|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Надомест на роднини за чување дете: да или не?
1.10.2013 10:44:10   
Snowhite RR
Мојата дилема е оваа, за две недели ми завршува породилното боледување и треба да тргнам на работа со полно работно време. Ј ќе има неполни 9 месеци и уште оваа зима не ми се праќа во градинка, зашто ми е многу мала, ми е страв дека ќе настинува и дека ќе треба една недела да оди во градинка па две недели дома и тие две недели пак ќе треба некој да седи со неа дома. Е сега на располагање за чување од двете баби, свекрва ми оди на работа, во смени, прва од 06-13ч, а втора од 10-17ч, па периодот кога е дома може да ја чува, ама тоа е 2 часа, мајка ми од друга страна е невработена, ама сака да бара нешто сезонски да работи. Е сега јас да ја спречувам да бара работа, а да ми го варди детето за јас да работам, не сакам, зашто се наоѓаат моментално во една финасиска криза.Останува да најдам жена или девојка да ја плаќам за чување. Или можам да ја земам мајка ми да ја варди и да ја плаќам неа, ем и таа ќе заработува, ем и јас ќе знам дека детето ми е со баба му, а не со непознат човек/жена.
Ама од друга страна никако не ми оди да и давам на мајка ми пари, за времето поминато со внучето нејзино и стварно не знам што да правам. Мм и тој е против да ја плаќаме мајка ми за да ја чува Јана. Со мајка ми уште немам разговарано за ова
Што мислите вие? Дали сте имале ваква ситуација да плаќате мајка, сестра, тетка или некој поблизок за ваква работа или да имате слушнато некој ова да го практикува?

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 1.10.2013 10:48:44 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 11:10:24   
sandriana RR
Snowhite, бидејки во секој случај треба да се најде човек за чување на детето, а на мајка ти и требаат приходи - зошто да не се исползуваа варијантата таа да "работи" кај тебе.
Прво би разговарала со мм - ако има друга соодветна идеја нека ја образложи, па размислете. Но, ако нема - седнете, направете пресметка и разумен муабет, па предложете и јаопцијата на мајка ти. Можеби ќе негодува, но ако убаво и ги разложиш фактите, како во постов погоре, верувам ќе најдете заеднички јазик.
Да се наоѓам јас во ваква ситуација, секако би ја реализирала.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 11:44:09   
Hunny
Мојата комшика се наоѓа во иста ситуација, само што има 4 деца, од кои 3 мали. Мајка и и ги чува и за тоа ја плаќа, бидејќи жената е во тешка финансиска положба. Парите и така ќе ги дадеш, па подобро на мајка ти отколку на некој друг што не знаеш како ќе ти го чува детето.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 12:25:41   
miana
Јас еднаш му дадов ваква идеја на мм и ме направи луда... Мене свеки ми ги чува децава,ама она си ги чува до толку до толку и крај.Не смеам ни да се задржам ни ништо,ептен ако мора. ( и во право е ) Јас едно време многу се лутев на ова и му реков на мм да ја праша,дали има намера да ги чува или да си барам жена за чување или пак неа да и плакам.Тој на ова ми одговори - Ти ма луда си? Јас на мајками да и плакам за дете да ми чува,па не сум нездрав.. А од друга страна ме чекаат големи проекти на кои што треба да работам и знам дека ке главам многу,па на ниет сум,ако золвами не најде работа до тогаш,да и предложам да ја дочувува керками ( после 16 ч ) и да и давам дневница ( значи по потреба ) . Е сега јас си реков,не и плакам на свеки ,ама затоа ке и подарувам по нешто,ама некако и на тоа не си стојам..Кога ке дојде време,се ми се малку пари ( епа не сум фер )
Сноувајт,ти можеш да разговараш со мајкати,да не и даваш пари туку ете да и потпомагаш со нешто.Кога пазаруваш,да пазаруваш и за неа или пак некоја сметка д аплакаш,да и понудиш некаква помош,да не се осети дека ја плакаш за да си го чува внучето.

< Поракaта ја уредил miana -- 1.10.2013 12:26:44 >

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 13:02:46   
Snowhite RR
Епа и јас си помислив на тоа, да не и давам сува пара, туку да му купувам за дома нешто што им треба, на пример на работа имаме продавница и дел од платата ни е као хранарина, како бон нешто и тоа да го трошам за нив

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 13:25:06   
Палешка РР
И јас сум за тоа мајка ти да ти ги чува децата, а плаќањето да го формулираш како подарок/помош. Ако нејзе и кажеш дека ќе и плаќаш за да ги чува своите внуци можи и таа да се навреди.
Ете помогни му на пример во плаќање некоја сметка, може и бонови, за да не се чувствува таа неубаво и сите среќни задоволни.
А и за пред мт нека не биде тоа формулирано како плаќање оти кога тогаш некогаш може да ти префрла.

Разговарај со неа најубаво user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 1.10.2013 13:27:31 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 14:12:55   
Mihaela 2010
Jas i te kako bi i plakjala na majka mi,znam deka taa ke se buni i nema da saka da zima pari,od pricina sto svoe vnuce cuva,no koga bi bila vo takva situacija sigurno bi ja zemala majka mi otkolku da plakjam na zeni...ako ne saka pari bi i kupuvala za doma osnovni raboti hrana i slicno...taa ima uste godina ipol do penzija i zdravje posle toa dokoljku ima potreba do zimanje na dete od gradinka,zdravje i vtoro dete bi ja angazirala nea i bi i plakjala...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 18:01:22   
mommy_angels RR
Мене ова ми делува како практично решение.Сепак лесно е вака да се каже оти од страната на најверојатно сите мажи ќе биде реакција баш каква што опишавте.Кога би била и јас во ист град со моите вака мало детенце би сакала да го чува баба и да би ги помагала со сметки и трошоци наместо со кеш.Мислам дека тоа би било навреда за нив.Мене татко ми ми се налути еднаш и ме искара дека му давав пари за да оди да купи памперс за малово.За нив внучето е навистина најголема радост и ако веќе ни го чуваат ,можеме да им помогнеме колку-толку оти и тие сепак имаат трошоци за живот,а се жртвуваат да ни помогнат.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
1.10.2013 18:23:30   
kapina
Majka mi go cuva vnuceto na sestra mi deteto I. Posto e malo 9meseci majka mi I pobara pari za drva na sestra mi oti vika jas so 7000iljadi mozam kolku tolku samo za mene da si kupam drva a za potoplo ako sakate da eza maloto zimata ke dadete pariza plus uste dva kubici drva

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
2.10.2013 6:53:01   
bucko mal
I jas ke kazam da bi trebalo da izbiram sigurno bi izbrala majka mi da mi go cuva detevo.Bi ja naterala da prifati kesh,bidejki ona I na drugo mesto raboti za pari.Dodeka jas gi davam na druga zena parite ke I gi dadam na nejze,taka ona nema da mora da raboti za drugi.E,sega da ima penzija ili dobri primanja,togas neznam moze da I kupam poklon ili neznam sto nesto sto I treba.
Golemiov sin mi go cuvale I majka mi I drugata baba,nisto ne sum im kupila.Togas razmisluvav deka oni mora da go cuvaat neli vnuce im e,a sega skros drugo razmisluvam deka oni mozat da pricuvaat vnuce a ne se dolzni da cuvaat.
I kaj nas padna muabetot za majka mi da ja zememe kaj nas 6meseci da go cuva bebevo a nie da I plajkame.Taka I na nas ke ni bese podobro I ona nema za drugi da raboti.Ama pusti mentalitet nas kako od kerka pari da se zemat user posted image a ne svaka deka jas vo gradinka dvapati duplo ke plakam.
Ednas rekov mi odbi I tolku nemam namera veke,ako ni odgovara ke odi vo gradinka ako ne ke si prodolzam doma da sedam.
Na uciliste ni promoviraa nekoja agencija koja se zanimava so cuvanje na deca ama vo sopstven dom.Imas pravo najmnogu do 5 deca da cuvash,zaedno so tvoite deca ako gi imash.
Pogolemiot del bea vozdrasni zeni koi si gi cuvaa vnucinjata a roditeli si plajkale na agencijata.Kako I mnogu raboti I ova ne mi e svatlivo.Ako jas plajkam na roditelite ke im platam kesh,ne preku agencija pa I danok da plajkaat.Aj svatigiuser posted image
Kako I da e ako treba da go ostavam detevo ke go ostavam vo gradinka,na bebisiterka nikako,nitu kaj nea doma nitu kaj mene doma.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
2.10.2013 8:43:35   
vezilka RR
Идејата е супер, ако може да успее. Јас со моите родители нема шанси. Тие нема да земат ниту денар, ниту поклон. Единствено што ќе ми успее е ненајавено да им донесам дома производи и свашта од продавница, ама тоа ќе го направам еден месец, за понатака сигурно ќе падне страшна кавга. Тие така сметаат дека од децата не треба да земаат, туку да им даваат. Треба веројатно да останат без скршена пара за да земат. Е сега друго е со моите, тие и двајцата се пензионери, и коку за нивни потреби имаат. А ако пресметам колку ни заштедиле и мене и на сестра ми сотоа што ни ги чуваат децата, и им купуваат свашта, тоа богами би излегла огрооомна сума.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Надомест на роднини за чување дете: да ил...
2.10.2013 10:23:52   
blue_blue
Кога се породив мајка ми не можеше да ми помага бидејќи татко беше многу болен и таа го чуваше. Свекрва ми пред да се породам чуваше две деца во една фамилија за пари бидејќи има навистина мала пензија. Реши да им откаже на луѓево за да ми помага на мене (јас тоа никогаш не го побарав од неа она така сакаше од што навистина ептен ептен сакаше внуци - овие и се први и едниствени и плус се женски а таа со два сина е умрена за женски деца). Ние пари никогаш не и понудивме бидејќи тоа ми е малку несоодветно, но секогаш и дававме во месецеот некои пари - за такси, за да има да купи нешто за децата, за нас ако треба да ни направи ручек итд...Во принцип тие пари си беа за неа, ете како некој вид благодарност што навистина ни се најде кога ни требаше (имав јас плус и жена што доаѓаше секој ден од 2 до 6 поладне). Тоа беше додека доаѓаше кај нас секој ден, после тоа редовно секој месец не и даваме пари, туку за секој повод (вистински или измислен од насuser posted image ) наместо подарок и даваме пари да си купи што сака, и купуваме од време на време намирници и се случува понекогаш да и платиме некоја телефонска сметка...Мислам дека е ова е најсоодветно решение и сите ќе бидат среќни со него - бабата што ќе си го чува внучето, а сепак финансиски ќе биде ОК, мажот пошто нема да му се скрши суетата дека ја плаќа бабата, аи ти пошто детето ќе ти биде збринато со познат човек

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?