat doma, ne rabotat vo nea vo gradinka. Imaat druga programa. A od sekogas bilo dobrovolno zemanjeto Rosici. Nitu me interesiralo dali nekoj roditel zel, nitu nagovarav nekogo, nitu me nagovaraa. Jas lani ne zedov koga moeto imase 2.5 godini. Zasto dzabe da gi dadam parite. Moze ne se mnogu, no 500 ovde, 500 onde i otide platata.
E sega ne znam kolku od vas ja razgledale rosicata , no sporem mene taa e za deca nad 4 godini. Mnogu retko se naogja nesto za pomalite (za boenje ima boenki). Od internet im simnuvam razni raboti za vezbanje i normalno spored vozrasta.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Родителска средба
30.9.2011 15:22:45   
miana
Epa ete,sekoja gradinka si ima svoja politika,takada....Kaj nas,za se na prasuvaa dali se slozuvame ili ne...Ni ja kazaa celata programa,ishranata i se ostanato..Ne ne teraa da davame pari no na spisokot pisuvase od koi marki da bidat flomasterite i sl..I kaj nas vo gradinkata na sekoe dete davaa podarok od gradonacalnikot - paketce so golemata boenka ( cetiri godisni vreminja) boicki drveni i flomasteri i istite gi vrativme nazad da ostanat vo gradinka bidejki vo niv ke rabotat.Ete kaj nas pak ni rekoa deka cel mesec ke rabotat vo Rosicata i potoa ni ja nosat doma...Gradinkata na kerkami e vklucena vo eko proekt i sekoe dete moze da nosi stara hartija od doma ( roditelite da donesat se razbira ) stari vesnici i sl i mislam deka ednas meecno ke bide nagraduvano deteto koe ke donese najmnogu stara hartija. Isto taka ne izvestija deka od esenva ke pocnat so rabotilnici za decata vo koi sto ke bidat vkluceni i roditelite,samo ne mi se dopadna toa sto vremeto za rabota vo rabotilnicite e nekade okolu 09 ili 10h sto mislam deka nitu eden vraboten roditel ( osven onie koi se vtora smena) bi mozele da otidat,takada vo nasiov slucaj najverojatno ke odi sveki koga ke treba..Ne sakam moeto dete da se cuvstvuva samo ako ima drugi roditeli..E sega normalno ako nekogas mozam i jas- bi otisla..Kaj nas isto taka izbraa i roditel za sovet na roditeli od grupata..Vi velam ovaa gradinka e navistina dobro organizirana i se pridrzuva do pravilata..Jas nemam zamerki

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Родителска средба
30.9.2011 16:33:05   
twin girls
Miana, сосема погрешно си ме сфатила ... јас сакам моите да земаат Росица, но не сега кога само и се радува и ја кине и чкрта, а приборот, барем дел од него, го оправдувам. Ако е за првите цртеѓи, тие не се прават во РОСИЦА, туку некаде на друго место ....Не жалам јас за ништо што сум им купила или што ќе дадам, но возраста сеуште не им е за одредени работи .....Не знам колкаво е твоето дете, но моите скоро наполнија две години ...Групата во која се сега име преку 25 деца и можеби и сега не е момент да се прават некои работи, кога во групата има дечиња кои сеуште не се социјализирале ... Значи, политиката на работа на секоја градинка е различна. тоа не значи дека не сум задоволна од градинката, сум, МНОГУ, а и едно е јасно ... градинката е воспитна устанува, пред се, па после образовна .... Не сакам да невлегуваме во дискусија, мене допрва ме чекаат моменти на цртежи и честитки ....

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Родителска средба
30.9.2011 16:35:49   
twin girls
Уште сакам да додадам дека во една група во градинка многу е важен составот на дечињата .... но и одговорностите на нивните родители ... Таму се сите, делат речиси пола ден заедно .... Јас сакав да нагласам дека се разочарав од составот на незаинтересираните родители ... И јас ги имам две во иста група, близнаци, мојата одговорност таму е двојна ...

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Родителска средба
1.10.2011 10:49:03   
Viktori
Твинс, кај нас во училиште децата се буквално препуштени сами на себе, па сепак 3 години се прави муабет: Само нашите ДВД и ТВ немале. Искрено ме заболе дали имаат телевизор. Школо е тоа, алоооо. Ама ете, на некои им се приоритет такви глупости.
Ни плаќам списанија, ни давам пари за нешто од кое немаат баш бенефит децата, а па уште помалку ми е гајле дали повеќето даваат или не. Нивни проблем.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Родителска средба
4.10.2011 0:20:16   
vale*
VO GRADINKA POCNAVME LANI NA 2GI 1M. VO PRVA MALA GRUPA.CELA GODINa RAbotea so plastelin,vodeni boicki ,kolazi ,flomasteri , im citaa od rosicata. i jas bev skeptik no veruvajte rezultati imase.matej nauci da raboti so se sto navedov.duri i doma barase da raboti so plastelin,vodeni biocki.a koga ke ja donesese rosicata na krajot od mesecot mi objasnuvase od slikte  s to ucele.ne barajte sovrsenstvo no za svoi 2 god. da naucar da drzat cetka vo raka i da crtaat ili da lepat kolazi mislam deka e poveke od dovolno.i veruvajte nema poubavo nesto koga na krajot na god. potocno vo juni ke vi ja dadat papkata so crtezite na vaseto dete.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Родителска средба
4.10.2011 10:40:35   
big_mama817
ние имавем родителска средба минатиот вторник бидејќи јас не стигнав отиде мм кога си дојде дома донесе анкетен лист за тоа дали сакате вашето дете да прима млеко со флор;потоа дали скате да учи англиски,математика;др. анкетен лист дали сака да зима росица; а за приборот се договориле понудата од 8оо денари од Просветно дело се разбира на жиро сметка, а да и да платиме за цела година за осигурување по 100 денари.
Син ми кога почна со физичко немасе полни 3 години, но навистина бев задоволно иако плакавме секој месец, детето стекна навика за правање на физички вежби кои им се покажувале во салата за физичко, сепак сметам дека не мора да се дига толка врева околку физичкото воспитување така децата стекнуваат навика за правилни вежби во смисол на истегнување ,правилно држење на телото.
Јас лично имав судир со мм зашто сум заокружила да оди на англиски па уште е мал па јас ќе сум му кажувале и т.н., но сепак мислам дека децата додека се мали многу побрзо ги впиват и полесно ги учат работите.
Пр. парите за англиски или за физичко некој ќе рече за џабе фрлени пари, бидејќи сите знеме каква ни е економската состојба на сите гор доле, но сепак тоа е за нивно добро, и наместо да му се купи овој месец три играчки ќе му се купи една.
Ова е мое мислење.
Поздрав.user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот vale*)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Родителска средба
4.10.2011 11:11:42   
JovanaJ
Moeto dete odi vo gradinka Srnicka-Lale. Ama voopsto ne sum zadovolna od rabotata so decata. Sega citam pogore sto se se rabotelo vo prva mala grupa. Nie lani bevme vo prva mala, ama voopsto nisto ne rabotea. Nitu eden crtez, kolaz, plastelin sum mu kupuvala jas doma, a vo gradinka ne kazal deka rabotele so plastelin. Ama najkrivo mi e koga uste na pocetokot koga pocaa lani na roditelskiot sostanok ni naglasija deka nemale da rabotat so rosicite, bile mali. E kako mali?!?! Pa nema vo skolo koga ke odat da citaat rosici, mnogu nejasno. A mislam deka moze da im se cita i da se ima sodrzini i za nivna vozrast. I ajde nekako taka pomina taa godina.
Sega se veke vtora mala. I mu ja dale rosicata na mm koga go zemal i toj gi prasal da ne si gi ostavaat vo gradinka rosicite, a vospituvackata im rekla "ne vie ce im citate doma tuka ne rabotime po rosicite". O boze! Seuste nemaat viknato roditelska a bas bi sakala da cujam kakov im e planot za rabota ovaa godina. Nema smisla da se dosaduvaat decata kako lani! user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Избор на сандали?
istrazuvac

Кој е вашиот критериум при изборот на сандали?

цената (38%)

квалитетот (51%)

излогот (7%)

љубезноста на продавачите (3%)

рекламата (1%)


Број на сите гласови: 156

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!