|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Посетата на сауна е пожелна во кој и да е месец од годината, може да ја користат луѓето од различна возраст дури и дедовците. Единствено сауната не е препорачлива за луѓе кои имаат проблеми со срцето.
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Како и кога ќе се одлучиме да одиме во сауна пред се зависи од самите нас. Најважно е да го послушаме нашето тело да се опуштиме и уживаме.

Позитивни ефекти на сауната:

  • Го отстранува физичкиот и психичкиот стрес, благотворно делува на нервниот систем
  • Го подобрува крвниот притисок, и подобро ги снабдува сите органи со кислород
  • Подобрување на лимфниот систем (го отстранува целулитот)
  • Помага при опуштање на телото
  • Превентивно делува против настинки и грип
  • Ги отстранува последиците  од астма, бронхитис, реума
  • Ја чисти кожата

Опуштање

Во сауна одиме за да се релаксираме и секако дека ќе ги почитуваме правилата за ред. Посетителите кои во сауна гласно разговараат им сметаат на останатите посетители  кои сакаат да се одморат и уживаат. Во сауна сме за да се опуштиме, смириме итн. Така на себе, а и на останатите ќе им овозможиме драгоцени моменти на уживање кога не мора да мислиме на ништо друго.

Голотија

Доколку сакаме да ги осетиме вистинските резултати на сауната(потење и чистење на телото) ќе треба да бидеме голи. Срамежливоста е целосна излишна во ова место.

Опрема

Задолжителна опрема која треба да ја имате со себе, при користење на финска сауна, е : два пешкири и два листа. На едниот лист ќе седнете,  со другиот ќе се покриете. После сауната треба да се истуширате со ладна вода под туш или во базен. Да се избришете со едниот пешкир,  да се замотате со другиот и да одморите на некоја лежалка.

Во турска сауна се влегува без пешкир , толку е голема влажноста што пешкирот секако би бил влажен. За хигиената ќе се погрижиме така што ќе го исплакнеме местото каде што сме седеле.

Број на повторувања на циклусот

Циклично сауната се состои од загревање, потење, плакнење и ладење. Колку циклуси ќе поминеме зависи од нашата состојба и расположение. Важно е дека меѓу секој циклус треба правилно да дишеме .

Течности

Додека сме во сауна се  потиме и губиме голема количина на течност, па потоа треба да надоместиме со поголема количина вода или чај.

 

 

Романтични песни посветени на Св. Валентин...
Ако сте во потрага по некои нови песни, кои сакате да ги посветите на вашиот сакан, проверете ја оваа плејлиста. Ако н...
6
Фотографии од свадбата на Елена Ристеска
Елена Ристеска и Бојан Ивановски синоќа стапнаа на лудиот камен. Во прилог се неколку фотографии од нивната свадбена вес...
3
Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

машко или женско
selma

Дали посакувате или замислувате какво ќе Ви биде бебето и што навистина сакате да добиете?

Машко (27%)

Женско (31%)

Близнаци (14%)

Машко и машко (4%)

Женско и женско (6%)

машко и женско (18%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!