|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Е-дневник
24.2.2010 12:04:52   
jovanka
Со е-дневникот оценките и неоправданите на тапет


Родителите со код преку компјутер ќе можат секојдневно да ги контролираат своите деца за успехот и за редовноста на часовите. Тие заедно со децата ја поздравуваат новината, бидејќи секојдневно ќе бидат контролирани


Родителите од ОУ "Коле Неделковски" од вчера, успехот и редовноста на своите деца ќе можат да ја следат преку интернет. Ова центарско училиште, прво во Општина Центар, го пробива мразот на пилот-проектот на Владата за воведување на електронскиот дневник во сите училишта. На пуштањето во употреба на пилот-програмата во основните училишта, присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерите за образование и информатика Никола Тодоров, Иво Иваноски заедно со градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ.

- Денес дојдовме со цел да видиме како функционира пилот-проектот е-дневник. Истиот го инициараше Општина Центар, а го изработи фирма стручна за апликацијата. Со оваа алатка родителите можат да си ги гледаат оценките и изостаноците на своите деца. Целта е да имаат комплетна слика за редовноста на своето дете и навремена информација за текот на образованието на своето дете. Од прикажаното можам да кажам дека се работи за одличен систем кој министерството за образование го развива за сите училишта во цела Македонија, а тој ќе биде готов до почетокот на наредната училишна година, - изјави вчера премиерот Груевски.

Во новиот дневник секојдневно ќе се внесуваат оценките и оправданите или неоправданите изостаноци. Родителите ја поздравуваат оваа идеја која стана реалност. Задоволни се и учениците како што велат дека на овој начин ќе знаат какви резултати постигнуваат. Особено голема поддршка за проектот дадоа дел родители, кои велат дека на овој начин не мора да одат на училиште да се распрашуваат за образованието на нивните деца, туку со впишување на лозинката податоците им се директно на увид на компјутер.

- Браво за иницијаторите. Одлична им е идејата. Само нека продолжат така. Далеку ќе стигнат. Не само учениците и професорите. Задоволни сме што децата на компјутер работат нешто друго освен што комуницираат и играат. Имаат добри постигнувања - вели родител на ученик, кој имал можност да го посети е-дневникот.

Инаку софтверот за е-дневникот го изработи фирмата Сивус. Со него секој родител ќе добие код, а потребните податоци од матичните броеви на децата и на родителите ќе бидат заштитени.Од Сивус вчера рекоа дека на најдобар начин се составени кодовите за да можат родителите да имаат пристап до електронскиот дневник. Податоците ќе ги внесува само еден професор и безбедноста е на негова одговорност. Со кодот што ќе го добие секој родител, не ќе може да влезе ниту наставникот што ќе ги внесува податоците, бидејќи истиот нема да го знае.



_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:06:20   
zami
E konecno nesto za pofalba.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:08:48   
Adrijana
Mnogu pametna rabotauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:15:27   
jovanka
Kako i sekoj proekt ima i svoi prednosti i nedostatoci.Vremeto ke pokaze.Sto za onie roditeli koi nemaat internet sepak znaeme kolku e brojkata vo Makedonija na korisnicite na internet?Za mene e najdobro e koga raditelot ke pojde do uciliste i razgovorot pomegu ucenikot -roditelot i nastavnikot nisto nemoze da go zameni bez razlika dali se raboti za pofalba ili voocuvanje na nedostatocite i zaednicko pomaganje do celta na uspehot.Mnogu elementarni uslovi falat vo ucilistata za nepreceno odvivanje na nastavata sakame da sme vo ceor so vremeto ama ne se fakame prvo od ona elektronsko-kompjuteri za sekoe dete a nema osnovni pomagala koi ke im ovozmozat sovremeno sledenje na nastavata a da ne zboruvam za higienata.... malku navlegov vo druga tema ama se ni e toa lanec edna karika ako ni ja nema nemoze da funkcionira bilo za sto da se raboti.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:15:29   
pacuvce
Јас сум малку скептична за ова,ама ајде времето ќе ја покаже оправданоста на овој проект на Владата...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:15:38   
profesorica
одличноuser posted image user posted image user posted image

имам другарче во сеавус што работи не знаев дека они го правеле-СУПЕР


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Е-дневник
24.2.2010 12:24:36   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Kako i sekoj proekt ima i svoi prednosti i nedostatoci.Vremeto ke pokaze.Sto za onie roditeli koi nemaat internet sepak znaeme kolku e brojkata vo Makedonija na korisnicite na internet?Za mene e najdobro e koga raditelot ke pojde do uciliste i razgovorot pomegu ucenikot -roditelot i nastavnikot nisto nemoze da go zameni bez razlika dali se raboti za pofalba ili voocuvanje na nedostatocite i zaednicko pomaganje do celta na uspehot.Mnogu elementarni uslovi falat vo ucilistata za nepreceno odvivanje na nastavata sakame da sme vo ceor so vremeto ama ne se fakame prvo od ona elektronsko-kompjuteri za sekoe dete a nema osnovni pomagala koi ke im ovozmozat sovremeno sledenje na nastavata a da ne zboruvam za higienata.... malku navlegov vo druga tema ama se ni e toa lanec edna karika ako ni ja nema nemoze da funkcionira bilo za sto da se raboti.


Potpolno se soglasuvam.
Ama ne deka nie ako imame internet, nema nikogas veke da pojdeme kaj ucitelkite da prasame.
Sepak dnevnikot e samo za oceni i neopravdani, a donosot na deteto e nesto sto moze samo licno da se doznaae.

Evemsin mi e vo gradinka pa ednas nedelno zastanuvam da prasam sto pravi, kako se odnesuva i slicno.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Е-дневник
24.2.2010 13:48:48   
BILJANA_G
E ova bas mi se dopaga.  user posted image  user posted image  user posted image . Ama sepak mislam deka i pokraj toa roditelot treba da odi pocesto i da razgovara licno so ucitel/ka,nastavnik/cka.A za sledenje na ocenite moze da se sledat pas dobro.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Е-дневник
24.2.2010 14:23:58   
Natasha5
супер е за пофалба само додека се спроведе низ цела Македонија ке треба многу време,само што во денешно време родителите за жал многу малку се заинтересирани за успехот на нивните деца,не викам сите родители ама поголемиот дел да.Преку ова би требало да се заинтересираат.Само ке треба да се спроведе низ сите училишта интернет,а во поголемиот дел нема.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Е-дневник
26.2.2010 21:47:08   
ananikol
Ova e najdobar nacin sekojdnevno da go kontrolirate vaseto dete.Ovde kade sto ziveam  e zazivean ovoj nacin i ne se pokazal nekoj nedostatok.Sekoj roditel mozi preku vnesuvanje na sifra za svoeto dete(i samo za svoeto-nemate pristap za drugi ucenici) da si vodi evidencija.
Isto taka i profesorite mislam klasite rakovoditeli ostavaat po nekoja informacija i vie sekogas ste vo tek,nema mrdanjeuser posted image ,user posted image .
Isto taka dobivaat 4 raporti ( kako kaj nas sveditelistva) na koi roditelite mora da se potpisat vo...kako da go objasnam toa ..ajde edno kako papka i na nea stojat vasite potpisi,znaci sekoj nov raport vie si go gledate  vasiot predhoden potpis-nema falsifikuvanje user posted image .
Bas mi e milo sto i  vo Makedonija se vovede ovaj sistem,samo napreduser posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Е-дневник
26.2.2010 21:49:26   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Kako i sekoj proekt ima i svoi prednosti i nedostatoci.Vremeto ke pokaze.Sto za onie roditeli koi nemaat internet sepak znaeme kolku e brojkata vo Makedonija na korisnicite na internet?Za mene e najdobro e koga raditelot ke pojde do uciliste i razgovorot pomegu ucenikot -roditelot i nastavnikot nisto nemoze da go zameni bez razlika dali se raboti za pofalba ili voocuvanje na nedostatocite i zaednicko pomaganje do celta na uspehot.Mnogu elementarni uslovi falat vo ucilistata za nepreceno odvivanje na nastavata sakame da sme vo ceor so vremeto ama ne se fakame prvo od ona elektronsko-kompjuteri za sekoe dete a nema osnovni pomagala koi ke im ovozmozat sovremeno sledenje na nastavata a da ne zboruvam za higienata.... malku navlegov vo druga tema ama se ni e toa lanec edna karika ako ni ja nema nemoze da funkcionira bilo za sto da se raboti.


Potpolno se soglasuvam.
Ama ne deka nie ako imame internet, nema nikogas veke da pojdeme kaj ucitelkite da prasame.
Sepak dnevnikot e samo za oceni i neopravdani, a donosot na deteto e nesto sto moze samo licno da se doznaae.

Evemsin mi e vo gradinka pa ednas nedelno zastanuvam da prasam sto pravi, kako se odnesuva i slicno.




Потпис и на двете...Убаво е се тоа што ке го има тоа на интернет, ама прво да се погрижеа да сите луѓе моњат да си дозволат најпрво компјутер а после и интернет не ке беше лошо...

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Е-дневник
27.2.2010 11:33:26   
niki
Овој проект е секако за поздравување и за родителите носи олеснување во следењето на успехот и поведението на децата и можност навремено да се реагира и поправат истите.
Е сега кој може да си дозволи интернет е сосема друга тема, но сепак не мислам дека македонските родители  се баш многу загрозени по тоа прашање. Можеби стандардот во Македонија не е како некаде другде, но сепак кога се работи за електрониката во чекор се следат нејзините достигнувања. Јас лично веке и не познавам семејства кои немаат компјутер дома, без оглед на тоа колку заработуваат.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Е-дневник
27.2.2010 22:49:59   
ananikol
So tekot na vremeto koga ovoj proekt ke zazivee ke vidite deka i drugi raboti ke se promenat.Kako na primer roditelskiot sostanok.Nema poveke roditelski sostanoci vo klasicen smislol od tolku i tolku casot site roditeli vo eden kabinet i sega slusaj za site koj kako i sto.Ova  vo centralna Evropa e poinaku regulirano i se nadevam deka sto poskoro ke dojdi i kaj nas.
Ovde sekoj roditel dobiva svoj termin od 15 min i veruvajte dovolno e.Znaci ocenkite si gi znaes uste od doma i oprevdani-neopravdani,znaci ti ostanuva da si prasas kako e odnesuvanjeto na tvoeto dete na skolo( mada ako ima nesto sto treba da go znaete ke go dobiete po e-mail,i na domasna posta dokolku e nesto seriozno,no kako sto rekov za se i sesto ke ste obavesteni kratko vo e-dnevnikot i poopsirno po e-mail).
Znaci si dobivate obavestuvanje koga vi e roditelskiot sostanok i mozite da si zakazite i vreme so uste 2 profesori so koi sakate da zboruvate,znaci za sekoj nastavnik uste po 15 min.
Sosema dovolno.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Е-дневник
27.2.2010 23:02:15   
April
и кај нас има отворени денови кога родителот може да поразговара со секој наставник одделно, а и секој наставник во текот на неделата има одреден ден и термин кога е достапен за родителите...

е-дневникот е убава идеја, но сепак комуникацијата лице в лице е незаменлива...а и прво да се средат тоалетите за децата (вистинската реалност), а потоа ќе зборуваме за виртуелната реалност, нели?

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Е-дневник
19.6.2013 17:46:31   
Felly RR
Одамна не се коментирало на темава - ајде малку да ја активираме. Е-дневникот еве веќе подолго време фунционира - но што мислите вие како родители? Дали го отворате електронскиот дневник и дали преку него се информирате за оценки и за изостаноци за вашите деца или сепак преферирате разговор лице во лице со наставникот.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.6.2013 17:48:59 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Е-дневник
20.6.2013 10:27:17   
Octavia
Е-дневникот и сега толку тешко функционира што е фрустрирачки. Можеби овој период е таков, ама требало да си направат систем кој може да го издржи тоа. Јас често го користам, кога имам потреба, затоа што кај син ми уште има комбинирање описно оценување-бројчани оценки (зависи од периодот). Многу покорисен би бил кога би бил редовно ажуриран од страна на наставниците. Јас и нив ги разбирам, посебно со ваков квалитет на е-дневникот, ама треба да се трудат редовно да внесуваат оценки. А тие се уште ги ги чуваат оценките по списоци и внесуваат само на тримесечие, полугодие и сл (некои велат не смееле да имаат повеќе оценки во дневникот). Во секој случај, го користев и за да следам што работат, ама и тоа не е баш применливо, затоа што си внесуваа на пр. неодржани часови, па јас му велам на синот на пр. „Денес сте работеле тоа и тоа по техничко“ а тој вели „Не, мамо, губевме денесм немавме час“ user posted image , или имале час, едно е запишано, друго е работено... Ако се употребува како што треба, пред се од страна на наставниците, многу практична работа е.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Е-дневник
20.6.2013 17:39:26   
Felly RR
Баш ме израдува Октавија што го користиш. Сепак сметам дека мал број на родители го користат. А за оценките онолку колку што има во другиот дневник, треба да има и во електронскиот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Е-дневник
20.6.2013 22:26:31   
Hunny
Фели кај ти текна за дневников user posted image Изгледа иста мака си имаме, ај нека помине 24-ти , па може ќе пишам нешто.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Е-дневник
20.6.2013 22:59:41   
Felly RR
Хехе, изгледа. Јас завршив со таа мака за оваа учебна година.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Е-дневник
18.9.2014 14:42:07   
LoveableMe RR
Еве што дознав денес од една колешка и не можам да се начудам, та нели сме информатички напредно општество?

На родителска им кажале дека за оние кои имаат повеќе деца, мора за следење на е-дневникот да дадат две/три имејл адреси и два/три мобилни телефона, зошто не можел системот за повеќе деца се да испраќа на една електронска адреса или на еден мобилен број, се блокирал...user posted image .. значи треба да се ангажира цела фамилија маж, жена, баби дедовци со мејлови и мобилни телефони за да може да се добиваат информации од е-дневникот...стварно немам коментарuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Е-дневник
18.9.2014 14:52:05   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Еве што дознав денес од една колешка и не можам да се начудам, та нели сме информатички напредно општество?

На родителска им кажале дека за оние кои имаат повеќе деца, мора за следење на е-дневникот да дадат две/три имејл адреси и два/три мобилни телефона, зошто не можел системот за повеќе деца се да испраќа на една електронска адреса или на еден мобилен број, се блокирал...user posted image .. значи треба да се ангажира цела фамилија маж, жена, баби дедовци со мејлови и мобилни телефони за да може да се добиваат информации од е-дневникот...стварно немам коментарuser posted image

lele nema da komentiram ama posteno me iznasmea,se smeam na glas i mi tecat solzi....ahhh nasata cudesna zemja

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Е-дневник
18.9.2014 14:57:47   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

lele nema da komentiram ama posteno me iznasmea,se smeam na glas i mi tecat solzi....ahhh nasata cudesna zemja


Леле, не знам дали е за смеење или плачење работава, ама што прават со тие што имаат 4/5 деца? Многу ме интересира како е-дневник ги известува...сигурно се главни претплатници со еден куп при-пејдови за децава, по еден за секое дете...лелее хаос, а тек мејл..главни хакеришта ќе станат родителиве на интернет со триста профили.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Е-дневник
18.9.2014 15:03:10   
Tanjat7880
Eve jas ke vi kazam shto pravat tie so 4 deca shkolski(moite vnuci) preporaka e da ne go koristat istiot,ednostavno NEMA uslovi I tolku,se shto ti treba ke odish I ke si prashash,kade gledate problem?!Eh shto se ispukav denes,za se shto mi lezesheuser posted image


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.9.2014 16:23:45 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Е-дневник
18.9.2014 15:07:24   
Hunny
Не знам зошто така им рекле. Јас имам ученици што имаат помали браќа и сестри и најавени се со еден мејл.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Е-дневник
18.9.2014 16:23:28   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Eve jas ke vi kazam shto pravat tie so 4 deca shkolski(moite vnuci) preporaka e da ne go koristat istiot,ednostavno NEMA uslovi I tolku,se shto ti treba ke odish I ke si prashash,kade gledate problem?!Eh shto se ispukav denes,za se shto mi lezesheuser posted image


АКо Тања, пиши си, ќе ти олесни, барем нервозата ќе ти помини. Делот за е-учебници го ставив во соодветна тема. КЛИК.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?