|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Видео надзор во градинките
9.6.2009 15:10:54   
lide78
Ja poddrzuvam ovaa inicijativa i smetam deka so ova bi se nadminale site problemi roditeli-gradinka.Koe e vaseto mislenje?

< Поракaта ја уредил Elena -- 9.6.2009 16:42:18 >


_____________________________

Колку убав ден!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Video nadzor vo gradinkite
9.6.2009 15:13:26   
mami
потполно те поддржувам...на тој начин ке видиш како се однесуваат и учителките и децата и за било кој сомнеж имаш црно на бело лента па види што те интересира...

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Video nadzor vo gradinkite
9.6.2009 15:17:55   
lide78
pataka,sekoj bi sakal da ima moznost i na internet da vidi sto pravi negovoto dete i kako e

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   Видео надзор во градинките
9.6.2009 15:22:01   
natasha
apsolutna podrska i od moja strana taka se ke bide na videlina i nema da ima napaganje od nitu edna stranauser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 9.6.2009 16:42:55 >

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Видео надзор во градинките
9.6.2009 16:43:24   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Дефинитивно сум за ова!!!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Видео надзор во градинките
9.6.2009 22:46:22   
mis.
Леле се зборува за реалност или е само наша мечта.Се надевам и тоа ќе биде во блиска иднина.Одлична идеја.Комплетно ја подржувам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Видео надзор во градинките
14.8.2009 8:15:34   
profesorica
i jas sum za!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Видео надзор во градинките
14.8.2009 9:26:37   
big_mama817
navistina super no dali ke go sprovedat toa user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:03:51   
mami
Слушнал некој за ова? не пратам тв многу многу па ме интересира, мрдна ли од мртва точка идеава или?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:06:30   
Еца
Искрено не знам, но знам дека пред некој ден на една пријателка кога и кажав дека Мартина тргнала во градинка, ми рече супер, само подготви се да слушнеш многу работи, меѓу кои и пцовки. И реков подготвена сум, а таа ми вика ама не само од децата, туку и од учителкитеuser posted image Нејзиното научило една многу сочна пцовка од учителката, најтрагично е што тек има 3 години, и си кажало од каде ја научилоuser posted image Така видео надзор и повеќе од потреба е, барем според мене.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:08:24   
Еца
И да не ме разбере некој погрешно, јас само можам да кажам дека им симнувам капа на учителките во градинка, бидејќи сепак многу убави и позитивни работи детето ќе научи таму, а само тие си знаат како е да излезеш на крај со 30 деца во група.Затоа си викам и нив некогаш им пука филм, како и на секој еден од нас.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:09:06   
mami
да да најчесто тие работи таму ги учат. И како да се караат, да викаат, да пцујат..се...а пожално е штоо голем број од наставниччките се однесуваат така и децата ги копираат. Затоа и би сакала нешто вакво..па ако нешто шкрипи- оп, еве ти снимка што и како било

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:12:18   
Еца
Точно, ама и да направат нормални групи од по 15 дева па учителките да можат да работат како треба, а не гунгула, па ни се знае кој вика, кој се смее, кој плаче...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:13:23   
mami
аа за такво нешто ке треба- ко што кажа Бебица вчера мислам- да се изградат нови 15 градинки минимум за да се соберат така децата

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Видео надзор во градинките
22.1.2010 12:22:38   
zami
Postavuvanjeto na kameri e delikatna rabota koja sigurno ke naide na nekoja sopka, pamtite vo bolnicite gi stavija pa gi izvadija.
Iako se raboti za deca, zagrizeni roditeli, se raboti i za ucitelki koi se vraboteni kako i site nie.
Imav moznost da rabotam na mesto kade bev pod video nadzor i ke vi kazam deka toa e mnogu nepriijatni i narusuvanje na intimata (ne mozes ni da se pocesas).
I moeto dete e vo gradinka i cestopati umiram od zelba da vidam kako se odnesuva tamu, so drugarcinjata ucitelkite i sl. ama nemozam i se pomiriv so toa, zatoa si izgradiv dobar odnos so ucitelkite, koi site interesni slucki vrzani so moieto dete dobri i losi mi gi preraskazuvaat, a i redovno go isprasuvam sin mi sto pravele, so kogo si igral, koj gi cuval, kade bila ucitelkata togas i sl.
Redovno odime i na rodendeni kaj drugarcinja od gradinkata kade so ostanatite majki razmenuvame informacii za i okolu gradinkata.

I ne gi pravite gradinkite deka se bauk, sto ke zborime za skolite posle koga na 6 god, ke bidat prepusteni sami na sebe i nikoj nema da gi pazi

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Видео надзор во градинките
21.4.2010 23:29:15   
Maca25
Колку би било добро да се постават камери во градинките. само тешко, прво нема да има финансии, а од друга страна не знам воспитувачките колку ќе се согласат за вакво нешто.
Јас еве 3 дена ја носам ќерка ми во градинка и се чудам цело време што прават, дали си играат со децата, колку ги пазат, како ги хранат.... може малце  сум параноична.. многу се разочарав кога ми кажаа дека во групата има 18 деца а само 2 воспитувачки!!! на секоја по 9 деца. Јас дома со едно побудалувам а тие со 9!!!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:05:16   
Mihaela 2010
definitivno sum za da se postavat kameri vo gradinkite,nema nisto loso vo toa

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:15:39   
vezilka RR
Јас не сум на чисто со тоа. И да би имало тоа сигурно нема да може родителите да следат во живо. Тоаа не е етички. Се би се решило со зголемен број на кадар и поинтезивен надзор.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:19:36   
kapina
jas sum za video nadzor da vidat tie ucitelkite zboruvam za vo drzavnite gradinki kako se odnesuvat prema decata

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:21:11   
Bethany
Јас мислам дека би можело да се постави видео надзор, ама не родителите да гледаат, туку да има некој надлежен, те. повеќето надлежни (за да не можат да се сокријат некои работи) кои ќе внимаваат што се случува. При евентуални ексцеси ќе пријави на повисоко ниво. Би можело да функционира, ама родителите да можат во секое време да гледат, тоа не. Па тие се на работа, не се во ријалити шоу.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:28:16   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas sum za video nadzor da vidat tie ucitelkite zboruvam za vo drzavnite gradinki kako se odnesuvat prema decata

Што ќе видат според тебе учителките? Тоа е комплексна работа... Кој и да е родител поинаку ќе го сфати авторитетот на воспитувачите кај децата. Ќе биде „Ги малтретираат, ги караат“ (што реално и е така, нормално е дека ќе им свикаат, да не мислиме дека не се повишува тон на децата). Доволно е тоа да се случи еднаш за сите родители да креваат узбуна. Да не сум разбрана погрешно, сведок сум на случаи каде што навистина се вработува некој без никакви тестирања и преквалификации... тоа е друга приказна, и е обврска на менаџерите во самите градинки.

< Поракaта ја уредил Џесика -- 10.6.2013 21:29:08 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:34:03   
Felly RR
Jaс како родител најпрво имам доверба во учителките - штом го праќам моето дете таму пола ден, не ми треба на камера да гледам што прави таму и што прават учителките.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Видео надзор во градинките
10.6.2013 21:37:50   
niki
godinava imav zelba mnogupati da vidam so svoi oci sto se slucuva so decata i ucitelkie vo predskolskata ustanova, no toa bi mozelo da se resi i so otvoren den za roditeli koga po eden ili dvajca roditeli bi mozele da dojdat vo poseta i pominat eden den so decata
za video nadzor da se postavuva sum protiv, ne mi e gajle za ucitelkite bidejki tie se vozrasni i svesni za sostojbata vo koja se naogaat pa mozat i da se pazat, no decata nikako
posebno sto postavuvanjeto video nadzor podrazbira snimanje i cuvanje na snimkite vo nekoja arhiva i sto ako taa arhiva bide provalena i snimkite dojdat vo pogresni race?
video nadzor, da, nadvor od objektot za da se obezbedi istiot i da se zastiti od mozni provalnici ili koekavi napadi, no da se snimaat deca na vozrast od nekolku meseci do 5-6 godini NIKAKO

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?