|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   "Родово поделени училишта: дали сте за и...
23.5.2014 6:58:58   
bucko mal
Sin mi treba da go zapisuvame vo osnovno uciliste.Dobivme dobri preporaki za uciliste koe e za ucenici samo od mashi rod.
Jas prvo koga slusnav odma kazav ne moze,ne sakam,pokasno si postaviv prasanje sama na sebe:A zoshto ne?
Mozebi mi treba vreme na se navikna na nekoi novi raboti ili mozebi nikogas nema da uspeam da se naviknamuser posted image
Sin mi koga me slusha mene I on odma kaza deka ne saka,saka vo negoviot klas da ima I devojcinja.I odma panda prashanjeto:kako ke si najdam devojka vo takvo skolo?
Sekako, uste sme mali za devojka ama nemozam da mu vetam deka vo sredno skolo ke odi vo mesano uciliste,,bidejki seuste do tamu ne sme stignale.
Me interesira vase mislenje okolu ovaa tema.Dali bi sakale vaseto dete da posetuva vakvo uciliste?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
23.5.2014 10:33:48   
LoveableMe RR
Буцко мал, јас би преферирала децата да одат во мешано училиште, бидејќи ние така сме растеле и да ги знаат позитивните и негативните особини на спротивниот пол, да се запознаваат, заедно да растат, да видат како се комуницира, зафркава, сака, мрази во пубертет со спротивниот пол.

Искрено не знам дали ви дале објаснување зошто е подобро да учи во такво школо отколку во овие мешаните училишта? За да го натераш родителот да го прати детето во родово поделено училиште кај што учат само машки и само женски деца, треба да дадеш објаснување и да ви докажат дека ако учи во такво школо ќе биде подобар ученик, повеќе успех ќе има на факултет и во животот и сл. Инаку, ако не е подобро зошто би го запишувала детето таму?

Ако имаш причини зошто во такво школо сподели со нас, баш ме интересира зошто е подобро на пример да се учи во такво школо. Одлуката е на крајот сепак твоја. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
23.5.2014 12:19:09   
sandriana RR
Лаички, без никакви познавања за принципот на функционирање на родово поделените училишта, од моја логика, и јас би избрала мешовито училиште. И тоа од најпроста причина - детето е навикнато да функционира во таква средина од мало, зошто сега во предпубертет да му ја менувате перцепцијата?
Јас би се одлучила за некое нормално училиште, со соодветно реноме, мешовито.
Ајде, ако можеш, и јас би сакала да чујам која е причината за постоењето и одбирањето на овие поделени училишта? Колку се популарни кај вас, и какви кадри излегуваат од нив?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
23.5.2014 12:56:32   
bucko mal
Koja e pricinata za postoenjeto na vakvi ucilishta navistina neznam.Go prasuvam mm on mi vika: sekade vo svetov gi imauser posted image
Za nivni svakanja toa e normalno,oni go preporacaa kako dobro skolo a ne deka se samo maski pa zatoe e dobro.Inaku istite gi ima I privatni I drzavni,taka da toa e individualno kakvi kadri ke izlezat.
Konkretno za ova uciliste mi kazaa deka nema promarshuvanje,i za zapisuvanjeto vo sredno ke ima pogolem izbor na ucilista ako zavrsi tamu osnovno.
Nastavata pocnuva vo 8:00 im zavrsuva vo 17:30 sekako imaat mnogu aktivnosti.Najmalku osum aktivnosti treba da izbere deteto sto go interesira.
Sepak ke odam da go razgledam ako nisto drugo barem ke znam sto nudat.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
23.5.2014 13:53:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Koja e pricinata za postoenjeto na vakvi ucilishta navistina neznam.Go prasuvam mm on mi vika: sekade vo svetov gi imauser posted image


Демек ова мода е и ништо друго? Хм....user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
25.5.2014 11:13:31   
mommy_angels RR
Јас концептот на родово поделени училишта воопшто не го разбирам иако моите познавања се само д ТВ и нет.Светот функционира нормало со два различни рода,со различни раси и различни религии.Зошто тогаш детето да биде изолирано од секојдневието.А дали ќе има подобри резултати во вакво или обично училиште се си мислам дека зависи од детето и наставниот кадар,во никој случај дали биле измешани момчиња и девојчиња.Нормално ова е само мој став и јас не би го запишала моето дете во ваков тип на училиште.Градинката,училиштето и воннаставните активности се со цел на интегрирање на детето во заедницата.Зошто тогаш би пркоселе на ова???

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
25.5.2014 17:29:16   
denim
Definitivno mesani ucilista !


_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 1:58:08   
Defne90 RR
И јас кога би имала можност да бирам никако не би го запишала во родово поделени училишта.Едноставно сметам дека доколку тој има капацитет за напредување во училиштето не би било никаков проблем тоа што во неговото одделение би имало и девојчиња.Мислам тие во училиште колку учат толку и се развиваат и го осознаваат светот,доаѓаат првите љубови и едноставно тогаш тие стануваат свесни дека и момчињата и девојчињата се така да кажам исти а толку различни.Попрвао би го запишала во некое подобро и реномирано училиште со поискусен наставен кадар и од повисок калибар но сепак да биде мешено никако родово.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 6:52:22   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Koja e pricinata za postoenjeto na vakvi ucilishta navistina neznam.Go prasuvam mm on mi vika: sekade vo svetov gi imauser posted image


Демек ова мода е и ништо друго? Хм....user posted image


Taka neshto bi mu doshlouser posted image ,stanuva zbor za privatni katolichki uchilishta podeleni momchinja i devojchinja...kako kaj nas shto mozesh da si izberesh pomegu privatno ili drzavno..nishto posebno.


< Поракaта ја уредил Goddess* -- 26.5.2014 7:06:50 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 10:20:46   
vezilka RR
Ако се католички училишта, тогаш дефинитивно не е мода, туку остатоци од минатото. Дел од патријархалната матрица кога машки и женски деца не се мешале оти и различна програма имале. Машките деца учеле наука а женските домаќинстцо и уметнст, пошто за наука не ги.бивало нели, хм. Сега веројатно не е толку различна програмата, ама верувам дека сепаке различна. Еве ако некој знае нека пише. Јас дефинитивно во никој случај не би запишала дете во такво.школо каде само.повеќе ќе.му се продлабочат.родовите стереотипи. Уствари во никој случј не би запишала.дете во.установа поддржана од црква.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 10:31:22   
Goddess*
vezilka ne me razbra ochigledno,moda e za ne katoliciteuser posted image ,bidejki po ponovo vreme moze bilo koj deteto da si go zapishe vo takvite uchilishta,na toa mislev.

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 26.5.2014 10:37:41 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 13:22:27   
Bethany
Јас лично не би имала против, ако препораките се добри за школото.
Во секое нешто има и позитивни и негативни нешта, така да вероватно би ја согледала опцијата од секој можен агол, треба да си упатена на кој принцип работи школо, да процениш, па потоа да донесеш одлука.
Па школо е, не е манастир. Ние додуша не сме навикнати на такви училишта и затоа категорично кажуваме не, ама зошто да не?
Не можам да одам подлабоко во тоа зошто ДА, бидејќи не ми се познати подетални нешта околу школото.

*(Можеби подобро ќе беше тоа таканаречено чудото Кончита Вурст да посетуваше некои од училиштата. Овака ми изгледа изгубено во времето и просторот, за такви како тој/таа/то им треба постриктно дирекција што се и како се)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
26.5.2014 23:19:23   
bucko mal
Naslovot na temata jasno kazauva za sto treba da se diskutira na ovaa tema.Nigde ne se spomnuva religiozno podeleni ucilista ili privatna/przavono uciliste.
Rodovo podeleni ucilista ima I privatni I drzavni,katolici I ne katolicki..Jas ne sum zainereserina za religiozno podeleno uciliste bez razlika dali se raboti za hristijansko,katolicko,pravoslavno I neznam uste kakvo uciliste.
Konkretno za ucilisteto sto sakam da go zapisam sin mi e privatno no ne religizno podeleno.Kako I sekoj roditel taka I jas go posakuvam najdobroto za svoeto dete,naletav na nesto novo I cudno za mene I sakav da go spodelam so vas.
Uste bi bilo podobro da ima nekol licno iskustvo so takvo uciliste I da go spodeli so nas.Jas se potrudiv nesto poveke da doznam.Vakvite ucilista bile so pogolema disciplina I decata bile poveke skoncetrirani na nastavata bidejki nemavo ucenici od sprotiviot pol.
Jas iskomentirav deka vo takvite ucilista pogolemi se shansite da se javi ljubov pomegu isto pol I pak decata ke bidat dekoncetriraniuser posted image
Sepak toa e site so svote stavovi I razmisluvanje,sekoj si go brani svoeto I misli deka e najdobro.Ne ima od sekade I bash poradi taa pricina izborot na ucilishta e golem.
Jas seuste sum sigurna deka ucilisteto sto sakam da odi sin mi e najdobro za nego no on ne saka da slushne.Jas kako rodidel sum dolzna da mu dadam izbor a sto ke udlucime ke vidime.


< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 26.5.2014 23:23:42 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 0:06:28   
deluxe
Jas iskomentirav deka vo takvite ucilista pogolemi se shansite da se javi ljubov pomegu isto pol I pak decata ke bidat dekoncetrirani


Токму заради ова не би се одлучила дете да пуштам во вакво училиштеuser posted image
Прва мисла што ми падна на памет беше овааuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 4:10:25   
Goddess*
ASUC-EMUC (mislam taka se nazivaat,popravete me ako greshamuser posted image ) srednive uchilishta kaj nas,do sega ne sum slushnala da gi bie glas za homoseksualci user posted image

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 27.5.2014 4:17:21 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 8:01:58   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*

ASUC-EMUC (mislam taka se nazivaat,popravete me ako greshamuser posted image ) srednive uchilishta kaj nas,do sega ne sum slushnala da gi bie glas za homoseksualci user posted image

во овие училишта можеби 90% се машки деца,ама сепак има мал процент и девојчиња.Јас сепак мислам дека муабетот на Буцко мал беше дека ако сексуалноста ги деконцентрира децата,нивната тотална изолација едни од други не значи дека тие чувства ќе замрзнат ,посебно не во пубертет и адолесценција

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 9:31:35   
Goddess*
znam deka i po nekoe devojche pominuva niz tie shkoli,ama faktot deka se mal procent( a veruvam deka sigurno site mashki ne pominale vo druzba so site tie nekolkute devojchinja)..samo sakav da go dolovam momentot.Toa e samo shkolo ,vo tie godini i onaka se seushte grupirani na mashki i zenski(zboram za ovie osnovnite uchilishta).edinstveno neshto shto mozhe vo negativen kontekst da izleze vo nivniot rast(ako se izolirani,na mashki i zenski) stereotipnosta i komunikativnosta okolu zenskiot rod,ama ne mi izgleda kako nekakvo zlo.
Mnogu podlaboko stoi problemot ako se projavi takva opredelba kaj edno dete..
Primerot so BOKI i FIFI user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 11:22:20   
topce
јас не би се сложила само ако е интернат систем.значи има од понеделник до петок таму престојуваат па за викенд се дома, а ги има и целосно само за празници дома. мислам дека осмолетка се мали за интернат систем. инаку дали биле само машки или само женски или мешано не игра улога во тоа дали ќе биде фифи или кочита. мислам дека треба да се водите пред се од реномето на училиштето и од наставниот кадар за подоцна полесно да може да се запише во средно училиште.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 12:47:07   
Bethany
Мислам да не е интернат систем, мали се за такво нешто.
Во тој случај јас не би ниту размислувала, категорично не на таа возраст.

Вистина дека нема гаранција за идните кончити, се зезав малку, бидејќи таквите појави не можеш а да не се запрашаш што се случи а што не требаше да се случи :)



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 12:54:18   
bucko mal
Ne,ne se raboti za internat sistem samo mi se dopajga sto nastavata trae do 17:30.Vaka izgleda mnogu saati ama podobro tamu nego doma da sedi pred kompjuter ili televizor.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 13:25:32   
Палешка РР
Не ја сфаќам поделбата по пол, навистина.
Зошто се прават неприродни селекции не ми е јасно? Ќе се деконцентрирале децата? Па што ако се деконцентрираат?
Децата се емотивни битија исто како и возрасните и треба да развијат емпатија, толеранција, солидарност, ЉУБОВ уште во школските клупи.
Децата не се роботи, мајко му стара, па да нема ништо околу нив што ќе ги попречи во учењето. Глупости.
За мене е најважно од училиште да излезе ЧОВЕК со чувства, а не дете - енциклопедија.

Марио се запиша на насока информатика во претежно машко училиште, во прва година.
Веќе првиот ден ми кажа дека не сака да учи таму, бидејќи му нуделе цигари и го туркале.
Веднаш го преместивме во Гимназија и мило ми е! Беше многу срамежлив, а сега е богами слоооободен и тоа многу.
Голем удел имаат девојчињата кои го загледуваа и бркаа...тврдам!

Јас сум за двата пола во иста училница, па и да се заљубат, па и ум да изгубат...за тоа вреди да се оди во училиште...за тоа вреди да се живее.

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 27.5.2014 13:26:29 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 14:25:53   
Bethany
Палешке, ама што има да се заљубуваат деца во основно школо? Тоа е возраст од 6 - 14 години.
Што они знаат што е заљубувањето. Ок симпатија да имат, ама симпатија на таа возраст може да им биде глумец или глумица, комшиско дете или небитно. Тоа сигурно нема да ги спречи да си имаат симпатија надвор од својот клас и понатаму да се развиваат нормално ко деца, а не ко енциклопедија како викаш ти.

Макар што од друга страна, во врска со заљубувањето, не знам ни како би се деконцентрирале децата на таа возраст, што има да се деконцентрираат. Напротив, во тој период нивните чувства се почисти и понежни кон спротивниот пол од што ќе бидат понатаму. Чисто допаѓање, симпатии, без пожуда која понатаму се јавува.

Пак ќе речам, ако е концептот на школото добар, ако се добри условите или што ти знам, нема да ми биде пречка.
А и тоа до 17:30 доаѓа нешто како кај нас целодневна, нели?

Можеби ќе имаат некои школски натпревари со другите "женски" школи, па ќе им дојде уште поинтересно и помотивирачки учењето.
Што знам, ова само како пример, од филмовите де, ама може да функционира сето тоа одлично. Зависи како е осмислена програмата.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 27.5.2014 14:26:43 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 16:02:18   
Палешка РР
Ихиии Бетани, јас сум имала симпатии во основно, ми летал умот user posted image
Сме си праќале ливчиња на часови, сме пишувале споменари, сме се занесувале.
Ете уште ги помнам своите симпатии од основно.

Но велам, ако на таа возраст не го запознаат спротивниот пол и немаат разбирање за различностите во моментот кога најмногу се гради карактерот кај детето (до 10 години), како после ќе бараме од нив толеранција, сочувство, разбирање...вредности кои не се учат од учебник, туку во меѓусебен однос.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 16:13:48   
Bethany
Ха ха, е добро де, и јас сум имала симпатии, се присетив дека пишував песна за мојата најголема симпатија, дури знам и како се вика: Плаве очи, најлепше на свету user posted image Сега можам да му ја посветам на мм , и тој има плави очи user posted image

Туку, мислам поента ми беше дека истото тоа ќе можев највероватно да го правам, те. да пишувам де user posted image за таму некој од друго соседно школо, или од игралиште или од комшии и да не се чувствувам осакатено за нешто во животот.
Така барем мислам сега, ама секој со својот ум нормално.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: "Родово поделени училишта: дали сте ...
27.5.2014 16:38:29   
vezilka RR
ецата од двата рода во исто училиште. Тие се исти, со исти чувства, на исто ниво на ментален развој, и не глесам зошто би биле одвоени. Ниту една причина не ми доволна. Дури и да нема никаква причина, што не ми е веројатно, сепак нема да ме убедите дека тоа нема да има влијание во нивниот развој. А за сексуалната определба на децата колку влијае богами ви дискутирала, ама не цо оваа тема, хи хи за тоа ми треба посебна да ја напунам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?