|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пнеумонија
23.2.2010 19:21:48   
biljana1
Здраво. Јас сум нова на форумов и ме интересира дали има некој искусрво со бронхо пнеумонија кај предвреме родени дца, дали е опасна и колку брзо може да се излечи, инаку ја се породив во 34-та недела и најдоа дека има невмонија, се роди со 2400 грама. 

< Поракaта ја уредил mis. -- 23.2.2010 19:32:47 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пнеумонија
23.2.2010 19:35:23   
mis.
Билјана1, син ми имаше пнеумонија на 1 год и 10 месеци и со макропен некако поминавме но кај предвреме родени деца е сигурно малку поинаку.Се надевам дека некоја мамичка ќе ти помогне но еве кликни тука имаме доста пишувано за оваа болест.

(Одговор на членот biljana1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пнеумонија
23.2.2010 21:13:43   
biljana1
Ја прочитав таа тема ама не сретнав кај новороденчиња, инаку педијатарот ми вика дека е во стабилна состојба и од ден на ден е се подобар и постабилно дише, не е во инкубарот туку приклуцен е само на кислород старо е 4 дена а вејке имазголемено килажа за 20 грама user posted image изгледа малку но со оглед на тоа дека после порајгај сите намалуваат не е малку. Уште не е идентификувана која бактерија е и затоа му даваат некој антибиотик со широк спектар на делување. Ме плаши само тоа што прочитав дека доколку е грам негативна бактерија во прашање е опасноuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 19:15:48   
BILJANA_G
Biljana 1 i jas isto kako tebe se porodiv vo 34 nedela,a Angela bese teska 2430.Za takvo iskustvo kako tvoeto nemam za tolku mala da ima bronhitce,ama toa go pominavme 2 pati,prviot pat koga napolni 1 godina,i vtoriot na 1 i pol.Mnogu tesko pominavme za malku do Kozle ke stignevme vo nejziniot slucaj leukocitite mnogu mnogu i pagaa i toa ic ne e dobro.Tesko bese i so lecenjeto bidejki najefikasniot lek za toa sto bese ona na toj ispadna deka e alergicna.Pa taka po sovet od lekar od Kozle i dadoa terapija zaedno so sirup Zinat.I vtoriot pat istoto se sluci.Se izvidovme nervozi,placenje,ama so verba samo i se se sredi.Sega eve ja otkoga pcnav da i davam poveke raboti da cuknam vo drvo ni grlce nema fateno.Edinstveno pred nekoja den samo noseto mnogu i bese rasteceno.Ne se sekirajh ke se sredi se.A za predvreme rodenite deca mozan da kazam deka malku e i rizicno so mnogu jaki lekovi ama toa e nema drug izbor.Samo vikam Gospod da gi cuva oti tie se nasite borci.

(Одговор на членот biljana1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 22:32:41   
Тања РР
Билјана не се секирај. Моето дете беше многу помало и имаше сепса (генерална инфекција на крвта) и мораше да прима тројна антибиотска терапија затоа што не можеа да му ја излоираат бактеријата.На крај инфекцијата се повлече. Твоето има инфекција на белите дробови, потребно е само да му го погодат антибиотикот и се ќе биде во ред.
Ако не се намалат леукоцитите ќе му ја сменат терапијата. Без грижа, дури и да се работи за грам (- ) бактерија ќе се најде лекот. Според тоа што ни го напиша, се работи за уште еден мал борец на рингерајаuser posted image user posted image user posted image .
Секое добро.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пнеумонија
25.3.2010 23:44:52   
biljana1
Ви благодарам на подршката во моментите кога ни беше најтешко, сега сме добри, ја победивме бронхопнеумонијатаuser posted image , Давид е дома и фала му на Бога добро напредува, веќе станавме 3кг и не можеме да се изнацицамеuser posted image .

Поздрав до сите членови на форумов од малиот Давид.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пнеумонија
29.8.2012 21:36:13   
marince87
Здраво, нова сум на форумов и очајно сакам да слушнам мислење за следнава ситуација
Внук ми се роди предвреме во 36тата недела од бременоста. При увид на крвната слика, се било во ред. Но бебушко почнал да има потешкотии со дишењето. После некое време е ставен во инкубатор и добивал кислород. На пат за Скопје, состојбата се искомплицирала, па морале да го интубираат. Во Скопје е утврдено дека бебушко имал некоја инфекција пренесена од мајката (а мајката ги правеше сите потребни тестирања за време на бременоста и нема утврдено инфекции) . Исто така е дијагностицирано дека бебушко имал недоразвиени бели дробови за што му се дадени сурфактанти, и имал пнеумонија. Дали некој имал слично искуство и како сте се справувале ? Ве молам за побрз одговор затоа што состојбата е алармантна, детето дише на машина...... :(

(Одговор на членот biljana1)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

име за машко
marija.rizovski

Кое име ви се допаѓа повеќе

Кире (5%)

Димитар (39%)

Јован (56%)


Број на сите гласови: 64

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!