|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали тато го чува детето?
10.1.2011 20:13:21   
Snowhite RR
Еве мм на пример стално ми велеше дека кога ќе почнам да одам на работа тој не може да го чува детето, но како поминува времето си легна на брашното, се уште се буни и вели дека не може, не знае, ама кога ќе му го оставам како така го преслекува, го храни, го игра, го успива. И стално вика дека кога ќе биди поголем ќе било полесно, ќе одел, ќе играл, ќе разбирал, полесно ќе било за чување.
Како е кај вас?


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 20:59:16   
mama26
da go cuvase celi dva meseca.[jas rabotev].potoa ne mi se rabotese pa napustiv i od od togas jas go cuvam.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 21:01:30   
mama26
i poubava slika vo mojot zivot nemav videno.jas se vrakav od rabota a tie i dvajcata veke zaspaniuser posted image normalno menuvase peleni go ranese bese 5- 6 meseca bebence

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:06:27   
AnnaMolly RR
До сега немало потреба да го чува на подолго од половина час. Дали еднаш или два пати му има сменето пелена. Не дека не знае или не сака, едноставно не дошло до тоа. Останува сам со него додека да зачистам јас или на пример да одам во продавница.
Ама знае да смени пелена, да му даде да јаде. Тоа е најважно.
Во недела обавезно тој го бања и Филип тогаш најмногу ужива.

Исто како тебе, Snowhite, и мене ми вика дека кога ќе потпораснел ќе било полесно. Вика: Само да порасне, ти нема да имаш никаква обврска со него, се со мене ќе биде. А јас му викам дека кога ќе порасне и нема да ми треба толку помош. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:19:08   
*miki mami*
кога ќе порасне и нема да ми треба толку помош. user posted image



POTPIS

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:24:08   
*miki mami*
Му нема сменето пелени уште не е ни заинтересиран да проба не свака дека кога ке останат сами ке се изгуби и ке незнае што да прави и тогаш ке дојде на моето,го храни за време на ручек јадат заедно го причувува кога имам нешто работа според мене повеке ми одмага него што помага му дозволува да прави што сака и после кога не е нешто ко што треба таа што го кара сум јас него го немаuser posted image user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:32:30   
Isabella
Sve sto znam i pravam jas, znae i pravi i toj . Od koga se rodi Isabella dvajcata ja banjame, toj koga e doma samoinicijativno trca da i smeni pelena, vo raboten den i dava  vecera, a za vikendite 100% e negova obvrska (igranje, menuvanje peleni, hranenje...). Samo sto ne napravil nikogas do sega e da i zgotvi jadenje, toa go pravam samo jas. On bi i daval samo hrana od teglicka da se prasuva toj, ili koga ke potporasne bi ja odnel vo McDonalds user posted image . A jas po taa tema sum user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:49:42   
betpet
Дали го чува ДА ДА ДА.
И кога беше помала, редовно ја држеше во раце, на него заспиваше, и даваше млекце, само не ја соблекуваше.Но сега веќе и тоа го прави, веќе еден месец тој е на одмор и заедно поминуваат по цел ден додека јас дојдам од работа. Играат, читаат редат коцки, се пресоблекуваат и навечер и тој помага во бањањето. А морам да признаам дека кога се обидуваме да ја заспиеме, тој е по упорен и со него најбрзо заспива, само што ќе се гушнат и веќе може да се каже дека она веќе е готова. Тој е супер татичко, и таа многу го сака.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:51:26   
Тања РР
Oд кога почнав да одам на работа татко и ја чува секое попладне. Тоа подразбира дека ја облекува, пресоблекува, менува пелени, готви каши, ја храни и ја успива. Многу сум задоволна како го прави тоа, ми се чини дека е подобар и од мене. Тој успева да ја залаже да изеде количински многу повеќо отколку јас. Со него секогаш е насмеана и среќна затоа што секој ден и наоѓа нешто ново за играње, нему повеќе му се радува и погласно му се смее.user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали тато го чува детето?
10.1.2011 22:57:59   
Maca25
Да, ја чува и тоа многу убаво. Они двајца кога се сами никаква мака немаат, нина тогаш најмногу јаде, најмногу пие, не плаче, вришти и сл. и искрено до пред некое време се чудев како му успева. Но, сватив дека детето е по цел ден веќе 2 години со мене и дека му треба промена и затоа со тато прават се нај нај и најубаво се чуваат.
Немам забелешка како ја чува, што треба да и даде да јаде ќе јаде (само да му кажам јас што треба да се јаде), само трчаат навака натака, се гушкаат, пресоблекуваат, мака немаат. Тато и ги исполнува сите желби на Нина.
Додека сме сите 3 дома нина за се живо трча по мене, а кога се чуваат они двајца мама воопшто не се спомнува. user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали тато го чува детето?
11.1.2011 9:41:33   
big_mama817
никако мм многу не се замара Тарик кога е со него нонстоп вика се дере просто незнаеш кој е детето а кој таткото user posted image  се инати со него како мало дете е дури мислам дека понекогаш е полош од Тарикuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали тато го чува детето?
11.1.2011 11:59:04   
Martins mom
Тато и Мартин само се забавуваат заедно, а се’ што е обврска околу него е моја должност. Тие само си играат...многу им е убаво...ги разбирам...две мали дечињаuser posted image user posted image
Тато го слуша повеќе. Јас стопати ќе му речам НЕ, не оди таму, не фаќај и ич не ме ферма, а татко му само еднаш ќе му рече НЕ и тој веднаш се трга. Го слуша ептен...авторитет беuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали тато го чува детето?
11.1.2011 16:45:43   
Snowhite RR
Леле блазеси ви на тие што ви ги чуваат, мм го чува значи, ама додека го чува стопати ми се јавува и само ме прашува кога ќе си дојдеш, ајде иди си, не можам повеќе, сега не јади, што да му облечам итн, го успива во количката, цел саат го вози низ соба додека да заспие, досега кога сум на работа го вардат бабите, а кога мм е слободен ако сум јас на работа го чува тој, дури и тогаш ми вели да го однесиме кај некоја од бабиве, ама нема смисла тој дома да седи, а мајка му на пример да му го чува детето. Ај чекам да видиме кога ќе потпорасне малку дали ќе го чува како што вели, додуша со поголеми деца знае, си игра, ги занимава, го гледам со внуциве што прави, многу му е интересно и него и нивuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали тато го чува детето?
11.1.2011 16:58:04   
Pepelaska *
Нема време да го чува инаку знам дека би го чувал најдобро подобро од секој друг баби и дедовци, знае да му смени пелена, да му направи млеко да го облече иако не го прави тоа кога сум јас тука, ама кога би му го оставила нему а не на некој друг би била најсреќна

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали тато го чува детето?
11.1.2011 17:40:57   
arh_diz
Go imam ostaveno nekolku pati na mm toj ne mii se javil ama jas mu se javuvav mnogu cesto i mi vika pa sto go ostavas i odis nekade koga ne si opustena, ama majcina ljubov e najgolema.Mislam deka site mazi go kazuvaat toa deka decata koga ke porasnat se pointesni i poveke vreme ke pominuvaat so niv

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали тато го чува детето?
12.1.2011 12:50:21   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

.Mislam deka site mazi go kazuvaat toa deka decata koga ke porasnat se pointesni i poveke vreme ke pominuvaat so niv
user posted image user posted image potpis..po moznost da imaat navrseno 18 godiniuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали тато го чува детето?
12.1.2011 15:03:45   
strelec 8
i dvete sum mu gi ostavila.i koga ke se vratam sto da vidam.bebeto e zaspano a drugoto e na zemjata i si igrae a toj na kompjuterot si uziva.e kako moze taka.izgleda treba pocesto da gi ostavam.mu se pogodil denot 

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 0:39:04   
Боцко
ние си се чуваме, од најмали нозе. уживам во секој миг кога можам да го чувам стефан. плус, од лани жм работи на смени па поладне сме јас и тој секој ден. уживанција! како најдобро другарче ми е
user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 0:43:04   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Тато и Мартин само се забавуваат заедно, а се’ што е обврска околу него е моја должност. Тие само си играат...многу им е убаво...ги разбирам...две мали дечињаuser posted image user posted image
Тато го слуша повеќе. Јас стопати ќе му речам НЕ, не оди таму, не фаќај и ич не ме ферма, а татко му само еднаш ќе му рече НЕ и тој веднаш се трга. Го слуша ептен...авторитет беuser posted image



исто е сега кај нас. Јас на пр. спремам јадење, алишта, сокчиња правам и др. за нина,  за да можат они да си играат. И кај нас нина повеќе го слуша мм. тој е лошиот по дома, тој знае да и викне и затоа го слуша. Јас сум ептен мекуш со неа и затоа на глава ми се качува.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 0:50:15   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom
И кај нас нина повеќе го слуша мм. ... Јас сум ептен мекуш со неа и затоа на глава ми се качува.


хахаха колку е исто. жм е онаа на која стефан и се качува на глава...со мене е друга песна, а за чудо кајнас жм вика многу повеќе ама цабе.
user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 0:53:13   
Maca25
абе кога целото внимание ќе му биде посветено на детето, без да размислуваш на тоа што ќе се јаде, дали има нешто во фриж., дали имало пелени, дали се е испрано или собрано, исчистено..тогаш е многу лесно со детето. нема стресни ситуации, нема нервози, си играте и уживате. е и јас така сакам. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 1:03:54   
Viktori
Кај мене мм никогаш не се бунел кога требало да ги причува или да ги чува саглам. Долго време јас работев на смени а мм само прва смена, па трчал да ги земе од градинка, дома им давал да јадат, а полно пати и заспивал од умор а они дома со него. Никогаш не сум се грижела за нив кога биле со него, знам дека ништо нема да им фали. Кога бев со син ми во болница Ј немаше ни една годинка... дома и она болна со бронхитис, па докторката во болница ми кажа, ако се грижиш за бебето, донеси го тука ќе ви ставиме уште еден кревет во соба. И викам ааа извини јас и маж имам, знаеше што прави user posted image
Инаку и пред да имаме деца бевме договорени: За децата се грижиме ние! Ако некоја баба сака бебе, нека си роди!user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 9:28:29   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Инаку и пред да имаме деца бевме договорени: За децата се грижиме ние! Ако некоја баба сака бебе, нека си роди!user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image  Потпис!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 10:28:39   
penelopa
Маж ми порано кога ќе си дојдеше од работа веднаш одеше во кревет а сега е друга песна. Најпрвин си го зима син му, се држат си играат некогаш и го храни. Во гладно он е задолжен за заспивање и кога е кенкав му збори триста чуда и син ми одма заспива. 

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали тато го чува детето?
14.1.2011 10:38:44   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

абе кога целото внимание ќе му биде посветено на детето, без да размислуваш на тоа што ќе се јаде, дали има нешто во фриж., дали имало пелени, дали се е испрано или собрано, исчистено..тогаш е многу лесно со детето. нема стресни ситуации, нема нервози, си играте и уживате. е и јас така сакам. user posted image



еден гоолеем Потпис ептен е лесно без овие други работи

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?