|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ден на дрвото
10.11.2009 14:06:32   
mami
СОНОТ ЗА ПОШУМЕНА ИДНИНА Сонот за пошумена Македонија преку засадување на иднината се роди во август 2007 година, кога идејниот татко на акцијата, амбасадорот на мирот на UNESCO, светски познатиот баритон, маестро Борис Трајанов, трогнат од огромните катастрофални пожари, кои 2006 и 2007 ја соголија и опустошија Република Македонија, добива благородна идеја и поттикнува проект за масовно засадување на голините и опустошените планини.

Незаборавната изјава на уметникот дека „Не сме само ние жители на планетета, и шумите се жители како и ние„ и дека „Треба да се прогласи ден на жалост кога масовно умираат шумите„ ја зароди и осемени големата идеја кон реализација. Иницијатива на г-дин Трајанов, ја прифатија група ентузијасти, започнувајќи го проектот Ден на дрвото – засади ја својата иднина.

Ексклузивата на оваа идеја е оригиналниот зафат – секој граѓанин на земјата да засади по едно дрвце – и тоа во само еден ден! Блескавата метафора за себепрераѓање преку раѓање на нов живот на шумите - сонот за пошумена Македонија, во само еден ден стана убава зелена стварност во која - беа засадени два милиона и педесетишест илјади садници, колку што Република Македонија има жители! На 12 март 2008 година се спроведе првата акција на која жителите на земјата масовно излегоа да засадат дрвца. Реки народ се придвижуваа кон подготвените терени, кои беа уредно распоредени од стручните лица на „Македонски шуми„. Познатите јавни и естрадни личности излегоа да помогнат во повикувањето на народот. Акцијата беше повеќе од успешна и веќе околу пладне, за чудо, недостигаа садници за секој жител. На 13 март Македонија се разбуди озеленета, облагородена, а секој граѓанин се вдахна себеси, вградувајќи се, засадувајќи ја својата иднина некаде во младите идни шуми.

Македонија се прочу во светот по добро...

АКЦИЈАТА Е ВЕЌЕ ТРАДИЦОНАЛНА - ВТОРАТА И ТРЕТАТА АКЦИЈА

По шест месеци, на 28 октомври 2008 се спроведе и втората акција на која се засадија шест милиони садници! И покрај драматичните временски непогоди, студот и снегот не ги спречија илјадници луѓе да ги напуштат топлите домови и со невиден ентузијазам да се упатат кон предвидените локации и кон големата мисија за својата земја.

Покрај македонските естрадни ѕвезди, втората акција ја збогатија и ѕвезди од соседните земји, како познатите: Шола од Хрватска, Бојан Маровиќ од Црна Гора, Бајага од Србија, Жељко Бебек од БИХ, како и истакнатиот поет Љубомир Левчев од Бугарија.
По завршувањето на втората акција, светот повторно дозна за Македонија. Блескав беше одгласот на речиси сите странски медиуми кои ја истакнаа Македонија во своите ударни гласила.

На 14 март 2009 се спроведе и третата акција, на која за еден ден се засадија дури пет милиони дрвца! Силниот ветар не ги поколеба граѓаните кои масовно излегоа да ги исполнат браздите со млади садници. Организираниот превоз и воопшто организацијата ја направи акцијата уште поуспешна.


ДИПЛОМАТСКА И МЕЃУНАРОДНА ПОДДРШКА

Акцијата наиде на одличен одзив кај сите земји во соседството, регионот и пошироко.
Амбасадорите од сите странски земји со радост ја прифатија иницијативата да бидат дел од тимот кој помага во озеленување на просторот. Вистински настан беше кога со свои раце садеа иднина и странските амбасадори во Македонија.

Меѓу највпечатливите изјави е онаа на холандската амбасадорка, Нејзината Екселенција, г-ѓа Симоне Филипини: „Кога во 14.30 часот се враќав од ридот кај Рафинеријата видов цела река народ што не се враќаше со мене, туку се качуваше, и со ентузијазам прашуваа – дали и за нас останаа дрвца за садење!

Уште од првиот момент акцијата ја поддржа и Европската унија, и тоа преку личното срдечно учество на Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Неговата Екселенција Ерван Фуере.
Имаме поддршка и од други странски организации и фактори.

АКЦИЈАТА ВО СВЕТСКИТЕ И ДОМАШНИТЕ МЕДИУМИ

Поддршката од странските земји е и медиумска. Најреномираните медиуми со восхит известуваа за нашиот успех: „Agence France-Presse„, „Reuters„, Shin Hua „BBS„ и други.

За блескавиот одглас на акцијата во странските медиуми, најубаво сведочи и овој текст што сега го читате, кој е мозаик од извадоци за големиот трикратен еко-настан во Македонија.
Секоја наша акција имаше голема логистика и од домашните медиуми, кои ни понудија бесплатно емитување на рекламни спотови и целосна ТВ-презентација. Повикот до граѓаните и информациите за организацијата на настанот се одвиваше преку телевизиите и весниците. Сето тоа имаше ефикасна едукативна, организациска и апелативна улога.

МЕЃУНАРОДНИ ПРИЗНАНИЈА

По првата акција г-дин Трајанов, за оваа иницијатива доби „Награда за Индивидуален Филантроп од Македонија„ за 2008 г. доделна од Центарот за Институционален развој.

user posted image Меѓународната еколошка фондација Врховниот учител Чинг Хаи, во знак на успешност на акцијата му додели плакета на Борис Трајанов, каква што пред тоа добиле и Бил Гејтс, Анџелина Џоли и други најелтини имиња. Притоа беше нагласено дека со акцијата Ден на дрвото се направени напори и за смирување и мир меѓу етничките групи во Македонија и дека би сакале сите нации во светот да го следат македонскиот проект за садење дрвца што ќе помогне во трансформација на Планетата во здрав, жив рај со што сите луѓе ќе се обединат и ќе работат во мир.

Сепак, лидерот и идеологот на акцијата Борис Трајанов, при секој ваков повод, скромно изјавува дека овие награди не ги смета само како лични, туку колективни оти дека тие им припаѓаат и на сите членови на Оборот, на сите членови на акцијата, на нашите партнери, но најмногу на оние кои на свои раце ги понесоа големите подвизи – граѓаните кои доброволно пошумуваа.

ОД ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА ДО ЗДРУЖЕНИЕ НА ГРАЃАНИ

Граѓанската иницијатива Ден на дрвото – Засади ја својата иднина на чело со амбасадорот на УНЕСКО Борис Трајанов, формираше Иницијативен одбор од стотина ентузијасти. Oдборот за реализација на акцијата го сочинуваат истакнати личности од повеќе сфери, креатори на јавното мислење, културни работници, познати естрадни уметници, новинари, претставници од бизнис-секторот, од образованието, личности од научниот, креативниот и уметничкиот живот на Република Македонија.

Денес Здружението на граѓани е организација која е наполно отворена за меѓународна и интернационална потенцијална мрежа на соработка со земјите од соседството, регионот и светот воопшто. Нашата мисија го надраснува локалниот интерес, кон регионалното и глобалното добро.

ПРОМОТИВНИ АКТИВНОСТИ

Нашите акции имаат богат промотивен логистички репертоар. Походот за пошумување се шири низ целата територија на земјата – од градинките, забавиштата, училиштата, факултетите, ридовите, планините, до градските плоштади, од општина до општина.

Промотивните активности се одвиваат во две етапи:
  • Практична и непосредна промоција меѓу граѓаните;
  • Медиумска промоција (преку ТВ-спотови и презентации).


УНИВЕРЗАЛНОСТ И ОБЕДИНУВАЊЕ

Акцијата е универзална и сенародна. Граѓаните пошумуваа заедно, без разлика на верска, полова, национална, политичка и социјална припадност.

Посебно интересен и значаен настан беше кога зедно садеа и верските лидери во земјава, кои замислете, на сите три акции, иако се од различна верска припадност - заедно садеа во дворовите на различните верски храмови! Тие ја подвлекоа хармонијата на сите граѓани за оваа благородна еколошка и хуманитарна акција. Ова е врвен и редок пример за верска, мултиконфесионална и мултинационална толеранција. При секоја ваква мини-акција, ние и граѓаните се збогативме со ново духовно богатство од секоја религија. Со тоа нашиот духовен имот станува непрегледен, а предворијата на храмовите, симболички се „нахранија„ со различни духовни вредности, засадувајќи пошумена идинина.

Дека овие три акции го обединуваат човештвото на најубав начин сведочат и сите облици на образовна, културна и научна синергија, која постојано ја поттикнуваме преку разни иницијативи за конкуси и натпревари за младите и креативните, преку културни менифестации и проекти, и преку научна конференција за дологорочно пошумување на нашата земја.
Со тоа поттикнуваме фер-дијалог, опшата толеранција и просперитет.


превземено од : Ден на дрвото- засади ја својата иднина
 

< Поракaта ја уредил mami -- 10.11.2009 14:08:00 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ден на дрвото
10.11.2009 14:07:58   
mother 29
user posted image user posted image   user posted image

ке оди некој во акција?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ден на дрвото
10.11.2009 14:09:21   
mami
Јас бев на првата со така фино заоблен стомакuser posted image user posted image user posted image а на следните со Лука во кенгур и садевме дрвца..малку времето не ни чинеше и моравме брзо да си одиме- почна снег да врнеuser posted image , ама годинава, само да не врне дожд, за се друго не не плаши, ке одиме дефинитивно

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ден на дрвото
21.11.2012 10:49:32   
vezilka RR
Дали познавате некого кој на денот на дрвото бил на оваа акција и засадил дрвце? Јас, не. Не дека сум против садење дрва, туку ме вади од такт начинот на кој се организира ова. Или е неработен ден, или нека го прават во сабота, па кој сака нека оди. Сега половина од луѓето седат дома (2% од нив отишле да сдадат) другата половина (ако не и повеќе) си се на работа, ама нема каде да остават дете, или некоја друга комбинација која ги изместува од секојдневието, а тоа кошта пари. Башка работа е што во сабота кога демек ќе се одработува, само половина ќе се појават на работа, од кои половина ќе си заминат до 13 часот. И тоа е губење пари..Ме интересира кои се резултатите од овие акции? Дали се исплати сета оваа мешаница?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ден на дрвото
21.11.2012 10:55:51   
miana
Познавам такви луге..Моите свекор и свекрва одат и садат дрвца..Ова е супер ,мегутоа не треба да се зема работен ден заради ова..Кој сака да сади може да сади кога сака а не мора тоа да биде некој работен ден..Не сакаат сите да садат дрва а вака се приморани да не одат на работа тој ден па да одработуваа друг ден..Мислите дека оние кои денес не се на работа садат дрво??Нееее

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ден на дрвото
21.11.2012 11:09:23   
Ring
Eden drugar ke sadi drvca denes zatoa sto mora...ako me razbirate user posted image user posted image pala naredba user posted image user posted image user posted image ...inaku sum protiv da se organiziraat vo raboten den .... pa sekoj vikend moze da se sadat drvca
baska imam eden prijatel koj raboti vo makedonski sumi i vika deka 90 % od drvcata ne niknuvaat od X pricini ....taka da ne znam kolku seto ova e opravdano

P.s potpolno se soglasuvam so Vezilka

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Дали познавате некого кој на денот на дрвото бил на оваа акција и засадил дрвце? Јас, не. Не дека сум против садење дрва, туку ме вади од такт начинот на кој се организира ова. Или е неработен ден, или нека го прават во сабота, па кој сака нека оди. Сега половина од луѓето седат дома (2% од нив отишле да сдадат) другата половина (ако не и повеќе) си се на работа, ама нема каде да остават дете, или некоја друга комбинација која ги изместува од секојдневието, а тоа кошта пари. Башка работа е што во сабота кога демек ќе се одработува, само половина ќе се појават на работа, од кои половина ќе си заминат до 13 часот. И тоа е губење пари..Ме интересира кои се резултатите од овие акции? Дали се исплати сета оваа мешаница?


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ден на дрвото
21.11.2012 11:55:55   
sandriana RR
Ден на дрво - си немал ѓаолот работа...Така си го доживувам денов. Еве, дремеме на работа 5 души, нигде никого да побара услуга од нас, текови административни работи не можам да завршувам - зш државна администрација не работи денес, тотално непродуктивен и утнат ден. Како што рековте сите - може кој било неработен викендашки ден да се организира и да биде поефективно изреализирано. Сепак, ова е нашата чуд(ес)на земја / државичка..

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ден на дрвото
21.11.2012 14:59:44   
Bilence2
Ne znam zosto ne dadat po nekoja sadnica na lugeto sto imaat dvorovi, pa da zasadat drvce vo dvorce. Toa mi e nekako pofino, em ke se grizi nekoj za drvceto, da se zafati, em ke se najde drvceto vo gradot i ke go razubavuva dvorot. Zeleniloto mozebi gradot go planira na javnite povrsini, no po dvorovite na lugeto ako gi ima toa e bonus za gradot mislam.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ден на дрвото
18.11.2013 13:30:10   
Felly RR
Знаете ли кога ќе биде Денот на дрвото оваа годиина? Долго веќе го најавуваат на ТВ, ама мислам дека сеуште немаат кажано кога точно ќе биде user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ден на дрвото
18.11.2013 14:19:54   
Mihaela 2010
Jas sabajle nesto procitav za vo sreda ,ovaa sreda neraboten den,ama posle nekoe vreme objavija deka seuste ne bilo definirano koga ke bide...na toa ostana

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ден на дрвото
25.11.2013 19:28:40   
Mihaela 2010
ete denot na drvoto ke bide ovaa sreda,i nie nema da rabotime ama za zal ke treba da odrabotuvame u sabota-ova neoficijalno ama po se izgleda taka ke bide...user posted image
samo se prasuvam dali gradinkite ke rabotat vo sabota?

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ден на дрвото
25.11.2013 20:19:34   
Felly RR
Кај нас лани, не работеа во средата, па одработуваа во сабота и тие.user posted image Е сега за оваа година уште немаат кажано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ден на дрвото
25.11.2013 22:44:11   
sandriana RR
Јас и мм ќе работиме, а градинките не верувам. Очекувам соопштени утре да закачат на инфо таблата. Ќе работи изглеа баба сервис од државната администрација user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ден на дрвото
26.11.2013 12:21:08   
Snowhite RR
Градинките секогаш работат во сабота после денот на дрвото, барем кај нас, не знам за другите градинки баш, ама прашајте си

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ден на дрвото
26.11.2013 20:26:09   
Felly RR
Е оваа година работат и утре, мене ми одговара - цел ден ќе бидам на работа, за нас не е неработен ден.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ден на дрвото
26.11.2013 22:29:04   
Snowhite RR
epa dobro sto rabotat do lani stvarno imav problem zasto nie rabotime a sveki pa odea na posumuvanje i doma ne mozese da go vardi

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ден на дрвото
28.11.2013 4:23:14   
bucko mal
Mnogu me nervirase ovoj den koga ke dojdese.Za nekoj raboten za nekoj neraboten den da neznae covek sto da pravi.user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ден на дрвото
28.11.2013 7:24:39   
deluxe
Вчера ја гледам на ТВ акцијата за садење дрва.Ме фати смеа и сум се смеела на цел глас,кутрите луѓе садат дрва во снег,и ги засипуваат со снегuser posted image user posted image И сигурно ќе се фатат дрватаuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 28.11.2013 7:25:02 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ден на дрвото
28.11.2013 8:45:15   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Вчера ја гледам на ТВ акцијата за садење дрва.Ме фати смеа и сум се смеела на цел глас,кутрите луѓе садат дрва во снег,и ги засипуваат со снегuser posted image user posted image И сигурно ќе се фатат дрватаuser posted image user posted image

Pa navodno rekoa deka im se pogodilo vremeto,vlaznosta...koj znae

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ден на дрвото
29.11.2014 15:42:00   
Felly RR
Оваа година Денот на дрвото најавија дека ќе биде на 3.декември во среда. Па спремете се ајде да засадиме и ние некое дрвце!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ден на дрвото
29.11.2014 23:32:15   
scared RR
user posted image Ќе биде ли неработен и овој ден? На мм на работа му рекле како не се знаело..а јас слушнав на вести дека неработен ќе е user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ден на дрвото
29.11.2014 23:58:25   
caciana
Ti blagodaram moja Ringeraja I ringerajki,sto me informiravte deka v sreda e neraboten den.Imav 300 raboti planirano(administrativni)I sekade ke najdev zatvorena vrata.
Inaku ke probam DA zasadam nesto Vo dvoruser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?