|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пропусти на градинките / училиштата
30.5.2013 10:14:50   
JovanaJ
Otvoriv nova tema bidejki neznaev kade da go smestam postov, pa ako ne treba neka me koregiraat moderatorite. Imavme zavrsna priredba vo gradinka. Pomina kako pomina, ne sum mnogu zadovolna od organizacija, no decinjata bea super veseli srekni epten i mnogu mi bese milo poradi toa. Na krajot na priredbata, pocnaa da gi prozivaat site decinja i da im davaat "diplomi" i nekoi sliki poedincni i tabloa. Cekame ....pominaa site deca i moevo ostana bez nisto. Jas se frapirav, gi prasuvam zosto nema za nas mi odgovorija deka ne sme se slikale a nas nikoj ne ni kazal deka trebalo, koga i kade da se slikame. Odgovorot bese bukvalno vakov: "Pa ne ste slikani, vie ne otidovte da se slikate? (prasuva duri?!?!?!? user posted image ) Mislam deka mozebi bevme toj period nastinati i ne odevme vo gradinka. Nastana guzva i ligavenje so ucitelkite pa ne dobiv konkreten odgovor zosto se slucil vakov propust.
Sega mozebi i ke mozeme da go slikame naknadno no igranje so cuvstvata na moeto dete koga ostana so prazni race na sred priredba i cela vecer tazen me izvadi od takt kako nikogas dosega. Kazete mi kako bi postapile vie? Mislam da odam utre i da se zalam kaj direktorkata, neznam dali ke ima nekoj efekt (se somnevam). Zgrozena sum od vakov neprofesionalizam, nedozavrseni raboti i igranje so decata...Neznam kako si go dozvolile ova!
I onaka ne bev zadovolna so gradinaka voopsto, ama ova ja preli casata, ova mi bese vrv user posted image ...mozebi e dobro da znae direktorot za da barem vo idnina ne se slucat vakvi raboti...neznam kako najpametno da postapam i da go izrazam mojot revolt i dami stane polesno , bidejki cuvstvuvam vo sebe golem revolt. user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.5.2013 11:08:22 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
30.5.2013 10:29:12   
Yummy Mammy
user posted image user posted image user posted image Bas e zalno za detenceto... Sto sakas kupi mu posle toa, nego dusickata ke mu bide prazna, ne radi slikata so kapa, tuku zatoa sto site dobile, a ono ne... user posted image

Sega koga veke zavrsuvate i si odite od gradinkata, nema da imas nekoj efekt sto i da napravis, posebno ne ako se raspravas so vospituvackite. No, za da ti bide dusata pomirna deka ne si premolcila, jas da sum na tvoe mesto bi pratila eden e-mail do direktorkata na gradinakta (na najglavnata direktorka na maticniot objekt, ne na seficata vo vasiot objekt - sega ne znam vo koja gradinka ste, ama mislam deka me razbra). Ne bi ocekuvala nekoj povraten odgovor, no sigurna sum deka ke stigne do nekoj sto ne mu e seedno dali cvrsto sedi na stolceto ili ne. Nikogas ne se karaj so "ovcite", karaj se so "volkot", toj posle ke gi podredi niv. Zatoa sto i niv ne im teknuva deka mozebi treba da napravat elektronska kontakt lista na roditeli pa po e-mail da gi izvestuvaat za pretstoeckite aktivnosti, tuku cekaat naredbi od pogore, kako ke im kazat, taka. Bas ova moze da ti bide tema vo pismoto. "Fala vi mnogu na grizata AMA..."

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 30.5.2013 14:31:47 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
30.5.2013 10:42:48   
Bethany
Оф бре, баш ми е жал за детенцето user posted image Битен е момент кога сите добиваа па и тој да не се чувствува запоставен..
Бзв, па нели можеа да му дадат или да ве обавестат ако требаше нешто? Не им е гајле, без чувства...

Јас не знам што би направила, ако отидеш да им кажеш на културен начин тие сигурно само ќе си свртат топката, нема да сакат да прифатат бидејќи не им е гајле, да им беше гајле сигурно ќе ти се јавил некој да те обавести благовремено. и пак ти ќе се нервираш.
Ама барем е-маил да пратиш ко што вика Јами Мами и да си кажеш што и како, не преку навреди, туку да споделиш како се ти чувствуваш, како се детенце чувстувавше, сигурно ќе биде прочитан, и битно ти си кажала, а сега што ќе одлучат да направат со тоа, дали ќе го земат во предвид во иднина или не, тоа ќе остане на нивна совест.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 30.5.2013 14:32:22 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
30.5.2013 10:58:13   
miana
Кај нас во градинка денес ги сликаа со капа а утре е приредбата...вчера не ја однесов зошто имаше Т,ама ми се јави учителката на телефон и ми кажа дека денес ке ги сликаат,да ја однесам..И викам - ама болна е има Т,а таа ми вика,деее две години одело детево сега за саат време ,донеси ја,греота е..детево фала богу немаше Т ни дента ни вечерта и ете ја однесов а сега ке одам да ја земам,,Утре исто рано е приредбата во 9 и 45 па ке ја земам после приредба а во понеделник па имаат приредба по англиски исто во градинка... Кај нас и кај сите градинкаи за пропуст го сметам она што не е убаво регулирано за болни деца во градинка....Знам дека има родители кои немат кај да ги остават децата ама тоа некако мора да се регулира... Јована те молам да ми одговориш во темата - подароци за учителките,имам прашано нешто а мислам дека ти имаш искуство најтазе и можеш да ми напишеш..Те молам..А за ова дали да се жалиш или не,мислам дека треба на учителките да им укажеш и да им кажеш дека твоето дете се осетило дискриминирано и дека тоа мора во иднина да си го корегираат и навреме да известуваат кога и каде има сликње...Поздрав

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 30.5.2013 14:33:08 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
30.5.2013 23:33:01   
niki

slikanjeto bese problem i kaj nas, namesto da ne izvestat za koja cena ke bidat slikani blagovremeno pa da mozeme da pobarame poevtin paket tie ne izvestija samo kolku treba da platime i koga ke bide slikanjeto bukvalno od denes za utre, koj nema pari demek ne mora
kerka mi bese bolna toj den no ja odnesov specijalno za slikanje, za potoa koga ni gi delea slikite otkako plativ otkrijam deka deteto mi go nema na slika, pogresna slika pratil slikarot
razresuvanjeto na problemot traese 2-3 meseci, vsusnost zaboravile, pa morav pak da gi potsetuvam za da mi ja pratat slikata so deteto, ako ne gi potsetev ke si ostanese zaboraveno


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
31.5.2013 2:55:16   
vezilka RR
Јас би ги искористила сите достапни форми на притисок за укажување на пропустот. Тоа што можеби ти во моментот нема да имаш конкретен бенефир не значи дека нема да има бенефит воопшто. Прво би им укажала на учителките, потоа писмено би и се обратила на директорката па дури можеби и до општината. Мораме веќе еднаш да почнеме ние како граѓани да се обраќаме кон они во чија ндлежност е да ни ги разрешат проблемите и дилемите. Ним самите нема да им текне на нас. Уф бре не бев свесна колку ми фалело малку активизам во животов :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
31.5.2013 9:58:27   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас би ги искористила сите достапни форми на притисок за укажување на пропустот. Тоа што можеби ти во моментот нема да имаш конкретен бенефир не значи дека нема да има бенефит воопшто. Прво би им укажала на учителките, потоа писмено би и се обратила на директорката па дури можеби и до општината. Мораме веќе еднаш да почнеме ние како граѓани да се обраќаме кон они во чија ндлежност е да ни ги разрешат проблемите и дилемите. Ним самите нема да им текне на нас. Уф бре не бев свесна колку ми фалело малку активизам во животов :)

Da tokmu taka i napraviv, ukazav do site relevantni institucii za ovoj propust, nekako nemozev da go premolcam. Se razbira deka ne ni ocekuvam bilo kakov odgovor ili akcija od necija strana, bidejki znam deka ova bi im izgledalo minorno no ete barem jas si kazav sto imam da kazam....

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
3.6.2013 12:32:17   
niki
najgolem propust vo nasevo uciliste e nezainteresiranosta na ucitelkite
vo sabotata bevme na rodenden i tamu doznav od edna majka deka nejzinoto dete zaedno so uste nekolku drugi bukvalno go kradat ucilisteto, zemaat sitnici, igracki, pakuvanja glina, lizavcinja bukvalno sto ke uspeat da smuvaat bez da vidat ucitelkite go nosat doma
majkata se nervira, zboruvala so deteto go kaznila, no veli deka koga kazala na ucitelkite tie ne ni znaele deka toa se slucuva a i podocna ne zabelezala deka nesto imaat prevzemeno po toa prasanje, iako predmetite koi gi naoga vo tasna kaj sin i uredno gi vraka, osven sto taa doma mu zboruvala i go kaznila na uciliste nisto nemaat prevzemeno
ja prasuvam kerka mi dali toa navistina se slucuva i taa mi veli da koga ucitelkite ne gledaat, poveke deca zemaat raboti gi stavaat vo svoite tasni i bukvalno vladee atmosfera sto ne vidat ucitelkite go gledaat drugive deca, ne kazuvaat nikomu ni na nas roditelite ni na ucitelkite
znaci totalna raspustena komanda user posted image neverojatno

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
10.7.2013 10:17:33   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас би ги искористила сите достапни форми на притисок за укажување на пропустот. Тоа што можеби ти во моментот нема да имаш конкретен бенефир не значи дека нема да има бенефит воопшто. Прво би им укажала на учителките, потоа писмено би и се обратила на директорката па дури можеби и до општината. Мораме веќе еднаш да почнеме ние како граѓани да се обраќаме кон они во чија ндлежност е да ни ги разрешат проблемите и дилемите. Ним самите нема да им текне на нас. Уф бре не бев свесна колку ми фалело малку активизам во животов :)

Da tokmu taka i napraviv, ukazav do site relevantni institucii za ovoj propust, nekako nemozev da go premolcam. Se razbira deka ne ni ocekuvam bilo kakov odgovor ili akcija od necija strana, bidejki znam deka ova bi im izgledalo minorno no ete barem jas si kazav sto imam da kazam....


Sega mi tekna za ovoj problem pa sakav da ve izvestam. Znaci dobiv odgovor i od opstinata i od direktorot na gradnikata (na celiot klon, ne odgovornata za gradinkata kade sto odime). I na moe golemo prijatno iznenaduvanje direktorot duri mi se javi licno (jas ne go imav ostaveno brojot), za da se izvini za propustot i da vidi sto moze da se napravi ponatamu. Sekako deka nema sto da se pravi za da se popravi toa, no veti deka ke se trudi vo idnina da ne se povtori. Bese mnogu lut na vospituvackie (bidejki jas kazav konkretno za koja grupa se raboti, ne kriev) i bese mnogu blaghodaren sto sum ukazala za ova zosto verojatno nikogas nemal da go doznae kako propust. I jas samata duri bev iznenadena od negoviot odgovor i sluh za problemite.
Sekako, ucitelkite istiot den go prasale sin mi "kako se vika majka ti", zosto verojatno bile prozvani za problemot i jas bas za inaet otidov da go zemam (obicno ne go zimam jas) i ne dojde nitu edna za da izvini ili da rece nesto. Milsam deka pravilno postapiv, zatoa sto ednas zasekogas treba da razberat deka nemozat da ne si ja vrsat rabotata i za toa da ne bidat voopsto opomenati, vo najdobar slucaj, ako ne i kazneti. Deka rabotat so deca, i deka nivniot odnos treba da bide koregiran vo mnogu slucaevi.
Koga sigurno bi imalo poveke vakvi poplaki od roditeli, sigurno mnogu poveke bi se angazirale direktorite za da se popravat rabotite i problemite so koi se soocuvame kako roditeli. Mislam deka dorektorite mnogu malku se svesni za propustite, ili gi smetaat nebitno zatoa sto nikoj ne reagira. Verojtano roditelite se plasat da ne im nastetat na decata ako se "nalutat" ucitelkite. Mora da gi promenime ovoj stav!
Najmnogu mi se dopadna poslednata recenica na direktorot, da se javam vo bilo koe vreme za bilo sto da ni treba ako povtorno naideme na bilo kakov problem ili otpor od strana na vospituvackite.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пропусти на градинките/училиштата
10.7.2013 12:22:48   
masa
user posted image за раврската на вашиот случај,секако прво на твојата решителност да се реши пропустот и на коректниот однос на директорот.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?