|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кафето и чајот опасни за трудниците
11.5.2009 23:46:40   
Mami4ka
Жените што пијат кафе или чај за време на бременоста го зголемуваат ризикот нивните деца да заболат од рак.

Научниците сметаат дека кофеинот му пречи на ДНК-та на детето, поради што се помалку отпорни на леукемија и некои други, за деца карактеристични дијагнози на рак.

Наведената супстанца ја смалува можноста од отпор на станиците во случај на радијација и слични опасности. За да се проверат овие наводи, стручњаците подготвуваат анализа на неколку десетици трудници, чија ДНК ќе ја споредат со онаа на детето.

Досегашните обиди да се објаснат промените поврзани со ракот кај малите деца завршија со неуспех – се знае само дека се појавуваат во текот на амбрионалната фаза. Истражувањето треба барем кофеинот да го исфрли како можен причинител.

Организациите што се грижат за квалитетот на прехранбените производи, и покрај фактот дека истражувањето уште трае, ја смалија советодавната доза кофеин за трудници од 300 на 200 милиграми, што отприлика се две шољи инстант кафе, четири чаја или две чаши кока кола.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
24.6.2009 23:53:53   
Еца
Се што е умерено и во нормала не е штетно. И она за што се мисли дека е најздрава работа ако се претера може да биде опасна, нели?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mami4ka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
19.9.2009 13:00:04   
Палешка РР
А кафето во бременоста?

Јас сум приметила дека пеперуткава повеќе се разигрува после кафе или чоколадо user posted image Па сега не знам дали кафето е штетно, јас пијам само едно user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
19.9.2009 13:07:50   
mother 29
kofeinot vo jadenjeto i pienjetohrana
Caffeine (milligrams)


Coffee

Espresso coffee, brewed, 8 fluid ounces
502

Coffee, brewed, 8 fluid ounces
85

Coffee, instant, 8 fluid ounces
62

Coffee, brewed, decaffeinated, 8 fluid ounces
3

Coffee, instant, decaffeinated, 8 fluid ounces
2

Tea

Tea, brewed, 8 fluid ounces
47

Tea, herbal, brewed, 8 fluid ounces
0

Tea, instant, 8 fluid ounces
29

Tea, brewed, decaffeinated, 8 fluid ounces
3

Chocolate Beverages

Hot chocolate, 8 fluid ounces
5

Chocolate milk, 8 fluid ounces
5

Soft Drinks

Cola, 12 ounce can
37

Cola, with higher caffeine, 12 ounce can
100

Cola or pepper-type, diet, 12 ounce can
49

Cola or pepper-type, regular or diet, without caffeine, 12 ounce can
0

Lemon-lime soda, regular or diet, 12 ounce can
0

Lemon-lime soda, with caffeine, 12 ounce can
55

Ginger ale, regular or diet, 12 ounce can
0

Root beer, regular or diet, 12 ounce can
0

Chocolate

Milk chocolate bar, 1.55 ounces
9

M & M milk chocolate candies, 1.69 ounces
5

Dark chocolate, semisweet, 1 ounce
20 dozvoleno e od  1,000 and 1,200 milligrams za bremeni zeni.(ova go najdov,paleska mozes da go obrabotes, ima delovi na angliski)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
19.9.2009 13:11:03   
mother 29
dolnite broevi se miligramite!primer:

Espresso coffee, brewed, 8 fluid ounces
502  ml


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
19.9.2009 13:20:05   
Палешка РР
Браво mother секако дека ќе го обработам, има интересни податоци! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 8:36:00   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

A sega me interesira dali pievte kafe i vo tekon na bremenosta?
Jas pročitav vo edna statija deka kofeion e šteten za bebčeto. kakvi se vašite iskustva?ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29


јас кога бев бремена пиев по едно,ама воопшто не ми беше слатко_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 8:39:55   
profesorica
турското кафе никогаш не сум го пиела па така ни како трудница не го пиев, но затоа си пиев по едно капучино на ден.понекогаш и нес кафе.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 10:58:53   
Еца
Јас пиев по едно турско и по едно капучино или она 3 бо 1. Чај пиев од брусница, нане, планински, зелен. Е сега од чај до чај има голема разлика, па затоа убаво би било кога би успеале да најдеме податоци кој чај точно не е препорачлив за време на бременоста и зошто. Ајде мамички ако имате вакво сознание, споделете го со нас. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 11:04:07   
bibi
јас си пијам бре брате, како да издржам со пациентиве, а и притисокот ми е уште низок, 90/60. Бременоста ме тера на спиење , а мора и да се работи. Е, сега кога ќе осетам дека ми пречи, дека ми се лоши, знам да кажам не. И онака, не ми се собираат повеќе од 3 кафиња и воглавном се нес или инстантuser posted image user posted image user posted image
Хе, хе, толерантна сум јас не се секирајтеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 11:19:43   
profesorica
Матичњакот е тоник за желудникот и цревата
Чајот од матичњак го подобрува апетитот, посебно кај децата. Помага и при заболувања и проблеми на дигестивниот систем. Така, матичњакот помага при подуеност, грчеви во цревата, мачнина, гадење, повраќање на нервна база, пролив. Посебно им се препорачува на трудниците кои патат од повраќање.

Чајот од матичњак го подобрува варењето на храната и е вистински тоник за органите на системот за варење. Делува смирувачки на слузницата на желудникот и цревата.


Hipp Natal чај за трудници
· Лесно се подготвува
· Пријатен вкус
· Со природни екстракти на овошје и лековити тревки со додаток на декстроза
· Збогатен со важни витамини и минерали ( Витамин Ц, Витамин А, Витамин Е, Витамин Б6, Витамин Б2, Витамин Б1,Витамин Б12, пантотенска киселина, фолна киселина )


Бременост и кофеин

Кофеинот ја инхибира апсорпцијата на железото, а неговото својство на диуретик е непожелно поради драгоцената вода во телото на трудницата. Кофеинот се содржи во кафе, чај, какао, чоколадо, енергетските пијалоци и често предизвикува нервоза, мачнина и несоница. Не е препорачано повеќе од една шоља кафе и две шољи чај дневно.


Чајот и кафето содржат кофеин, спаѓаат во лекови тн. будилници, кои возбудуваат. Нема докази за штетно дејство на плодот, па две до три шољи благ чај или кафе во текот на денот нема да му штети на детето.

ЗЕЛЕН ЧАЈ СО ЖЕН ШЕНЕ 
фикасен напиток за нормализирање на крвниот притисок - Го адаптира организмот на стресни ситуации и се употребува во превенција од стрес

- Го подобрува метаболизмот на витамините и минералите

- Всушност мешавината од Зелен чај и Жен Шен на Виталиа конзумиран редовно влијае стимулативно на целокупниот метаболизам и е вистински пријател на Вашето здравје.

< Поракaта ја уредил Еца -- 4.12.2009 0:33:32 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.12.2009 18:23:32   
Mihaela
Текстов го најдов на еден хрватски сајт,па го преведов (едвајuser posted image )и се надевам дека ќе нема некој грешка,а ако има ќе ме поправите


Дали бремените жени можат да уживаат во кафето?
Едно од најчестите прашања што бремените жени ги поставуваат на првите антенатална лекарски прегледи, е дали треба да се откажат од своето вообичаено утринско кафе

Кофеинот не се наоѓа само во кафето, туку и во многу други производи што ги консумираме секојдневно. На ова треба посебно са се обрне внимание во бременоста. Мошне често, идните мајки добиваат конфузен одговор дека е најдобро сосема да го запрат внесот на кофеин. Но, само во случај да не може да се откаже од навиката, бројот на шолји кафе на ден треба да биде ограничен на две.

Дали кофеинот влијае на бебето?

Се разбира, бидејќи кофеинот лесно поминува низ плацентата. Покрај тоа, времето потребно за половина од внесениот кофеин да се абсорбира во телото е продолжено кај бремени жени. Всушност, во текот на првиот квартал - времето потребно за кофеинот, кој е внесен во телото, е сведено на половина за шест часа (кај жените кои се бремени треба да биде три часа), а во триесет и петтата недела на бременост тоа време треба да се прошири на дури осумнаесет часа. Одредена количина на кофеин во тој период влегува во амнионската течност и крв од папочната врвка, и е во урината и крвта на новороденчето.

Сигурно е дека бебето ги чувствува ефектите на кофеинот. Разни студии покажале дека дури и умерено количество на овие супстанции влијаат на темпото на промени во срцето на плодот, и може да предизвика одредени промени во однос на неговите движења. Всушност, многу трудници приметиле дека бебето има поживи движења чаша по чаша кафе. Феталната"гимнастика" понекогаш е непријатна, но не е страшно. Сепак, консумирањето на кофеин може да има некои сериозни ефекти.

Што велат истражувањата?

Постојат значителни докази дека внесувањето на кофеин (осум чаши од кафе) може да го зголеми ризикот од спонтан абортус, или да влијае на раѓањето на бебиња со мала телесна маса. Покрај тоа, забележано е дека зголеменото внесување на кофеин може да доведе до прерано породување.

Идните мајки сепак може да одахнат. Многу истражувања укажуваат дека воведувањето на скромни количини на кофеин не претставуваат ризик за бебето, така што вие не мора да се откажете од своите омилени чаши од кафе наутро.

Светските агенции за истражување на стандарди во исхраната укажуваат дека ризици во бременоста се присутни само во случаи на консумирање на повеќе од 300 милиграми кофеин дневно.

Ако имате силен карактер, и можете да се откажете од пиење кафе целосно, бидете внимателни со другите производи кои содржат кофеин: кока кола и сите видови на кола сокови и црн индиски чај, енергетски пијалаци, па дури и чоколадо (не, не е толку лошо -- "сигурна" граница е до 300 грама).

Секоја комбинација на овие производи со кофеин не треба да надминува една дневна доза од 300 милиграми кофеин.Она што може да помогне е следнава табела:Производ

Шоља инстант кафе - 100 мг

Мала шоља инстант кафе - 75 мг

Мала шоља турско кафе - 100 мг

чаша чај - 50 мг

чаша кока-кола или било кој кола пијалак - 40 мг

Енергетски пијалаци - 80 мг

50 г црно чоколадо - 50 mg

50 г млечно чоколадо - 30 мгКафе без кофеин е добар избор?

Зрното кафе е составено од 26 проценти компоненти растворливи во вода - кои даваат вкус на кафе, 74 проценти компоненти кои не се растворливи во вода и 1,2 проценти кофеин. Со цел да се отстрани кофеинот, во повеќето случаи, зрната свежо кафе,се потопуваат во хемиски раствор кој го апсорбира кофеинот, кој тогаш се одделува од зрната кафе. Процесот се повторува, додека процентот на кофеин не е намален на задоволително ниво. Иако нејзиниот износ е намален на два да шест мг по мала шоља кафе,за опишаниот процес се користат хемиски супстанции, кои често се повеќе штетни ос самиот кофеин. Како резултат на тоа, овие видови на кафе, не се препорачуваат кај бремени жени и мајки кои дојат.

Каде сè има кофеин?

Кофеинот е природна супстанција која се наоѓа во лисјата, семеето или плодовите на повеќе од шеесет познати растителни видови низ светот. Пијалоците и храната во чиј производствен процес користи таа природна супстанција, автоматски содржат одредена количина на кофеин. Инаку, кофеинот се додава на производите со цел за подобрување на нивниот вкус или мирис. Често се додава и во лекови, бидејќи кај некои се зголемува нивната ефикасност.

Кофеинот влијае на кардиоваскуларниот и нервниот систем. Сознанието декавлијае на нервниот систем датира со векови, од кога пастирите во Етиопија забележале дека овците кои пасат на полето со диво кафе се будни цела ноќ.


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
11.12.2009 0:30:22   
alex_mo
Незнам што ми се случува ама кафето ми е ептен  убаво во последно време.Првите 3-4 месесци ми се гадеше и од мирисот на кафето,а сега замислете некогаш дури и живо го сркам од таглата.Убаво ми е ,а во првата бременост воопшто не го пиев.

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
12.2.2010 18:58:22   
BILE.F
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Јас пиев по едно турско и по едно капучино или она 3 бо 1. Чај пиев од брусница, нане, планински, зелен.


Потпис! Во последно време увин чај, а поради нискиот притисок докторот ми рече дека не е штетно по едно кафе!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:34:11   
dostickage
Jas pa voopsto ne mozam da go smislam kafeto.Od koga sum ostanata bremena se nemam napieno niedno kafe a sega sum 5-ti mesec.

A caj preoraclivo e od vreme na vreme uvin caj kako preventiva od urinarni infekcii.(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:37:31   
arh_diz
Jas pijam nautro po pola solja kafe .Ginekologot rece deka edna solja ne e stetna .Caj pijam po edna casa . Poveke pijam kompoti .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:40:52   
profesorica
како трудница скоро секој ден пиев капучино и увин чај

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:43:18   
ripce
При крајот на бременоста почнав да пијам по едно нес кафе во текот на денот, половина со вода, половина со млеко, за да не ми биде многу јако. Во првите месеци ми се гадеше од водата, а не па од кафето.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:52:26   
arh_diz
Citam deka skoro site ste piele uvin caj. Tuka ne se prodava no jas imam. Koj vi go preporaca cajot ginekologot ili vie samite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:59:17   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Citam deka skoro site ste piele uvin caj. Tuka ne se prodava no jas imam. Koj vi go preporaca cajot ginekologot ili vie samite


мене гинекологот можежш да го пиеш без проблем

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:59:39   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Citam deka skoro site ste piele uvin caj. Tuka ne se prodava no jas imam. Koj vi go preporaca cajot ginekologot ili vie samite


гинекологот заради намалување на габични инфекции.јас пиев по литар на ден


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
15.2.2010 13:59:46   
arh_diz
Kako se pie sekoj den ili

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
17.2.2010 22:55:12   
biljana_ppp
MENE DOKTOROT MI RECE DA PIJAM UVIN CAJ BIDEJKI IMAM NEKOJA INFEKCIJA KAJ DESNIOT BUBREG,A MOZNO BILO I KAMEN,TAKA MI RECE,TAKA DA NE E STETEN NE SE SEKIRAJTE,A NA SAMATA KUTIJA SI PISUVA KOLKU TREBA DA SE PIE.POZDRAV

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.3.2010 19:53:47   
makikocani
nema vrska ne se oapsni ..

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.3.2010 20:50:23   
Mila na mama
Јас кафе во текот на целата бременост не можев ни да помирисам а не пак да го пијам. Првите месеци од мерак секое сабајле си правев и ќе си ја погледав шолјата и ќе ја истурев во умивалник. Мм се смееше само арч сум правела. По извесно време се откажав од правење. Почнав да пијам кафе отприлика кога почнав да одам на работа.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот makikocani)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali go karate vaset_o dete koga napravilo nekoja belja?

Da (29%)

Ne (14%)

Ponekogas (57%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!