|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Предлог за хуманитарна акција/донација
22.3.2010 10:07:09   
Enika
Инспирирана од роденденската хуманитарна акција, за децата од домот без родители, сметам дека ние како фамилијарен форум треба да организираме вакви настани што повеке. На ум ми падна да направиме нешто слично( немора да е медиумски покриено) за децата од домот за мали деца и доенчиња од Битола.Дел за оваа идеа сум и емотивно врзана бидејки вујко ми има посвоено детенце од таму, и сметам дека исто и на нив им е потребна помош и топлина од лугето.

Кажете ми што мислите за ова идеја.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 19.6.2013 13:41:42 >


_____________________________

What goes around comes back around.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
22.3.2010 10:09:10   
pacuvce
Јас сум за...user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 19.6.2013 13:42:09 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:10:30   
Tanja K.
Тотална подршка имате,баш би сакала и таму да отидам.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:19:41   
caci20
Jas redovno isprakam po posta obleka i igracki za decinjata. Se nadevam im koristi.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:29:47   
profesorica
и јас сум заuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:35:39   
Cacko
user posted image user posted image user posted image user posted image ajdeeee

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:38:08   
Еца
Нормално и јас сум ЗА! user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:43:54   
Enika
Ajde da pomine rodendenot denes pa ke pocneme da razmilsuvame i za domot vo Bitola. Morav da smenam kompjuter na rabota ovde neam kirilicna podrshka

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 10:46:42   
caci20
Moze. Za tamu mislam deka ke svrsat rabota igracki, sisenca, cucli, obleka, peleni. Moze site da kupime po nesto pa nekoj paket da ispratime

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 11:02:24   
Katuska
i jas sum zaaa...bas sakam da idam vo Bt.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Bravo za idejata

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 11:23:00   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Moze. Za tamu mislam deka ke svrsat rabota igracki, sisenca, cucli, obleka, peleni. Moze site da kupime po nesto pa nekoj paket da ispratime


MOze da kontaktirame so domot, da vidime sto im treba najmnogu pa da sobirame sredstva.


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 11:23:56   
Leonida
Одлична идејаuser posted image
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 11:25:42   
mami
Тотално ЗААААААААААААААА...леле Еника, одлична идеа...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 11:29:12   
*Daniela*
И јас сум за, предлогот е одличен, за што е можно повеќе вакви акции кои според мене треба да се одржуваат низ целата држава user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 13:00:21   
ananikol
Da, i jas sum ZA user posted image user posted image user posted image

No spored moeto dosegasno iskustvo...bi preporacala nesto sto vrabotenite ne bi mozele da si ponesat doma.

(Одговор на членот *Daniela*)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 20:17:28   
Боцко
поддршка и од мене.
user posted image user posted image user posted image user posted image
но, веројатно ќе треба една ваква акција да се одобри од раководството за да биде спроведена соодветно. се надевам тоа брзо ќе се случи па ќе одиме во реализација.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 20:20:03   
jovanka
no i pogolema mediumska pokrienost navremena mislam ke ima mnogu sponzori koi ke se javat barem simbolicno da doniraat

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
22.3.2010 20:30:57   
agnes77
супер, јас сум нормално за
user posted image user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Предлог за нова Хуманитарна Акција
8.4.2010 15:19:56   
caci20
Ke pravime li nesto? Ajde zedno sme posilni

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
8.4.2010 15:34:52   
pacuvce
Не би било лошо доколку бо можеле на некаков начин да им помогнеме на нашите членови и нивните дечиња кои се борат со болести како церебрална парализа или Даунов синдром...Би можеле на пример да им помогнеме финансиски (со доброволни прилози)доколку организираат некакво доаѓање на доктори од странство за АБР терапијата...user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 19.6.2013 13:42:27 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
19.6.2013 13:58:22   
Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Сега ги читам коментариве и ви се чудам жени.Зошто да ги донирате наградите како којзнае што да е? Многу јасно се гледаше дека некој играше само за награда а некој не , нема врска тоа во случајов секој за себе.Ама донации се прават со повеќе.
И да како што пиша Фели, најубаво е да си ги задржите за себе,не можам да разберам кај награда сте добиле ,па ај не ми чиниuser posted image , ќе ја давам, бог да чува.Што и да е , чувајте го за спомен ако не за друго.
Па наградите ви ги дава РР во знак на благодарност за времето кое го потрошивте да ја издигнете на второто место, а со тоа таа добива многу повеќе од вас.
И фер би било почесто да им се оддолжува со награди на своите членови.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Сега ги читам коментариве и ви се чудам жени.Зошто да ги донирате наградите како којзнае што да е? Многу јасно се гледаше дека некој играше само за награда а некој не , нема врска тоа во случајов секој за себе.Ама донации се прават со повеќе.



Не сте во тек... Се започна со еден муабет од неколку членки во текот на натпреварот кои сакаа да донират своите награди и прашуваа дали и како е тоа можно. Ама колку што разбрав, главна поентата беше дружба, да се собереме поради некоја причина. Мислам дека беше дури и спомнато дека може нешто и да се докупи.
Значи, приказнава околу донациите има своја позадина.

Инаку, јас лично од самиот старт бев за тоа да ете ако некој сака да ја донира награда, тоа може да направи самоиницијативно, на комшии, на деца што ги познава и сл. Бидејќи има луѓе кои ја сакат наградата за своите дечиња и тоа е во ред.

Кога се отвори темата за РР дружбата, повторно беше покренат тој муабет од пред неколку дена и затоа се сега дискутира тука околу тоа, не дека некој не ги цени наградите, едноставно некој смета дека можеби некој друг повеќе би се радувал, нели?


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas realno prasav bidejki koga se pisuvase za doniranje jas napisav deka sum ZA,
ne sakav da ispadne na forum kazuvam edno a posle si prakam mail so podatoci za da mi ja ispratat nagradata doma.
nekako mi nemase smisla.

ne znam od kade izleze toa deka nekoj ne ja saka svojata nagrada ili deka e vazno sto ima vo paketceto. nagradata sekoj si ja dobi zasluzeno, bidejki si imase pravila i site si se drzavme do tie pravila..

mene licno voopsto ne mi pravi razlika dali e tetratka, dali e eurokrem ili sto i da e. jas igrav za da osvoime poveke poeni onolku kolku sto mi dozvoluvase vremeto, isto kako sto igraa site clenovi..
taka da vtoroto mesto mi znaci poveke od sekoe paketce, bidejki sto i da e vo paketceto ke se potrosi, ama nasiot trud ke si ostane..

ne sakam da bidam pogresno sfatena deka nesto prebaruvam ili deka ne mi se svigja nagradata pa ete sakam da ja dadam..



ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

mene licno voopsto ne mi pravi razlika dali e tetratka, dali e eurokrem ili sto i da e. jas igrav za da osvoime poveke poeni onolku kolku sto mi dozvoluvase vremeto, isto kako sto igraa site clenovi..
taka da vtoroto mesto mi znaci poveke od sekoe paketce, bidejki sto i da e vo paketceto ke se potrosi, ama nasiot trud ke si ostane..




user posted image user posted image user posted image ПОТПИС!!!!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Денес и јас добив известување за наградите, вратив на пораките дека сакам да ги донирам пакетите во домот за деца без родители. Идејата за донации потекнуваше од мене, и искрено, не знаев дека толкав револт ќе предизвика, ќе си молчев и ќе ги донирав. И да знаете, нема срам кога давате нешто (како што пишавте повеќето срамота било да се даде таков пакет), ако давате од срце и на некој кој навистина ќе го цени тоа.
Не ми беа битни наградите, битно ми беше РР да освои што повисоко место во натпреварот. Доделувањето на наградите е убав повод за забава, на која за жал нема да можеме да присуствуваме со моето дете, бидејќи баш тој викенд нема да бидеме во Скопје, а прилично се израдував за дружбата пред да го видам датумот. Како и да е, се надевам дека пакетите ќе завршат во вистински раце. Никого не присилив да донира, само дадов предлог.


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Денес и јас добив известување за наградите, вратив на пораките дека сакам да ги донирам пакетите во домот за деца без родители. Идејата за донации потекнуваше од мене, и искрено, не знаев дека толкав револт ќе предизвика, ќе си молчев и ќе ги донирав. И да знаете, нема срам кога давате нешто (како што пишавте повеќето срамота било да се даде таков пакет), ако давате од срце и на некој кој навистина ќе го цени тоа.
Не ми беа битни наградите, битно ми беше РР да освои што повисоко место во натпреварот. Доделувањето на наградите е убав повод за забава, на која за жал нема да можеме да присуствуваме со моето дете, бидејќи баш тој викенд нема да бидеме во Скопје, а прилично се израдував за дружбата пред да го видам датумот. Како и да е, се надевам дека пакетите ќе завршат во вистински раце. Никого не присилив да донира, само дадов предлог.


idejata bese super, zatoa sto bese spontana i ja poddrzuvam
steta e sto nekoi clenovi zaradi sopstvenite frustracii kon RR.MK koi nie poim nemame sto im se i sto tolku gi maci i tolku dolgo gi drzi lutina vo se sakaat da najdat pricina za kavga
na mailovite veke odgovoriv RR.MK da odbere komu ke gi podari moite nagradi, ovde ke dodadam deka moze i da gi pridruzat so tvojot paket i da gi podarat na domot za deca bez roditeli, ako sekoe dete ili bar nekoi dobijat po edno cokolatce ili kriska leb namackana so euro krem sigurno nema strasno da im se zagrozi nivnoto zdravje, a barem ke se izraduvaat sto nekoj barem ednas i barem malku pomislil na niv


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Искрено верувам во вашите добри намери. Нема дете на светов што не се радува на чоколадо или нешто благичко. Тргнувам од тоа колку јас сум се радувала како мала а верувам и секој од вас.Јас не го товам детето мое со благо, но си јаде животинско царство. Впрочем конкретно на дечињата на кои сакате да им ги подарите наградите верувам дека премногу би им значеле. Тие немаат свој близок но помислата дека некој сака да направи нешто за нив верувам дека ги прави среќни.
Некогаш и нешто толку малку на некој му значи толку многу.user posted image user posted image user posted image ќе речам за вашата идеја убаво е кога на светов има луѓе кои имаат добри и искрени намери.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Vi ja pordzuvam idejatauser posted image user posted image iako ne dobiv nagrada,ne bev aktivna taa nedela od opravdani pricini ,sepak se slozuvam deka tie decinja ke bidat presrekjni koga ke dobijat po nesto od proizvodite..
Site sme za toa decata da ni se hranat zdravo,no sepak mislam deka malku i se preteruva na forumov deka ne im davate na decata da kasnat nesto i nezdravo..normalno da si e vo granici na normala



ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Се надевам нема да има проблем да се даде наградата кај што сакам. Во однос на здраво-нездраво, истото ќе го направев и да беше нешто друго. Ники, ако се согласат администраторите, може заедно да се дадат пакетите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Денес и јас добив известување за наградите, вратив на пораките дека сакам да ги донирам пакетите во домот за деца без родители. Идејата за донации потекнуваше од мене, и искрено, не знаев дека толкав револт ќе предизвика, ќе си молчев и ќе ги донирав. И да знаете, нема срам кога давате нешто (како што пишавте повеќето срамота било да се даде таков пакет), ако давате од срце и на некој кој навистина ќе го цени тоа.
Не ми беа битни наградите, битно ми беше РР да освои што повисоко место во натпреварот. Доделувањето на наградите е убав повод за забава, на која за жал нема да можеме да присуствуваме со моето дете, бидејќи баш тој викенд нема да бидеме во Скопје, а прилично се израдував за дружбата пред да го видам датумот. Како и да е, се надевам дека пакетите ќе завршат во вистински раце. Никого не присилив да донира, само дадов предлог.


idejata bese super, zatoa sto bese spontana i ja poddrzuvam
steta e sto nekoi clenovi zaradi sopstvenite frustracii kon RR.MK koi nie poim nemame sto im se i sto tolku gi maci i tolku dolgo gi drzi lutina vo se sakaat da najdat pricina za kavga
na mailovite veke odgovoriv RR.MK da odbere komu ke gi podari moite nagradi, ovde ke dodadam deka moze i da gi pridruzat so tvojot paket i da gi podarat na domot za deca bez roditeli, ako sekoe dete ili bar nekoi dobijat po edno cokolatce ili kriska leb namackana so euro krem sigurno nema strasno da im se zagrozi nivnoto zdravje, a barem ke se izraduvaat sto nekoj barem ednas i barem malku pomislil na niv


потпис! И мене не ми е јасно од каде толку фрустрации на и кон некои членови.

А во врска со тоа дека барем некои деца ќе се израдувале на еурокрем во домовите, биди сигурна Ники дека домовите имаат далеку подобро мени од многу деца со родители. И еурокрем, и џанк фуд и се.
Ако се донира, нека се собере салам донации, на количина мислам и нека се донира на сите деца во домот. Во спротивно со право нема да стигнат до децата. Пошо нема како на 10 да поделат а 100 да гледаат.



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Се надевам нема да има проблем да се даде наградата кај што сакам. Во однос на здраво-нездраво, истото ќе го направев и да беше нешто друго. Ники, ако се согласат администраторите, може заедно да се дадат пакетите.


i jas se nadevam deka nema da im e problem, kako i da e ostavam na niv neka odlucat sto sakaat da pravat, vprocem i prethodnite nagradi gi podariv, e sega nadgradba na nokti ne bese prikladno da se podaruva na deca bez roditeli, nitu na nekoja siromasna majka (sigurna sum ne i se prioritet), pa zavrsija kaj RRajki, taka da ne znam zosto se ima potreba da se osporuva humanosta



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Денес и јас добив известување за наградите, вратив на пораките дека сакам да ги донирам пакетите во домот за деца без родители. Идејата за донации потекнуваше од мене, и искрено, не знаев дека толкав револт ќе предизвика, ќе си молчев и ќе ги донирав. И да знаете, нема срам кога давате нешто (како што пишавте повеќето срамота било да се даде таков пакет), ако давате од срце и на некој кој навистина ќе го цени тоа.
Не ми беа битни наградите, битно ми беше РР да освои што повисоко место во натпреварот. Доделувањето на наградите е убав повод за забава, на која за жал нема да можеме да присуствуваме со моето дете, бидејќи баш тој викенд нема да бидеме во Скопје, а прилично се израдував за дружбата пред да го видам датумот. Како и да е, се надевам дека пакетите ќе завршат во вистински раце. Никого не присилив да донира, само дадов предлог.


idejata bese super, zatoa sto bese spontana i ja poddrzuvam
steta e sto nekoi clenovi zaradi sopstvenite frustracii kon RR.MK koi nie poim nemame sto im se i sto tolku gi maci i tolku dolgo gi drzi lutina vo se sakaat da najdat pricina za kavga
na mailovite veke odgovoriv RR.MK da odbere komu ke gi podari moite nagradi, ovde ke dodadam deka moze i da gi pridruzat so tvojot paket i da gi podarat na domot za deca bez roditeli, ako sekoe dete ili bar nekoi dobijat po edno cokolatce ili kriska leb namackana so euro krem sigurno nema strasno da im se zagrozi nivnoto zdravje, a barem ke se izraduvaat sto nekoj barem ednas i barem malku pomislil na niv


потпис! И мене не ми е јасно од каде толку фрустрации на и кон некои членови.

А во врска со тоа дека барем некои деца ќе се израдувале на еурокрем во домовите, биди сигурна Ники дека домовите имаат далеку подобро мени од многу деца со родители. И еурокрем, и џанк фуд и се.
Ако се донира, нека се собере салам донации, на количина мислам и нека се донира на сите деца во домот. Во спротивно со право нема да стигнат до децата. Пошо нема како на 10 да поделат а 100 да гледаат.



ne znam ni kakvo meni imaat vo domovite ni kakvo meni imaat deca so roditeli, znam kakvo meni imame nie doma i nema sto natamu da komentiram
inaku ako se saka se se moze, problem nastanuva koga ne se saka
vprocem raboti se doniraat i samostojno, pravis paket odis nosis, pa tie tamu nadlezni si smisluvaat nacin sto i kako ke pravat so nego, nema da ti vratat ni obleka ni jadenje zosto nemas za 100 a imas za 10 ili za 1, no jas nema da dojdam od Grcija za da go pravam toa sega bas i ako ima drugi zainteresirani neka se iskoristi prilikata, ako nema boze moj, no navistina nema pricina da se stoi na patot
a ako i e gladen gazot na nekoja sluzbenicka vo domot za 1 paket cokoladi pa neka go zeme na krajot na kraistata, toa i e na nea na cest ne na mene
taka da stvarno ne znam zosto se ubeduvame kako se organizira humanitarna akcija, profitna, smislena ili ne znam kakva
spontano ako moze ok, ako nikoj ne se nafaka moze da se izjasni RR timot, no oficijalno postoi nekoj koj ke ja ostvari idejata taka da
stvarno ne znam sto mu e makata na nekoj drug sto nekoj tret ke pravi so sopstvenata nagrada



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ne znam sto mu e makata na nekoj drug sto nekoj tret ke pravi so sopstvenata nagrada


Секој може со сопствената награда да прави што сака, ама ако оди организирано тогаш ги засега сите членови на РР.
Нека се организира донирање со точен број на деца и точен број на производи за сите деца

Ми се повраќа од хуманитарност као јас ќе ги дадам сите мои 3 чоколади па они шо сакаат нека прават. Ако веќе се оди организирано треба да се обезбеди за сите деца.

Децата не заслужуваат помалку, а РР заслужува повеќе.

Ете на дружбата нека има донаторска акција. Се надевам ќе се соберат доволно пари, а од Редакција се надевам, ќе успеат да изорганизираат до крај преку нивниот спонзор.



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ne znam sto mu e makata na nekoj drug sto nekoj tret ke pravi so sopstvenata nagrada


Секој може со сопствената награда да прави што сака, ама ако оди организирано тогаш ги засега сите членови на РР.
Нека се организира донирање со точен број на деца и точен број на производи за сите деца

Ми се повраќа од хуманитарност као јас ќе ги дадам сите мои 3 чоколади па они шо сакаат нека прават. Ако веќе се оди организирано треба да се обезбеди за сите деца.

Децата не заслужуваат помалку, а РР заслужува повеќе.

Ете на дружбата нека има донаторска акција. Се надевам ќе се соберат доволно пари, а од Редакција се надевам, ќе успеат да изорганизираат до крај преку нивниот спонзор.



a koj voopsto rece deka e nesto organizirano od RR.MK, taa ke bide samo medijator na inicijativa na clenovi pa makar bile i dvajca, trojca
obicnite clenovi zar ne mozat da pokrenat spontana inicijativa i da gi dadat trite cokoladi sto gi imaat, ili samo bleskavi sponzori i milionski sumi se vazat



ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas bi predlozila neka si ja zeme sekoj nagradata, a potoa koj saka neka ja dade nekade, na nekogo, vo crven krst, ili kaj sto smeta deka ke bide dobredojdena.
ova bese eden naptrevar na RR kade onie koi ete uspeale da soberat poveke poeni vo nekoja kategorija se nagradeni za svojot trud. nema vrska dali toa bile novi ili stari clenovi. sekoj si pridonese onolku kolku sto mozese.

od druga strana nagradite se simbolicni, kako i sto dolikuva koga stanuv zbor za nagrada za blagodarnost.. barem jas taka gledam. sega moze nekoj ke se fati okolu toa simbolicna ili okolu delot na blagodarnost, ama toa e toa...

a vo nekoja naredna prilika so dobra organizacija od administratorite i so clenovite na RR moze da se organizira nekoja humanitarna akcija kade sekoj koj sto ke saka i ke bide vo moznost ke donira ona sto smeta deka moze da go donira...

ne nametnuvam nisto ne se mesam vi nicija odluka samo ova nekako ispadna komplicirano. povtorno nekoj kavgi bez potreba... ne znam od koj pobudi nekoi lugje na forumov kako da doagjaat samo za da se raspravaat ili dokazuvaat.. znam deka e se of topi brisete slobodno


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ne znam sto mu e makata na nekoj drug sto nekoj tret ke pravi so sopstvenata nagrada


Секој може со сопствената награда да прави што сака, ама ако оди организирано тогаш ги засега сите членови на РР.
Нека се организира донирање со точен број на деца и точен број на производи за сите деца

Ми се повраќа од хуманитарност као јас ќе ги дадам сите мои 3 чоколади па они шо сакаат нека прават. Ако веќе се оди организирано треба да се обезбеди за сите деца.

Децата не заслужуваат помалку, а РР заслужува повеќе.

Ете на дружбата нека има донаторска акција. Се надевам ќе се соберат доволно пари, а од Редакција се надевам, ќе успеат да изорганизираат до крај преку нивниот спонзор.



a koj voopsto rece deka e nesto organizirano od RR.MK, taa ke bide samo medijator na inicijativa na clenovi pa makar bile i dvajca, trojca
obicnite clenovi zar ne mozat da pokrenat spontana inicijativa i da gi dadat trite cokoladi sto gi imaat, ili samo bleskavi sponzori i milionski sumi se vazat




Ники, има дружба на која тие што добиле награди ќе можат да ги подигнат така?
Има членови што сакаат да ги донираат, така?
Има членови што не добиле ништо а се спремни и они да донираат, така?

Не се секирај, не се работи за милиони, туку се работи за некој да мрдне со газот и да организира да добијат сите.

Обичните членови донирале и донирале, и секогаш се донирало за сите во домот, не за неколку. Така треба и да остане.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Ама навистина не сте ми јасни жени....
Ако сакате да бидете хумани, тогаш секоја втора сабота има акција за делење топол оброк на бездомни лица и на оние кои имаат потреба,на плоштад па ете одете, дајте чоколади, дајте кило брашно и 10 јајца ако толку ви стало до донирање. Поминете, видете има и мали деца што чкаат топол оброк и цели фамилии.

Како, објаснете ми, ќе направите разлика кај 100 деца со 10 чоколади? Или не ви чинат па нека одат јабана, и онака се лоши за заби, а?
Ај приберете се малку и почнете логично да размислувате и ако правите нешто, направете го од правилни причини и за правите луѓе.

Во однос на тоа што некој спомна за фрустрации, не можев а да не искоментирам: што е фрустрација, ако не донирање на 10 чоколади со кликање на наградна игра на интернет и тоа на деца од дом....немам коментар, понекогаш аплаудирам на идеите, но понекогаш гледам и се чудам на паметот. Земете си ја наградата па дајте си ја вие на кој сакате. И што е тоа јавно прозивање, ете дајте ја мојата награда, јас сум хумана..?! Ако ја даваш, дај ја и не дигај џева.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas bi predlozila neka si ja zeme sekoj nagradata, a potoa koj saka neka ja dade nekade, na nekogo, vo crven krst, ili kaj sto smeta deka ke bide dobredojdena.
ova bese eden naptrevar na RR kade onie koi ete uspeale da soberat poveke poeni vo nekoja kategorija se nagradeni za svojot trud. nema vrska dali toa bile novi ili stari clenovi. sekoj si pridonese onolku kolku sto mozese.

od druga strana nagradite se simbolicni, kako i sto dolikuva koga stanuv zbor za nagrada za blagodarnost.. barem jas taka gledam. sega moze nekoj ke se fati okolu toa simbolicna ili okolu delot na blagodarnost, ama toa e toa...

a vo nekoja naredna prilika so dobra organizacija od administratorite i so clenovite na RR moze da se organizira nekoja humanitarna akcija kade sekoj koj sto ke saka i ke bide vo moznost ke donira ona sto smeta deka moze da go donira...

ne nametnuvam nisto ne se mesam vi nicija odluka samo ova nekako ispadna komplicirano. povtorno nekoj kavgi bez potreba... ne znam od koj pobudi nekoi lugje na forumov kako da doagjaat samo za da se raspravaat ili dokazuvaat.. znam deka e se of topi briset_e slobodno


Да си здрава и жива, тоа ми е муабетот.
Еве иде дружба. Не знам дали има доволно време, ама ако веќе се донира, како бе можете да некои да дадете на некои не? Анаана не се однесува на тебе овој дел. user posted image
Ете сите по 100-200 денари ќе се соберат доволно пари и ќе се донира на сите.
Нема врска со стари нови бла бла. Сум била во домот, не сакам и не е е фер да се однесе за 20 деца, другите нека гледаат...


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Во секоја најдобронамерна идеја некој ќе најде причина да мрчи. Не навлегувам во тоа како функционираат нечиви лични судови за морално/неморално правилно/неправилно. Некои донираат и алишта што не им требаат зашто никогаш нема да ги облечат(значи ли тоа еј не ми требаат алиштава стари партали дај ќе се ослободам од нив). Не драги мои и мастика да подарите со добра намера според мене значи многу, значи дека барем во еден момент сте се сетиле на некого. Идејата која ја атакувате како да е реализиран проект остана на идеја никој не рече еве идеме утре носиме 2 чоколади за 200деца.Секако ако сите се согласеа за идејата сите покрај пакетите од наградната игра ќе соберевме донации.
Незнам зашто ви боде очи нечива искрена намера, напротив мило ми е што постојат сеуште луѓе кои веруваат во добри нешта и со мали ситници сакаат да ги поправат нештата кои други ги игнорираат како непостоечки.


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Во секоја најдобронамерна идеја некој ќе најде причина да мрчи. Не навлегувам во тоа како функционираат нечиви лични судови за морално/неморално правилно/неправилно. Некои донираат и алишта што не им требаат зашто никогаш нема да ги облечат(значи ли тоа еј не ми требаат алиштава стари партали дај ќе се ослободам од нив). Не драги мои и мастика да подарите со добра намера според мене значи многу, значи дека барем во еден момент сте се сетиле на некого. Идејата која ја атакувате како да е реализиран проект остана на идеја никој не рече еве идеме утре носиме 2 чоколади за 200деца.Секако ако сите се согласеа за идејата сите покрај пакетите од наградната игра ќе соберевме донации.
Незнам зашто ви боде очи нечива искрена намера, напротив мило ми е што постојат сеуште луѓе кои веруваат во добри нешта и со мали ситници сакаат да ги поправат нештата кои други ги игнорираат како непостоечки.


jas samo bi dodala na ova... Od najdobronameren komentar na nas clen koj predlozi da se doniraat nagradite, ispadna deka clenovite na RR koi dobile nagradi se sebicni ili ne znam kakvi (duri mozebi i prebirlivi.. em dobivaat nagrada em prebaruvaat), sto ete davaat na drugi deca cokoladi i junk food, bidejki toa e stetno za nivnite sopstveni decinja....

mnoooogu nisko, bi rekla
na koj mu padna na pamet takvo nesto alal neka mu e... - ova vo negativna konotacija..




ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

Туф бре, понекогаш како лесно се влегува во конфликт, а читам, читам (додуше со потскокнување) и не можам да сфатам каде е недоразбирањето, горе-долу сите ми изгледа дека се на иста страна.
Тоа со донациите го поддржувам и ќе се обидам да најдам начин и јас да се придружам (ептен имам работа во моментов, немам време сега да ги испрочитам сите можни опции).

Туку зборот ми е, да се собереме вака РРки, да им се згнеме на тодоров и иванов за законот за абортус, нема до збор да може да дојдат :) сами ќе молат да го променат.
па после и донации за хуманитарни донации да им изнудиме за тие дечиња што завршиле во дом да добијат попристојни услови за живот.

Ајде поздрав, извинете за офтопик :)





ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Во секоја најдобронамерна идеја некој ќе најде причина да мрчи. Не навлегувам во тоа како функционираат нечиви лични судови за морално/неморално правилно/неправилно. Некои донираат и алишта што не им требаат зашто никогаш нема да ги облечат(значи ли тоа еј не ми требаат алиштава стари партали дај ќе се ослободам од нив). Не драги мои и мастика да подарите со добра намера според мене значи многу, значи дека барем во еден момент сте се сетиле на некого. Идејата која ја атакувате како да е реализиран проект остана на идеја никој не рече еве идеме утре носиме 2 чоколади за 200деца.Секако ако сите се согласеа за идејата сите покрај пакетите од наградната игра ќе соберевме донации.
Незнам зашто ви боде очи нечива искрена намера, напротив мило ми е што постојат сеуште луѓе кои веруваат во добри нешта и со мали ситници сакаат да ги поправат нештата кои други ги игнорираат како непостоечки.


jas samo bi dodala na ova... Od najdobronameren komentar na nas clen koj predlozi da se doniraat nagradite, ispadna deka clenovite na RR koi dobile nagradi se sebicni ili ne znam kakvi (duri mozebi i prebirlivi.. em dobivaat nagrada em prebaruvaat), sto ete davaat na drugi deca cokoladi i junk food, bidejki toa e stetno za nivnite sopstveni decinja....

mnoooogu nisko, bi rekla
na koj mu padna na pamet takvo nesto alal neka mu e... - ova vo negativna konotacija..




Не е ниско, напротив, некој ви дава логичен суд и уште подобра дестинација за тие неколку продукти....одете дајте ги на дечките на плоштад што готват за бездомниците...некако тој дел од постот ми го изигнориравте ама за да ме навредите мене и сите други кои имаат различно мислење од вас сте први. Не ми е јасно како секогаш го одбивате туѓото мислење и го етикетирате како навредливо? Имате некој личен проблем па го рефлектирате врз други луѓе?
Мојот пост беше безличен и насочен кон целата група но ете веднаш се најдоа тие погодени и не додржаа срца јуначки. Јас ви ја поздравувам идејата, меѓутоа начинот на кој сакате да ја реализирате не ми се допадна па дадов различно мислење. Што толку ниско идовте во тоа не знам, ама ајде кој си ја има мувата на капата си ја ишка, така викаат.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Mene mi padna na um! Dodeka gi citav komentarite ne se sekjavam od kogo procitav komentar od tipot, i taka moeto dete ne jade vincini ne cinat, eve jas ke gi doniram! Sega seuste e u negativna konotacija?!
Druga rabota, nez kaj procitav, so doniranje obleka nikomu ne moze da mu nastetite, toa da se razbereme. I treta rabota, moram da se povtoruvam posto Felly RR obozava da gi premestuva moite postovi, a celiov muabet nad mene sto e offtopik - ma neka sedi! Znaci jas rekov deka voopsto ne mi se dopagja semeen sajt posveten na zdravjeto i se najdobro na nasite deca koj promovira junk food na sekoe kjose. Osobeno mi se losi koga ke procitam Lino - PRIRODNO i fino... Vo sklop na reklamite sekako deka ke bidat i nagradite, normalno deka sponzorite ke doniraat zar koj drug?! Ubava e ideata za donacija i humana e nemam protiv, samo smetam deka organizacijata ne cini...
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Во секоја најдобронамерна идеја некој ќе најде причина да мрчи. Не навлегувам во тоа како функционираат нечиви лични судови за морално/неморално правилно/неправилно. Некои донираат и алишта што не им требаат зашто никогаш нема да ги облечат(значи ли тоа еј не ми требаат алиштава стари партали дај ќе се ослободам од нив). Не драги мои и мастика да подарите со добра намера според мене значи многу, значи дека барем во еден момент сте се сетиле на некого. Идејата која ја атакувате како да е реализиран проект остана на идеја никој не рече еве идеме утре носиме 2 чоколади за 200деца.Секако ако сите се согласеа за идејата сите покрај пакетите од наградната игра ќе соберевме донации.
Незнам зашто ви боде очи нечива искрена намера, напротив мило ми е што постојат сеуште луѓе кои веруваат во добри нешта и со мали ситници сакаат да ги поправат нештата кои други ги игнорираат како непостоечки.


jas samo bi dodala na ova... Od najdobronameren komentar na nas clen koj predlozi da se doniraat nagradite, ispadna deka clenovite na RR koi dobile nagradi se sebicni ili ne znam kakvi (duri mozebi i prebirlivi.. em dobivaat nagrada em prebaruvaat), sto ete davaat na drugi deca cokoladi i junk food, bidejki toa e stetno za nivnite sopstveni decinja....

mnoooogu nisko, bi rekla
na koj mu padna na pamet takvo nesto alal neka mu e... - ova vo negativna konotacija..






ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR


За мене сите кои донираат се луѓе кои вредат. Ете имаше пред маркетите лани во една скопска општина собирање на продукти кои се доделуваа на социјално загрозените семејства, кој колку може кој што може и тоа беше доста усешна акција. Секако дека треба организација тоа не го оспорувам, дека треба да се мисли на добра и здрава исхрана треба, но не гледам страшно во тоа да се донира награда во добротворни цели. Ете во мал милон случаи се организираат настани чии средства одат за таа намена.
Секогаш апсолутно секогаш е добрата намера онаа која е суштествена и значајна кога се донира.
Во однос на ррајката која сомена наместо да се припукуваме можеме енергијата да ја насочиме кон позитивни нешта околу кои сите се согласуваме. Да одржиме трибина за мал милион прашања кои не засегаат сите, да се собираат донации, да се побараат сонзори кои произвеуваат здрава храна, ако сите сме согласни дека сакаме да помогнеме тогаш не гледам причина за да не соработуваме.


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

znaci jas ne razbiram od kaj vi e cela ovaa negativna energija i potreba za raspravanje na forum

covek da ne posaka veke da prasa nesto, ne daj boze da komentira...ova e javen forum nikoj ne e popameten od drugiot, a i da e nema pravo da go omalovazuva i vregja...

se trgna od tia dali e dobra idejata da se doniraat nagradite. toa bese predlog na tie sto dobile nagradi, ne znam kako gi zasega onie koj nitu igrale na igrata nitu nesto dobile. ama ajde ete si najdoja za zgodno pa si komentiraat.
ideja kako ideja koja ne znaci deka ke se realizira se pretvori vo opst haos do licni stavovi okolu ishranata na decata, do sto e zdravo a sto ne, do toa deka nekoj se sebicni pa ona sto ne im cini go davaat na drugi i red drugi raboti..
sekoj sto ja procita idejata mozese da dade svoj predlog bez vregjanje bez nervoza... ako ne mu se svigja idejata a ne go zasega licno ne mora da komentira...




ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Prvo, jas ne se raspravam, kazuvam moe mislenje. Vtoro nikogo ne navrediv?! Te molam posoci mi ako e taka. I treto bas posto e javen forum i posto sekoj ima pravo na mislenje eve pisuvam, pa sto ima vrska dali sum igrala na nagradnata igra ili ne i dali sum dobila ili ne? Bez razlika na toa mozebi sakam da ucestvuvam vo donacijata.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

znaci jas ne razbiram od kaj vi e cela ovaa negativna energija i potreba za raspravanje na forum

covek da ne posaka veke da prasa nesto, ne daj boze da komentira...ova e javen forum nikoj ne e popameten od drugiot, a i da e nema pravo da go omalovazuva i vregja...

se trgna od tia dali e dobra idejata da se doniraat nagradite. toa bese predlog na tie sto dobile nagradi, ne znam kako gi zasega onie koj nitu igrale na igrata nitu nesto dobile. ama ajde ete si najdoja za zgodno pa si komentiraat.
ideja kako ideja koja ne znaci deka ke se realizira se pretvori vo opst haos do licni stavovi okolu ishranata na decata, do sto e zdravo a sto ne, do toa deka nekoj se sebicni pa ona sto ne im cini go davaat na drugi i red drugi raboti..
sekoj sto ja procita idejata mozese da dade svoj predlog bez vregjanje bez nervoza... ako ne mu se svigja idejata a ne go zasega licno ne mora da komentira...







_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
19.6.2013 14:39:23   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

tema na diskusija ne e kolku blagite na vincini se stetni ili ne se, neka si pravi za sebe koj kako saka.
no da se z'gnes na forum da tresnes deka blagite na vincini ne se zdravi za nasite deca aj kje im gi dademe na tie od domot za deca bez roditeli e katasrofa. krajna diskriminacija.
a od druga strana istive kje se praat fraerki kako im tecele solzi radosnici koga na decinjava od domot im gi delele kremcinjata, aj vi se molam. garant i sliki ke frstat na site strani so pozdravi i cestitki.
kako be koga se delea nagradi za nokti, vauceri od saloni, cvekinja i sl ne se dade idea tie da se doniraat kaj devojcinjata, nego site kako spoulaveni praevte nokti , zasto zasto vi se dopadnaa.
da ne nemase da se najdat vaucerite vo domot za deca? ima i tamu eden kup devojcinja sto kje se potsisaa za tie pari, zarem ne?
a sega vincini ne se zdravi , e niv mozeme da gi dademe na decata od domot.
licemerie do povrakjanje.
jas konkretno ne kupuvam ni za sebe a ne pak za dete proizvodi so margarin i emulgator , ama pak ne kupuvam ni za drug.
iskreno, da znaat tie deca tamu kakov mabet se tera na temava nikad ne bi gi ni zele tie famozni kremcinja i boenki.
kraj kraeva , sekoj sto smetase deka treba da igra, igrase nagradna igra i neka pravi sto saka so nagradata.
jas licno doniram koga sakam, komu sakam i kolku sto mi e vo grainici na moznostite, ne cakam nekoj da mi dade idea.

Pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

tema na diskusija ne e kolku blagite na vincini se stetni ili ne se, neka si pravi za sebe koj kako saka.
no da se z'gnes na forum da tresnes deka blagite na vincini ne se zdravi za nasite deca aj kje im gi dademe na tie od domot za deca bez roditeli e katasrofa. krajna diskriminacija.
a od druga strana istive kje se praat fraerki kako im tecele solzi radosnici koga na decinjava od domot im gi delele kremcinjata, aj vi se molam. garant i sliki ke frstat na site strani so pozdravi i cestitki.
kako be koga se delea nagradi za nokti, vauceri od saloni, cvekinja i sl ne se dade idea tie da se doniraat kaj devojcinjata, nego site kako spoulaveni praevte nokti , zasto zasto vi se dopadnaa.
da ne nemase da se najdat vaucerite vo domot za deca? ima i tamu eden kup devojcinja sto kje se potsisaa za tie pari, zarem ne?
a sega vincini ne se zdravi , e niv mozeme da gi dademe na decata od domot.
licemerie do povrakjanje.
jas konkretno ne kupuvam ni za sebe a ne pak za dete proizvodi so margarin i emulgator , ama pak ne kupuvam ni za drug.
iskreno, da znaat tie deca tamu kakov mabet se tera na temava nikad ne bi gi ni zele tie famozni kremcinja i boenki.
kraj kraeva , sekoj sto smetase deka treba da igra, igrase nagradna igra i neka pravi sto saka so nagradata.
jas licno doniram koga sakam, komu sakam i kolku sto mi e vo grainici na moznostite, ne cakam nekoj da mi dade idea.

Pozdrav


BRAVO! user posted image




_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
19.6.2013 15:12:12   
elenak
Аман веќе, аман! Пратете ми ја таа фамозна награда, а јас по карго ќе вратам 200 ден. па купете им брокули и интегрален ориз на децава од домот. Учествувајте во донацијата со ваши пакети ако сакате да бидете дел, секој може да донира нешто по свој избор, ваљда нема правилник за тоа?
Баш ме интересира Фиао кој тоа рекол дека Винчини не чинат за негово дете а чинат за децата од домот? Вакво нешто јас немам прочитано.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
19.6.2013 15:21:39   
Octavia
Подарувањето е убава работа и не треба во иста реченица со него да се мешаат повраќаници и други грди зборови за да се истакнеме. А кажаните работи повеќе зборуваат за оној што ги кажал. отколку за оној за кој се кажани. Секој од нас во себе си носи нешто и ете од време на време тоа излегува на површина, од било која причина, од било каков мотив. Па и да не се согласуваме мора да имаме едно достоинство во комуникацијата.
А за подарувањето отсекогаш се знае-некој дарува заради себе, некој дарува заради другиот, некој дарува заради оној кој го прима подарокот. И за хуманитарните акции е исто. Ама каква сака нека е мотивацијата, важно е тој некој, кој има потреба, да го добие она што му треба. И кој колку сака, кој колку може-толку нека даде. Никој нема да стане подобар човек ако навреди било кого, посебно со тоа „Ама јас не би дал 100 денари, ако давам ќе дадам 1000 (на пр.). Мизерно е да донираш 100 денари.“. Јас сметам дека не е, и дека 100 е подобро од 0. И дека 10 колачиња се подобри од ништо. И дека ако секој мисли така, ќе се собере многу повеќе. Нас не учеа како мали дека се собира „капка по капка“ за да се стигне до (барем) вирче...
Не сакам да се мешам во овие работи, ама јас икрено сметам дека како луѓе некои во секој го гледаат лошото што го носат во себе, а некои во секого гледаат доброто што го носат во себе.
А за донирање, секогаш е убаво да се помогне некому, да не се валкаме и себеси и нив со препукувања на таа тема. Според мене, убаво е ако може да се помогне директно на некои социјално загрозени семејства, ако воопшто има начин да најдеме кои би биле тие.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Предлог за хуманитарна акција/донација
19.6.2013 16:57:48   
Еки82
Доколку некој сака да ги донира наградите, може да се отвори список или посебна тема на форум, на едно место да се пребројат сите.
Без критики и дискусии што значело и што не значело тоа ако се донира, на кого, па колкава бројка итн, тоа оди до недоглед, убаво е за дискусија но засебна од целта на оваа тема. Иако сум прилично нова, може ќе кажете немам доволно кредибилитет или фурни леб изедено на РР форумот user posted image user posted image сепак мислам дека можеме ова да го договориме брзо и безболно user posted image
Секоја чест што воопшто се предложи за донирање, и тоа е за пофалба user posted image user posted image самата помисла на хуманост, па од некаде да се започне нели user posted image - -Тивка река брег рони user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?