|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бесплатно образование ?!?
11.9.2013 15:01:45   
Felly RR
Веќе неколку години наназад Министерството доделува комплети бесплатни учебници, но не е само тоа она што им е потребно на учениците. Сигурна сум дека доколку на родителите им се бара само најосновниот прибор, секој би можел да си дозволи, но ајде да си пишеме сите како родители што сметате дека е потребен трошок во училиште а што непотребен.


Мене посебно ме зачуди, прочитав на mkd.news.com : - Баш оваа година имам родителка што самата сакаше и купи паметна табла и за тоа сум ѝ благодарна. Тоа не е нешто што е забрането. Од друга страна, знаете дека училиштата кубурат со пари. Оние малку средства што ги имаме ги користиме за набавка на материјали, нагледни средства што се потребни за наставата и за наставниците, но она што е луксуз не можеме да го дозволиме. Секако дека сум против тоа да се бара и да им се наметнува на родителите да купуваат што било. Таков случај во нашето училиште нема

Паметна табла?!? user posted image Па цените на паметните табли се околу 2000 евра. А има и до 5000. Не дека некој побарал до таа сума да се набави, ама мене ова и за сам да се понуди родител, ми е некако премногу.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бесплатно образование ?!?
11.9.2013 15:04:54   
Felly RR
Тука сакав да го споманм и проблемот со работните тетратки, баш Тања мислам дека пиша некаде. Не влегуваат во бесплатните комплети, ама сепак некои наставници бараат да се набават, па сега откако излегоа казните, чувајте ги дома.user posted image Треба некако да се реши и овој проблем.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Eve me mene pak na novaa tema,elem imavme roditelska minatata nedela kade bea dadeni instrukcii za rabotata vo tekot na godinata I bea dadeni listovi potpishani od nastavnickite za potrebniot material za celata godina.Spisokot beshe ogromen I megju drugoto obavezni rabotni tetratki vo original pa Makedonski jazik I matematika.Se rastrcavme roditelite,tetratkite samo na edno mesto vo gradov se prodavaat gi plativme dvete 330 denari gi zavitkavme vo najlon folija(taka ni kazaa) I vcera uredno gi isprativme vo shkolo.Decata ni se vratija doma so rabotnite tetratki za koi nastavnickite im kazale deka nema da im bidat potrebniuser posted image
Ocekuvav(a mozdra I preteruvam)da ne svikaa povtorno ko toa shto go pravat na sekoj nemil nastan od tipot skrsheno bardace,skrsheno plasticno shkavce pa odma se svikuva urgentna roditelska kade obavezno treba da bidat dvata roditela no ovoj pat e shtama.Izrevoltirana sum pa toa se pari taman da mu kupish neshto potrebno na deteto a ne se pari dadeni za neshto shto sega netrebauser posted image

еве го постот, може и овде да се продискутира

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бесплатно образование ?!?
11.9.2013 15:32:09   
vezilka RR
Навистина има некои трошоци кои се ставарно непотребни или луксуз. Баш вчера еден прјател кажуваше дека скоро секоја година собираат пари за некаков инвентар за во училиштето. Ту, завеса, греота се децата да се печат, ту двд, ту не знам што, и сето тоа останува во таа училница, без разлика што одделението другата година ќе се сели во друга училница. Мене тоа ми беше несватливо.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бесплатно образование ?!?
12.9.2013 8:19:27   
Tanjat7880
Minatite dve godini kupivme televizor,sistem so mikrofonuser posted image ko vo disko da se, kupivme daski za plakar za potrebnite materijali na nastavnickite,plasticni fioki za sekoe dete za knigite a eve vcera dojde G so zadolzenie deka im relke da donesat BATERII za daljinskatauser posted image Malku vekje gubam zivciiii

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бесплатно образование ?!?
12.9.2013 8:57:19   
Felly RR
Леле, ТАња, значи стварно претеруваат некои, па зар и 20 денари за батерии немаат, па што порачуваат тогаш ТВ. user posted image Сосема доволно е еден ТВ и ДВД да има, па сите ќе го користат, зарем секој ден им пуштааат ТВ па да мора да има во секоја училница?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бесплатно образование ?!?
12.9.2013 9:21:14   
Yummy Mammy
Tanja7880, vo koe skolo ste?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бесплатно образование ?!?
12.9.2013 10:48:40   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Tanja7880, vo koe skolo ste?

Ljuben Lape

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бесплатно образование ?!?
13.9.2013 23:28:03   
niki
Besplatno obrazovanie ti e mit, ne postoi
iskreno ne znam sto e poloso, da kupuvas cel komplet knigi i pribor ili istiot da ti go dadat no da te rabat drugi raboti, koi sto ne se nadleznost na roditelot
eve gi kaj nas uste prv den ne izraduvaa so vesta deka vladata nemala da gi pokrie trosocite za greenje i struja za ucilisteto
i sto e tuka besplatno, ako od roditelite se ocekuva se da obezbedat, i taka so generacii i generacii

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бесплатно образование ?!?
13.9.2013 23:57:17   
vezilka RR
Ако нема, нема, ама фер е да се каже дека во дтжавата образованието не е бесплатно! Тоа е ние како родители јас о е дека се ќе направиме за подобри услови на нашите деца во училиште/градинка ама пак трева не пасеме. Знаеме колку не кошта тоа.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бесплатно образование ?!?
14.9.2013 9:46:04   
mommy_angels RR
Дете ми е мало за да кажам од лично искуство,ама гледајќи ги родителите овие денови по книжарите со цели списоци,не би рекла баш дека е бесплатно

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?