|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто децата сакаат чаша вода пред спиење?

Редакција Рингераја, 27.4.2019
Дали сте се запрашале зошто пред да заспие, скоро секогаш, детето сака да пие вода? Многу родители губат трпеливост и се лутат што нивното дете вреска. Дали станува збор за детски каприц, или тоа е нешто сосема друго?
Клучни зборови:

image
/11


Кога детето бара вода пред спиење, родителите најчесто мислат дека заборавило да пие во текот на денот и е навистина жедно. Изненадувањето доаѓа кога ќе му дадат чаша вода и детето ќе се напие само една голтка!

Земете длабоко воздух и смирете се, очигледно ова е само начин на кој детето се обидува да го привлече вашето внимание.

Имајте на ум дека децата не можат да планираат големи манипулации намерно. Затоа, не мислете дека тие намерно сакаат да ве провоцираат.

Заборавете на сите страшни можности кои поминале низ вашата глава. Многу родители мислат дека детето само се обидува да ги задржи покрај нив подолго време. Но ако помислите колку време е потребно за горенаведената голтка, оваа теорија брзо отпаѓа како можна.

Децата секогаш бараат вода во моментот кога се полузаспани, а вие како родител се олабавувате по долгиот и исцрпувачки ден. Не се лутете на детето за оваа акција, бидејќи вистинската причина за оваа толку типична ситуација е многу покомплексна отколку што изгледа.

Детето ве тестира за да биде сигурно дека нема да остане само ако му треба некоја помош во текот на ноќта поради некоја причина.

 

Детето знае дека ако ги повика мама или тато, тие веднаш ќе реагираат - ќе го смират и ќе го заштитат од секакво зло. Малите деца се особено зависни од нивните родители, а оваа зависност се интензивира уште повеќе во текот на ноќта кога темнината ги плаши.

Во овие ситуации, на децата, треба да им пријдете мирно, стрпливо и најважно со љубов и нежност. Тоа им е најпотребно  на децата во ова доба од ноќта. Жедта е само изговор, но неговата желба е всушност да се најде емотивна поддршка од неговите најблиски - неговите родители.

 

Не заборавајте да му ја покажете нежноста на вашето дете пред спиење - прегрнете го и бакнете го. Направете да се чувствува сигурно дека мама и тато секогаш ќе го чуваат и дека ќе бидат таму. Ова нема да трае вечно, па не ги лишувајте вашите деца од оваа драгоцена поддршка додека растат.

Причини заради кои може 3-годишно дете да ...
Изгледа е тешко да се биде дете, пишува Џејсон Гуд, американски комичар и татко на тригодишно дете, кое како и сите оста...
10
Децата не треба да преспиваат по навршена ...
Ако вашето дете не сака да спие во текот на денот, не мора да го присилите да го стори тоа
6
Не можам да ти купам, немам пари
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им к...
4
Интервју: Татјана Стојановска
Нејзиниот глас денес ги најавува најновите дневни вести на А1. Далеку од телевизиските камери таа е всушност многу сензи...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali
Jana9

Dali drzite lutina?

Da (20%)

Ne (40%)

Epten brzo mi pominuva (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!