|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Училиштето започнува! Што треба да се знае?

Редакција Рингераја, 1.9.2015
Поаѓањето на училиште е важен животен пресврт и родителите сакаат да ги подготват децата за оваа промена што подобро. Додека некои се занимаваат со бројки и букви, други ги учат децата редовно да ги мијат рацете, или да делат со другите деца

image
/11


 

 

Еве некои основни работи кои треба да ги совладаат децата пред поаѓање во училиште:

Грижа за себе

Додека е дома или во градинка детето обично бара помош при одење во WC. На училиште ќе мора да го прави тоа само. Секое дете пред поаѓање во училиште треба да знае самостојно да корсти тоалет да ги измие рацете, правилно да се облече, да го издува носете ако му тече и да ги покрие устата и носот кога кашла и кива.

 

Грижа за личните работи

Детето треба да знае да се грижи за своите работи но и за работите на другите деца. Тоа значи дека треба да знае што треба да се фрли во канта, каде треба да ја чува ужината и како да јаде, да стави капаче на фломастерите да ги чува кнгите и тетратките уредни и на своето место и секогаш да знае каде му се наоѓа училишната торба.

 

Развиени моторички способности

Детето на оваа возраст треба да знае да користи ножички за деца и правилно да го држи моливот. Исто така треба да знае да ги врзува врвките и правилно да се закопча.

 

Останати моторички способности

За подобро да се снајде во новата група детето треба да има развиени и други моторички вештини како што се скокање прескокнување, качување фаќање топка...

 

Развиени интелектуални вештини

На секое дете ќе му биде од корист ако во прво одделение знае да брои до десет, ако ги познава повеќето букви и ги разликува основните бои.

 

Развиени социјални вештини

За подобро да се снајде на училиште и да се почувствува дел од групата (одделението) детето треба да знае како да комуницира со другите деца (да дели, да помага, да се бори за себе да простува), но и како да комуницира со возрасните.

 

Вештина за решавање на проблеми

Овие вештини се од голема корист во училиштата и децата кои ги имаат полесно ги совладуваат почетните училишни задачи. Притоа не мислиме на комплицирани проблеми туку на способности кои детето ги развива низ игра. Забавувајте се играјќи и детето ќе биде подготвено за новите животни задачи.

 

Препознавање на сопственото име

Можеби звучи банално, но децата кои ќе тргнат во училиште не се баш навикнати да ги прозиваат, па често не реагираат кога учителката ќе го изговори нивното име. Ако бидат подготвени на тоа поаѓањето на училиште ќе им биде пријатно искуство.

Четири најздрави намирници за децата
Исхраната во детството има долгорочно влијание на развојот на интелигенцијата, некои намирници помагаат кај подобрување ...
41
Ветување од една тетка до нејзините внуци
Пресреќна сум што ве имам во мојот живот и тоа ми носи многу радост. Кој би знаел дека вакво нешто ќе има толкаво влијан...
7
Избркајте ги детските стравови
Страв од мрак, страв од лекар, страв од напуштање...Помогнете му на детето да ги совлада своите стравови
6
Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Letuvanje/Zimuvanje
Jana9

Sto preferirate poveke zimuvanje ili letuvanje?

Letuvanje (55%)

Zimuvanje (10%)

I dvete podednakvo (35%)


Број на сите гласови: 20

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!