|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
3.1.2011 21:05:15   
antonija
dragi moi,

odamna sakam da ja postavam temava, ama se nekako decata ni se na prvo mesto ama vreme nikako dovolno... i malku me pottikna grupata na ABR koja bas vo momentov razvi diskusija za toa koj kolku pomaga i vo sto, i za toa deka razvodite na roditelite na decata so posebni potrebi e duri 94%.... grozno ama vistinito....

sepak, ako pomagame na nasite deca so klasicna i alt_ernativna medicina, so defektolozi i logopedi, mozebi kje im pomogneme ako go sogledame i odnosot pomegju nas partnerite, i kje najdeme nacin da se pocituvame i sakame povekje zatoa sto taka kje sozdavame smirena i harmonicna atmosfera pomegju nas i za nasite decinja....

imam uste mn da napisam, am azasega sakam da znam dali postoi interes za temata, pa da ne davam.... pistet sto ste cule, sto mislite i kako se slagate so partnerot: opsto, oklu terapiite koi gi koristite, okolu nacinot na vospituvanje, koi ,,kapki po kolku da se dadat,,..... ima milioni pricini da se skarame, no edna e najbitna za da se smirime i da ostaneme zaedno: NASITE DECA user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:11:50 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 11:36:19   
Martins mom
Родителите не треба да остануваат во брак поради нивните деца, туку поради себе, поради љубов ! Во спротивно децата тоа и те како го чувствуваат...тие добро знаат што се случува околу нив, ако се толку мали. Ако постои љубов и разбирање, можат да се издигнат над било кој проблем. На сите деца им е потребна огромна љубов, без разлика дали се работи за дете со посебни потреби или не!

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:12:20 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 2
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 14:11:38   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Родителите не треба да остануваат во брак поради нивните деца, туку поради себе, поради љубов ! Во спротивно децата тоа и те како го чувствуваат...тие добро знаат што се случува околу нив, ако се толку мали. Ако постои љубов и разбирање, можат да се издигнат над било кој проблем. На сите деца им е потребна огромна љубов, без разлика дали се работи за дете со посебни потреби или не!


Потпис

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:12:40 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 14:34:46   
mama26
za obicna nastinka pa ke se potkarame so mm.ili ako pusel vo dnevna da nepusi ke se karame..za zdravo dete.

za dete so posebni potrebi e mnoogu potesko.poznavam prijateli koi go imaat ovoj problem i mazot bega od doma..sekogas majkata e so deteto.a od kogo bega>od sinot,od kerkata?diskusiite vo odnos na zdravjeto se mnoogu pocustvitelni odkolku na zdravo dete ...i potesko euser posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:13:01 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 4
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 14:49:59   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Родителите не треба да остануваат во брак поради нивните деца, туку поради себе, поради љубов !


da tocno, no vaka da se kaze e lesno i ednostavno....no da se primeni vo praksa malku potesko.
lubovta e tuka, so samoto nejzino postoenje problemite ne se resavaat. a niv gi ima mnogu, premnogu itoa vo semejstvata so zdravi deca...pa kamo li vo semejstvata na bolni decinja.
poznavam nekolku vakvi semejstva (2-3) kaj site krajot e ist.
ednite se razvedoa dodeka deteto bese malecko-majkata patalec i borec.
drugite se razvedoa otkako pocina detenceto.
tretite se seuste zaedno, zrtva e majkata. cel zivot na svoj grb go nosi.
ljubov...........postoela nekogas megu partnerite......no makite i problemite vo ovie semejstva ja zadusile.
zalam sto samo vakvi primeri dadov, no jas grug primer nemozam da dadam..prosto takvi ne poznavam.
antonija ako vie imate bolno detence (neznam) ne vi posakuvam vakva idnina, od se srce vi posakuvam harmonicen bracen zivot poln so ljubov, razbiranje, sila vo borbata so bolesta...............no realnosta e taa

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:13:20 >


_____________________________

mudriot covek ne kazuva se sto misli, tuku misli i razmisluva se sto ke kaze.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 5
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 17:03:09   
Martins mom
Знам дека во поголем број случаи е така мајка 79, за жал. Ако постои љубов, ако партнерите се сакаат еден со друг, во име на таа љубов ќе се трудат да намалат со кавгите, да бидат потолерантни, за да можат смирено и разумно да му помогнат на болното детенце.
Родителите треба да се заедно и во добро и зло, а не ако имам проблем, ќе се карам или ќе избегам, ќе го обвинам другиот...за да ми биде полесно. Епа не стапувавме во брак за да имаме покрај себе некој само кога ни е убавоuser posted image
За дечињата со посебни потреби НАЈПОТРЕБНО им е да имаат разумни родители! 

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:13:40 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 6
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 17:12:00   
misticia
Фала Богу барем вакво искуство немам, сепак за жал моите лоши искуства и познавања на луѓето и на карактерите  се големи

и заради тоа мислам дека е до карактерите на партнерите, болното детенце може да биде само изговор ама не и причина за развод

оној што не е скроен за брак (било маж или жена) ќе го стори тоа порано или подоцна, ќе побегне од бракот и од обврските и ќе даде некаков изговор-
а оној другиот ќе се мисли каде згрешил, дали зошто детето е со посебни потреби побегнала мајката или таткото, дали бил послаб другиот

мислам дека бракот со поголеми проблеми е поцврст од оној со помали или никакви зошто партнерите заедно се борат, а оној кој не е борец не е важно какви се децата и дали ги има сеедно ќе избега од семејството



< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:13:58 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 7
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 17:57:46   
antonija
bas se izraduvav sto vidov deka nekoj pisuval na temata.... kako sto rekov, pisuvame za problemite so nasite deca, a tie problemi se prenesuvaat i na nas licno pa stanuvame i ponervozni i poneodlucni, poposesivni.... sekako, skoro se sto moze da se nabroi mislam deka bi bilo vo negativen kontekst...

sepak edna od prvite raboti koi gi procitav za decta so Daunov sindrom (da, imam kjerkicka so pp) bese od magister po psihologija od Srbija koja veli: prvoto dobro nesto sto mozete da go napravite za vaset_o dete so pp e da si go zadrzite brakot.... se razbira deka ova ne go mislam po sekoja cena, bidejki kako sto ste napisale pogore i decata go gledaaat naset_o nezadovolstvo i patat, a vo nezadovolstvoto nie stanuvame nefunkcionalni i neproduktivni.... vo sekoj slucaj krugot e los....

isto taka edna prijatelka so dete so pp mi kaza deka prvoto nesto sto go cula po ragjanjeto na nejzinata kjerkicka e deka e najdobro da ja ostavi vo institucija bidejki brakot kje i propadnel????? ajde de sega, kje birame megju mazot i deteto????

sekako cesto bucko me tera na razmisluvanje- toj e eden od retkite mazi koi se na forumot aktivno i koj deli iskustva...

na primer mojot soprug gi cita ,,skriptite,, sto jas gi vadam od internet, me preprasuva za sve, ama nieden sajt dosega ne otvoril.... po lekari odime zaedno….od druga strana daleku porevnosen e vo tretiranjeto so ABR ili vezbite dadeni od ortoped na primer (jas pak presoblekuvam, hranam, doziram sirupi….)   sepak se slagam deka e tesko da se donesuvaat odluki i vo vrska so zdravjeto a osobeno so vospituvanjeto na dete so pp…. dopolnitelno oteznuva faktot sto vo prirodata na nestata se razlikuvame mazite od zenite, ama se nadevam kje uspeeme da gi izdrzime site tezini koi doagjaat…   ovie dva meseci poradi sum sama (soprugot mi zamina na pat), I mozam samo da kazam sve e potesko koga se pravi vo ednina….dvajca se dvajca, pa kako sakas gledaj na rabotite….sinokja maleckata place- ima stomacen virus i ja nisam 2h vo race, a sredniot place- se izmockal vo son… pa trcaj od ednata vo drugata soba…. Pa denes dvajcata po lekari, pa terapii…   dvajca se dvajca, pa kako sakas gledaj na rabotite…

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:14:32 >

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 8
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 18:46:34   
misticia
mojot soprug gi cita ,,skriptite,, sto jas gi vadam od internet, me preprasuva za sve, ama nieden sajt dosega ne otvoril....


можеби човекот се плаши од она што може да го најде по интернет, сепак покрај помошта овде можеш да налеташ и на куп негативни искуства и да изгубиш храброст

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:14:54 >

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 9
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 21:23:28   
antonija
definitivno, i toa bas go napisav vo kontekst deka ne zameruvam, tuku deka ako ja pravam edno (surfam), on pravi drugo (ja vezba)....

a tocno e toa so glupostite na internet.... posle den-dva intenzivno surfanje jas sum bar dve nedeli vo depresija, a koga kje mi naleta nesto bezveze i kje se ispanicam obicno mi se luti i mi vika ,,da ne sum te videl vise da surfas, samo panika digas,, sto e bas i taka....

za nekoi rab internet e super, ama mora i mn da se selektira od informaciite

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:15:13 >

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 10
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
4.1.2011 21:41:01   
misticia
знам, баш сега скоро имав мака со дијагнозите од возрасни што ми се блиски

па се закачив на интернет внесов симптоми внесов лекови што пијат и излегоа триста чуда

повеќе се испаничив него што најдов нешто корисно, и сега страв ми е да сурфам пак за тие работи

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:15:31 >

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 11
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
5.1.2011 10:23:53   
anedespo
Za sekoe dete e bitno da raste vo harmonicna sredina. Megjutoa brakovite vo koi ima deca dali so posebni potrebi, dali polezlivi ili so nekoj zdravstven problem, realno e da se porizicni, zaradi obvrskite sto gi nosi sekoja bolest. Konkretno nie imavme problemi so gnojni angini sekoj mesec, i toa mi bese prefrlano mene od strana na svekor mi i svekrva mi. I toa pravese strasni tenzii i karanici pomegju mene i maz mi. Bese uzasno. De jas sum go razboluvala, de fakal bakterii od mene (iako koga site se ispitavme, ispadna deka ona nosi bakterija), de sum go ostavala ispoten, ne sum go hranela i drn drn drn. Posle koga imase problem so kasnenje vo govorot (pa ispadna na kraj ADHD) pak jas (od moja strana bilo, genetski jas sum go prenela). Znaci pritisoci od site strani.

Ama fala mu na gospod set_o toa go nadminavme i naucivme da gi ignorirame (maz mi pocna da im svikuva da si ja zatnat muckata i da im vika deka ni go rasipuvaat brakot). Sega sme super i decata go cuvstvuvaat toa. Srekni se i pomalku nervozni. Rabotime i dvajcata so sinceto sekoj razlicno (jas crtanje, secenje , lepenje). Toj e angaziran okolu citanje, pisuvanje, logicki igri.

user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:15:52 >

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 12
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
5.1.2011 12:20:07   
antonija
user posted image user posted image user posted image super anedespo.... tvojata ,,prikazna,, bas me izraduva.... i bas sum srekjna sto razgovarame za ova....

teski se site momenti, bas kako sto velis: bolesti, nastinki, a uste bilo kakov drug problem user posted image ...

generalno vo toj del sme ok, iako cesto se raspravame dali odma sirup ili da cekame 2 dena i da dojdeme do bronhit .... dali da mu se kupi na golemiot batko nova ostrilka bidejki izgubil vekje 3 i nema \zavo uciliste, ili da go ostavime da nema- kako disciplinska merka....

ili koku da go karame trigodisnikot koj postojano psue, ili da cekame da pomine samo po sebe....

ili kolku da ja forsirame antonija da nauci ,,tapsin ta na na,,.... i site odluki ili reagiranja se pointenzivno koga gi donesuvame vo vrsak so deca so pp...

uste ednas drago mi e sto ste nasle nacin da funkcionirate, posakuvam taka da ostane bar za narednite 100 godini



< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:16:11 >

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 13
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
5.1.2011 14:00:16   
vesna1
Jas imam drugarka koja prvoto dete im e dete so PP, a vtoroto ok. Prosto covek da im zavidi kolku slozen brak imaat ama imaat golema pomos od svekrvata koja zivee so niv. Znam deka go nosea i vo stranstvo da se utvrdi sto mu e, i na kraj se pomiri so toa rece takvo gospod mi go dal i ke go cuvame.
Dodeka eve nie so MM koga ni se rodi vtorovo detence bebe malo a nemame nikakva pomos, samo se karame. Cesto pati jas znam da napravam kavga bidejki celo vreme e na rabota, ne se pribira doma duri i po nekolku dena, sve ostaveno na mene da trcam na rabota, dve mali deca, cela kuka i nekogas mi se spojuvaat zickite.
No toa e toa mora covek da izdrzi dodeka potporasnat malku.

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:16:28 >

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 14
   Брак меѓу родители на деца со посебни потреби
5.1.2011 15:28:22   
big_mama817
user posted image во неколку случаеви сум имал прилика да забележам иако се во брак мајката (жената) е повеќе ангажирана околу детето со посебни потреби иако има работни и домашни обврски навистина незнам дали е до маживе  или до самиот човек на пр.син ми кога е болен јас иако имам маж се сама трчам излегувај од работа зимај го од градинка носи го на лекар па вракај го такси па плаче и уште многу други работи

< Поракaта ја уредил nadica -- 6.1.2011 1:16:51 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Брак меѓу родители на деца со посебни пот...
8.1.2011 19:43:55   
antonija
Jas toa go vikam GENETSKA GRASKA….. so mazite i nivniot mentalen sklop mislam….   Najgolem del od zenite sto gi poznavam (vklucuvajki me tuka i mene samata) najcesto sami gi ,,tegnat,, decata, trcaat po obvrskite, ne zaboravaat da im dadat sirup, nautro im oblekuvaat corapcinja, navecer gi potsetuvaat da izmijat zabi, citaat prikazni, gi znaat glavnite likovi od site crtani i slikovnici…. Maz mi zaborava koj kakov burek jade… J   Sepak se iznenadiv i iznasmeav kolku sme vo zabluda koga mislime deka sme takvi poradi ,,500 godini tursko,, ili nasiot ,, balkanski mentalitet,, bidejki ABR grupata na forumot e denovive bas bucna okolu ulogata na sopruznicie vo bracnite obvrski, a osobeno okolu decata so pp…. edna majka se imase pretstaveno sebesi kako majka na 2 (potocno 3) deca (ne moram da ve potsetam deka mislese na soprugot neli???), glavna gotvacka, cistacka, sobiracka na gjubre i vinovnicka za sve sto ne cini…. Edna se zalese deka soprugot se pocesto i e nadvor od doma so drustvo, a taa se rastrgnuva pomegu potrebite na nejzinata kjerkicka….tri- cetiri prijavija deka se razvedeni poradi negriza na soprugot kon niv i deceta…. Svetski mentalitet bilo toa, a ne balkanski….   Sepak mi ostavi vpecatok uste edna teska tema na razvedenite majki- delenjeto na staratelstvoto koga so partnerot ne se soglasuvaat okolu terapiite- ona pravi edno, a koga e kaj nego na cuvanje, on na deteto mu dava drugi terapii…. Uf… kolku teski momenti ima…. Mn mi bese zal….   Posle si vikam: aj udiraj si ja glavata za tvoite problemi, ama ponekogas e dobro covek da cue sto imaat i drugite da kazat…. Da bide svesen za site traumi….   Za nesrekja imav moznost da se razvedat bliski rodnini i da im gi gledam makite na decinjata… ostanaa da ziveat so tatkoto i negovite roditeli…. A sekoj den patat po ona sto treba vo vistinska smisla da im bide majka. Pa demek i se lutat sto so meseci ne im se javuva, a koga kje im se javi proletuvaat kako pilenca, pa potoa so denovi pak placat i ne mozet da se sovzemat... kako i da najgolem del od greskite na vozrasnite gi plakjaat decata...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Брак меѓу родители на деца со посебни пот...
9.1.2011 14:58:01   
beki RR
И јас ги читав дискусиите на АБР групата, и јас истото си го помислив,си реков, балкански мажи , ккао да не, сите се истиuser posted image
Но. некако и разбирливо е. Браковите во кои има проблеми е тешко да се одржат. Да се има дете со посебни потреби е проблем кој е постојано присутен. Детето има посебни потреби, и затоа и целиот живот на родителот  станува поинаков од претходно. Вистинската посветеност на потребите на детето , бара огромни откажување, и голем дел од родителите , едноставно не можат д аиздржат. Некој мора да го понесе тој товар. Обично тоа  е мајката, но знам и случаи кога мајката го остав детето и с еразведува од таткото, па ттакото останува да се грижи за детето. Покрај АБР запознав многу родители кои имаат деца со посебни потреби. Оние кои имаат успешен брак, ангажманот на таткото е доста голем во целокупните активности на детето. Всушност ако таткото не се ангажира околу децата, и здрави деца да се , тоа семејство на ништо нема да личи.
Од кога се роди Ана, јас целосно и се посветив неа. Мажот ми го ставив некаде на некој незнам кој план...Но тоа не е добро..имавме многу тешки моменти, но за среќа сега е се поинаку. Откако почнавме со АБР, како што почна на Ана да и станува подобро , така и нас ни е подобро. Таткото почна да зазема се поголем дел од животот на Ана, и мислам дека него го сака многу повеќе од менеuser posted image
Многу е важен моментот на прифаќање на детето. Мајките некако побрзо тоа го прават.Кај татковците треба да помине време додека прифатат и се навикнат. Како и да е , јас мислам дека ако родителите сакаат да му овозможат здрав асредина за раст и развој на своето дете, ќе успеат.
Во секој брак има проблеми, работата е човек да се избори за да го одржи бракот, затоа што на крјаот , како што кажа и антонија, децата се тие кои најмногу ќе страдаат.


(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Брак меѓу родители на деца со посебни пот...
18.1.2011 22:41:23   
antonija
taka e beki, da si gi sakame i pocituvame mazite, pa i tie se edni golemi deca....user posted image .... sepak se slagam, mn od niv ja prifakjaat tezinata i odgovornosta, mn od niv begaat...

sepak mislam deka vo najgolem slucaj se raboti za vremenski faktor- majkite se onie koi bezuslovno gi prifakjaat decta, dodeka kaj tatkovcite toa cuvstvo treba da se razvie ili mozebi povekje da se definira- i soocuvanjeto i prasanjeto ,,dali sme potfrlile,,.... za nas majkite- deteto e nas proizvod i najcesto bezuslovno go sakame...

jas od pamet se vadev na pocetokot od strav deka maz mi kje se srami od antonija... mislev deka kje saka da ja krie, a jas ni za ziva glava nemase da dozvolam toa da bide taka.... i koga vo napad na panika go sednav i so placenje go prasav kako kje se odnesuva kon nea, kamen od srce mi padna koga mi odgovori ,,taa e nase dete, i kje odi so nas i nejzinite bratcinja sekade kade sto kje odime nie,,....user posted image ...

i zasega e navistina taka.... odi vo gradinka, ja nosime po rodendeni, po gosti, lugje redovno doagjaat kaj nas....

imam prijateli koi stotuku dobija detence so pp se pozalija deka vekje nikoj od prijatelite ne se javuva.... no i toa kako tema go imase po forumite ,, kje zagubite stari prijateli no kje steknete novi,,... bas kako sto sme na primer nie ovde na ringeraja....

e, da, sakav da podelam so vas uste nesto, bas okolu razlicnite mentalni sklopovi...smetam deka nie zenite sme potakticni i povozdrzani od komentari i predviduvanja... edna od prvite raboti koi mn me pogodija bese lutenjeto na maz mi prema Gospod (mu se lutev i jas, i na nego i na sebe, i na maz mi i na site doktori.....) ama vo eden takov nalet na lutina, maz mi rece nesto kako ,,nemoj da si me terala da ja krstevam vo crkva... ako me sakase Gospod nemase da mi ja dade.... ne bese taka grubo, de, ama mene mn me pogodi.... i si vikam, nekjes- nema da ja krstime.... pomina nekoj den i pocnav da si verglam sama so sebe,: ako ne ja krstime znaci nie samite ja pravime porazlicna od bratcinjata.... i togas si rekov: nema nisto da mu recam na maz mi, kje ostavam vremeto samo da pokaze.... dojde letoto, prviot rodenden, bese prekrasna na krstevkata, si go napravivme celiot red..... da rezimiram: mora da sme trpelivi, da premolcuvame, da cekame vremeto da gi namesti kockite.... taka sme pomudri i posmireni...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Брак меѓу родители на деца со посебни пот...
19.1.2011 9:44:32   
beki RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonija
mora da sme trpelivi, da premolcuvame, da cekame vremeto da gi namesti kockite.... taka sme pomudri i posmireni...




Мислам дека од кога се роди Ана, животот ме учи на мудрост и трпение, и што е најинтересно научив. Всушност во овие 3 години, од кога се посветив комплетно на Ана  и исклучив се друго, научив многу повеќе за животот отколку во претходните 30 кога животот ми се одвиваше меѓу многу луѓе , многу дружење и комуникација. Пријателите ,  не ме избришале, ниту јас нив , но едноставно немам време како порано за муабет. Од дома седење изградив еден нов круг на пријатели, приајтели кои ја споделуваат истата судбина со мене. Човек мора да се прилагоди и да се бори, инаку ....

(Одговор на членот antonija)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?