|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Промена на училиште
14.2.2013 20:40:46   
Jacika
Ете и тоа понекогаш се случува, од Х причини моравме да се преселиме и да почнеме во нова средина. Со дечињата со кои се дружеше од 3 години до свои 7 мораше да се оддели. Сега (7ипол години има) и покрај тоа што не признава мислам дека тешко му оди прилагодивањето во новата средине. Се плашам дека многу влијае на самодовербата во период кога таа треба да се гради тој ја губи.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Промена на училиште
14.2.2013 22:02:25   
niki
mojot stav mozebi ke te zacudi, no smetam deka promenite vo zivotot na decata vlijaat pozitivno po prasanje na nivnata samodoverba, isto taka gledajki kako funkcionira obrazovniot sistem ovde gledam deka vsusnost e pozelno da ima promeni, namesto sekogas decata da bidat smesteni vo udoben i poznat krug postojano
mozebi vo pocetok im treba vreme i poddrska da se prilagodat, no na kraj se si doaga na svoe mesto a tie bidejki se srekavaat so razlicni luge situacii izleguvaat poiskusni i pohrabri
nie ne sme se selele vo poslednive 2 godiniuser posted image i uciliste ne sme menuvale no bas pred da trgne kerka mi vo predskolsko nejziniot dotogas najdobar drugar se preseli vo druga drzava, potoa trgna za prv pat na uciliste a ni jazikot ne go znaese za do kraj na godinata da vleze vo drustvo so 1 godina postari devojcinja od nea, godinava tie se prvo oddelenie a kerka mi pak predskolsko pak so novi decinja a isto taka i novi ucitelki, druga ucilna...
seto toa na pocetok predizvikuvase reakcija kaj nea, duri i otvoren bunt, no so poddrska, razgovor, i pokazuvanje mnogu mnogu ljubov nadminavme
vcera bas mi raskazuvase sto se slucuva vo skolo i mi veli deka ucitelkata gi prasuvala decinjata koj im e najdobar drugar na uciliste i najgolemiot broj decinja nea ja odbrale

razbiram deka kako roditel si zagrizena i deka preselbata verojatno i tebe te pogoduva, no ne go potenciraj toa pred deteto, ohrabruvajte go odnesuvajte se najnormalno, koga mozete posetete gi starite prijateli, razgovarajte za pozitivnite strani od steknuvanje novi prijateli, i dajte mu vreme da se izbori so situacijata, ke se snajde, decata se mnogu prilagodlivi, nie vozrasnite gi kocime so nasite stravovi i pretpazlivosti


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Jacika)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Промена на училиште
15.2.2013 19:25:33   
Jacika
Ники воопшто не ме зачудува твојот став :) И дефинитивно треба да се прават промени, впрочем и не знаеме што се носи животот а доколку од мали ги истренираме да менуваат средина и да се привикнуваат на различни луѓе верувам дека ќе стане појака личност. Инаку го запишавме на глума и на тенис па се надевам дека ќе има резултат за некое време и ќе се опушти во комуникацијата со нови луѓе:)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?