|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како издржува една самохрана мајка?
25.5.2009 15:19:31   
mami
како во денешни услови издржува една самохрана мајка? дали просечната плата е доволна за да обезбеди се што е потребно за неа и малото? дали стига некаква помош од државата или се снаога како знае и умеее?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 12:44:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.5.2009 15:27:43   
Еца
Баш се снаоѓа како знае и умее, барем јас оние кои ги знам,тешко и мачно...зависи и дали таткото плаќа алиментација и колку?...Многу фактори зависат за тоа како ќе се снајде една самохрана мајка, во секој случај, кога ќе дојде,со сите сили човек се бори да му ги задоволи сите потреби на сопственото дете...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.8.2009 11:29:16   
mami
тука е многу важна и поддршката на родителите јас мислам...дека ако остане ептен сама на себе ке и биде ужасно тешко, вака барем малку од малку ке има некаква помош и ке знае дека животот не завршил со разводот 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.8.2009 12:52:01   
niki
Jas ovde gledam mnogu samohrani majki i toa majki koi izbrale da bidat samohrani, nikogas ne se mazele si rodile detence i od strana koga gi gleda covek srekno ziveat, oni si znaat kako im e. No barem ne plakaat danoci ko nas problemi so svekrva so maz so negovata posiroka familija, sami se i vo se se sami. Sto ako nie imame mazi semejstva pozadi nas koga zivcite ke ti gi iskinat i pak siot teret na nas paga. Od ovaa perspektiva podobro e da si rodev detence i sama da si go gledav nego da propagam vaka pokraj maz.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.8.2009 12:56:32   
mami
Ники...немој така мила..и јас многу пати си викам така..подобро сама да го родев, ама кога ке се сетам на сите тие преубави моменти, на сета љубов што ја добивам од него, неможам да си замислам сама да поминувам низ развојот на лука...немој така да викаш... знам дека периодов ти е ужасен, ама пробај да се расположиш, послушај ги советите од другите рингерајковци- одете барем на викенд(ако е тоа возможно)бидете сами и далеку од проблемите

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: како издржува една самохрана мајка?
26.8.2009 8:28:11   
Палешка РР
Воглавно на секоја самохрана мајка и е тешко.
Но јас имам една комшивка која е толку многу успешна жена и има добро воспитани и веќе ситуирани ќерки СЕ од сопствен бизнис! И се восхитувам на енергијата која ја има и верувајте дека во животот постигнала многу повеќе сама, отколку многу жени кои се во брак.
Затоа навивам за самохраните мамички кои се борат сами за своите деца.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: како издржува една самохрана мајка?
26.8.2009 14:50:08   
nutelizza
На секое дете му треба мајка. И ТАТКО.
Подготвени, искусни и зрели.


Лично не го сфаќам тоа поинаку.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.9.2009 11:40:10   
big_mama817
jas licno poznavam samohrani majki koj veruvajte se mnogu uspesni zeni i majki user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.9.2009 14:42:16   
mami
Имав другарка од средно, која остана бремена при крајот на 2 средно, 3та ја зема вонредно, 4 ја одеше редовно со нас, матурираше со цела генерација, заврши факултет и сега работи во некоја добра компанија.
Дечкото кога дозна дека е бремена си завртел грб и толку, тој сакал да абортира но другарка ми не. Имаше огромна поддршка од нејзините, го чуваа малиот цело време додека таа не заврши и средно и факултет...И ден денес  вели- не се каам за одлуката, кога ке го видам како ми се смешка, сите маки ги заборавам

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.9.2009 14:43:13   
mother 29
user posted image  user posted image  user posted image  hrabra zena i majka

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: како издржува една самохрана мајка?
25.9.2009 14:47:35   
Maca25
Без поддршка од родителите или пријателите не знам како би се снашла една самохрана мајка.
За поздрав се тие кои успеале да изгледаат дете сами и се успешни жени!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: како издржува една самохрана мајка?
4.10.2009 11:31:13   
mami
во петокот во детскиот центар во амстор, разговарав со една мамичка,моја возраст, но малечкото една година постаро од Лука. Дечко и бил 10 год. постар д неа и кога забременила ја оставил, не гоо ни признал малиот...таа живее со родителите, работи и вели- Не ми ни треба некој како него, имам јас за што да живеам...
И раскажав за рр па се надевам дека ке ни се придружи

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: како издржува една самохрана мајка?
4.10.2009 15:11:50   
kiki_riki
секоја чест на самохраните мајкиuser posted image     , јас имм прво живеевме со една плата беше тешко, но кога тој се вработи и ја повреди ногата, морав се сама е тоа е навистинатешко,
кај мене ова траеше 1 месец и одва издржав, а камо цел живот така!!!!
Но мое главно размислување е подобро самохрана мајка отколку детето да расте во лош брак, каде обично мајката е жртва на насилство (не дајбоже)


_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: како издржува една самохрана мајка?
9.10.2010 23:10:33   
mama26
самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.тешко на тие вистински самохрани мајки...недајбоже да си им во кожа, 

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: како издржува една самохрана мајка?
9.10.2010 23:24:53   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.тешко на тие вистински самохрани мајки...недајбоже да си им во кожа, 


lele mama26 kakvi izjavi
namesto poddrska da gi obesime na stolb na sramot
sama si izvlekuvas nekoi definicii, zaklucociuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: како издржува една самохрана мајка?
9.10.2010 23:32:32   
mama26
ситиот на гладниот не му верува...user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 12:26:35   
Martins mom
И се восхитувам на секоја самохрана мајка user posted image user posted image user posted image
Знам колку тешко издржуваат, тешко е да бидеш и тато и мама, и затоа секоја чест на нивната храбростuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 12:27:44   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.тешко на тие вистински самохрани мајки...недајбоже да си им во кожа, 


мама26, а што ако остане самохрана мајка поради смртта на сопругот. Не се сите самохрани мајки „од бес“user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 12:41:19   
Anushka
да бидеш самохран родител е многу тешко, не само од финансиска гледна точка. ТИ си тој (и никој друг) од кого зависи детето. Често ми се сучувало во исто време да закажат родителска, систематски преглед, едниот фудбал, другиот кик-бокс, едниот бара помош за математика, а во исто време другиот за хемија!!! Кај кого да се отиде прв, на кого да му се помогне прв?! Кога одев со нив на базен, на одмор сама - едниот му се мочка, сите одиме, едниот му се спие, сите спиеме... Станав разроока вардејки ги двајцатаво вода или снег - едниот на една страна, другиот на друга....
ах....
ама кога се сака НАВИСТИНА не е тешко. Најбитна работа од се` е децата никогаш да не почувствуваат дека само еден родител е со нив. Е тоа, тоа е најтешкото.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 13:17:47   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.тешко на тие вистински самохрани мајки...недајбоже да си им во кожа, 


мама26, а што ако остане самохрана мајка поради смртта на сопругот. Не се сите самохрани мајки „од бес“user posted image

ne rekov deka se site od bes,toa ti sto go kazuvas e i vdovica isto taka,ne deka e nesto polesno od samohrana majka.u sekoj slucaj tesko e,ne bi sakala da gi teram lugeto da mislat deka se e med i mleko vo zivotot.kako sto rece anuska isto taka realnosta odnosno-treba da si i majka i tatko na toa dete...a toa e najtesko


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 13:49:54   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

самохрани мајки?тешко на тие што стварно се самохрани...под самохрана мајка подразбирам жена која нема помош од нигде -затоа се вика самохрана нели, а ако од бес излегла од бракот а бара од родителите тогаш не е самохрана.тешко на тие вистински самохрани мајки...недајбоже да си им во кожа, 


user posted image
Значи мама ако неоправдано излегла од брак и сега сама го одгледува детето не е за жалење, таа не е самохрана мајка? Чуден став.
Имам комшивка што роди дете од својот дечко со кој беа 9 години заедно, тој се ожени за друга а она во момент на слабост била со него уште еднаш. За многумина тоа би било „од бес“ ко што викаш ти. Сепак тоа не ја прави помалку вредна самохрана мајка и не ја намалува големината на нејзиното жртвување за детето. Тоа што според тебе од бес станала самохран родител не значи дека таа не е ВИСТИНСКА.user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 15:05:59   
mama26
site samohrani majki se za zalenje...ama ima raboti koi gi naterale da bidat samohrani...nasilstvo vo brakot ,nevrestva...i majkite se borat za decata...ova ne se od bes..za drugi nemozam da kazam...odnosno tanja za tvojot primer toa e sudbina ili zenata si bila resena da se cuva dete sama posto drugiov bil zenet...i vo red e toa...i jas imam drugarka na 35 nemozese da se omazi pa si rodi....isto sega?      temata e kako izdrzuva edna samohrana majka,mojot odgovor e tesko--treba da bide i majka i tatko...a se drugo primer za primer samo naogame vreme za razgovor vaka nie clenovite.a neli sekoj si ima pravo na mislenje?ete jas go dadov moeto..sepak da ne pravime od edno prasanje -prikaski

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 15:09:09   
mama26
mozebi ima i hrabri zeni,ama jas nesum edna od niv..jas eve ne sum samohrana ama se osekam kako takva,pod kirija bez maz [ a vencana ] i mnogu mi fali tatkoto na sinmi user posted image sepak si ima ljubov [ mozebi da nemase ke bev i jas hrabra sama da sum sekogas ama nemozam da zboram za toa zasto ne sum stignata do tamu user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: како издржува една самохрана мајка?
11.10.2010 21:03:39   
ananikol
 

Mnogu tesko,sigurno se na rabot na ekzistencijata iako se vraboteni.
Kaj nas samohranite roditeli plakaat isto danok na drzavata kako i sekoj drug roditel vo zaednica i nema nikakvi benificii nikakva pomos od drzavata.Tuka drzavata mora da napravi nesto,se nadevam za brzo...
Ja pocituvam sekoja edna samohrana majka  ( pa i od bilo koi pricini da e samohrana-ama od arno sigurno nee) imala hrabrost a i bila sposobna da nosi se na svoj grb.
Tamu kade sto ziveev pred da se preselime imav komsivka makedonka-samohrana majka,nejziniot sin e za primer vospitan,taa izgleda 24/7 tip-top,uspesna e...moze da go ima koj ke go posaka (navistina veruvam vo ova) a sepak e sama.Taka i odgovara i toa e OK.Ima poubav i poorganiziran zivot od mnogu majki vo zaednica i i zaviduvaat ama pusto ne velat bravo ami vidija koj znai koj plaka hihihi(bosankite)

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: како издржува една самохрана мајка?
2.3.2011 20:59:03   
Pepe
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

На секое дете му треба мајка. И ТАТКО.
Подготвени, искусни и зрели.


Лично не го сфаќам тоа поинаку.



Potpis

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?