|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Во посета на специјалната болница за гинекологија и акушерство “Чаир“

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Основна дејност на ЈЗУ Специјална болница за гинекологија и акушерство Чаир - Скопје е здравствена заштита од областа на гинекологија, акушерство и неонатологија (специјалистичко консултативно, превентивна заштита и куратива, породување, водење нa високоризични бремености, оперативни интервенции од гинеколошко-акушерска проблематика, грижа за новородените за време на престојот), преку амбулантно и стационарно болничко лекување, наставно научна и едукативно образовна база.
Клучни зборови:

image
/11


Гинекологија  и акушерство Чаир е второ по големина родилиште во земјава каде на годишно  ниво се раѓаат околу 3.000 бебиња. Поразговаравме со директорот на ЈЗУ Специјална болница за гинекологија и акушерство Чаир, Др. Мендух Јегени кој пред се е голем хуманист, доктор специјалист кому здравјето на родилката и бебето му се на прво место, а се труди со својата функција тоа да им го наметне и на своите доктори и целиот персонал во болницата. Значи, пациентите се најважни.   

Неговиот апел до сите жени кои се бремени или во иднина планираат да забременат е тие слободно да дојдат во болницата Чаир на породување без никаков страв и предрасуди, бидејќи болницата е од отворен тип (неселективна) и секој пациент е добредојден. Хигиената и квалитетот на исхраната се на едно високо ниво, а калориската потреба е прилагодена според здравствената состојба на пациентот. Болницата работи според стандарди и правила и е под постојани контроли.   

Кога се работи за породувањата, најголем процент  се природни, вагинални, но во случаи кога е загрозено здравјето на родилката или бебето, без размилување се оди на царски рез. Родилките со природно породување во болницата остануваат 2 до 3 дена, а оние кои родиле со царски остануваат од 5 до 7 дена, нормално и во двата случаи доколку е се во ред со мајката и бебето. Во спротивно, се задржуваат на болничко лекување додека не се стабилизира здравствената состојба.   

Во болницата е задолжителнa едукацијатa на родилките за доење на своите бебиња и се што е поврзано со хигиената за него. Сестрите се должни да одговорат на секое прашање што го има родилката поврзано со доењето или здравјето на нејзиното бебе. А за да функционира се во нормален ред, најзаслужна е главната сестра Нихел Касум, која максимално го вложува својот труд во работата и обврските кои ги има.  

Во болницата  има три апартмани со сопствен тоалет и дозволени посети до 23 часот (дозволени се двајца при посета во апартман). Детето е со вас, но доколку сакате да се одморите слободно можете да повикате сестра да се погрижи за бебето. Еден ден во апартман чини 1500 денари.  

Важно е да се спомене дека болницата за гинекологија и акушерство "Чаир" стартуваше со првата фаза од реконструкција на објектот, која ќе чини околу 200.000 евра. Реконструкцијата е овозможена преку донација на Владата на Норвешка и Фондацијата Норвак. Санација на покривот веќе е направена, а кон крајот на септември ќе се започне и со останатиот дел за реновирање.  

- Почнавме со реконструкции во стариот дел, а со завршување на новата зграда ќе добиеме една од помодерните болници во регионот, ни кажа Др. Јегени. Тој нагласи дека и здравствените услуги ќе бидат подигнати на повисоко ниво. Но она, на што Др. Јегени се пожали е дека имаат недостаток на медицински кадар, но дека се надева оти проблемот ќе го надминат со враќање на докторите од специјализација.   

На приватно поле Др. Јегени е фамилијарен човек, кој има два синови, но на прашањето  колку има време за себе и за фамилијата ни одговори:

“Фамилијата има  големо разбирање за мојата работа и обрските кои ги носи таа со себе, но јас плаќам голем данок  со мојата професија. Многу често  се запоставени, а и она малку  време што го имам се трудам максимално да го искористам да им надоместам. За својата професија со своите синови разговарав уште додека беа мали, бидејќи родителот е тој кој треба да му објасни на детето што и како работи, преку отворен разговор и без никакви предрасуди. Така децата полесно ќе го разберат и прифатат отсуството на родителот од дома.”  

За себе нема време, но се во служба на професијата  и доброто на пациентите.  

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што боли најмногу за време на бременоста?
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
7
10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
6
Зелена или кафена плодова вода!? Што значи...
Не паничете! Ако вашата плодова вода ја променила бојата, лекарите се тука да преземат секакви дејствија што се потребни...
6
Прва и втора бременост - која е разликата?
Иако бременоста носи со себе некои стандардни промени, првата и втората бременост може да бидат сосема различни.Погледн...
6
Анкета

Движења на бебиња.
пеперутка16

Во која недела од бременоста почнавте да ги чувствувате движењата на бебето?