|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Плод во 5. неделаНеверојатно, но вистинито! Зачетокот од 5. недела па натаму се вика ембрион и во овој период почнува интензивен развој на органите и ткивата. Секој момент ќе почне да чука и срцето! Оваа недела може при ултразвучниот преглед да се види на кој крај е главата на ембрионот. Фолната киселина која сеуште редовно ја земате ќе се погрижи кичмениот канал, кој во оваа недела почнува да се затвора, правилно да се развие.

Веќе од почетокот зборуваме за зачеток - ембрион, а тој се наоѓа во гестациска вреќичка која го штити. Во неа се излачува плодова вода. Ембрионот е голем од 1,5 до 2,5 мм, а составен е од три слоја. Од надворешниот ќе се развие нервниот систем, мозокот, кичмата, кожата и косата. Од средниот слој ќе се развие срцето, васкуларниот систем, коските, мускулите, бубрезите и репродуктивните органи. Од внатрешниот слој ќе се развијат цревата, црниот дроб, панкреасот и бешиката. Во оваа фаза најбрзо се развива срцето и васкуларниот систем.


Прочитајте уште


>>  Мама во 5. недела
>>  Тато во 5. неделаАнкета

Изберете го најубавото име:
Sasha24

Изберете го најубавото име:

Елена (0%)

Емилија (0%)

Теодора (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!