|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пливање
6.7.2012 12:28:03   
Felly RR
Од која возраст вашите дечиња научија да пливаат сами - без гума/мускули?
Дали ги праќате на летни курсеви за пливање?

Еве неколку совети од роботилница.ком - Како да го научите вашето дете да плива

Пливањето е одличен спорт за децата, кој ги стимулира моторните функции на телото, а со тоа овозможува и правилен развој на мускулатурата. За да го научите детето да плива, мора да бидете трпеливи и релаксирани, да направите план и да му дадете подршка.

Постапка
Ви нудиме неколку чекори, кои би можеле да ви бидат од корист. Не разочарувајте се ако вашето дете не учи лесно. Ваше е да се обидете!
За почеток држете го детето под пазувите и прошетајте го низ водата, за да стекне чувство на удобност во водна средина. За поголемите деца, можете да користите и помошна даска

Научете го како да ги движи нозете. Нека се фати со рацете на ивицата од базенот и нека се обиде да ги движи нозете, потоа држете го под пазувите, додека самото ги изведува движењата
Покажете му на детето како да ја потопи главата, откако претходно длабоко земало воздух. Направете го тоа неколку пати заедно, а потоа нека се обиде и само.
Потоа, држејки го детето за стомак, научете го како да ги движи рацете. Бидете трпеливи и забавувајте се додека учите

Откако детото ќе ги совлада движењата, помогнете му да плива на кратки растојанија, започнувајки од многу блиско, а потоа постепено зголемувајте го растојанието
Кога детето ќе се почувствува доволно самоуверено, покажете му како да дише преку подигање и вртење на главата. Оваа постапка треба да биде постепена и внимателна за се добие саканиот ефект.
Потрудете се учењето да биде преку игра, некогаш е потребно повеќе време, за да се преброди стравот и да се совладаат движењата

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пливање
6.7.2012 20:41:08   
Maca25
Нина е уште мала за да плива сама, ама лани летото на 2 години сакаше да проба да плива сама без гума. не знам дали и ова лето ќе сака, ама ако сака ќе и помогнам да научи. мене додуша уште ми е мала...
јас сум научила на 5 години, дедо ми ме научил.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пливање
9.7.2012 9:49:57   
niki
Temava e za nas stvorena, mnogu ni e aktuelnauser posted image
Ziveeme na more, na plaza pominuvame po 2, 3, 4 casa dnevno od sredinata na maj do kraj na septemvri i seuste neznae da pliva. Kaj nas ovie gore soveti ne funkcioniraat, ne saka da ja drzime vo voda, osven ako ne si igrame nesto. No, mislam deka do krajot na letovo ke nauci spontano bidejki sama vo plitkoto se obiduva bez muskuli. Polovina od nejzinite drugarcinja na ista vozrast imaat pocnato da plivaat, a ovie koi ne uporno se trudat. Kerka mi nema strav od voda, so muskuli uste od lani vleguva sama i pliva vo dlabocina, jas se plasam poveke od nea. Pred nekoj den duvase veter i im odnese topka i taa so muskulite pliva kon otvoreno more da ja fati, edvaj ja izvadiv od voda.
Inaku do sega nemam videno dete pomalo od 4 godini da znae da pilva bez pomagala, duri i koga se raboti za deca koi se celo leto vo voda. Koga se mali na 2-3 godini edvaj se odvojuvaat od roditelite, retko sami vleguvaat vo voda, negde na 4 godini se opustaat i vleguvaat so muskuli, sto poveke drugarcinja imaat tolku poslobodni se vo voda.
Jas sum za spontano ucenje sami od sebe bez forsiranje, koga tie samite ke se pocuvstvuvaat spremni. Edna majka me sovetuvase sega koga ima sovladano plivanje so muskuli i nema strav da ja pustame so 1 muskul da pliva i taka postepeno sama da dobie cuvstvo za oddrzuvanje na voda i toa go praktikuvame, pa ke vidime koga ke pcneme da plivame ko ripki
user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пливање
23.7.2012 11:20:06   
Тања РР
Кај нас пливањето ќе оди многу тешко со оглед дека не сака ниту да се натопи во водата. Лани кога бевме на море не ни дозволи да ја доближиме до водата , вриштеше со сета сила. Оваа година мислевме дека ќе биде поинаку но пак истата песна. Само што ќе и ги допревме нозете во морето цела плажа се свртуваше кон нас. И така се откажавме. Се надевам догодина ќе биде подоброuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пливање
10.7.2014 16:20:14   
Felly RR
М ова летување беше многу опуштена во однос на пливање. со гума пливаше сама, но со рацете цело време се држеше за гумата, значи не ги движи рацете воопшто туку само со нозете се движеше. Сепак повеќе сакаше да биде со мускули, и пак без проблем идеше во подлабокото, кај што не може со ножињата да допре на дното, но пак цело време јас ја држев под пазувите, и така си пливкаше. Битно е што не се плаши од водата, и неколку пати дури и ја потопија брначиња, таа само ќе ја исплука водата, ќе го издуваме носето, и пак продолжуваше. Да имавме повеќе време за одмор, сигурно и повеќе ќе се опуштеше, но за 7 дена тоа е. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пливање
11.7.2014 20:15:29   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Temava e za nas stvorena, mnogu ni e aktuelnauser posted image
Ziveeme na more, na plaza pominuvame po 2, 3, 4 casa dnevno od sredinata na maj do kraj na septemvri i seuste neznae da pliva. Kaj nas ovie gore soveti ne funkcioniraat, ne saka da ja drzime vo voda, osven ako ne si igrame nesto. No, mislam deka do krajot na letovo ke nauci spontano bidejki sama vo plitkoto se obiduva bez muskuli. Polovina od nejzinite drugarcinja na ista vozrast imaat pocnato da plivaat, a ovie koi ne uporno se trudat. Kerka mi nema strav od voda, so muskuli uste od lani vleguva sama i pliva vo dlabocina, jas se plasam poveke od nea. Pred nekoj den duvase veter i im odnese topka i taa so muskulite pliva kon otvoreno more da ja fati, edvaj ja izvadiv od voda.
Inaku do sega nemam videno dete pomalo od 4 godini da znae da pilva bez pomagala, duri i koga se raboti za deca koi se celo leto vo voda. Koga se mali na 2-3 godini edvaj se odvojuvaat od roditelite, retko sami vleguvaat vo voda, negde na 4 godini se opustaat i vleguvaat so muskuli, sto poveke drugarcinja imaat tolku poslobodni se vo voda.
Jas sum za spontano ucenje sami od sebe bez forsiranje, koga tie samite ke se pocuvstvuvaat spremni. Edna majka me sovetuvase sega koga ima sovladano plivanje so muskuli i nema strav da ja pustame so 1 muskul da pliva i taka postepeno sama da dobie cuvstvo za oddrzuvanje na voda i toa go praktikuvame, pa ke vidime koga ke pcneme da plivame ko ripki
user posted image user posted image


negde pisuvav jas za plivanjevo, kojznae vo koja tema
da rezimiram dve godini podocna, pliva bez problem, se frla od kamenja, nurka so maska za plivanje, pravi salta vo voda isl. vratolomii
pred dve nedeli imavme uste edna epizoda kade jas se ispreplasiv a taa maka da se nemalo hrabrost ili ludost neznam sto e
veterot i odnese edno naduvano delfince so koe si igrase, mu se pusti da go goni, pliva li pliva i place vo isto vreme
edvaj ja sobrav
mnogu saka da odi na plaza, edvaj uspevame da se ubedime da ne odime koga duva veter


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste od tie koj nemoze bez blago?

Da (80%)

Ne (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!